Го користи некој www.airbnb.com

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Газдата од Англија бара како посреднци помеѓу нас да бидат овие АИРБНБ и при тоа, јас да платам НАЈПРВО една кирија и кауција како сигурност за него, а тој во рок од 5 дена ќе ми испрати мене договор за станот заедно со клучевите. Напоменал доколку не ти се допадне станот сите пари ќе ти бидат вратени и нема да бидат префрлени на мојата(неговата) трансакциска сметка туку ќе ,,лежат,, кај овие АИРБНБ. Знаеш ние Балканците сме малку скептици за се. Станот е преубав затоа сум премногу заинтересиран, но ми недостасува мислење совет ... Сепак се работи за 1.500е што треба да му ги испратам.
Точно.
Аирбнб ги задржува парите неколку дена од причина што претходно се појавија премногу вакви станови кои ги има еднаш, плаќаш и уствари станот не постои.
Мислам дека немаш гајле и дека доколку нешто се случи, Аирбнб ќе се на твоја страна и ќе добиеш рефунд.

Инаку те советувам да првин платиш кирија, па после договорот и кауција.
Договори го да иде тоа преку банкарски систем или вестерн за да имаш потврда за уплата посебно за кауцијата.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Точно.
Аирбнб ги задржува парите неколку дена од причина што претходно се појавија премногу вакви станови кои ги има еднаш, плаќаш и уствари станот не постои.
Мислам дека немаш гајле и дека доколку нешто се случи, Аирбнб ќе се на твоја страна и ќе добиеш рефунд.

Инаку те советувам да првин платиш кирија, па после договорот и кауција.
Договори го да иде тоа преку банкарски систем или вестерн за да имаш потврда за уплата посебно за кауцијата.
Како може да се провери дали станува збор за превара ? Имате ли преку меил со АИРБНБ контактирано па да споредиме дали од истиот меил ми пристигна фактурата и мене.
Автоматски споено мислење:

vidi dali ima reviews na stanot i gazdata, dali e super host takvi raboti... ako e, togas nemas gajle, ako nema togas bidi vnimatelen. iskreno mene ova mi zvuci kako da saka pred se tebe da te osigura deka se e vo red i ides preku sigurna firma nego direkno. prati im email na airbnb ako nema reviews i objasni im sto ste zborele osobeno za delot za depozitot. toj del mi e malku cuden...
Фактурата од Аирбнб што пристигна стои дека треба да префрлам пари за кирија и кауција на некоја банка во Полска/Сласк има и Ибан се комплет. Преплашен сум да не станува збор за измама па 1.500е во вода да заминат.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Како може да се провери дали станува збор за превара ? Имате ли преку меил со АИРБНБ контактирано па да споредиме дали од истиот меил ми пристигна фактурата и мене.
Автоматски споено мислење:


Фактурата од Аирбнб што пристигна стои дека треба да префрлам пари за кирија и кауција на некоја банка во Полска/Сласк има и Ибан се комплет. Преплашен сум да не станува збор за измама па 1.500е во вода да заминат.
Другар ми издава апартман и затоа ги знам овие работи.
Јас еднаш имам користено нивни услуги и добив фактура од express@airbnb.com
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Другар ми издава апартман и затоа ги знам овие работи.
Јас еднаш имам користено нивни услуги и добив фактура од express@airbnb.com
Потполни ги оставив овие понуди на страна. Во Германија врие од такви понуди "Не пишувам добро германски или не говорам, а издавам стан..... аир бнб бла бла"
Ништо од тоа ПРЕВАРА ГОЛЕМА. Добро е што не навлегов во овие глупости па без врска ќе ми земеа 1.000е за кауција и немаше да видам ни стан ни ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom