Дали сте среќни?

Дали сте среќни?

  • Да

    Гласови: 43 48,3%
  • Не

    Гласови: 46 51,7%

  • Вкупно гласачи
    89

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
И што е со коментаров,ќе го образложиш да го разбереме?
Донекаде е во право со тоа што среќата/несреќата не секогаш зависи од тебе. Колку и да си силен еден ден светот ќе удри силно и посилно и ќе клекнеш на колена и ќе паднеш на земја и ова е вистина за сите луѓе. Разликата во карактер е кој е во можност да стане после вакво нешто и иако се согласувам дека топлификација се лопови и дека сметките од ЕВН се големи овие не се нештата кој ќе те нокаутираат во животот.
 
Член од
19 јануари 2012
Мислења
114
Поени од реакции
139
Гласав "Да" дека сум среќен, но ми фали уште љубов за да среќата биде комплетна :)
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Среката е една од најминливите работи. Сега си срекен, и за момент животот ти удира шамар и те прави несрекен. Никогаш никој нема да има СЕ за да биде срекен. Се додека не научиме дека малите работи не прават срекни, ке бараме нешта што можеби никогаш нема да ги имаме. Радувајте му се на животот и на тоа што го имате зашто некој ниту тоа го нема. И не, не викам да се задоволиме со малку, викам да се бориме за повеке и да се радуваме на секој мал чекор кој што не води до среката.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Во моментот кога ќе речеш среќен сум, во истиот момент испливува несреќата на површина. Исто така во моментот кога ќе речеш дека си несреќен , тоа е основа за да бидеш среќен.
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Можда, одговорот на тоа незнам колку кошта. ;)
 
Последно уредено:

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Среќна сум бидејки мојата перцепција на нештата не дозволува неправилности. Среќна сум затоа што имам способност да сакам и што ја имам привилегијата да бидам сакана. Среќна сум бидејки ниту еден дел од моето тело и ум не бараат повеке од она што им е неопходно. Среќна сум затоа што не зависам целосно од околностите, бидејки конечно сватив дека ја имам таа моќ да влијаам над истисте. Среќна сум затоа што можам да творам, креирам, создавам... Среќна сум што во одредени моменти, наместо да се лутам, сум одлучила да простам. Среќна сум затоа што научив одговорите да ги барам во себе. Среќна сум затоа што свесно и одговорно постапувам во повекето ситуации. Среќна сум затоа што понекогаш грешам, така учам многу за себе. Среќна сум што не сум секогаш среќна, во спротивно се од погоре напишаното би се променило за еден миг.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Среќен ќе бидам кога ќе имам неколку милиони во банка, и оваа на аватаров шо е кога ќе биди до мене.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Pred nekolku godini procitav edna drevna indiska prekrasna prikazna za eden mudrec... Vaka nekako glasese: Si bil eden golem indiski mudrec koi bil mnogu pocituvan od narodot poradi negovata mudrost. Eden den posle dlaboki razmisluvanja mudrecot gi zamolil negovite sorabotnici da napravat nekoi predmet sto koga ke bide sreken da go pravi tazen a koga ke bide tazen da go pravi sreken... Po nekolku denovi pomosnicite mu se poklonile na negovata visost i mu podarile prsten na koj pisuvalo "I toa ke pomine". Prikaznava e kratka i prosta ali za toj sto ke ja razbere ima vrednost. Eve da odgovoram licno na prasanjeto. Sreken sum. Sreken sum poradi toa sto si tecam po rekata na mojot zivot i koga zasluzuvam gi beram plodovite. Se razbira nema pogolema sreka koga eden covek zivee pokraj vistinata ja razbira i ja prima vistinata sustinski. Isto taka blagodaren i sreken sum sto imam semejstvo i sto mi se zdravi i zivi. Toa sto me pravi nesreken od pravilen aspekt e nebitno i go ignoriram, se prilagoduvam i go prifakjam taka kako sto e. Neshto so definitivno ja gradi srekata e blagodarnosta, skromnosta i prifakjanjeto na se so se slucuva okolu nas. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom