Греење со пелети

Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Ако може некој совет, па за следната сезона да одлучам.
Куќа од околу 160м2(пресметано однадвор) ѕидано 30см итонг, без абрип од надвор-гол ѕид, внатре малтерисувано, 2,35м висина на соби, сите пвц од проспера, некаде со 2, повеќето со 3 стакла. Се грејам на дрва, моментално просторија од околу 35-40м2 со алфа 90 обичен и оној камин прити за во друга соба.
Одлучив следната зима да преминам на пелети, доста ми е од цепење редење, ѓубре, купишта пепел, правење трески, барање дрва, па мокри па вакви и сл:D.
По мое околу 120-130м2 испаѓа внатрешно за загревање, без ходникот, каде немам намера да ставам радијатор, сметам дека не треба.
Значи салон 45м2 каде би стоел камин/печка на пелет +2-3 радијатори во него, + радијатори во 2 соби по 18м2, една од 10м2, дневна од 25м2, регистри во 2 купатила и 2 бојлери приклучени на парно(а можда и само еден приклучен).
Што котел треба, 16kw diecotec 140м2 затоплува, ги прашував на мејл од дебар велат 25kw било подобро да земам за 1400еу со достава и пуштање, нов модел Аласка(претходните биле Џена) со рачка за самочистење. Имам одено кај роднина има 16кв и приметено дека малку пепел прават и добро загреваат. 96% согорување на пелетите. Од фирмата велат 100еу се доплаќа и да дува топлина во салонот, не знам дали вреди да се доплаќа за тоа.
Алфа комо 21, термофлукс интерио 20, диекотек 25, фабиго 20/25, МБС 20? Сите овие се тука некаде во цени со 200-300еу разлика оние со повеќе kw... Секако нема сите соби секогаш да се загреваат, по потреба која како треба. Температура пример 25...
Читам овде доста фалени се термофлукс пелинг, за во салон кај што ќе се седи повеќе би избрал интерио 20кв.
Дали се баш најдобар избор термофлукс или има добри и од другиве наведени погоре?
+
Користи ли некој УПС(секако со 55амп акумулатори) за непрекинато напојување на котелот(пумпата) па и грејачот што пали пелети? Да бидеш независен од струјата. Да го вклучиш парното да почне да грее и кога нема струја, преку упс, и пумпата да си врти преку упс кога снема струја?
Јас имам котел АЛФА ПЛАМ КОММО 21. Веке 5-та година и презадоволен сум нема никаков проблем. Загревам квадратура околу 120 м2. Доколку му ставаш квалитетен пелет котелот ке го чистиш еднаш во 4 дена ( по 2 вреќи од 15 кг да трошиш квалитетен А1 класа пелет). Види на промоција го даваат околу 81,600 со се пуштање во СЕТЕК. Но разгледај добро го има во повеќе продавници низ Скопје па ке можеш да се пазариш за цена дополнително.
Ако нејќеш да се мачиш јас би ти препорачал најдобро да си ставиш квалитетни инвертер клима уреди (ДАИКИН ,МИТСУБИШИ,ТОШИБА) по црногорски нема од тоа а и малку струја трошат.
Ова е мој совет ако веќе немаш пуштено инсталација не ставај парно на пелети ниту пак на дрва.
Јас исто така во иднина планирам да се грејам со инвертер клима уреди бидејќи нема никаква мака.... (НЕМА ПОРАЧУВАЊЕ ПЕЛЕТИ, НЕМА НОСЕЊЕ НА ПЕЛЕТИ /ПОЛНЕЊЕ НА КОТЕЛ, НЕМА ЧИСТЕЊЕ НА ПЕПЕЛ)

П.С јас сеуште се грејам на пелети бидејќи целосната инвестиција што сум ја направил бајаги кошта и затоа не ми се фрла повторно пари за греење. Но полека ке се префрлам на инвертери.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Некој профи мајстор за подно греење. Инбох
Сигурен си дека сакаш подно?
Поживеј неколку дена во стан кај што има подно, после одлучи!
Јас имам бајдвеј, малку трики чувство е! Сега се греам на клими!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.185
Сигурен си дека сакаш подно?
Поживеј неколку дена во стан кај што има подно, после одлучи!
Јас имам бајдвеј, малку трики чувство е! Сега се греам на клими!
So mu fali na podnoto, gospodska rabota. Na rabota go imam, imam isto i klima i klimata gomna mozi da jadi vo pogled na komforot i custvoto na zatoplenost.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
So mu fali na podnoto, gospodska rabota. Na rabota go imam, imam isto i klima i klimata gomna mozi da jadi vo pogled na komforot i custvoto na zatoplenost.
Незнам што му фали, ама ете ние дома нелагодно се чувствувавме со него! Затоа и му препорачав на човекот да проба, ако може, пред да одлучи!
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Јас имам котел АЛФА ПЛАМ КОММО 21. Веке 5-та година и презадоволен сум нема никаков проблем. Загревам квадратура околу 120 м2. Доколку му ставаш квалитетен пелет котелот ке го чистиш еднаш во 4 дена ( по 2 вреќи од 15 кг да трошиш квалитетен А1 класа пелет). Види на промоција го даваат околу 81,600 со се пуштање во СЕТЕК. Но разгледај добро го има во повеќе продавници низ Скопје па ке можеш да се пазариш за цена дополнително.
Ако нејќеш да се мачиш јас би ти препорачал најдобро да си ставиш квалитетни инвертер клима уреди (ДАИКИН ,МИТСУБИШИ,ТОШИБА) по црногорски нема од тоа а и малку струја трошат.
Ова е мој совет ако веќе немаш пуштено инсталација не ставај парно на пелети ниту пак на дрва.
Јас исто така во иднина планирам да се грејам со инвертер клима уреди бидејќи нема никаква мака.... (НЕМА ПОРАЧУВАЊЕ ПЕЛЕТИ, НЕМА НОСЕЊЕ НА ПЕЛЕТИ /ПОЛНЕЊЕ НА КОТЕЛ, НЕМА ЧИСТЕЊЕ НА ПЕПЕЛ)

П.С јас сеуште се грејам на пелети бидејќи целосната инвестиција што сум ја направил бајаги кошта и затоа не ми се фрла повторно пари за греење. Но полека ке се префрлам на инвертери.
Фала. Има кај нас главни увозници за Алфа, Мареми Трејд, ќе видам цена, а и Алфи/Сетек(кои набиваат цени па после демек попусти) и уште неколку дуќани ги продаваат.
Како што реков ем соби, ем регистри, ем бојлер ќе загревам, така да на пелети сигурно одам.
Дали алфата дува топол воздух или се доплаќа и кај нив за тоа. Дали е и потребно, чист воздух дува или мириса?
Да се ослонам на струја тоа тешко, идиотиве не успеваат да овозможат 365 дена да имаме секогаш струја. Мора еднаш неделно да снема па да се зезаат по 5 сата да направат, затоа и прашав за користење на УПС за пумпата за парно.
Затоа и користам упс со 2 акумулатори и имам нонстоп струја за пц, многу делови ми имаат настрадано од снемување/доаѓање.
Не знам како е со котлите на пелети, дали имаат проблем ако снема струја па да крене висока температура, како кај котел на дрва, да мора да трчаш да го загасиш огинот инаку ке попука инсталација.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.185
Незнам што му фали, ама ете ние дома нелагодно се чувствувавме со него! Затоа и му препорачав на човекот да проба, ако може, пред да одлучи!
Vo koja smisla nelagodno ?
Ne ti duva provev od klima, na nozete ti e toplo a ako tamu ti e toplo togas sekade ti e toplo, i najbitno od cel muabet e sto za razlika od site drugi grejni tela i varijanti ovde se topli delot koj i treba da se topli ili koj najpovekje go koristis ( podot ) a ne tavanot ili vozduhot okolu tavanot pa da dobies temepratura na tavan 35 stepeni, temperatura na pod 15 stepeni. Taka da stvarno me interesira vo koja smisla nelagodno.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Незнам што му фали, ама ете ние дома нелагодно се чувствувавме со него! Затоа и му препорачав на човекот да проба, ако може, пред да одлучи!
грејно тело кое грее од долу е подобро искористено неголи горе. Знаеш и самиот дека топлиот воздух оди нагоре. Ако оставиме потрошувачка на страна, калорифер или конвектор панелка побрзо ќе ти ја загрее собата. За жал ѕидните инвертери и клими воглавно се такви какви се, го загреваат горниот дел од собата оти таму се инсталираат...главно, овие за комерцијална употреба.
Ние имавме од оние назови подни греења во 90тите со најлон и бакарни жици кои се ставаа под тепих. Милина ем поискористена топлина. Е сега, што ни го зезна паркетот тоа прирачно подно... :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.185
грејно тело кое грее од долу е подобро искористено неголи горе. Знаеш и самиот дека топлиот воздух оди нагоре. Ако оставиме потрошувачка на страна, калорифер или конвектор панелка побрзо ќе ти ја загрее собата. За жал ѕидните инвертери и клими воглавно се такви какви се, го загреваат горниот дел од собата оти таму се инсталираат...главно, овие за комерцијална употреба.
Ние имавме од оние назови подни греења во 90тите со најлон и бакарни жици кои се ставаа под тепих. Милина ем поискористена топлина. Е сега, што ни го зезна паркетот тоа прирачно подно... :)
Ne e tocno deka klimite se mestat gore oti taka treba tuku oti tolku razbirat monterite, pa ne ti priznavaat garancija, pa neznam sto. Klimite se mestat gore posto prvobitna namena im bila za ladenje pa logicno bi bilo da bidat gore kade vozduhot e najtopol za da go ladat. Imas parapetni klimi koi si sedat na podot no ete poprilicno se poskapi i koi se nameneti prvenstveno za toplenje dodeka ako sakas druga klima da namestis dolu ete problemi. Veruvaj prasav pred da ja zemam dali ke bidi problem da ja namestam blisku do podot posto mi e za greenje, me gleda prodavacot kako majka da mu okarav i odma ama garancijata nema da vazi. Zosto? Pojma nema zosto bitno nema da vazi, grevce. Go prasav i monterot, te gleda kutriot so trista prasalnici mislis ne se zanimava so ladenje greenje tuku do vcera kompiri kopal( a mozi i kopal koj da go znae). Prasav i tuka kade se eksperti do eksperti( ocigledno teorija dobro im odi ama praksa slabo) i normalno mi preporacaja parapetna posto neli vo teorija taa e za toa, nikoj ne kaza sto bi pravelo problem kaj ovaa drugata, uste pomalce imaat videno ili montirano nekoja taka. Da skratam si rekov Vlade batali, ke ti skinat garancija ovie priucenite a sepak ne se raboti za kafe pari pa ajde mestete ja kaj sto ste naumile.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Има нешто со циркулацијата на крвта во човечкиот организам, што го прави тој распоред на топлина неприроден!
Ок е, кога ми беа мали внуците и мене ми беше супер подното! Деца ко деца ќе се распостелат на под, не им се плашиш дека ќе се преладат.
Може превисока ми била зададената температура, кај мене се трудев да биде околу 33+/- 2 степена. Подот одеше накај 28.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ne e tocno deka klimite se mestat gore oti taka treba tuku oti tolku razbirat monterite, pa ne ti priznavaat garancija, pa neznam sto. Klimite se mestat gore posto prvobitna namena im bila za ladenje pa logicno bi bilo da bidat gore kade vozduhot e najtopol za da go ladat. Imas parapetni klimi koi si sedat na podot no ete poprilicno se poskapi i koi se nameneti prvenstveno za toplenje dodeka ako sakas druga klima da namestis dolu ete problemi. Veruvaj prasav pred da ja zemam dali ke bidi problem da ja namestam blisku do podot posto mi e za greenje, me gleda prodavacot kako majka da mu okarav i odma ama garancijata nema da vazi. Zosto? Pojma nema zosto bitno nema da vazi, grevce. Go prasav i monterot, te gleda kutriot so trista prasalnici mislis ne se zanimava so ladenje greenje tuku do vcera kompiri kopal( a mozi i kopal koj da go znae). Prasav i tuka kade se eksperti do eksperti( ocigledno teorija dobro im odi ama praksa slabo) i normalno mi preporacaja parapetna posto neli vo teorija taa e za toa, nikoj ne kaza sto bi pravelo problem kaj ovaa drugata, uste pomalce imaat videno ili montirano nekoja taka. Da skratam si rekov Vlade batali, ke ti skinat garancija ovie priucenite a sepak ne se raboti za kafe pari pa ajde mestete ja kaj sto ste naumile.
да, затоа напоменав дека воглавно се користат оние ѕидни што се местат горе. А за ова не сум знаел, дека на времето првобитно ради ладење (што е физички логично) се местеле горе. Ете човек ќе научи уште нешто.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.636
Поени од реакции
4.941
Има нешто со циркулацијата на крвта во човечкиот организам, што го прави тој распоред на топлина неприроден!
Ок е, кога ми беа мали внуците и мене ми беше супер подното! Деца ко деца ќе се распостелат на под, не им се плашиш дека ќе се преладат.
Може превисока ми била зададената температура, кај мене се трудев да биде околу 33+/- 2 степена. Подот одеше накај 28.
Обично ако е ладно ти се намалува циркулацијата во нозете. А со подно ти се шират крвните садови во нозете и чудно е.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Има нешто со циркулацијата на крвта во човечкиот организам, што го прави тој распоред на топлина неприроден!
Ок е, кога ми беа мали внуците и мене ми беше супер подното! Деца ко деца ќе се распостелат на под, не им се плашиш дека ќе се преладат.
Може превисока ми била зададената температура, кај мене се трудев да биде околу 33+/- 2 степена. Подот одеше накај 28.
најголем проблем е некој ако ти влезе со немиени нозе па од чорапите, твор... :ROFLMAO:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.185
да, затоа напоменав дека воглавно се користат оние ѕидни што се местат горе. А за ова не сум знаел, дека на времето првобитно ради ладење (што е физички логично) се местеле горе. Ете човек ќе научи уште нешто.
Pa nema nekoja filozofija tuka. I sam znaes topliot vozduh odi gore ladniot dolu. Sto ke ladi klimata dolu. Od druga strana sto ke zagreva gore? Veruval ili ne imam videno i tavansko greenje so struja. Koj genijalec toa go smislil sekoja mu cest, pa uste i koj idiot mu poverval pa go montiral jaka mu dusa.
Автоматски споено мислење:

Има нешто со циркулацијата на крвта во човечкиот организам, што го прави тој распоред на топлина неприроден!
Ок е, кога ми беа мали внуците и мене ми беше супер подното! Деца ко деца ќе се распостелат на под, не им се плашиш дека ќе се преладат.
Може превисока ми била зададената температура, кај мене се трудев да биде околу 33+/- 2 степена. Подот одеше накај 28.
Da be, venite se sirat i neznam sto i kako. Rabotata e sto za razlika od zidnoto parno koe mozis da go postavis koga sakas, podnoto treba da planiras posovreme uste koga kukjata e vo faza na izgradba. Na rabota imame grafitno koe sedi pod laminat i e so diferencijalen termostat i ti velam odlicno e. Ete i klima imame ne velam ne no custvoto na toplina e nesporedlivo, brzinata na zatopluvanje da ne ni pravime muabet. Abe ako e gore 25 stepeni, ako ti se ladni nozete djabe.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.930
Јас имам котел АЛФА ПЛАМ КОММО 21. Веке 5-та година и презадоволен сум нема никаков проблем. Загревам квадратура околу 120 м2. Доколку му ставаш квалитетен пелет котелот ке го чистиш еднаш во 4 дена ( по 2 вреќи од 15 кг да трошиш квалитетен А1 класа пелет). Види на промоција го даваат околу 81,600 со се пуштање во СЕТЕК. Но разгледај добро го има во повеќе продавници низ Скопје па ке можеш да се пазариш за цена дополнително.
Ако нејќеш да се мачиш јас би ти препорачал најдобро да си ставиш квалитетни инвертер клима уреди (ДАИКИН ,МИТСУБИШИ,ТОШИБА) по црногорски нема од тоа а и малку струја трошат.
Ова е мој совет ако веќе немаш пуштено инсталација не ставај парно на пелети ниту пак на дрва.
Јас исто така во иднина планирам да се грејам со инвертер клима уреди бидејќи нема никаква мака.... (НЕМА ПОРАЧУВАЊЕ ПЕЛЕТИ, НЕМА НОСЕЊЕ НА ПЕЛЕТИ /ПОЛНЕЊЕ НА КОТЕЛ, НЕМА ЧИСТЕЊЕ НА ПЕПЕЛ)

П.С јас сеуште се грејам на пелети бидејќи целосната инвестиција што сум ја направил бајаги кошта и затоа не ми се фрла повторно пари за греење. Но полека ке се префрлам на инвертери.
Јас му ставам неквалитетен пелет а го чистам еднаш неделно.Еко степ пелети што оставаат многу пепел
Автоматски споено мислење:

И престанете да споредувате котел за парно со клима.Освестете се веќе еднаш
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Јас му ставам неквалитетен пелет а го чистам еднаш неделно.Еко степ пелети што оставаат многу пепел
Автоматски споено мислење:

И престанете да споредувате котел за парно со клима.Освестете се веќе еднаш
Ако имаш друг котел со поголем резервар за пепел можеби. Јас го на 8 вреќи бидејќи не.го оставам скроз да се полни.до врв со пелел. Користам високо квалитетен А1 Верба пелет.
Не можеш да ме убедиш дека ти со А2 класа го чистиш еднаш неделно. Тоа мозе само ако трошил по пола вреќа дневно :D.
Инаку во врска со климите ако имаш пари за квалитетен инвертер нема споредба со пелетот. Единствена предност на котелот на пелети е тоа што има по природно затоплувње (не ти дува ништо во соба).
Автоматски споено мислење:

Фала. Има кај нас главни увозници за Алфа, Мареми Трејд, ќе видам цена, а и Алфи/Сетек(кои набиваат цени па после демек попусти) и уште неколку дуќани ги продаваат.
Како што реков ем соби, ем регистри, ем бојлер ќе загревам, така да на пелети сигурно одам.
Дали алфата дува топол воздух или се доплаќа и кај нив за тоа. Дали е и потребно, чист воздух дува или мириса?
Да се ослонам на струја тоа тешко, идиотиве не успеваат да овозможат 365 дена да имаме секогаш струја. Мора еднаш неделно да снема па да се зезаат по 5 сата да направат, затоа и прашав за користење на УПС за пумпата за парно.
Затоа и користам упс со 2 акумулатори и имам нонстоп струја за пц, многу делови ми имаат настрадано од снемување/доаѓање.
Не знам како е со котлите на пелети, дали имаат проблем ако снема струја па да крене висока температура, како кај котел на дрва, да мора да трчаш да го загасиш огинот инаку ке попука инсталација.
Со алфа пламот немаш таква опција да доплатиш за дополнително да дува. Самиот котел грее исто како камин пред него. Инаку кога сме кај струјата ако нема струја нема ни котелот да ти работи бидејки бренерот работи на струја. Нема никаков проблем доколку снема струја и пак дојде. Само ке треба да го исклучиш и повторно да го вклучиш за да се стартува програмата.

Во врска со бојлерот за топла вода во тоалет е чиста глупост и фрлени пари.
Јас лично ставив бојлер 100 литарски и го поврзав со парното.
За да ти го загрее тој бојлер ти ке треба на парното температура на вода минимум 50 степени да му наместиш за да се уклучи пумпата и константно да ја врти водата. Така ке можеш еднаш дневно само да го загрееш бојлерот и да збориме реално 100 литра не стига 2 ца да се избањаат а камоли повеќе луге.
Ем ке трошиш повеке пелет за да ти го грее бојлерот ем нема да ти стигне.
Башка бојлерот е 6000-7000 да го купиш.
Ова со бојлерот е ЧИСТА ГЛУПОСТ. Пелетот не е исто со дрва да се разбереме.
Колку повеке го оптеретуваш котелот толку повеќе троши пелет.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom