Втор брак на вдовец/вдовица?

Член од
14 октомври 2008
Мислења
45
Поени од реакции
2
da iskomentiram i jas,posto se naogam vo takva vrska....
jas sum srekno razvedena cura,u vrska so nesreken udovec so 2 vozrasni deca ,vozrasni,....!!??sinot 18 ,kerkata 20.vo pocetokot na vrskata ,znaci pred 3 godini ,bev najgolemata drugarka za niv, se razbira majka nitu mozam nitu sakam da im bidam....no sega poleka se menuvaat rabotite ,otkako jas i tatekot:back: pocnavme da ziveeme zaedno,kaj niv,a tie zaminaa na studii i dvajcata...znaci jas otidov vo "selo" od skopje,a tie gi smestiv vo mojot stan so majka mi....ehhhhh problemite pocnaa da se redat od prviot mesec,prvo na majka mi i napraviv ogromna odgovornost,sto navistina nemase potreba a jas si staviv trn vo nogata....po 2 meseci prestoj ,se dogovorivme da se preselat vo internat ....taka i bidna........problemite vrtat od site strani...i nikogas ne dovaagaat sami ,site na kupce....do koga ke trae vrskata :toe: neznam !!?? do koga ke izdrzam i toa :toe:neznam.....odnosite oladeni do daska , a za sve se pricina decata! so tatekot se sakame i na pocetokot mislevme nisto nemoze da ne razdeli(babi,vujkovci,tetki,prijateli)....jas denes toa vise ne go mislam:ne:
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Темава ме погоди во срце... Браво за оној што ја отвори.
Сега морам да ве искарам сите што не го одобрувате тоа, затоа што не сте во право:nenene:.
И што ако мајка/татко ви се премажи/прежени. Сетете се колку ви беше тешко кога го изгубивте едниот родител. Зарем би сакале да го изгубите и другиот по цена на тоа мажење/женење.

Оставете ги луѓето да си го живеат остатокот од животот на мира.А и онаа личност што ке ја најдат верувајте ми дека ја нема намерата да го замени изгубениот родител.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Темава ме погоди во срце... Браво за оној што ја отвори.
Сега морам да ве искарам сите што не го одобрувате тоа, затоа што не сте во право:nenene:.
И што ако мајка/татко ви се премажи/прежени. Сетете се колку ви беше тешко кога го изгубивте едниот родител. Зарем би сакале да го изгубите и другиот по цена на тоа мажење/женење.

Оставете ги луѓето да си го живеат остатокот од животот на мира.А и онаа личност што ке ја најдат верувајте ми дека ја нема намерата да го замени изгубениот родител.
Не ми е јасно на што мислиш кога велиш дека би го изгубиле и другиот родител по цена на мажење и женење? :)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Па зарем кога вие сакате нешто, а вашиот единствен родител не ви го овозможи тоа(било што да е тоа), сигурно се чувствувате дека не ве сака...
Епа исто е и со родителите. Ако тој/таа сака втор брак и вие се лутите, и тие го чувствуваат истото, дека не ги сакате доволно.
Сведок сум на неколку случаи кога децата се спротиставуваа на тој втор брак.

Едниот случај заврши така што жената мораше да избега од дома поради големата тортура од децата...

Другиот случај за жал имаше жален крај, кога тој почина поради кавгите што му ги направија децата на таа тема.
И во двата случаи децата останаа и без тој родител што го имаа

П.С. Сакајте го и почитувајте го родителот што го имате... како што судбината го зела едниот, може да го земе и другиот
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Јас познавам два случаи во кои жртва биле токму децата, а не родителот. Во едниот случај детето остана без кров над главата затоа што на повторно заљубената мајка и` беше битен новиот сопатник и неговите желби и потреби, а во вториот случај детето беше малтретирано и навредувано од страна на новиот татко, а претходно живееше сосема спокоен живот.
Знам дека се` ќе се сведе на вината на неразумната мајка, ама ете постојат како примери кои сум ги видела и поради кои имам поинакво мислење во однос на среќата на родителот. Мислењето ми е хипотетичко, пошто се` зависи од ситуацијата и личностите.
Не сум за тоа родителот да остане сам, ама не сум ни за склучување брак. Не би ми пречело да има некој/а во својот живот, ама не мора да заврши официјално, со брак, пошто бракот е малку поинаков однос од врската.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Е тука си дури и премногу во право, се случуваат секакви нешта, за тоа треба многу да се мисли-зависно од ситуацијата. Бракот малку е и незгоден-барем примери има во филмовите што се се прави за пари. После се јавуваат проблеми.
Се е убаво додека не ти се случи дома...
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
оффф..сериозна тема
Па јас после развод оправдувам втор брак ама многу зависи и од возраста на децата и нив би ги ставила на прво место
А после смрт на партнерот, дефинитивно би рекла НЕ...зашто татко ми е починат и мислам дека не би поднесла мајка ми да се премажи :nesum:

а гледам постови дека треба да си продолжи со животот, да биде среќена, и демек то значи да си најди друг партнер...па не е само тоа што ти го прави животот..ко небаре тие што не се женети/мажени се безживотни :tapp:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Кога станува збор на оваа тема јас 10 год бев разведена,не мислев повторно да се мажам ,но најдов разумен човек,но ненајдов разбирање од синот(тој живее со баба му и дедо му и татко му кој истотака е женет и со неа има ќеркичка)
Поранешните свекор и свекрва правеа се и сешто јас повторно да се разведам(да се наситат)но не им успеа,како што велам зедов човек полн со разбирање за се,па и за синот на кој му дозволи да доаѓа кај нас,бев жртва за него...но не ја знаев неговата позадина,за неговото доаѓање,за неговите баба и дедо кои го пуштаа за да не раздори...се направија за да ми го растурат бракот(во кој сум 9 години)но неуспееја,па ни сега иаку сваќаат дека ништо не ни можат повторно пуштаа болви,но на ним се им се враќа по глава,јас со мојот сопруг ги научивме и не им обрнуваме внимание...а мојот син сам си направи лошо за себе,подмуклоста не му успеа,не му успеа дволичноста,сарказмот...тој сам си направи да недоаѓа во оваа куќа,и да сака јас нема да му дозволам,немам доверба во него...па нека продолжи да ги слуша оние во таа куќа,со тоа прави дури и срцето да ми се олади од него??/верувале или не така е,со неговото одвратно однесување тој секого ќе го изгуби,но ќе е доцна,човек што сам ќе си направи никој друг нема да може да му го направи...мојт сегашен сопруг го чуваше на раце,а тој фрла камење по него,но зошто?треба да свати дека нема живот со неговиот татко,треба да свати дека има полусестра,и не е убаво и нивниот брак да го урива,маќехата воопшто не му е крива,треба да ја прифати и полусестрата,а не да настојува да ја повреди,тоа е мало слатко девојче од 4 год-греота е да ја малтретира,треба да ја свати маќехата која како мајка сака да си го заштити своето дете а не да ја осудува и да се расправа со неа-жената воопшто не е крива-крив е самиот тој со неговото однесување кој на крај ќе изгуби се,јас како мајка ќе му простам за неговите постапки,но до кога?немам веќе сили да ги трпам неговите сарказми,на крај и мене сосема ќе ме изгуби.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Да,оправдувам.
Ако го загуби мажот на 30-40 години мислам дека заслужува да си ја проба среќата пак.Ама се подразбира-не после закопот.

Да се дополнам дека видов мислење за децата.Одговорен родител што си ги сака децата,сака се најдобро за нив.Така да,не верувам дека при здрав разум би влегле во нова врска по смртта на мажот поради која децата ќе страдаат.Никој родител тоа не би го направил-за сопствена среќа да ја изгуби љубовта од децата :smir:
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
епа да де...ретко кое дете...дури и незнам такви случаи, го засакале другиот родител :nesum:
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
45
Поени од реакции
2
Мислењето ми е хипотетичко, пошто се` зависи од ситуацијата и личностите.
Не сум за тоа родителот да остане сам, ама не сум ни за склучување брак. Не би ми пречело да има некој/а во својот живот, ама не мора да заврши официјално, со брак, пошто бракот е малку поинаков однос од врската.
neznam dali go procita mojot post...negde 2-3 ppred tebe...jas ete sum vo vrska so vdovec, ziveeme zaedno,no boze sacuvaj da sakam da se vencam,toa nikako....decata me sakaa...me podnesuvaa koga bea so tatko im sami, sega ne se tuka ,a pravat nevideni problemi,duri vladee reciprocitet...ako sum kupila jas nesto mora isto i na niv da se dade tolku pari...koga dovagaat doma,jas odam kaj majka mi zasto nemozam da gi trpam karanicite so tatko im,a toj od sto e dobar veruvajte na glava site trojca moze da mu se kacime nema of da kaze....
izlegov od kontekst sega so objasnuvanjevo....ete nesakam da se mazam ,nisto ne im zimam,imam sopstveno ,nisto ne mi treba,ja sum samo zivoten sopatnik....i sto da pravam sega? da izdrzam,dali ke mozam???!!! a go sakam i toj mene.....
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
neznam dali go procita mojot post...negde 2-3 ppred tebe...jas ete sum vo vrska so vdovec, ziveeme zaedno,no boze sacuvaj da sakam da se vencam,toa nikako....decata me sakaa...me podnesuvaa koga bea so tatko im sami, sega ne se tuka ,a pravat nevideni problemi,duri vladee reciprocitet...ako sum kupila jas nesto mora isto i na niv da se dade tolku pari...koga dovagaat doma,jas odam kaj majka mi zasto nemozam da gi trpam karanicite so tatko im,a toj od sto e dobar veruvajte na glava site trojca moze da mu se kacime nema of da kaze....
izlegov od kontekst sega so objasnuvanjevo....ete nesakam da se mazam ,nisto ne im zimam,imam sopstveno ,nisto ne mi treba,ja sum samo zivoten sopatnik....i sto da pravam sega? da izdrzam,dali ke mozam???!!! a go sakam i toj mene.....
Мора некој да ги поттикнува на тоа негодунање кон тебе, дали тоа е некој другар или можеби некој роднина(без разлика од која страна е).
Како што видов во претходниот пост тие се 18 и 20 години...Можат лесно да потпаднат под влијание.
Сестра ми е 25 години, па многу пати и се случува некој да и го испере мозокот против мама.
Пази се од најблиските, проблемите секогаш започнуваат од нив
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Си напиша Лилјана од кога почнале проблемите - со почнување на заеднички живот. Најверојатно сфаќаат како форма на брак, иако официјално не постои. Значи, присутна си во скоро секој сегмент од нивниот заеднички живот со таткото. Постои чувство дека го делат со некого. Малку е поинаку да се има врска и да се сретнувате и гледате надвор, а поинаку е да живеете заедно.
Лилјана, немој да ме разбереш погрешно, ама ретко кое дете се помирува со ситуација во која фали мајка, а уште поретко кога таткото решава на тоа место да донесе нова жена (иако јасно е дека ниту жената има намера да биде нечија мајка, ниту може да се воспостави таква комуникација).
Не знам дали си пробала да поразговараш со нив, со оглед дека се веќе релативно возрасни?
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Кога станува збор на оваа тема јас 10 год бев разведена,не мислев повторно да се мажам ,но најдов разумен човек,но ненајдов разбирање од синот(тој живее со баба му и дедо му и татко му кој истотака е женет и со неа има ќеркичка)
Поранешните свекор и свекрва правеа се и сешто јас повторно да се разведам(да се наситат)но не им успеа,како што велам зедов човек полн со разбирање за се,па и за синот на кој му дозволи да доаѓа кај нас,бев жртва за него...но не ја знаев неговата позадина,за неговото доаѓање,за неговите баба и дедо кои го пуштаа за да не раздори...се направија за да ми го растурат бракот(во кој сум 9 години)но неуспееја,па ни сега иаку сваќаат дека ништо не ни можат повторно пуштаа болви,но на ним се им се враќа по глава,јас со мојот сопруг ги научивме и не им обрнуваме внимание...а мојот син сам си направи лошо за себе,подмуклоста не му успеа,не му успеа дволичноста,сарказмот...тој сам си направи да недоаѓа во оваа куќа,и да сака јас нема да му дозволам,немам доверба во него...па нека продолжи да ги слуша оние во таа куќа,со тоа прави дури и срцето да ми се олади од него??/верувале или не така е,со неговото одвратно однесување тој секого ќе го изгуби,но ќе е доцна,човек што сам ќе си направи никој друг нема да може да му го направи...мојт сегашен сопруг го чуваше на раце,а тој фрла камење по него,но зошто?треба да свати дека нема живот со неговиот татко,треба да свати дека има полусестра,и не е убаво и нивниот брак да го урива,маќехата воопшто не му е крива,треба да ја прифати и полусестрата,а не да настојува да ја повреди,тоа е мало слатко девојче од 4 год-греота е да ја малтретира,треба да ја свати маќехата која како мајка сака да си го заштити своето дете а не да ја осудува и да се расправа со неа-жената воопшто не е крива-крив е самиот тој со неговото однесување кој на крај ќе изгуби се,јас како мајка ќе му простам за неговите постапки,но до кога?немам веќе сили да ги трпам неговите сарказми,на крај и мене сосема ќе ме изгуби.
Малку не одговара на темата ама ОК е.
Моето прашање е колку години е син ти и како реагираше кога татко му се прежени, а како на твојот брак?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Alley-да темата не одговара,се извинувам за мојата не одговорност.
Мојот син има 20 год,возрасен е.
Татко му ги менуваше жените,но не се венчаваше со нив,сега со оваа живее пет години,а ако реагираше син ми-секако бурно,а и за мојот брак.Тој живееше во надеж дека ние повторно ќе живееме заедно,како семејство и кога свати дека тоа нема да се случи се сврте против мене,предходно додека доаѓаше кај мене дома(во куќа каде сега живеам)го оцрнуваше татко му и неговата сопруга ,иако тој не живее со нив туку кај баба му и дедому(мајка и татко на бившиот сопруг)
Еве скоро од од 1 Август не комуницираме,не доаѓа,со негови постапки сам си направи во очи да не ме погледне...а сепак ако сакал,ако барем малку се покајал,ако барем малку во себе има нешто можел,и сеуште може да дојде кај мене на работа и да се видиме,да разговараме.не мора да ми каже извини јас погрешив,доволно е да дојде со тоа ќе ми докаже дека ме сака,но очигледно не ме сака како што глумеше цели три години додека доаѓаше кај мене-всушност расправијата започна околу пари,не му беа доволно парите кои му ги давав и сеуште му ги давам како издршка иако е возрасен и не му следуваат-но знам кој го подучува и нека им стои на чест-на мајка не и се вели мршшшшшшшш,на мајка која го родила не и се вели ти си без душа,на мајка која го родила не и се кажува ти си курва-тоа никогаш нема да му го простам,ниту на гроб несакам да ми дојде- и тоа се за пусти-Парите се отепувачка-и навистина било така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom