Дали поддржувате доење во јавност?

Дали поддржувате доење во јавност?


  • Вкупно гласачи
    185
C

CoolIris

Гостин
Нормално дека не му сметаат кога ги бараат. Ама детето ко ќе е на цицка не можат да ја сексуализират цицката и му смета.
Замисли колкав треба да ти биде коефициентот на интелигенција за да бидеш љубоморен на едно мало бубе кое тебе ти го "краде" моментот на задоволство.

Мини сукњи, длабоки деколтеа, џоинт, алкохол, насилство, све може, breastfeeding не може. Бре мајката!
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас во принцип немам ништо против доење во јавност, ако е детето нервозно, гладно нема причина зошто да се измачува.. Од друга страна често практикување ми е во најмала рака непотребно. Ваљда детето има потреба од некој ред и поредок, да јаде и да си легне во креветче.
Ова ми е тема која непотребно се форсира. Кој што сака нека прави, иако мене лично ми изгледа прилично номадски и непрактично за самото бебе.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
De be so gi napraivte vie bebinjata, demek u sekunda place i moralo cicka. Se glea deka deca ne ste cuvale a pametuvate ovde cinicki. Doenjeto e nesto sto moze denes da se planira, i ima uslovi za toa, ako e zort, ima po molovite mesta za takvi raboti, ako se setate nekade park, kako sto pisav, moze da e diskretno, na strana ili vo kola, vo kafeana ili na gosti na strana, paravan - ne mora pred site gosti, i slicni drugi primeri, ama ne znam kako vie toa vo vasite feministicki glavi go zamisluvate, demek deteto place i ajdeeee zenska panika mora odma cickata vo usta da ne zajde bebeto i da ne ostavi psihicki posledici koga ke vleze vo pubertet, demek prvo bebe na svetot e pa nikoj ne znae kako rastat i se cuvaat. I ne sum taliban ebago, samo govoram za covekot kako dostoinstveno sustestvo.

Bog da cuva deka cicka sto doi pottiknuva seksualnost, toa moze samo necij kvazifeministicki perverzen um takvo nesto da pomisli. Ili ako e taka, ajde nie ubavite seksi mazi doma ke sedime, da ne pottiknuvame seks fantazii kaj ponezniot pol na ulica.
 
C

CoolIris

Гостин
Според мене цинизам е "немањето деца" да биде аргумент за да не се коментира на темава. Ако немам деца, не значи дека немам мислење на оваа тематика.

Инаку проблемот е што поедицини прават циркус од сето ова, сметајќи го доењето како егзибиционизам. Напротив, тоа е интимен чин меѓу мајката и бебето и верувам дека ниту една жена нема да се слечи во најголемата гужва, на некоја слава или свадба или whatever. Ќе се тргниш настрана. Секој сака дискреција. Ама ако е неопходно и ако бебето плаче, никој нема да ве праша вас дали може/не може да си го нахраниш детето. Ја никогаш не би си го оставила детето гладно заради тоа што на некој анонимус му сметал самиот чин.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Epa toa e argumentot na "nemanjeto deca", sto realno nemas pretstava kako izgleda taa situacija bidejki nemas iskustvo. Inaku daleku od toa deka go koristam vo nekoja druga cel ili nedajboze maliciozno, nikogas toa. Ti kako si go zamisluvas toa, deteto pocnuva da place i tebe vo momentot ti se pali sijalicata deka toa e gladno i mora smesta cicka da primi, a ti se naogas na svadba i odma se stavas vo sken mod i naletuvas na mojot namkorest i neodobrovoluvacki pogled, odnosno tvojata zenska intuicija, koja e nepobedliva, te uveruva deka na mene mi smeta tvojata eventualna pomisla da izvadis cicka na masa, zasto se plasam od toa da ne bidam seksualno nadraznet, pa da moram nekoja druga vo wece da siluvam. No, seto toa e samo vo tvojata glava, jas nemam nisto protiv, i ne bi ni poglednal ni so krajot na pogledot vo tvoite majcinski gradi, ba bides sigurna. A i situacijata ne e takva, nema sigurno deteto na sred masa da go dois, da rizikuvas da vlezes vo kadar na kamerata bidejki oroto do tebe pominuva, ne, tuku ke baras nekoja intimna prostorija, za da ja ostvaris svojata intima so svoeto cedo. E ova se obiduvam da kazam, ama ne, opasnosta vo vasite glavi e deka nekoj ke se zapali na vasite majcinski cicki. Lol. Uredu e, sveta rabota e majcinstvoto, nikoj ne osporuva, ama ne ste ni prvi ni posledni.

Mene u javnost ne me doele, i sum tip top da ne se falam.
 
C

CoolIris

Гостин
Epa toa e argumentot na "nemanjeto deca", sto realno nemas pretstava kako izgleda taa situacija bidejki nemas iskustvo.
Немам искуство со доење (иако совршено добро знам како функционираат бебчињата), ама сепак имам право да го искажувам своето мислење на темава.

Ти немаш ништо против (браво за тебе, така треба сите да размислуваат), иако, ти беше тој што го опиша доењето како гнасен и цигански чин.

Не треба да се сексуализира, не е егзибиционизам. Потреба е!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Немам искуство со доење (иако совршено добро знам како функционираат бебчињата), ама сепак имам право да го искажувам своето мислење на темава.

Ти немаш ништо против (браво за тебе, така треба сите да размислуваат), иако, ти беше тој што го опиша доењето како гнасен и цигански чин.

Не треба да се сексуализира, не е егзибиционизам. Потреба е!
Види, јас не сум фактор на одлука што ќе прават луѓето, нели, но сепак си го задржувам правото на мислење. И како што кажав, во таква средина сум израснал, Скопје, каде само циганки како мал сум гледал што дојат, и чат пат по некоја друга во последно време, валда резултат на феминизмот и еманципација на жената. А моите одбивни чувства се само предрасуда вкоренета, која не мора да значи дека е правилна :)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.010
Поени од реакции
55.281
Толку мали бебиња нема потреба да се шетаат и изнесуваат надвор од дома толку долго за да му дојде времето за цицање па мајката да остане затечена и да треба да го дои на клупа, у бус, у ќош, на фонтана и други рандом места.

Дај му цицка дома, прошетај се саат време надвор и врати се, бебе мало е, што мајка бара да дреме надвор неколку саати.

Ми е гајле мене за доење у јавност искрено, не ни ги загледувам таквите мајки, едноставно си го дои бебето и нејзин проблем, нема што јас да се ѕверам у цицката кајшто се гледаат вени.

Имам една ситуација каде ми падна срам, одамна беше и во комшии мало бебе имаше, еден ден влагам у дневна кај мене и глеам мајка ми седи со комшиката и бебето, се приближувам да го видам арно ама не приметив дека го дои оваа, и така со цицката си се видовме очи у очи, хехе бебенце убаво, се свртев и си заминав надвор од просторијата со црвена фаца.
 
C

CoolIris

Гостин
Толку мали бебиња нема потреба да се шетаат и изнесуваат надвор од дома толку долго за да му дојде времето за цицање па мајката да остане затечена и да треба да го дои на клупа, у бус, у ќош, на фонтана и други рандом места
Во изолација мајката додека потпорасне!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Мислам дека ова е сега полесно, ептен некогаш ако се погоди па да мораш во јавност, и онака скоро сите испумпуваат млеко однапред, кое во после во шише кај сакаш давај го на бебето.
Али јас не сум мајка, не знам.

И мене темава ми е излишна, не ми смета, не сметам и дека на машкиве им смета колку што може би им паднало глупо. Зборот гнасно е веќе ту мач да се употреби.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.921
Поени од реакции
12.412
Толку мали бебиња нема потреба да се шетаат и изнесуваат надвор од дома толку долго за да му дојде времето за цицање па мајката да остане затечена и да треба да го дои на клупа, у бус, у ќош, на фонтана и други рандом места.

Дај му цицка дома, прошетај се саат време надвор и врати се, бебе мало е, што мајка бара да дреме надвор неколку саати.

Ми е гајле мене за доење у јавност искрено, не ни ги загледувам таквите мајки, едноставно си го дои бебето и нејзин проблем, нема што јас да се ѕверам у цицката кајшто се гледаат вени.

Имам една ситуација каде ми падна срам, одамна беше и во комшии мало бебе имаше, еден ден влагам у дневна кај мене и глеам мајка ми седи со комшиката и бебето, се приближувам да го видам арно ама не приметив дека го дои оваа, и така со цицката си се видовме очи у очи, хехе бебенце убаво, се свртев и си заминав надвор од просторијата со црвена фаца.
Само строго, надвор по 1 сат максимум и излегување од кога ќе се стемни никако, пошо ќе се вратиш дома со лошите духови. До 40 дена да не си помислил ни преку пенџере да видиш, не па да излезиш надвор ... :D

Луѓево планини искачуваат со децата врзани на нив, али нашето општество се мршти ако мајка дои во јавност. Шо мајка бара детето да излегува надвор, нека седи дома дур не научи како се употребуваат нож и виљушка.

Децата до 4-5 месеци цел ден го поминуваат во какање, цицање и спиење. Дали ќе спие дома или во количка мислам дека не му ремети многу во редот. Ама и те како и менува на мајката.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.010
Поени од реакции
55.281
Во изолација мајката додека потпорасне!
Интересна иронија.
Само строго, надвор по 1 сат максимум и излегување од кога ќе се стемни никако, пошо ќе се вратиш дома со лошите духови. До 40 дена да не си помислил ни преку пенџере да видиш, не па да излезиш надвор ... :D

Луѓево планини искачуваат со децата врзани на нив, али нашето општество се мршти ако мајка дои во јавност. Шо мајка бара детето да излегува надвор, нека седи дома дур не научи како се употребуваат нож и виљушка.

Децата до 4-5 месеци цел ден го поминуваат во какање, цицање и спиење. Дали ќе спие дома или во количка мислам дека не му ремети многу во редот. Ама и те како и менува на мајката.
Ај не претерувајте сеа, не мислев баш така. :D

Кажи ми ај која е потребата со мало бебе да скиташ по 4-5 саати надвор па да мора да го доиш на сред улица што се вика.

Ако луѓето искачуваат планини со деца врзани на нив не значи дека тоа е правилно и треба сите да го гледаат ко пример.
Како не му ремети дали ќе спие дома мирно во креветче у тишина или надвор во количка низ гужви низ народ и низ секакви ситуации што можат да ги снајдат. Што и менува на мајката, немој да не избега кафето и трачарење со другарките, кога секако ќе најде и за тоа време.
Од друга страна па викаш у Козле било пуно бебиња и деца мали од загаден воздух, ама затоа не е проблем ако спие у количка у парк или у кафич. Нели.

Сеа знам дека темава ќе ја однесете до граница на шовинизам ама ајде, коа веќе почнавме.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.921
Поени од реакции
12.412
Ај не претерувајте сеа, не мислев баш така. :D

Кажи ми ај која е потребата со мало бебе да скиташ по 4-5 саати надвор па да мора да го доиш на сред улица што се вика.

Ако луѓето искачуваат планини со деца врзани на нив не значи дека тоа е правилно и треба сите да го гледаат ко пример.
Како не му ремети дали ќе спие дома мирно во креветче у тишина или надвор во количка низ гужви низ народ и низ секакви ситуации што можат да ги снајдат. Што и менува на мајката, немој да не избега кафето и трачарење со другарките, кога секако ќе најде и за тоа време.
Од друга страна па викаш у Козле било пуно бебиња и деца мали од загаден воздух, ама затоа не е проблем ако спие у количка у парк или у кафич. Нели.

Сеа знам дека темава ќе ја однесете до граница на шовинизам ама ајде, коа веќе почнавме.
Не гледам зошо мајка со дете не би излегла во парк, во природа, на кафе некаде на отворено...дури и во трговски. Нема сигурно слалом да прави со количката по Партизанска во 4 поручек во најголемата гужва.
И не е муабетот за кафето и трач муабетот со другарките, колку постпородилната депресија, нешо шо никој не го сфаќа сериозно кај нас. Не е мајката робот да седи 9 месеци со детето дома, изолирана. Сигурно нема да го зема во диско со неа али не гледам зошо социјалниот живот скроз би и замрел.

Samo sektasi iskacuvaat planini so deca vrzani, imam gleano takvi. Tie ne smeat da bidat reper za toa sto e normalno i opstestveno prifatlivo.
Ауу па ти да видиш во земјава кај што живеам моментално, ги носат мали деца и во метроа, по трговски ( дури и сега со коронава ), некогаш и ги оставаат надвор во колички додека родителите пијат кафе на топло во кафич. Тотално секташка земја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom