ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 1903 - 2007 Визионер со космополитски поглед

Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Очигледно дека пријателите премногу те лажат, дали си го видел ти рачно напишаниот устав од Гоце Делчев и од Ѓорче Петров, да видиш што пишува во член 4...кој може да биде член на организацијата???
Ти веројатно знаеш и нешто повеке. За мене сичко за Гоце е важно.
Кажи как се е стигнало до создаване на ВМРО во Солун.
Кои и каде преди това са се виделе со Гоце во Софија,
кој го е поканил да участва в б'дештата организација?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Јас мислам дека прв те прашав нешто..
Кажи ми ти на мене во чл. 4 во рачно напишаниот устав на Гоце Делчев и Ѓорче Петров што пишува,(во уставот на ТМОРО) кој може да биде член на организацијата? :)
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Јас мислам дека прв те прашав нешто..
Кажи ми ти на мене во чл. 4 во рачно напишаниот устав на Гоце Делчев и Ѓорче Петров што пишува,(во уставот на ТМОРО) кој може да биде член на организацијата? :)
Проштавај, не можав навреме да ти отговорам.
Там во чл. 4 јасно е напишано:
"Член на ТМОРО може да б'де всеки македонец."

Па не ти ли е јасно и зашто е напишано вака?

Ти подобро кажи зашто ва другата тема /За ВМРО/
нарочно беше подменил уставот на ВМРО с тоја на ТМРО?
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Секоја тема се претвора во фронт за докажување кој е кој. Па нели темава е стриктно за Гоце како визионер?!?!?!? Зошто мора секоја тема да биде одвлекувана од страна на бугарите во правец на негација на МАКЕДОНШТИНАТА!?!?!?!?!?

А ако веќе докажуваме ај да гледаме од другата страна на нештата...

НИЕ СЕ СМЕТАМЕ СЕБЕСИ ЗА МАКЕДОНЦИ, па повелете убедете ме дека не потекнуваме од античките и кажете ми од кај баш нас ни текнало да се нарекуваме така од сите балкански народи, ако не сме навистина МАКЕДОНЦИ???
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.240
Поени од реакции
1.336
Преку КУР ми е од татари и од грци.. Овој човек гинел за Македонија се борел за да живееме слободно а не под ропство.Не дремел дома и лелекал туку направил нешто и затоа ке се памти!! И Не кур ставајте постови на секоја македонска личност дека е бугарин.. ДО курца сте ми дојдени..историја немате гнаси скапани!!!
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.426
Поени од реакции
1.736
ГОЦЕ

Символ на гордост и слава,
ореол божествен ни стана.
Недостижим и близ'к остава
и лек, и песен, и рана.

Ти, Гоце, во нас си в с'рцето,
ти брат си и син си лјубими,
ти знаме ни стана, което
е огин в студените зими.

Со песните секој те знае,
на орото рамо до рамо
и с'рцето чука, не трае
едно име носиме само:

МАКЕДОНЕЦ и ништо друго
никој не може да ни каже,
бугарин, србин и г'рко
не може нас да излаже.

Запеј песна, мајко мила,
стара песна, македонска,
за воините на Самоила,
за земјата ни исконска.

Дур до Кукуш да се чуе
в баштина му стара кука,
дедо зурла да надуе,
тапан до небо да чука!

Димит'р Иванов
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Блгарчета на нивни форуми и блогови лепатписма од Гоце Делчев во кои човекот како да симнува камен од душа па кажува како сите сме си болни од истата болест (заблуда за македонија), збори за татковината бугарија, за еден народ. Се супер само што има еден проблем. Гоце пишувал во шифрирана азбука а тие трач муабети не доликуваат за револуционер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom