Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
20 јули 2016
Мислења
3.950
Поени од реакции
1.966
Партиите ги гласаат граѓаните, ама не по свој избор. Пример газда на голема фирма што е (ВРТИ КАПА) со партиите, со власта им дава наредба на вработените за која партија да гласаат, а и да ги ангажираат и членовите нивни во семејството...Јас имам видено како на денот на гласање во периодот од 18.30 часот на тие што не ошле на гласање газдата се јавува по телефон и ти вика оди на гласање...

И башка што некои газди одат во некои сиромаси куќи и купуваат гласови со една 1.000 - ка...
Си фантазираш...99/100 од гласачите може да гласаат и за Тито слободно е.
Автоматски споено мислење:

Гласаш на избори и се фалиш за тоа, али битно си изгласал југоносталгичари и кукаш зашто го прават тоа што го прават.
И не гледаш ништо погрешно со тоа што го напиша?
Јас имам еден глас...прашај ги другите 1 милион.
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
449
Изборите се местени, не знам за што само се дичиш. Дали си бирал измеѓу овци и кози не мења ништо. Дали офците или козите ќе направат поголем профит е единственото што е важно(и не за тебе). Гласачкото ливче е само хартија.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.028
Поени од реакции
1.450
Си фантазираш...99/100 од гласачите може да гласаат и за Тито слободно е.
Мислиш како оние гласачите што гласаат за Чак Норис?
Па и во Југославија да го направеше ливчето неважечко никој ништо немаше да ти направи. Кој ќе докажеше на толку милиони ливчиња, кој го направил неважечко ловчето???
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.950
Поени од реакции
1.966
Изборите се местени, не знам за што само се дичиш. Дали си бирал измеѓу овци и кози не мења ништо. Дали офците или козите ќе направат поголем профит е единственото што е важно(и не за тебе). Гласачкото ливче е само хартија.
Изборите не се наместени...ај доста со тие глупости. Што е следно, дека ни вадат нокти секој ден? Претерувате со тоа измислиците.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.590
Поени од реакции
35.409
За какви гласачки ливчиња во Југославија зборите?
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
449
Изборите не се наместени...ај доста со тие глупости. Што е следно, дека ни вадат нокти секој ден? Претерувате со тоа измислиците.
Да те потсетам на референдумот? Како во последна минута бил "консултативен"? Или на сите тие фантомски гласачи? Или на тие глупости во косово со гласачките ливчиња? Или експорт импорт комбиња и автобуси што доаѓаат од странство да гласаат? И пази, тоа се медиумски минимум . Реалноста е секогаш полоша .
Нема избори што не се наместени. Ти си единствениот тука со измслици.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.950
Поени од реакции
1.966
Да те потсетам на референдумот? Како во последна минута бил "консултативен"? Или на сите тие фантомски гласачи? Или на тие глупости во косово со гласачките ливчиња? Или експорт импорт комбиња и автобуси што доаѓаат од странство да гласаат? И пази, тоа се медиумски минимум . Реалноста е секогаш полоша .
Нема избори што не се наместени. Ти си единствениот тука со измслици.
Ај да речеме биле наместени и победил ВМРО наместо СДСМ или СДСМ наместо ВМРО и што е разликата?. Ваљда не печатат и лажат дека гласаат 1 милион луѓе за двете партии? Ова ми е забегано...
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
449
Зошто не? Можат било која бројка да ја модифицираат за 20-30 %. Дури и да гласаш, дури и да не е манипулирано, што ти мења тебе, реално(без твоите фантазии)?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.950
Поени од реакции
1.966
Зошто не? Можат било која бројка да ја модифицираат за 20-30 %. Дури и да гласаш, дури и да не е манипулирано, што ти мења тебе, реално(без твоите фантазии)?
На секои избори 1 милион луѓе можат да гласаат за Титови Леви Сили...И дедото ако сака може да го врати Титозимот на легален начин ама минус 2-3000 никој не сака.
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
449
И да победат титови леви сили.Ќе се смени ли нешо? Ќе изгласаат некој си апсурден левичарски закон да фрлат коска на гласачите и толку. Исти криминални банди, иста траварија, исти компании ќе горат отпад, сите патишта распад. Наредните избори партијата ќе го смени овој закон и ќе изгласа нивен. Rinse and repeat. Само трошење на пари.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.950
Поени од реакции
1.966
И да победат титови леви сили.Ќе се смени ли нешо? Ќе изгласаат некој си апсурден левичарски закон да фрлат коска на гласачите и толку. Исти криминални банди, иста траварија, исти компании ќе горат отпад, сите патишта распад. Наредните избори партијата ќе го смени овој закон и ќе изгласа нивен. Rinse and repeat. Само трошење на пари.
Тогаш што е решението?
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
449
Незнам друже, ти си тој со сакањето и со слободното мислење. Зошто не го употребиш и демонстрираш тој позитивам можда?
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
473
Поени од реакции
449
Ако тие ОК и не се замараш со тие работи, тогаш немаш и не ти треба мислење , што иронично е бидејќи е исто што секој нормален граѓанин на СфРј го збори за тогаш. Им било ОК и не се замарале со такви работи.И они гласале по партиските штабови и гајле им било, исто како тебе.
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.028
Поени од реакции
1.450
И да победат титови леви сили.Ќе се смени ли нешо? Ќе изгласаат некој си апсурден левичарски закон да фрлат коска на гласачите и толку. Исти криминални банди, иста траварија, исти компании ќе горат отпад, сите патишта распад. Наредните избори партијата ќе го смени овој закон и ќе изгласа нивен. Rinse and repeat. Само трошење на пари.
Сега кој и да победи исто е. Политичарите доаѓаат и си заминуваат и се збогатуваат. А народот се повеќе се осиромашува.

Изборот кај нас денес ти е :

1. ВМРО-ДПМНЕ - змијата
2. СДС - Магарето...
 
На врв Bottom