Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
Не знам дали верувате во партизаните или во извештаите на „Оберкомандо“ кои се апсолутно точни.

Kriegstagebuch des Oberkommandos der Wehrmacht (Wehrmachtführungsstab) 1940 – 1945, Helmuth Greinert, Percy Ernst Schramm, Band IV: 1. Januar 1944 – 22. Mai 1945, Bernard&Graefe Verlag für Wehrwesen • Frankfurt am Main, 1961, 12. Die große Absetzbewegung im Südosten: Der Rückmarsch der Heeresgruppe E (ab September); s. 713 – 728.

Karl Hnilicka: Das Ende auf dem Balkan 1944/45 – Die militärische Räumung Jugoslaviens durch die deutsche Wehrmacht, Musterschmidt, Göttingen 1970. (= Studien und Dokumente zur Geschichte des Zweiten Weltkrieges, Band 13), стр. 50.

Erich Schmidt-Richberg: DER ENDKAMPF AUF DEM BALKAN – Die Operationen der Heeresgruppe E von Griechenland bis zu den Alpen; VIII. Die Einschließung der Heeresgruppe in Südserbien.

War and revolution in Yugoslavia, 1941 – 1945: occupation and collaboration, Jozo Tomasevich, Stanford University Press, 2001, ISBN 0-8047-3615-4, pp. 751 – 752.
Multinational Operations, Alliances, and International Military Cooperation Past and Future, William W. Epley, Robert S. Rush, Government Printing Office, ISBN 0-16-079422-6, pp. 82 – 83.
Оф леле...тоа па тоа па тоа...

А што мислиш ти за битката кај Лејте? Ете посебно за славната битка во теснецот Суригао како дел од Лејте, една од најголемите поморски конфликти во историјата.
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
154
Поени од реакции
233
Оф леле...тоа па тоа па тоа...

А што мислиш ти за битката кај Лејте? Ете посебно за славната битка во теснецот Суригао како дел од Лејте, една од најголемите поморски конфликти во историјата.
Битката на теснецот Суригао (25 октомври 1944 година) става позната како последна битка меѓу линејни бродови во историјата. Ова е втор од вкупно две битки меѓу линејни бродови во целата кампања на Пацификот од Втората светска војна (другата е за време на битката кај Гвадалканал). Меѓутоа, кога започва битката меѓу линејните бродови, јапонската линија е многу расцепкана и вклучува само еден линеен брод („Јамаширо“), еден тежок крајцер и еден разрушител.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
Битката на теснецот Суригао (25 октомври 1944 година) става позната како последна битка меѓу линејни бродови во историјата. Ова е втор од вкупно две битки меѓу линејни бродови во целата кампања на Пацификот од Втората светска војна (другата е за време на битката кај Гвадалканал). Меѓутоа, кога започва битката меѓу линејните бродови, јапонската линија е многу расцепкана и вклучува само еден линеен брод („Јамаширо“), еден тежок крајцер и еден разрушител.
Ете гледаш, историјата на WW2 е преобемна со настани од стратешко и историско значење за да човек се ограничи само на балканскиот, минорен фронт.

Што мислиш за учеството на Јамато и Мусаши во тие операции кај Лејте?

Инаку линејни бродови се бојни бродови, крајцери се крстосувачи а разрушители се разурнувачи, да не бидам кептн обвијус :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
П-51 Мустанг е секако еден од симболите на WW2. Интересно што бил до толку популарен што покрај многу задачи кои требало да ги врши - се појавила идеја за ноќен ловец Мустанг.
Но тоа значело имање двосед со радар, нешто за кое Мустанг не бил предвиден.
И што прават амери, спојуваат два трупа на мустанзи и на средното поврзувачко крило ставаат радар :D

Ваквиот бизарен хибрид се покажал добро на тестовите но само 3 месеци по првиот лет, Јапан се предава.
Подоцна овие Ф-82 Твин Мустанг се борат сосема успешно во Корејската војна, како ноќни ловци и како јуришници по потреба.

 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.587
Поени од реакции
30.787
Каква фантазија им бил овој план на германците, дека ќе го повтореле пробојот низ Ардените од 1940-та, дека ќе ги поделеле сојузничките војски во Холандија и Франција со освојување на Антверпен. При тотална надмоќ на луѓе, ресурси, оружје и пред се воздушна супериорност на Сојузниците, планот бил тешка глупост, затоа и офанзивата траела неколку дена дури не се подобрило времето и не се обрушиле американските авиони со цела нивна моќ.

Само не знам што очекувале дури и да им успеел овој план и да го освоеле Антверпен, дека ќе побараат сојузниците примирје? Дека сите заедно ќе се здружеле во борба против Сталин?

Многу наивно размислувало раководството на Рајхот, уште од почеток на војната, а тука веќе на крај на 1944-та биле во агонија и паника, така да и не е толку чудно што се решиле на таква очајничка офанзива.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
Во битката за Бастоњ ли беше, нацистиве се надевале да освојат амерички складови за гориво и со тоа гориво да ги полнат своите тенкови :unsure:, очај левел наци немачка пост-Сталинград :D Имаше една сторија дека во текот на операцијата на стотици оклопни возила не успеале да заземат депо со гориво и им снемало бензин и амери и британци вртеле кругови околу нив бушејќи ги одзади каде што оклопњаците имаат послаб оклоп.
Трката за гориво била од толкава важност што учество зема и личната Хитлерова СС дивизија Либштандарте.
За прв пат помасовно се масакрираат амерички воени заробеници од страна на СС, америте осеќаат за момент како им било на РККА уште од 1941, во неспоредливо потешки размери.

Капак на све била операција Боденплате за нова година 31.12.44/1.1.45 кога илјада немачки авиони требало да ја запрат сојузничката офанзива, поради хаосот и некоординација се дешава најтешката fratricide дешавка во цела војна кога немачка ПАА соборува околу 300 сопствени авиони...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.195
Поени од реакции
51.912
поради хаосот и некоординација се дешава најтешката fratricide дешавка во цела војна кога немачка ПАА соборува околу 300 сопствени авиони...
За ова сум начул, ама неверојатна е бројкава.
Може е точна, него сакам да кажам изгледа неверојатно.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
За ова сум начул, ама неверојатна е бројкава.
Може е точна, него сакам да кажам изгледа неверојатно.
Тоа ми е од една југословенска книга, не знам колку е точно (Историја Ваздухопловства, 6 тома), на сајтов наведува 280 немачки соборени но нема колку од нив се резултат на фратрицид. Загубени десетици искусни пилоти попусто, оние кои можеле да ја бранат немачка. Тотално лудило.


The Luftwaffe, however, lost about 280 aircraft and, more critically, lost many pilots: 143 killed or missing and 70 captured. Among these were many officers, formation leaders and veteran flyers, leaving the few left with crippled resources and often inexperienced pilots for the defense of Germany.
Мислам ти имаше споменато или ме стигнува деменција :angel: дека немачки спец-опс барале нацисти кои имале живеано во САД или го владееле одлично јазикот без немачки акцент па таквите ги облекувале во америчка војна полиција униформи и со запленети амерички џипови ги праќале да сеат паника, да менуваат патокази да шират дезинформации. Секој заробен од нив бил веднаш пред преки суд и за пола саат на стрелање.

Интересно е што сојузници губат 306 авиони најмногу на земја кои биле надоместени за 7 дена! Во хангари во Англија имало илјадници амерички авиони кои скроз нови биле на располагање да бидат упатени каде треба да се пополни формациска структура (ескардила, винг, група) од Огзилари ер кор (многу жени пилоти таму) и уште којзнае колку такви во самите САД кои за пар недели пристигнувале расклопени на бродови преку Атлантик.
Подоцна тие авиони вишоци на кило ќе бидат подарувани на амерички сојузници во студена војна, Југославија се офајдила пост-војна со 170 комада П-47 Тандерболт, 150 Москитоси и уште по нешто ситно, покрај брашно, сирење и млеко во прав :D
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.195
Поени од реакции
51.912
Мислам ти имаше споменато или ме стигнува деменција :angel: дека немачки спец-опс барале нацисти кои имале живеано во САД или го владееле одлично јазикот без немачки акцент па таквите ги облекувале во америчка војна полиција униформи и со запленети амерички џипови ги праќале да сеат паника, да менуваат патокази да шират дезинформации. Секој заробен од нив бил веднаш пред преки суд и за пола саат на стрелање.
Познато ми е ова, али ни ја не знам дали сум го спомнал.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.587
Поени од реакции
30.787
Да се надоврзам на муабетов за кампањата, да го спомнам еден од моите омилени воени филмови, го отепаа на времето на Сител го даваа често

https://www.imdb.com/title/tt0058947/?ref_=tt_mv_close

Тој ликот што го глумеше германскиот офицер, ептен му беше погоден ликот за да глуми ариевец.

Најдобрата сцена

 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
Да се надоврзам на муабетов за кампањата, да го спомнам еден од моите омилени воени филмови, го отепаа на времето на Сител го даваа често

https://www.imdb.com/title/tt0058947/?ref_=tt_mv_close

Тој ликот што го глумеше германскиот офицер, ептен му беше погоден ликот за да глуми ариевец.

Најдобрата сцена

Глумецот иако лика и прилика на ариевец е уствари Ирец :D играше во Ајкула 1 и во Тејкинг оф Пелам, популарен во 70-ти, умрел млад нажалост. Сцената беше јака :) Исто имаше една изјава од него коа од заробени амери пронашле торти и остали слаткиши па го фати депре ариевецот и викаше амери имаат нафта да пренесуваат колачи преку океан а ние немаме доволно за еден ден операции.
Автоматски споено мислење:

Познато ми е ова, али ни ја не знам дали сум го спомнал.
Ме стигнува деменција, старост :)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.195
Поени од реакции
51.912
Кога сме кај германски мотори од Втора Светска.
Дедо ми имаше голема фарма. На неа имаше останат од војната еден ваков Циндап, во полураспадната состојба:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom