Девет години без витамин А

Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
„Сега ја поминав деветгодишната точка на мојот експеримент со елиминација на витамин А.
Жал ми е што разочарувам некои луѓе, но не сум умрел, не сум ослепел, и апсолутно немам знаци или симптоми на недостаток на „витамин А“......


Далеку од тоа да се работи за ретка генетска предиспозиција

 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
Скоро па и невозможно е да не внесеш витамин А. Го има во пола овошја, заленчук, jaјца, млеко, а бета-каротен е додадено во секој втор индустриски производ.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Скоро па и невозможно е да не внесеш витамин А. Го има во пола овошја, заленчук, jaјца, млеко, а бета-каротен е додадено во секој втор индустриски производ.
Прилично се што е портокалово. Тикви, праски, моркови, кајсии, сладок компир, некои типови на риби, пиперки, млеко, џигер, диња. Дури и во листести ствари знае да има.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
Скоро па и невозможно е да не внесеш витамин А. Го има во пола овошја, заленчук, jaјца, млеко, а бета-каротен е додадено во секој втор индустриски производ.
Тоа е во одговор на теза дека „витамин А“ бил штетен? А, па организмот на секој си има пречистителни системи кои без проблем одстрануваат на токсини внесувани во умерени количини. А ова терање екстремна, „нулта“ диета е

Под еден, за случаи на вистинска, голема разболеност од внесување на токсични супстанци... дали од невнимание или од незнаење

Под два, за утврдување на вистинската природа на она што го нарекуваме „витамин А“...

Знаци на патот се корисни; знаци на животниот пат се корисни. А овој знак, со сета документација на линкот, е уникатен
+ лишен од обиди да ти продаде препарати, курсеви, џиџи-миџи
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
Тоа е во одговор на теза дека „витамин А“ бил штетен? А, па организмот на секој си има пречистителни системи кои без проблем одстрануваат на токсини внесувани во умерени количини. А ова терање екстремна, „нулта“ диета е

Под еден, за случаи на вистинска, голема разболеност од внесување на токсични супстанци... дали од невнимание или од незнаење

Под два, за утврдување на вистинската природа на она што го нарекуваме „витамин А“...

Знаци на патот се корисни; знаци на животниот пат се корисни. А овој знак, со сета документација на линкот, е уникатен
+ лишен од обиди да ти продаде препарати, курсеви, џиџи-миџи
Еве пробај да се храниш без витамин А и кажи дали е возможно, тоа ми беше поентата. Знаеш ли колку ригорозна би била таа диета, без воопшто витамин А? Ако се претера со него е штетен и тоа е документирано со научни студии, а баш и знам луѓе што претерале, ама со нормална исхрана тоа не би требало да се случи.

Иначе ништо не е уникатно тука, вакви слични статии има на интернет колку ти душа сака за секој витамин/минерал или состојка во храната.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.501
Имаше еден мн добар филм, 7 год на Тибет...нацистиве експедиции што праќале у насока на откривање на некои тајни...Шамбала и сл.
 
Член од
13 септември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
„Сега ја поминав деветгодишната точка на мојот експеримент со елиминација на витамин А.Жал ми е што разочарувам некои луѓе, но не сум умрел, не сум ослепел here и апсолутно немам знаци или симптоми на недостаток на „витамин А“......
Далеку од тоа да се работи за ретка генетска предиспозиција
И зошто да создавате некои екстремни експерименти врз себе? Човекот мора да биде хармонично развиен не само нутритивно, туку и физички и интелектуално! Нерамнотежата го уништува човековото здравје!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom