Гоце Делчев

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.059
Поени од реакции
20.890
Ako sme iskreni, pokraj site drugi grabezi sto ostanale vo Bulgarija, primer od Ohrid, so ovoj poteg i samite Bugari ne go smetale Delcev kako nekoja vazna licnost vo nivnata istorija. Inace tesko deka ke se odlucea na vakov poteg. Cista srekja za Makedonskiot narod. Toa barem mi izgleda logicno so ogled sto do vcera Bulgarite pojma nemaa koj e Goce Delcev pa preku nokj im stanal najgolema istoriska licnost.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Ako sme iskreni, pokraj site drugi grabezi sto ostanale vo Bulgarija, primer od Ohrid, so ovoj poteg i samite Bugari ne go smetale Delcev kako nekoja vazna licnost vo nivnata istorija. Inace tesko deka ke se odlucea na vakov poteg. Cista srekja za Makedonskiot narod. Toa barem mi izgleda logicno so ogled sto do vcera Bulgarite pojma nemaa koj e Goce Delcev pa preku nokj im stanal najgolema istoriska licnost.
Ова е далеку од вистината. Изгледа дека воопшто не си свесен за работите.
1. Дел од коските на Гоце Делчев комунистите по налог на Комунистичката интернационала ги дале. Ова не е одлука на „Бугарите“.
2. Гоце Делчев отсекогаш бил важна личност во Бугарија и меѓу Бугарите. Секој пат на 6 мај - денот на храброста и бугарската војска, се спомнуваше дека си го дал животот за слободата на Бугарите од Македонија, уште за време на социјализмот.
3. Гоце Делчев никогаш не бил и нема да биде најголемата историска личност. Има регионален карактер. Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев и стотици други секогаш ќе бидат попочитувани од него. Низ социјализмот учевме за Гоце Делчев во основно и средно училиште, не од вчера.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.059
Поени од реакции
20.890
Znaci go potvrduvas deka ne tolku bitna licnost za Bulgarite.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Znaci go potvrduvas deka ne tolku bitna licnost za Bulgarite.
Потврдувам дека има побитни од него за Бугарите. Тој е апостол на слободата на македонските Бугари, но не на сите Бугари, како Левски и Ботев.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Младите бугари појма немаат кој е Гоце Делчев:
На видеото се гледа дека не го познаваат од фотографијата, а не дека не знаат кој е Гоце Делчев.

Верувам дека младите нема да препознаат 90+% од нашите национални херои од слика.

Еве каде е Гоце Делчев во меморијата на Бугарите од 2002 година - на 54 место.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2023
Мислења
413
Поени од реакции
1.409
На видеото се гледа дека не го познаваат од фотографијата, а не дека не знаат кој е Гоце Делчев.

Верувам дека младите нема да препознаат 90+% од нашите национални херои од слика.

Еве каде е Гоце Делчев во меморијата на Бугарите од 2002 година - на 54 место.
Азис 21во и Бојко Борисов 29то место во факинг 2002 година. Емил Димитров 44то место ама Азис 21во. :pos:
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
377
Поени од реакции
781
Додека едни го присвојуваат, други во школо со негово име си цртаат картички, он е по жив од кога и да бил, ни Софија ни Тирана ни Белград и Атина ниту Истанбул ќе се отарасаат од тоа куче.. Он со смртта се спаси од робството по тој пат ако треба ќе одат и следните генерации Македонци, да живее Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom