Германија

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
124
Oд каде што сум била со спортов, само во Шведска и Германија се осетив како во нов универзум да сум отишла :)
Германија е една од најчистите земји (заедно се Норвешка и Шведска)...иако има во меѓувреме околу 8 милиони странци (8% од населението) од кои скоро 2 милиони се турци. Голем дел имаат и германско државјанство и не се бројат како странци...

еве една стара статистика од 2003
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.949
Поени од реакции
184.353
Германија е една од најчистите земји (заедно се Норвешка и Шведска)...иако има во меѓувреме околу 8 милиони странци (8% од населението) од кои скоро 2 милиони се турци. Голем дел имаат и германско државјанство и не се бројат како странци...

еве една стара статистика од 2003
Ама и менталитетот на луѓето, дисциплина невидена. Е само што германчињава не знаеа баш англиски а швеѓанчињава на кој сакаш јазик ти зборат, ко автомати x) Ама сепак, Германија е една од земјите примери кои по 2 СВ биле избомбардирани, нагрбени да плаќаат оштети и пак се оформиле како лидери во Европа. Тоа докажува дека ако свеста на народот е висока, се се може. За жал, кај нас во МКД поради тоа ништо не се може.
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
124
швеѓаните гледаат англиски филмови со субтитлови како во МКД а германците како и италјаните и шпанците гледаат и слушаат се на својот јазик, секој глумец има свој локален глас....затоа тие се тапа англиски.

германците се многу дисциплинирани и послушни (респектираат хиреархии во системот)...позитивно ама не секогаш...не се флексибилни (во стресни ситуации губат глава)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
АЕ само што германчињава не знаеа баш англиски а швеѓанчињава на кој сакаш јазик ти зборат
Знаат- само си го ценат јазикот, ако ти идеш таму очекуваат да знаеш Германски, а не како кај нас на кој ни дојде одма се прип**куваме и почнуваме да му збориме на неговиот јазик.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.899
Поени од реакции
12.039
Да ја озвежан темава и да ви го покажам моето омилено местo:

Штутгарт - Грабкапеле - иначе и за Духовден се користи како Православна капела од Русите.Внатре на горниот спрат Православниот иконостас:НА долниот спрат има гробови, посебно интересен е кралицата Катарина од Виртемберг која тука почива и на која и е посветена оваа градба://Нешто за историјата која е многу интересна:

Кралот на Виртемберг (околија на Штутгарт) имаше жена Катарина Павловна од Русија која му беше втора жена но за жал таа рано му починала па реши на местото каде што имало тврдина да направи капела, односно последно почивалиште на својата жена. Еве како изгледала тврдината:После негова смрт и мислам смрта на нивната ќерка, сите го имаат своетое последно почивалиште баш на ова место. Од ова место цел Штутгарт се гледа кој се наоѓа во дупка:

Денес капелата се користи како музеј но како што спомнав Русите на понеделникот од Духовден прават богослужба овде во чест на кралицата Катарина.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.636
Поени од реакции
3.202
Има многу убавини Германија. Замоците се башка.
А највеќе од се го мразам германскиот јазик. Многу ми е одвратен.
--- надополнето: 11 јули 2012 во 21:51 ---
Знаат- само си го ценат јазикот, ако ти идеш таму очекуваат да знаеш Германски, а не како кај нас на кој ни дојде одма се прип**куваме и почнуваме да му збориме на неговиот јазик.
Слабо знаат англиски таму. :confused:
 
П

Пепси_

Гостин
Има многу убавини Германија. Замоците се башка.
А највеќе од се го мразам германскиот јазик. Многу ми е одвратен.
--- надополнето: 11 јули 2012 во 21:51 ---


Слабо знаат англиски таму. :confused:
Убаво знаат англиски само кога сакат го користат и дали сакат да го користат,а повеќето избегават. Кога бев да купувам сок,прво ја прашував за производи што како зборуваше онака англиски,а потоа кога за цените ја прашував зошто таму е една цена,а она друга ми кажува се правеше наудрена и германски зборуваше. :tapp:

Имам слики иначе од катедралата во минхен само не можам да ги прикачам незнам што се дешава.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.636
Поени од реакции
3.202
Убаво знаат англиски само кога сакат го користат и дали сакат да го користат,а повеќето избегават. Кога бев да купувам сок,прво ја прашував за производи што како зборуваше онака англиски,а потоа кога за цените ја прашував зошто таму е една цена,а она друга ми кажува се правеше наудрена и германски зборуваше. :tapp:

Имам слики иначе од катедралата во минхен само не можам да ги прикачам незнам што се дешава.
Ама си прашувал, купи нешто и да видиш како цепаат англиски. Повеќето не знаат англиски. Или како што кажа, се преправаат дека не знаат.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Убаво знаат англиски само кога сакат го користат и дали сакат да го користат,а повеќето избегават. Кога бев да купувам сок,прво ја прашував за производи што како зборуваше онака англиски,а потоа кога за цените ја прашував зошто таму е една цена,а она друга ми кажува се правеше наудрена и германски зборуваше. :tapp:

Имам слики иначе од катедралата во минхен само не можам да ги прикачам незнам што се дешава.
http://imgur.com/ може да се прикачат повеќе слики од еднаш и лесно е за работа.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.636
Поени од реакции
3.202
Иначе многу ладен народ се. :confused::confused:
 
П

Пепси_

Гостин
Ова е во Минхен (катедралата)
Ова е во едно мало градче Rastatt околу 7 евра влез мислам дека беше (ова е од напред)


(ова е од другата страна - назад ) :P


 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.636
Поени од реакции
3.202
Ова е во Минхен (катедралата)
Ова е во едно мало градче Rastatt околу 7 евра влез мислам дека беше (ова е од напред)


(ова е од другата страна - назад ) :P


Добра е катедралата, али нема шанси со таа во Венеција. :D
 
П

Пепси_

Гостин
Ова е пак замок во Heidelberg :) бидејќи е на високо место,еден дел го искачивме со слично нешто на лифт,чудна направа до тогаш немав видено такво нешто :icon_lol:
s
s
s
s
s
Преубав поглед....
с
 
На врв Bottom