Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
1 март 2010
Мислења
5.876
Поени од реакции
9.429
Ќе видиме дали така ќе размислуваше доколку ставеше пари во штедилницата ТАТ (од години децении што си работал во своите ниви во Пелагонија и на крај да завршат кај Цилета Мицевски. Дали така ќе викаше не е битно што сите мои пари завршија кај Цилета а?
Ги терал некој сосила да вложуваат во ТАТ? Ги тера некој денеска овие дебиливе што вложуваат во Лајонес и слични ними? Природна селекција.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.230
Поени од реакции
3.353
Кој како успеал да се збогати не е битно... А уште колку ќе се збогатува е негова работа. Ни треба да им береме гајле ни да не интересира. Во туѓа манџа не се става запршка.
Значи некој крадел, ограбувал, уценувал, убивал... И не е битно како успеал да се збогати? Не треба да нè интересира?
Не ќе ме интересира ако те ограбил (или убил) тебе, меѓутоа ако ме ограбил мене или моите претходници треба да ме интересира и тоа многу.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Значи некој крадел, ограбувал, уценувал, убивал... И не е битно како успеал да се збогати? Не треба да нè интересира?
Не ќе ме интересира ако те ограбил (или убил) тебе, меѓутоа ако ме ограбил мене или моите претходници треба да ме интересира и тоа многу.
Тито ги правеше тие работи... Па беше сакан... Зошто да не и некој кој е аматер и ништо за него. Ваљда такви ни се стандардите.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.664
Поени од реакции
1.821
Баш зашо е аматер, баш зашо е било кој, и баш зашо да беа како тито ќе беа тито, а не травари и мафијаши. Ти батали гие Кум глупости, сите банди деновиве се олош и ѓубре. Штеточини. Без разлика тоа дали го прават со автомат или со акционерство.
Ако ги снема, нема ниту да ги плачам, ниту има да ме брига. Ќе дојдат некој си други.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Баш зашо е аматер, баш зашо е било кој, и баш зашо да беа како тито ќе беа тито, а не травари и мафијаши. Ти батали гие Кум глупости, сите банди деновиве се олош и ѓубре. Штеточини. Без разлика тоа дали го прават со автомат или со акционерство.
Викаат ако убиеше еден ти си убица ако убиеше илјадници ти си историја.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.664
Поени од реакции
1.821
Убица си е убица. Дали ќе убиеш еден или илјадамина нема врска. Дали си историја зависи кого, како, зошто и каде. Човештвото го има правено од камено доба. Ако више се убива некого некаде(а секогаш е така) , барем да има некакво минимално општествено добро од тоа....и добро за прости смртници, а не елита.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.664
Поени од реакции
1.821
И секој лопов, изманкик, дрогираш и политичар ја има. Убиј еден, уби сто. Измами еден, измами сто.
Разликата е што на простите смртници на крајот од денот рацете ќе им бидат прљави, додека елитата нема мрднато со прст. Исто за работење на поле, во фабрика, во канцеларија.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Е а тек да сум бил на Голи Оток...
Ако си бил на Голи оток то значи дека си заслужил! Имало и невини лица што отишле на голи оток, ама во многу мал број. И не ги убивале таму, туку си умирале од самоубиство, несреќен случај при обид за бегство, тешка болест, претепување измеѓу самите затвореници... Југославија имаше и смртна казна (што беше добра работа) на доста педофили, силувачи, мањаци им беше свирнат куршумот в чело... А денес таквите категории се помилувани и се шетаат на слобода... Или ќе ги однесат 6 месеци Бардовци, Демир Хисар и ги прогласуваат за „наводно“ излечени...
Ги терал некој сосила да вложуваат во ТАТ? Ги тера некој денеска овие дебиливе што вложуваат во Лајонес и слични ними? Природна селекција.
Е чекај сега од кај да знаат тие дека еден ден парите ќе им пропаднат?

Да знаеја тие дека така тоа ќе беше ниту еден човек не ќе остаеше таму пари за штедење...

Пример годинава орочуваш пари на 15 години во НЛБ банка и од каде знаеш дали после 10 - 15 години не може да се случи истото како со ТАТ?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.876
Поени од реакции
9.429
Е чекај сега од кај да знаат тие дека еден ден парите ќе им пропаднат?

Да знаеја тие дека така тоа ќе беше ниту еден човек не ќе остаеше таму пари за штедење...

Пример годинава орочуваш пари на 15 години во НЛБ банка и од каде знаеш дали после 10 - 15 години не може да се случи истото како со ТАТ?
Е чекај сега од кај да знам дека црнците со ќибритчињата ќе ми ги земат парите? Како да знам дека тоа е измама? Да знаев дека е измама немаше да се нафатам да играм....

Дали си озбилен со постов? :facepalm:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.181
Поени од реакции
40.938
Заптија,
уште малку ќе ги наведеш ама баш сите погрешни и нерелевантни причини за тоа зашто беше боље у СФРЈ
и со тоа ќе се изедначиш со овие што постојано наведуваат скроз погрешни и нерелевантни причини за тоа зашто сега е боље
(сега е боље, звучи страшно нереално во споредба со скоро било кога и каде)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Е чекај сега од кај да знам дека црнците со ќибритчињата ќе ми ги земат парите? Како да знам дека тоа е измама? Да знаев дека е измама немаше да се нафатам да играм....

Дали си озбилен со постов? :facepalm:
Да озбилен сум со постов.
Кажи ми дали некој човек од штедачите очекуваше дека ќе му пропаднат парите?
Или ти можеби пред 1997 знаеше дека то ќе се случи??? Можеби и затоа парите таму не ги стави на штедење...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.547
Поени од реакции
9.793
Ако си бил на Голи оток то значи
Ако бил на Голи Оток тоа значи сега има над 90 години :). Инаку сите го спомињаат само тој затвор каде најмалку македонци имало, а никој не спомиња Идризово каде поголем дел си отслужиле т.н. непријатељски елементи. Ама толку знаат, за Голи Оток.
Пример годинава
да не ги набројувам сите фирми, фабрики, погони, подружници...меѓу последните, пред 12 години негде се случи таков криминал. Со Македонска банка. И ден денес некои се жалат, им доаѓаат да платат камати иако банката не постои. Па приватизација на НПК, божемен наследник на ЗПП. Последно јавно л'жење народ беше со здравствената картичка. Абе кој ги терал работниците да плаќаат по 250 денари за картичка, да вложуваат во Македонска Банка, а?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.876
Поени од реакции
9.429
Да озбилен сум со постов.
Кажи ми дали некој човек од штедачите очекуваше дека ќе му пропаднат парите?
Или ти можеби пред 1997 знаеше дека то ќе се случи??? Можеби и затоа парите таму не ги стави на штедење...
Па и сите што вложуваат денеска во Лајонес очекуваат поврат на парите и милионски исплати во иднина. Еве сега проверив Дафимент пирамидата во Србија пропаднала 1993, цели 4 години пред ТАТ. А, не е единствена такава измама на овие простори која се случила пред ТАТ. Никој совесен и мудар не вложува во такви дебилни работи кои ветуваат брза и неоснована заработка.

Да, институционална одговорност нема, а треба да има и секој кој брка пирамидални бизниси треба да виси. Ама, личната одговорност треба исто така да ја има. Ако нема будали што ќе се излажат да вложат во ТАТ/Лајонес, нема ни преварантите да успеат да бидат преваранти.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Ако си бил на Голи оток то значи дека си заслужил! Имало и невини лица што отишле на голи оток, ама во многу мал број. И не ги убивале таму, туку си умирале од самоубиство, несреќен случај при обид за бегство, тешка болест, претепување измеѓу самите затвореници... Југославија имаше и смртна казна (што беше добра работа) на доста педофили, силувачи, мањаци им беше свирнат куршумот в чело... А денес таквите категории се помилувани и се шетаат на слобода... Или ќе ги однесат 6 месеци Бардовци, Демир Хисар и ги прогласуваат за „наводно“ излечени...

Е чекај сега од кај да знаат тие дека еден ден парите ќе им пропаднат?

Да знаеја тие дека така тоа ќе беше ниту еден човек не ќе остаеше таму пари за штедење...

Пример годинава орочуваш пари на 15 години во НЛБ банка и од каде знаеш дали после 10 - 15 години не може да се случи истото како со ТАТ?
Убаво што го напиша ова да се знае каков си...што би се рекло паѓаат маските.
 
На врв Bottom