Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.836
Завист е природна човечка емоција. Батали ги тие библиски глупости што проповедаат ропство, скромност и ништнозност.
Ја имаш слушнато изреката :
"Секогаш е посветло на другата страна"?
Па комбинирај го со "Да му умре козата на комшијата" и ќе сватиш каде оди работа.
Капитализмот , во кратки црти, ги издвојува среќлиите од баксузите и ги величи вон секоја пропорција(мислам, шо беше целата дискусија со колите, со апаратите и со мерењето к*р).
И сега, целосно природно е да сакаш да ги симнеш назад на земја. Да ги вратиш назад на ниво на прости понизни смртници. Среќниците да ги претвориш во бакзузи, и притоа да се чуствуваш добро.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.105
Поени од реакции
1.708
Прво, компаративна анализа на различни периоди не може да се прави.
До тука! Ако беше зборот и идеата да се прави компаративна анализа, ќе си ангажиравме институција која е кадарна да го направи тоа!
Муабетот е што ова е форум и темата е дали подобро се живеело тогаш или сега? Форумска тема баго стопанката, не научна анализа!
По идеја на прашањето најкомпетентни се да одговорат тие кои живееле во двата система и можат лично да си направат компарација!Меѓу нив и ти ;)
Е не!
Најгласни се тие што не биле ни во план кога ја снемало Југа :toe: и тие знаат СФЕ, од тоа како сме мочале тогаш, до што сме мезеле со ракија!
К*р се тресе у ладна вода, врска немаат муабетиве, ама нејсе!
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.094
Поени од реакции
15.720
,,,povtorno ne ste vo kontekst so temata,,podobro ili polosho,,,i objasnuvajte zoshto e toa taka spored sopstvenite iskustva , sogleduvanja,
,,,,od segashna sostojba nanazad godini mislam deka/zboruvame za zhiveenhe/,iskustvito mi kazhuva togash
,,,samo kako sporedba/za zhiveachkata/,,,togash zaminuvaa voglavno sredna i neshto povozrasna generacija kako ekonomska emigeacija,,,a denes!!!???,,,denes mladi,najkapacitetni,mladi kadri zaminuvaat najtragichnoto e shto ne e samo vo prashanje samo ekonomskiot del tuku I besperktivnosta na zhiveachkata vo vakva postavenost na drzhavniot sistem,,,,
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.105
Поени од реакции
1.708
,,,povtorno ne ste vo kontekst so temata,,podobro ili polosho,,,i objasnuvajte zoshto e toa taka spored sopstvenite iskustva , sogleduvanja,
,,,,od segashna sostojba nanazad godini mislam deka/zboruvame za zhiveenhe/,iskustvito mi kazhuva togash
,,,samo kako sporedba/za zhiveachkata/,,,togash zaminuvaa voglavno sredna i neshto povozrasna generacija kako ekonomska emigeacija,,,a denes!!!???,,,denes mladi,najkapacitetni,mladi kadri zaminuvaat najtragichnoto e shto ne e samo vo prashanje samo ekonomskiot del tuku I besperktivnosta na zhiveachkata vo vakva postavenost na drzhavniot sistem,,,,
Од арно бегаат!
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.508
Поени од реакции
9.523
,,,povtorno ne ste vo kontekst so temata,,podobro ili polosho,,,i objasnuvajte zoshto e toa taka spored sopstvenite iskustva , sogleduvanja,
,,,,od segashna sostojba nanazad godini mislam deka/zboruvame za zhiveenhe/,iskustvito mi kazhuva togash
,,,samo kako sporedba/za zhiveachkata/,,,togash zaminuvaa voglavno sredna i neshto povozrasna generacija kako ekonomska emigeacija,,,a denes!!!???,,,denes mladi,najkapacitetni,mladi kadri zaminuvaat najtragichnoto e shto ne e samo vo prashanje samo ekonomskiot del tuku I besperktivnosta na zhiveachkata vo vakva postavenost na drzhavniot sistem,,,,
Од арно бегаат!
КАРАКАМИШЕВА: Mладите ја напуштаат Македонија поради невозвратена љубов
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.880
Поени од реакции
9.438
Не реков што ќе ни е безжичен интернет, ама што треба ние да тагуваме и да паднеме во тешка депресија бидејќи во периодот од 2052 - 2057 година дека тогаш следните генерации ќе имаат многу појак интернет и многу појаки ајфони??? Така си оди тоа се си е добро за своето време!!!
Единствено плус е што на денешниве мобилни имаш интернет. Па што потреба кога интернет имаме на десктопот или лаптопот???
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Остај да нема богаташи сите ќе бидат, задоволни среќни и богати. Незнам кој ви го ставил тоа во главата.
До кој степен ќе бидат богаташи милионери, мултимилионери, или милијардери?
И сега, целосно природно е да сакаш да ги симнеш назад на земја. Да ги вратиш назад на ниво на прости понизни смртници. Среќниците да ги претвориш во бакзузи, и притоа да се чуствуваш добро.
Па нормално што има лошо во тоа на некој што се збогатил на нечесен начин богатството, имотот да му е одземено се до динар а? Како на пример Циле Мицевски којшто оштети илјадници штедачи во ТАТ, или директор што им ги одзел акциите на работниците, а и сличните такви на нив...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.123
Поени од реакции
2.145
До кој степен ќе бидат богаташи милионери, мултимилионери, или милијардери?

Па нормално што има лошо во тоа на некој што се збогатил на нечесен начин богатството, имотот да му е одземено се до динар а? Како на пример Циле Мицевски којшто оштети илјадници штедачи во ТАТ, или директор што им ги одзел акциите на работниците, а и сличните такви на нив...
Кој како успеал да се збогати не е битно... А уште колку ќе се збогатува е негова работа. Ни треба да им береме гајле ни да не интересира. Во туѓа манџа не се става запршка.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.836
Секој што се усреќил и збогатил го платил тоа преку неуспехот и страдањето на безброј други. Фактот е, колку "чесно" да се има збогатено, какви околности имал итн, пак е кретен. Можеме цела вечност да ги оставаме да прават што сакаат , да оставаат династии од кретени, криминалци и секаков џган, или да им врнеме на нивната парада и да им стаиме запршка во нивната манџа. Удри му есап, што подолго седат во мед и млеко, толку по удобно им е таму и подолго сакаат да останат. Тоа ги прави декадентни и предизвикува стагнација. А сите знаеме каде декадент ност и стагнција оди....
Јас само сум верник на физиката и теорија на потенцијална енергија , т.е. тоа што оди горе мора да се симне доле.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Кој како успеал да се збогати не е битно... А уште колку ќе се збогатува е негова работа. Ни треба да им береме гајле ни да не интересира. Во туѓа манџа не се става запршка.
Ќе видиме дали така ќе размислуваше доколку ставеше пари во штедилницата ТАТ (од години децении што си работал во своите ниви во Пелагонија и на крај да завршат кај Цилета Мицевски. Дали така ќе викаше не е битно што сите мои пари завршија кај Цилета а?

Или години да си купуваше акции од фабриката и на крај 1994 година да ти бидат одземени...Дали така ќе размислуваше? Лесно е така да размислуваш нештото што не си го осетил на своја кожа во периодот од 1991 - 1998 година...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.123
Поени од реакции
2.145
Ќе видиме дали така ќе размислуваше доколку ставеше пари во штедилницата ТАТ (од години децении што си работал во своите ниви во Пелагонија и на крај да завршат кај Цилета Мицевски. Дали така ќе викаше не е битно што сите мои пари завршија кај Цилета а?

Или години да си купуваше акции од фабриката и на крај 1994 година да ти бидат одземени...Дали така ќе размислуваше? Лесно е така да размислуваш нештото што не си го осетил на своја кожа во периодот од 1991 - 1998 година...
Е а тек да сум бил на Голи Оток...
Автоматски споено мислење:

Секој што се усреќил и збогатил го платил тоа преку неуспехот и страдањето на безброј други. Фактот е, колку "чесно" да се има збогатено, какви околности имал итн, пак е кретен. Можеме цела вечност да ги оставаме да прават што сакаат , да оставаат династии од кретени, криминалци и секаков џган, или да им врнеме на нивната парада и да им стаиме запршка во нивната манџа. Удри му есап, што подолго седат во мед и млеко, толку по удобно им е таму и подолго сакаат да останат. Тоа ги прави декадентни и предизвикува стагнација. А сите знаеме каде декадент ност и стагнција оди....
Јас само сум верник на физиката и теорија на потенцијална енергија , т.е. тоа што оди горе мора да се симне доле.
Е де...ко да ќе има некогаш национализација, стрелања и собирање на имот..заврши тоа време.
 
На врв Bottom