Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.275
Се чини дека никој веќе нема одговор на ова прашање
Ова е Македонија или Албанија ?
Живеам и имам сопствен бизнис во Бутел каде што мн често при влегување муштериите што прв пат влегуваат ме поздравуваат со мердита. Второ досѓа пред некој ден мало албанче околу 10 тина години и го прашувам од каде си ти кај живееш он вика Албанија! Јас го прашувам Македонија или Албанија а тој не Албанија. Македонски не ни зборуваше и овој муабет беше што др албанци преведуваа. Малите албанци не се ни трудат да го научат македонскиот јазик. Иако зборувам за Бутел тука сепак има многу Македонци. Не ширам говор на омраза ама преку глава ми е во сопствената држава некој да не не почитува а ние секогаш овците пусто македонче. И да се селам кај и да е од Бутел пошо имам мало дете..


 
Член од
12 март 2024
Мислења
136
Поени од реакции
159
Се чини дека никој веќе нема одговор на ова прашање
Ова е Македонија или Албанија ?
Живеам и имам сопствен бизнис во Бутел каде што мн често при влегување муштериите што прв пат влегуваат ме поздравуваат со мердита. Второ досѓа пред некој ден мало албанче околу 10 тина години и го прашувам од каде си ти кај живееш он вика Албанија! Јас го прашувам Македонија или Албанија а тој не Албанија. Македонски не ни зборуваше и овој муабет беше што др албанци преведуваа. Малите албанци не се ни трудат да го научат македонскиот јазик. Иако зборувам за Бутел тука сепак има многу Македонци. Не ширам говор на омраза ама преку глава ми е во сопствената држава некој да не не почитува а ние секогаш овците пусто македонче. И да се селам кај и да е од Бутел пошо имам мало дете..


Дали треба колективно да ти изебеме татарско-фашистичко племе или да?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Се чини дека никој веќе нема одговор на ова прашање
Ова е Македонија или Албанија ?
Живеам и имам сопствен бизнис во Бутел каде што мн често при влегување муштериите што прв пат влегуваат ме поздравуваат со мердита. Второ досѓа пред некој ден мало албанче околу 10 тина години и го прашувам од каде си ти кај живееш он вика Албанија! Јас го прашувам Македонија или Албанија а тој не Албанија. Македонски не ни зборуваше и овој муабет беше што др албанци преведуваа. Малите албанци не се ни трудат да го научат македонскиот јазик. Иако зборувам за Бутел тука сепак има многу Македонци. Не ширам говор на омраза ама преку глава ми е во сопствената држава некој да не не почитува а ние секогаш овците пусто македонче. И да се селам кај и да е од Бутел пошо имам мало дете..


Вие се фативте под рака со Албанците и со тоа го запечативте српско-македонското пријателство. Типично глупо - како што е и одлуката за конфронтација со Русија.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.275
Вие се фативте под рака со Албанците и со тоа го запечативте српско-македонското пријателство. Типично глупо - како што е и одлуката за конфронтација со Русија.
Да сте живи и здрави и со векови да ви трае српско-македонското пријателство.Чул ви Господ и исполни го најголемиот сон повторно да бидете една држава..

Ама го ставив постот погоре не да го пофалам вашето пријателство со Србите, току да го видите плачењето на луѓето кои повеќе не знаат што се случува во вашата земја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Ама го ставив постот погоре не да го пофалам вашето пријателство со Србите, току да го видите плачењето на луѓето кои повеќе не знаат што се случува во вашата земја.
Тоа е заслуга на предавничките македонски политичари кои пушат кај Албанците за да им се допаднат на ЕУ и САД. Односно тоа е заслуга на ЕУ и САД, во крајна линија, бидејќи нивните претставници раководат со Илиридава.
Затоа ние се надеваме дека Путин ќе ви ебе матер у пичка. Па и на нас заедно со вас, али ние ќе изгубиме многу помалку од вас и од вашите нови другарчиња Албанците.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.275
Тоа е заслуга на предавничките македонски политичари кои пушат кај Албанците за да им се допаднат на ЕУ и САД. Односно тоа е заслуга на ЕУ и САД, во крајна линија, бидејќи нивните претставници раководат со Илиридава.
Затоа ние се надеваме дека Путин ќе ви ебе матер у пичка. Па и на нас заедно со вас, али ние ќе изгубиме многу помалку од вас и од вашите нови другарчиња Албанците.
Овде скоро сите навиваат за Русија со мантрава дека работите суштински из темели ќе се сменат.
Аjде ,да претпоставиме хипотетички дека Путин ке победи во Украина - како ова ќе доведе да ебат матер у пичку на бугарите ,и по кој алгоритам пресметуваш кој повеќе ке изгубил, а кој помалку?
Знаеш ли - незнаењето е блаженство. :D
Ова е кога немаш идеја како стојат работите и како се развиваат процесите,но се правиш дека разбираш се.
Пред неколку години имаше еден идиот на форумот кој се колнеше дека во 2013 година Букурешкиот договор ќе престане да важи и Македонија-тогаш ФИРОМ ќе ги добие Пиринскиот и Егејскиот дел.Сите обиди да му се објасни дека тоа се глупости и нема как да стане , беа неуспешни.Тој си веруваше и постојано повторуваше - „Почекајте да дојде 2013 година и ќе видите“.
Е ,2013 доjде ,мина и замина и што...
И сега така - ке чекаме Путин да победи.:D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Овде скоро сите навиваат за Русија со мантрава дека работите суштински из темели ќе се сменат.
Аjде ,да претпоставиме хипотетички дека Путин ке победи во Украина - како ова ќе доведе да ебат матер у пичку на бугарите ,и по кој алгоритам пресметуваш кој повеќе ке изгубил, а кој помалку?
Знаеш ли - незнаењето е блаженство. :D
Ова е кога немаш идеја како стојат работите и како се развиваат процесите,но се правиш дека разбираш се.
Пред неколку години имаше еден идиот на форумот кој се колнеше дека во 2013 година Букурешкиот договор ќе престане да важи и Македонија-тогаш ФИРОМ ќе ги добие Пиринскиот и Егејскиот дел.Сите обиди да му се објасни дека тоа се глупости и нема как да стане , беа неуспешни.Тој си веруваше и постојано повторуваше - „Почекајте да дојде 2013 година и ќе видите“.
Е ,2013 доjде ,мина и замина и што...
И сега така - ке чекаме Путин да победи.:D
aко дојде до конфронтација помеѓу Западот и Русија, Бугарија, ЕУ, САД, Албанците и остали душмани ќе бидат на receiving end, пошто се нели Запад.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.900
aко дојде до конфронтација помеѓу Западот и Русија, Бугарија, ЕУ, САД, Албанците и остали душмани ќе бидат на receiving end, пошто се нели Запад.
Ако дојде до конфронтација, Русија нема теоретски шанси да победи против западот.
Човекот ти збори дека нема ни поента да навиваш за Русија во таков случај. Ако се случи божјо чудо и некако победат, тогаш во Бугарија, Грција, Србија и Албанија ќе стават нивни марионети на чело (алт-десничари), што прво ќе побараат од Русија да се подели Македонија помеѓу нив.
Сакале или неќеле, западот и НАТО се единствена можност Македонија да продолжи да постои во иднината. Затоа сум ви спомнал и претходно: вие што сте про-Путин сте анти-Македонија. :)
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Ако дојде до конфронтација, Русија нема теоретски шанси да победи против западот.
Човекот ти збори дека нема ни поента да навиваш за Русија во таков случај. Ако се случи божјо чудо и некако победат, тогаш во Бугарија, Грција, Србија и Албанија ќе стават нивни марионети на чело (алт-десничари), што прво ќе побараат од Русија да се подели Македонија помеѓу нив.
Сакале или неќеле, западот и НАТО се единствена можност Македонија да продолжи да постои во иднината. Затоа сум ви спомнал и претходно: вие што сте про-Путин сте анти-Македонија. :)
Има поента и здрава логика да навивам за Русија. Исто и секој рационален неалбанец во Илиридава.

Другава страна не понижува како никој на свет и ни ја претвори државава во Илирида - трета албанска држава у која закони, казни, давачки и сл. важат само за Македонците. Не тераа да правиме работи кои никого на свет не го тераа да ги прави, само нас. Во сите конфликти со Бугарите, Грците, Албанците... Западот стана на нивна страна. Додатно не тераат да ја прифатиме нивната педофилска идеологија, според која децата се сексуализираат под некаков си образовен предтекст. Педофилијата која е инкорпорирана во таа идеологија се дестигматизира и нормализира.

Поради сето ова, а и плус неколку други работи, секој со барем малку здрав разум тука, е за Русија. Албанците секако не е логично да бидат за Русија, бидејќи Западот ги направи робовласници на Балканот со три држави. Направи у Илиридава да не мора да плаќаат за ништо и да одговараат за ништо, поготово не за тепање и убивање на каури. Доволно е само да преминат во пријателско Косово - американскиот протекторат и се н слобода

Така да, знам дека све ова е многупати кажано, ама небитно е дали ти мислиш оти Русија е слаба, небитно е дали и стварно е слаба, ние навиваме за неа не дека е појака, туку поради други порелевантни причини. И САД до Москва да стигнале пак ќе навиваме за Русија.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.514
Поени од реакции
3.639
Овде скоро сите навиваат за Русија со мантрава дека работите суштински из темели ќе се сменат.
Аjде ,да претпоставиме хипотетички дека Путин ке победи во Украина - како ова ќе доведе да ебат матер у пичку на бугарите ,и по кој алгоритам пресметуваш кој повеќе ке изгубил, а кој помалку?
Знаеш ли - незнаењето е блаженство. :D
Ова е кога немаш идеја како стојат работите и како се развиваат процесите,но се правиш дека разбираш се.
Пред неколку години имаше еден идиот на форумот кој се колнеше дека во 2013 година Букурешкиот договор ќе престане да важи и Македонија-тогаш ФИРОМ ќе ги добие Пиринскиот и Егејскиот дел.Сите обиди да му се објасни дека тоа се глупости и нема как да стане , беа неуспешни.Тој си веруваше и постојано повторуваше - „Почекајте да дојде 2013 година и ќе видите“.
Е ,2013 доjде ,мина и замина и што...
И сега така - ке чекаме Путин да победи.:D
Уааааааауууу!...

Ако претпоставиме (хипотетички, нели...), дека Путин ќе победи, сигурен сум дека Путин, како Рус, нема да направи уште една историска грешка па да се впушти во ослободување на Бугарија од ЕУ и од ОТАН, а Бугарија, за возврат, никад да не му го прости на Путин (и на Русија воопшто...) повторното ослободување на твојата земја и народ од туѓа окупација...

Еве, ние, а меѓу нив и јас, очекуваме Путин и Русија да победат, а се надевам дека ти и твоите сонародници нема повторно да одберете погрешна страна „за дружење„...како повеќе пати до сега.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
592
Поени од реакции
2.002
Овде скоро сите навиваат за Русија со мантрава дека работите суштински из темели ќе се сменат.
Аjде ,да претпоставиме хипотетички дека Путин ке победи во Украина - како ова ќе доведе да ебат матер у пичку на бугарите ,и по кој алгоритам пресметуваш кој повеќе ке изгубил, а кој помалку?
Знаеш ли - незнаењето е блаженство. :D
Ова е кога немаш идеја како стојат работите и како се развиваат процесите,но се правиш дека разбираш се.
Пред неколку години имаше еден идиот на форумот кој се колнеше дека во 2013 година Букурешкиот договор ќе престане да важи и Македонија-тогаш ФИРОМ ќе ги добие Пиринскиот и Егејскиот дел.Сите обиди да му се објасни дека тоа се глупости и нема как да стане , беа неуспешни.Тој си веруваше и постојано повторуваше - „Почекајте да дојде 2013 година и ќе видите“.
Е ,2013 доjде ,мина и замина и што...
И сега така - ке чекаме Путин да победи.:D
Мнозинството 90% знае дека на нас не ни менува ништо. Тие што веруваат дека ќе ни смени нешто барај ги во темата за Украина каде ја бранат Русија повеќе од Захарова и било кој проруски профил.
Мене ми е кеф да добие Русија чисто од инат. А и штом комуњарите и шиповците доживуваат шлогови, а и секако автоматски треба да се оди против нив тогаш секако ќе се надевам Русија да победи иако нема да ми смени ништо. Едно нешто е сигурно во северен фиром, ако на една страна се комуњари, шиповци( па и вие бугарите) тогаш треба одма да се оди на другата. Највеќе за комуњарата, вашите втори браќа после шиповците.


Сакале или неќеле, западот и НАТО се единствена можност Македонија да продолжи да постои во иднината.
Македонија веќе како држава не постои, имаше таму одредени ниско интелигентни суштества што се согласија да престане да постои и мислеа дека така ќе им врне пари и се друго. Зашто велам дека се глупи епа нема ниедна развиена држава на свет каде народот така размислува, се знае што треба ако сакаш да ти се подобри државата доколку сакаш. Тие имбецили што поверуваа во ова ја закопаа Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom