Групно патување за ЕП 2013 - Словенија, Јесенице

Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
конечно и јас да бидам испровоциран со некоја тема за повторно да бидам активен;)
--- надополнето: 25 јануари 2013 во 15:42 ---малку си грешка...
такво "изнајмување" кошта 1,50 еур - 2 еур КИЛОМЕТАР...
Скопје - Јесенице = 1020 км X 1,50 = 1530 еур во еден правец...
ОДПРИЛИКА 3000 до 3500 еур само превоз а ако се подели таа сума на 50 души искача по 60 евра повратна карта...
патарини ред други работи влегуваат во оваа цена од 1,50 до 2 еур од км...
ама треба да се мисли и за шоферите смештај со три оброка да се обезбеди за да би не чекале таму во место а не се нафаќаат да ја однесат групата па да се вратат па пак да ја земат групата...
ова го пишувам од искуство имам организирано патувања (не навијачки).
--- надополнето: 25 јануари 2013 во 15:49 ---
по мене најубава варијанта е :
со кола 4-ца
Скопје - Белград преспивање кај пријатели
Белград - Загреб преспивање кај пријатели
Загреб - Јесенице пет дена без спиење со пријатели (y)
Штом е така и не било баш ефтино. Само малку ми е чудно пошто ако Бисер Пром може да вози за 45 евра 700 км до Бугарија и тоа со полупразни автобуси, зошто да не вози за истата цена 1000 км со фул капацитет.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
18
да ,се согласувам дека не е многу за возење ама ако се има можност(пријатели) и време (слободни денови) не е лошо да се спроведе на тој начин;)
--- надополнето: 25 јануари 2013 во 17:18 ---
Штом е така и не било баш ефтино. Само малку ми е чудно пошто ако Бисер Пром може да вози за 45 евра 700 км до Бугарија и тоа со полупразни автобуси, зошто да не вози за истата цена 1000 км со фул капацитет.
епа тука е целата работа...
ако се нафатат на РЕДОВНА ЛИНИЈА тогаш ке имаат и ситуации кога ке возат полупразни ама цената мора да биде иста и за полн и за полупразен автобус...
ама ако се пазариш со нив всушност го изнајмуваш автобусот тогаш е цената по километар и тука им е заработката, и затоа има проблем кога треба да се додели концесија за редовна линија на пример сите ке сакаат да земат редовна линија каде што има интерес за патување ама има клаузула да земат една рентабилна и една нерентабилна линија.
еве галеб охрид сега нема многу патници ама загубата од овој период во годината ке ја надокнади во лето,ама мора да вози и до струга која што не е толку рентабилна линија како онаа до охрид
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.901
Поени од реакции
7.430
Јас дефинитивно доаѓам со уште 1 другар + со мене.Конечно,супер ќе биде да се собереме !!!!
 
Член од
26 јануари 2013
Мислења
312
Поени од реакции
177
Јас сигурно сум во Љубљана цел септември е сега информации колку е далеку од љубљана да не гуглам, фала
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.694
Поени од реакции
4.520
картите по 15евра од меч се..во продажба од 18 март натаму
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.680
Поени од реакции
5.958
И јас сум во план да одам според мојте пресметки за првата фаза да ги изгледаш сите утакмици ќе ти требаат околу 400 евра за смештај, превоз(планирав има еден од кај мене вози камион натаму па со него да одам и да се вратам) карти и останати трошоци, ама може и ако се дгоовори на форумов нешо органзирано да дојдам.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Картите ќе бидат 15,25 и 35 евра во зависност од положбата во салата. За разлика од другите првенства, нема блок карти за цел ден, туку секоја влезница е за една конкретна утакмица.

За превоз, доколку одат 4ца со кола би требало да биде 70 - 80 евра, со сите работи, гориво, патарини.

Сместување веројатно најдобро е во Блед, но можеби и во Крањска Гора, а и Љубљана не е премногу далеку - 65 км.

За спиење мислам дека може да се најде за 10на евра смештај.

Јас гледав некоја ваква комбинација да направам, и да седам цела прва фаза за што би требале околу 300 - 350 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom