Вработување во Hi Tech Corp

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
За 3 месеци обука, човек може да научи да ја поправа машината, а не па да работи на неа. Смешни се условите, а газдата уште повеќе. Бев на интервју за работа (поставуваше прашања од типот кај работи мајка ти, кај работи татко ти и слично), каде газдава ми објасни што е како е, и една вработена таму(сега не работи веќе) ми кажа ситница за која газдата не ми кажа, односно дека секој 1ви и 14-15ти во месецот идат нова група волонтери, ми беше јасно дека станува збор за експлоатација на млади дечки кои предходно немаат искуство со некој од "големите газдите" во МКД, и нормално по некоја си моја логика не отидов(а ми се јавија сабајлината и ме прашаа зоштно не сум дошол на работа).
Бара да работиш како магаре, ама не ти дава стимул за тоа да го правиш.
И крај краева, 3 месеци на никому не би му работел за џабе!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.306
Има заебан газда, работиш под притисок, на смени. Со хемикалии кои испаруваат. Срекно.
Ова го одлично сумира целиот текст што скав да го напишам.
Би додал дека смените се три, на број.

Да, дури и рударскиот поздрав со кој си го завршил постот, ти е на место.
--- надополнето: 13 декември 2011 во 02:17 ---
газда како газда си бара стручност,посветеност и ангажираност на работа.
Фер ова.
А дали би било фер барем приближно размерно да плаќа за тоа што го бара?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.763
Поени од реакции
6.723
Ова го одлично сумира целиот текст што скав да го напишам.
Би додал дека смените се три, на број.

Да, дури и рударскиот поздрав со кој си го завршил постот, ти е на место.
--- надополнето: 13 декември 2011 во 02:17 ---
Фер ова.
А дали би било фер барем приближно размерно да плаќа за тоа што го бара?
И не само за тоа што го плаќа, него и што сите знаат дека прави милиони евра чисти пари во една година??!?!!?
 
Член од
14 јануари 2012
Мислења
2
Поени од реакции
3
Хахаха заебавајте се, заебавајте се... :pos:
Вака стојат работите:
Најпрво, за оваа работа треба да имаш јаки живци пред се. :) Ако си работно дете, ако не се плашиш од работа, (ако не си скопјанец :) ), исполнуваш услови за аплицирање. Тек после следи образование и други работи :pos:. Значи се произведуваат печатени електронски плочки и се се извезува надвор, претежно во Германија. Но и претежно на прекупци кои понатаму ги продаваат на трета страна. Јас лично само на една плочка од илјадниците досега имам прочитано-Made in Macedonia :). Деликатниот производ си бара и деликатни производни процеси и бара максимална концентрација, залагање и работа од работникот. Е сега напорот, работата, зависи од одделот кај што ќе те распоредат. Во администрација нема што да бараш, таму се правници, економисти и пред се постари луѓе. Во ИТ-оддел се програмери и мислам (не ме фаќајте за збор) таму платата им е мин. 20 000. Sales and marketing (овие почнуваат со работа од 08:00, 6 дена во неделата) комуницираат со купувачите, спремаат понуди и примаат нарачки, работа чисто на компјутер. Потоа следи CAM-станица (овие почнуваат од 06:00, 6 дена во неделата, една недела прва смена, една втора) каде што на компјутер се спремаат работни налози според нарачките од купувачите. Овде има стварно доста и поделикатна работа и ако би било се во ред тука би требало да се примаат електро и машинските инженери. Исто почетна плата и тука им е 20 000. И доаѓаме до третиот дел-Производство кај шо сум и јас :D (2 дена прва смена, 2 втора, 2 дена трета, 2 слободен). Е тука зависи шо училиште/факултет имаш па каков оддел ќе ти се падни. Ако имаш Технолошки не ти бегаат т.н. мокри процеси каде има доста машини со хемикалии (дел отворени, дел затворени) низ кои минуваат производните панели со плочките на нив) и тука знае да биде зезнато. Во лето +40, во зима +30 :D. Ако си со електро, машински има “почовечки“ оддели каде има и клима, 2-3 машини со компјутери и горе-долу и си работиш на 2-3 процеси, не е ништо тешко, се сведува на рутина ама бара максимална концентрација, прецизност затоа што ако нешто заебеш, а не може да се поправи, го плаќаш од свој џеб. 2-3 пати така и леташ од работа. Некој може и од еднаш ако заеби ептен :pos:. Али тоа шо си со факултет или средно не влијае којзнае колку на платата. Разликата е макс. 2-3000. Јас на пример земам 18 000 и еве ќе фати 1 година како работам и немам покачување ни 500 ден. :tapp:. И последното место кај шо може да те пикнат е Одржување. Е таму си имаш работа директно со The Master himself :pos:. Тој е шеф на одржување и може да имаш чести контакти, да ти се развика за нешто, дури и ако не си крив, само климај со главата ок си :) Али ако си роден мајстор може да лапнеш и до 30 000. А дека искористуваат за 3 месеци и бркаат луѓе туку-така не е точно. Ќе те избркаат ако ептен заебеш нешто или ако се закачиш со некој, ако слабо работиш. Ако си ок тераш 3 месеци и после тоа даваат еднократно 15 000 ако си со факултет и официјално те вработуваат, осигуруваат се тоа...а со средно даваат 10 000. После платата зависи од тоа колку ќе каже газдата али границите ги кажав погоре.
Има на моменти брзање, експес нарачки, инцидентни ситуации, грешки кои треба брзо да се поправат и сл... али јбг станува збор за производство, машини, фабрика и се може да се случи. Ако ти требаат пари, ако не сакаш на 25+ години да те издржуваат мама и тато, ако ти се работи ок е, иако често ќе имаш желба да си одиш поради Х причини :) Јас секако требаше минатава година да се врткам со факултетот во СК, барем имам зад себе 1 година искуство и некој динар заштеда. Па за повеќе здравје, во иднина :)

-----------

Zdravo Kolega ,
Bidejki sum tvoj postar kolega si dozvoliv sloboda da ti dadam nekolku soveti so cel tvojata i karierata na idnite kolegi da se gradi na principielni osnovi:
1. Da naucis (ne zaradi firmata vo koja rabotis, tuku za tamu kade planiras da odis vo idnina) deka e neprincipielno da otkrivas iznos na plata na tvoi kolegi, bidejki taa tvoja generalirazija gi doveduva vo zabluda idnite kolegi.Ne znam dali rabotis vo knigovodstvo , ama sumite koi gi spomenuvas ne se bas tocni ,a nitu osnovata vrz koja gi objasnuvas……”После платата зависи од тоа колку ќе каже газдата али границите ги кажав погоре”…..Se gleda deka si nov kolega ,pa ne si gi zabelezal onie kriteriumi koi gi lepat na oglasna tabla za rezultati…..zasto vo Hi-tech nikoj ne dobiva plata zaradi toa sto ima diploma ( parce hartija) , nitu poradi pominati godini na rabota, nitu poradi pol ili verska pripadnost…..Edinstven kriterium e: rezultatite od rabotata vo posledni 3 meseci, koi se merat po jasno definirani principi istaknati za sekoj oddel.Resultatite se javni I sekoi 3 meseci sekoj vraboten moze da gi vidi svoite I rezultatite na kolegite. Platata I bonusite ( i prekuvremenenite casovi) se presmetuvaat spored principi I ne zavisat od nisto od gorenavedenite podelbi. Tvojot rakovoditel gi prezentira tvoite rezultati na gen.direktor I vrz baza na toa se odreduva bonus I pokacuvanje na plata. Mnogu novi kandidati se vo zabluda ako mislat deka vo Hi-tech za diploma mozat da dobijat plata.
2. Vo Hi-tech sekoj dobiva osmislena obuka I samo otkako ke se prikazat rezultatite od obuka za 3 meseci moze da se dobie raboten odnos I sansa kako inzener ili tehnicar da se natprevaruva so svoi kolegi od ovaa industrija od celiot svet. Znaci, sekoj sam odlucuva sto saka da pravi.
3. Za site idni kolegi ili luge koi sakaat da se vrabotat vo nekoja firma bi im kazal deka treba da gi imaat slednite kriteriumi ako voopsto im e griza za nivnata kariera: kolku godini edna firma postoi, so sto se zanimava I vo koja industriska oblast postoi, kakva e idninata na taa industriska granka, koj ja vodi firmata napred ili na koi principi opstoi……..seto drugo sto ovde pisuvas ne vazi za biznis vo 21 vek za sekoj pismen covek. Edna od najvaznite raboti e znaenjeto. Sto ucis tamu kade sto ke odis I na sto ke go temelis tvojot zivot. Jas posle 8 godini rabota imam znaenje kako kapital.Najgolemiot motiv za mene e deka kompanijata ja vodi covek koj prv doaga na rabota zaedno do prva smena I si odi na sredina na vtora smena, koj spored informaciite koi gi imame e magister ( vo Belgrad od 1970-tite) ama ne se stedi da raboti so svoite vraboteni ramo do ramo sekogas koga e potrebno da se vgradi nekoja masina. Tocno e deka e strog, ama ne za da gi maltretira vrabotenite za svoj keif , tuku zasto kupcite od Evropa imaat mnogu povisoki kriteriumi od ovie nasive makedonski…..Germanec ili Skandinavec ili Izraelec ne te prasuva mnogu, tuku bara rezultat. Vo sprotivno odi kaj Kinez…..I jas sfativ deka nema mnogu prikazni koga rabotis proekti za BMW, Mercedes, Airbus I Fujitsu….ili ispolnivas uslovi ili ne……koga veke pravis “prezentacija”na forum mozes slobodno da posocis druga makedonska firma koja 100% izvezuva visoka tehnologija .
4. Bidejki veils deka si nov vraboten gledam deka malku znaes za aktivnostite na direktorot za odrzuvanjeto na masinite pa si mislis deka toj im e sef na lugeto koi se grizat za masinite. Pisuvas: “I posledno mesto kade sto mozatda te piknat e Odrzuvanje “. Mnogu kulturno od tvoja strana kakvo razmisluvanje imas za tvoi postari kolegi koi ti ja odrzuvaat masinata na koja rabotis.Za odrzuvanje se biraat posebno luge koi razbiraat sto e masina ( ocigledno ti ne razbiras bas) I tie ne se kaznenici vo popraven dom, tuku luge so iskustvo so masini. A toj tvoj “Master himself” samo im pomaga da organiziraat I pravat delovi za masinite zasto sam gi kupuva I gi znae masinite do posleden detal. Mnogu si izgleda nov za da znaes deka toj odi so taa ekipa od odrzuvanje sekade kade sto imalo potreba da se rasklopuvaat I tovarat novi masini. Se nadevam ke razmislis podobro za tvoite kolegi pa nema da gi omalovazuvas so ova sto go pisuvas.
5. Za komentar ” затоа што ако нешто заебеш, а не може да се поправи, го плаќаш од свој џеб. 2-3 пати така и леташ од работа.”…… ne znam dali znaes deka i vo Tutunska , Procredit I drugi banki vazi istiot princip……ako gi izgubis parite, si plakas; ako zaebes klient, 80% od plata i posle 3 pati greska si odis doma……ama nema da ti e kriv direktorot sto ne si otvoril oci.
6. I za kraj, iako imam uste da ti kazam, ama moze toa da ti go kazam i vo fabrika, odi vo Laboratorija I prasaj sto e toa UL sertifikat ( koj go imaat malku firmi vo Makedonija). Koga ke naucis , pisi im na deckive od forumot deka na elektronski delovi ne se pise “Made in Macedonia” kako na farmerki….”Јас лично само на една плочка од илјадниците досега имам прочитано-Made in Macedonia” ……..tuku ima certifikat so kod po koi tocno moze da se vidi koj proizveduva I so kakvi materijali. I sleden pat koga ke rabotis na nalog, de pogledaj go brojot za da znaes deka sekoja plocka se identifikuva I se znae koj ja proizveduva. I ne gi donesuvaj vo zabluda lugeto koi te prasuvaat za sovet. Odi vo oddel naracki i informiraj se malku za kupcite za koi rabotis za da znaes deka ne se “претежно на прекупци”, tuku direktni kupuvaci od dizajn-proizvodstvo-asembliranje na elektronska oprema.
Imas vreme da naucis uste novi raboti (ako sakas, a toa ke zavisi od tebe) I ti posakuvam uspesna rabota ako planiras da prodolzis da rabotis vo Hi-Tech ili vo sledna firma koja ke ja izberes.
aj pozdrav i se gledame na rabota.......
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.763
Поени од реакции
6.723
-----------

Zdravo Kolega ,
Bidejki sum tvoj postar kolega si dozvoliv sloboda da ti dadam nekolku soveti so cel tvojata i karierata na idnite kolegi da se gradi na principielni osnovi:
1. Da naucis (ne zaradi firmata vo koja rabotis, tuku za tamu kade planiras da odis vo idnina) deka e neprincipielno da otkrivas iznos na plata na tvoi kolegi, bidejki taa tvoja generalirazija gi doveduva vo zabluda idnite kolegi.Ne znam dali rabotis vo knigovodstvo , ama sumite koi gi spomenuvas ne se bas tocni ,a nitu osnovata vrz koja gi objasnuvas……”После платата зависи од тоа колку ќе каже газдата али границите ги кажав погоре”…..Se gleda deka si nov kolega ,pa ne si gi zabelezal onie kriteriumi koi gi lepat na oglasna tabla za rezultati…..zasto vo Hi-tech nikoj ne dobiva plata zaradi toa sto ima diploma ( parce hartija) , nitu poradi pominati godini na rabota, nitu poradi pol ili verska pripadnost…..Edinstven kriterium e: rezultatite od rabotata vo posledni 3 meseci, koi se merat po jasno definirani principi istaknati za sekoj oddel.Resultatite se javni I sekoi 3 meseci sekoj vraboten moze da gi vidi svoite I rezultatite na kolegite. Platata I bonusite ( i prekuvremenenite casovi) se presmetuvaat spored principi I ne zavisat od nisto od gorenavedenite podelbi. Tvojot rakovoditel gi prezentira tvoite rezultati na gen.direktor I vrz baza na toa se odreduva bonus I pokacuvanje na plata. Mnogu novi kandidati se vo zabluda ako mislat deka vo Hi-tech za diploma mozat da dobijat plata.
2. Vo Hi-tech sekoj dobiva osmislena obuka I samo otkako ke se prikazat rezultatite od obuka za 3 meseci moze da se dobie raboten odnos I sansa kako inzener ili tehnicar da se natprevaruva so svoi kolegi od ovaa industrija od celiot svet. Znaci, sekoj sam odlucuva sto saka da pravi.
3. Za site idni kolegi ili luge koi sakaat da se vrabotat vo nekoja firma bi im kazal deka treba da gi imaat slednite kriteriumi ako voopsto im e griza za nivnata kariera: kolku godini edna firma postoi, so sto se zanimava I vo koja industriska oblast postoi, kakva e idninata na taa industriska granka, koj ja vodi firmata napred ili na koi principi opstoi……..seto drugo sto ovde pisuvas ne vazi za biznis vo 21 vek za sekoj pismen covek. Edna od najvaznite raboti e znaenjeto. Sto ucis tamu kade sto ke odis I na sto ke go temelis tvojot zivot. Jas posle 8 godini rabota imam znaenje kako kapital.Najgolemiot motiv za mene e deka kompanijata ja vodi covek koj prv doaga na rabota zaedno do prva smena I si odi na sredina na vtora smena, koj spored informaciite koi gi imame e magister ( vo Belgrad od 1970-tite) ama ne se stedi da raboti so svoite vraboteni ramo do ramo sekogas koga e potrebno da se vgradi nekoja masina. Tocno e deka e strog, ama ne za da gi maltretira vrabotenite za svoj keif , tuku zasto kupcite od Evropa imaat mnogu povisoki kriteriumi od ovie nasive makedonski…..Germanec ili Skandinavec ili Izraelec ne te prasuva mnogu, tuku bara rezultat. Vo sprotivno odi kaj Kinez…..I jas sfativ deka nema mnogu prikazni koga rabotis proekti za BMW, Mercedes, Airbus I Fujitsu….ili ispolnivas uslovi ili ne……koga veke pravis “prezentacija”na forum mozes slobodno da posocis druga makedonska firma koja 100% izvezuva visoka tehnologija .
4. Bidejki veils deka si nov vraboten gledam deka malku znaes za aktivnostite na direktorot za odrzuvanjeto na masinite pa si mislis deka toj im e sef na lugeto koi se grizat za masinite. Pisuvas: “I posledno mesto kade sto mozatda te piknat e Odrzuvanje “. Mnogu kulturno od tvoja strana kakvo razmisluvanje imas za tvoi postari kolegi koi ti ja odrzuvaat masinata na koja rabotis.Za odrzuvanje se biraat posebno luge koi razbiraat sto e masina ( ocigledno ti ne razbiras bas) I tie ne se kaznenici vo popraven dom, tuku luge so iskustvo so masini. A toj tvoj “Master himself” samo im pomaga da organiziraat I pravat delovi za masinite zasto sam gi kupuva I gi znae masinite do posleden detal. Mnogu si izgleda nov za da znaes deka toj odi so taa ekipa od odrzuvanje sekade kade sto imalo potreba da se rasklopuvaat I tovarat novi masini. Se nadevam ke razmislis podobro za tvoite kolegi pa nema da gi omalovazuvas so ova sto go pisuvas.
5. Za komentar ” затоа што ако нешто заебеш, а не може да се поправи, го плаќаш од свој џеб. 2-3 пати така и леташ од работа.”…… ne znam dali znaes deka i vo Tutunska , Procredit I drugi banki vazi istiot princip……ako gi izgubis parite, si plakas; ako zaebes klient, 80% od plata i posle 3 pati greska si odis doma……ama nema da ti e kriv direktorot sto ne si otvoril oci.
6. I za kraj, iako imam uste da ti kazam, ama moze toa da ti go kazam i vo fabrika, odi vo Laboratorija I prasaj sto e toa UL sertifikat ( koj go imaat malku firmi vo Makedonija). Koga ke naucis , pisi im na deckive od forumot deka na elektronski delovi ne se pise “Made in Macedonia” kako na farmerki….”Јас лично само на една плочка од илјадниците досега имам прочитано-Made in Macedonia” ……..tuku ima certifikat so kod po koi tocno moze da se vidi koj proizveduva I so kakvi materijali. I sleden pat koga ke rabotis na nalog, de pogledaj go brojot za da znaes deka sekoja plocka se identifikuva I se znae koj ja proizveduva. I ne gi donesuvaj vo zabluda lugeto koi te prasuvaat za sovet. Odi vo oddel naracki i informiraj se malku za kupcite za koi rabotis za da znaes deka ne se “претежно на прекупци”, tuku direktni kupuvaci od dizajn-proizvodstvo-asembliranje na elektronska oprema.
Imas vreme da naucis uste novi raboti (ako sakas, a toa ke zavisi od tebe) I ti posakuvam uspesna rabota ako planiras da prodolzis da rabotis vo Hi-Tech ili vo sledna firma koja ke ja izberes.
aj pozdrav i se gledame na rabota.......
Братче изгледа не си ги искусил на свој грб, сите притисоци кои може да ги направи врз тебе сменскиот раководител за да стигнат 30-те, 50-те или 100-те панели за испорака следниот ден, а ти си трета смена, сам на својот оддел, се убиваш од работа, И СЕТО ТОА Е МАЛКУ, ама панелите ќе поминат, ќе се премориш ќе дадеш се од себе, ќе решаваш и попатно проблеми кои ќе ти се јават, а раководителот ќе стави потпис дека ги поминал во својата смена тие и тие налози и тој ќе го земе бонусот, а не ти. Иако викаш дека работиш таму 8 години, по ова што го пишуваш можам да заклучам дека или имаш малку искуство од производство или никакво. И какво знаење јас можам да развијам кога го работам како робот истото, па истото, во својот оддел, каде стекнуваш рутина, ама целата работа се сведува на тоа дали ќе имаш 20 или 150 панели во смена, дали нозете ќе те болат повеќе или помалку. И ако некаде случајно има застој, дефект било што... и твојот оддел се случи во твоја смена да примил и сработил помалку панели за разлика од другите смени, тебе автоматски те прави неработник, неефикасен, необразован, неспособен...а нема апсолутно никаква врска со тебе. И јас воопшто не ги омаловажив мајсторите со ниту еден збор.

...и уште нешто...не знам колку и да бараат квалитет, стандарди и точност Германците, Скандинавците или кој и да се купците верувам дека би дале зелено светло нивните вработени да бидат слободни на Бадник, 1-ви Мај, 2 Август и сите други позначајни празници во државата под чии закони потпаѓаат, а не да остават и фамилија и друштво и пријатели и се....зошто?! затоа што другиот ден на 8-ми Јануари, 2 Мај или 3 Август имало 50 експрес панели за испорака од чија продажба пак кремот ќе го соберат рака луѓе, а обичните работници нема да добијат никаква, ако ништо друго, финансиска мотивација, за тој екстра труд.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
-----------

6. I za kraj, iako imam uste da ti kazam, ama moze toa da ti go kazam i vo fabrika, odi vo Laboratorija I prasaj sto e toa UL sertifikat ( koj go imaat malku firmi vo Makedonija). Koga ke naucis , pisi im na deckive od forumot deka na elektronski delovi ne se pise “Made in Macedonia” kako na farmerki….”Јас лично само на една плочка од илјадниците досега имам прочитано-Made in Macedonia” ……..tuku ima certifikat so kod po koi tocno moze da se vidi koj proizveduva I so kakvi materijali. I sleden pat koga ke rabotis na nalog, de pogledaj go brojot za da znaes deka sekoja plocka se identifikuva I se znae koj ja proizveduva. I ne gi donesuvaj vo zabluda lugeto koi te prasuvaat za sovet. Odi vo oddel naracki i informiraj se malku za kupcite za koi rabotis za da znaes deka ne se “претежно на прекупци”, tuku direktni kupuvaci od dizajn-proizvodstvo-asembliranje na elektronska oprema.
Imas vreme da naucis uste novi raboti (ako sakas, a toa ke zavisi od tebe) I ti posakuvam uspesna rabota ako planiras da prodolzis da rabotis vo Hi-Tech ili vo sledna firma koja ke ja izberes.
aj pozdrav i se gledame na rabota.......
Чим тој UL сертификат го имале малку фирми во Македонија,и како што кажуваш има производство за многу големи фирми низ европа и производите треба да бидат на време направени.Зошто не им обезбеди на својте работници поголема плата,не им го плати тоа што работат на празници и не стави лимит колку треба да сработи еден работник во своето работно време па секој панел+ и секој час+ останат на работа да му го плати?Нели Има купци од европа (кој сигурно му носат многу голем профит на директорот) па би можел да им го даде тоа на работниците?
Очигледно е дека ја браниш фабриката само незнам каков корист имаш ти од тоа,или си близок пријател со директорот или пак после овој пост се надеваш дека ќе ти унапредат во фабрика?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Чим тој UL сертификат го имале малку фирми во Македонија,и како што кажуваш има производство за многу големи фирми низ европа и производите треба да бидат на време направени.Зошто не им обезбеди на својте работници поголема плата,не им го плати тоа што работат на празници и не стави лимит колку треба да сработи еден работник во своето работно време па секој панел+ и секој час+ останат на работа да му го плати?Нели Има купци од европа (кој сигурно му носат многу голем профит на директорот) па би можел да им го даде тоа на работниците?
Очигледно е дека ја браниш фабриката само незнам каков корист имаш ти од тоа,или си близок пријател со директорот или пак после овој пост се надеваш дека ќе ти унапредат во фабрика?
Не е пријател на директорот, туку е лично тој! Ама се напали човекот да ни докаже дека не е така како што збориме.....зошто тогаш од илјадници фирми во Македонијава за твојата се слушаат вакви работи бре? Многу права имаат газдиве, но такви се сите влади во светот само во некои области лугето се почовечни и обичниот човек има пристојни примања за тоа што го работи. И што ако го има тој е*ан сертификат од лабораториите UL. Значи дека може да им се измоча на вработените на глава? И те боли тоа што дечково изнесе колкава е платата во компанија која врти милиони евра на годишно ниво а дава плата на работниците колку да преживуват и да работат и делник и празник. Е*ате компанијата со UL сертификат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Темава како сум можела да ја пропуштам :icon_lol:
Од каде дечково шо се избаци знае дека директорот му магистрирал во седумдесетите години во Белград? Кој вработен знае лични податоци за директор особено во голема фирма? Па и као од пушка да го извлече тој податок :pos:Па и колку пофални зборови, пена устата му фати. Кој толку фали директор јас во моите 29 години немам слушнато некој за работата да се фали, а камоли за директорот или шефот.
Дали имаме чест на форумов да се правда самиот директор или син/ќерка што и да е?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Како и да е има една охридска поговорка ак не ви чини не идајте.......


После целокупниот извештај сфатив дека подобро ќе биде да возам такси него да одам на работа у Хај Теч.

Поштовање до горенаведениот пост барем си кажа искрено како је .
поздрав.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Нешто офтопик да кажам. Работам во место кое повремено има потреба од ангажирање млади луѓе за работа и дневницата е во рангот на дневниците кои се земаат да речеме во Грција летно време за сезонска работа. Кога беа актуелни шопинг турите во Солун пред неколку недели, ни беа потребни 5 луѓе за неколкудневна работа. Канцелариска. На 24 луѓе се јавивме за да едвај најдеме 5 расположени за работа. Тешко може некој да ме убеди дека во Македонија народот е многу вреден и работлив. Ескиватори сме у пичку матер. Само глеаме да шмугнеме порано, да изоставиме некоја обврска, да завршиме нешто утре итн. Ако ни се наметнат повисоки стандарди, се сопнуваме од прва.Стандардите не се нешто коешто треба да го увеземе од ЕУ или САД за да го имплементираме. Народот е к'не. Не му се работи, а му се зима паричка на први. Секому според можностите, секому според потребите.

Имам пријателка која има работено во Хај Теч, со плата над 25 000 денари ама девојката е вредна. Има напуштено во Хај Теч заради подобра работа со подобра плата. Знам дека и било напорно ама знам и дека работата си ја извршувала и чесно била платена за тоа.
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
Нешто офтопик да кажам. Работам во место кое повремено има потреба од ангажирање млади луѓе за работа и дневницата е во рангот на дневниците кои се земаат да речеме во Грција летно време за сезонска работа. Кога беа актуелни шопинг турите во Солун пред неколку недели, ни беа потребни 5 луѓе за неколкудневна работа. Канцелариска. На 24 луѓе се јавивме за да едвај најдеме 5 расположени за работа. Тешко може некој да ме убеди дека во Македонија народот е многу вреден и работлив. Ескиватори сме у пичку матер. Само глеаме да шмугнеме порано, да изоставиме некоја обврска, да завршиме нешто утре итн. Ако ни се наметнат повисоки стандарди, се сопнуваме од прва.Стандардите не се нешто коешто треба да го увеземе од ЕУ или САД за да го имплементираме. Народот е к'не. Не му се работи, а му се зима паричка на први. Секому според можностите, секому според потребите.
Земаме залет уште, чекаме стандардот прво да се покачи....А послееее........ Кинези нема рамни да ни бидат:icon_mrgr:
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Партали :) што све не сте напишале...
Планирав демек да им пуштам мејл ама ај да прашам ако има некој информација од прва рака,
Ме интересира дали може да се договориш некако само втора или само трета смена да работиш?
Дали воопшто да пробам, не ми требаат нешто пари...
Во главно сакам да аплицирам ради искуство, да не се осеќам како џаболебар и ако може да се научи нешто.
Кој е добро упатен нека одговори, а не од на братучет стрината на тетка му комшијата што кажал.
Благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom