Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
24 март 2010
Мислења
11.730
Поени од реакции
15.958
E убо де имај, ама ќе видиме дали ќе ти трае до 2035 година???
До 2035 и да трае, треба 3 пати да го имаш сменето. Во спротивно, живееш субстандардно, според денешните стандарди за живот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
До 2035 и да трае, треба 3 пати да го имаш сменето. Во спротивно, живееш субстандардно, според денешните стандарди за живот.
Не треба ништо... џабе се замарате и трошите време и енергија и живци.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.023
Поени од реакции
8.432
Усташите. Од нивните злосторства се згрозиле и Германците, во Јасеновац. Светски признаени злосторници од кои, барем на хартија се оградува и денешна официјална Хрватска. Кога не би, веднаш би ѝ се сипало еврејското лоби во светската јавност, па после и други со ред.
Истомислениците нивни и идеолошки наследници, кои ја туркаат нивната агенда, УДБА ги тепала. Многумина ќе ти кажат - ако. Исто и за четниците и балистите.
мешаш баби и жаби... удба ликвидираше и луѓе кој беа со демократски прозападни мислења, а посебо такви кој беа за независност на републиките, а која всушност и им беше признаена на федералните единици во сите устави, а и се случи 1991...
Па читај убаво, Германија ги прати на робија и учесниците и организаторите на удбашките ликвидации..

А вистинските воени злосторници од ВВ2, кој ги ловеше низ светот МОСАД, не се убивани криминално, туку во Израел им се судеше..

Најголемата МИЗЕРИЈА на УДБА беше ликвидација и на деца на политичките неистомисленици, читај убаво написот , во Италија 1972 УДБА ја ликвидира и 9 годишната ќерка на политичкиот емигрант ...

Работата е само нешто да истрескаш на форумот
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.818
Од ЕИ Ниш да не ти е компјуерот? :LOL:
Не ми е од ЕИ НИШ компјутерот...

А тебе денешниве бели техники, компјутери, мобилни, што ги имаш по дома да не ти се автентичен производ од било која ЈУ - Република после осамостојувањето од шесте држави???

Или превозното средство што го користиш (кола, комбе, камион, багер) да не ти е автентичен производ од било која ЈУ - Република од шесте држави???
Автоматски споено мислење:

До 2035 и да трае, треба 3 пати да го имаш сменето. Во спротивно, живееш субстандардно, според денешните стандарди за живот.
Не можам да ти ја разберам поентата на муабетот...

И да трае до тогаш што треба нештото намерно да го расипам а???

Или пак што е работата што старата бела техника траела долги години? Можеби 6 месеци ја користевме, а 6 месеци скроз не ја користевме а???

Или можеби овој народ намерно ја расипува белата техника, за да купи нова да се направи промет во Нептун, Сетек, Техномаркет од голема загриженост вработените во тие 3 фирми да не останат без работа...!!!
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
11.730
Поени од реакции
15.958
Не можам да ти ја разберам поентата на муабетот...

И да трае до тогаш што треба нештото намерно да го расипам а???

Или пак што е работата што старата бела техника траела долги години? Можеби 6 месеци ја користевме, а 6 месеци скроз не ја користевме а???

Или можеби овој народ намерно ја расипува белата техника, за да купи нова да се направи промет во Нептун, Сетек, Техномаркет од голема загриженост вработените во тие 3 фирми да не останат без работа...!!!
Не е битно дали трае, го фрлаш. Затоа што е технолошки застарено. Ако не го правиш тоа, си сиромашен. Без разлика какви оправдувања си смислуваш.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.818
Не е битно дали трае, го фрлаш. Затоа што е технолошки застарено. Ако не го правиш тоа, си сиромашен. Без разлика какви оправдувања си смислуваш.
Аха. Абе а што ако купуваш од најскапите и најмодерните технологии, коли, ама ако се задолжиш со вкупни долгови од 5.000 евра... Пример кредит 1.000 евра од Стопанска банка, 1.000 евра од Тутунска, 1.000 евра од Халкбанк, 1.000 евра (пет роднини од секого по 200 евра) и 1.000 евра од двајца лихвари x 500 евра... И што тогаш си богаташ, тајкун а???

Кој е посиромашен, тој со 5.000 евра долг, или некој со 0 денари долг а??? А???
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.730
Поени од реакции
15.958
Аха. Абе а што ако купуваш од најскапите и најмодерните технологии, коли, ама ако се задолжиш со вкупни долгови од 5.000 евра... Пример кредит 1.000 евра од Стопанска банка, 1.000 евра од Тутунска, 1.000 евра од Халкбанк, 1.000 евра (пет роднини од секого по 200 евра) и 1.000 евра од двајца лихвари x 500 евра... И што тогаш си богаташ, тајкун а???

Кој е посиромашен, тој со 5.000 евра долг, или некој со 0 денари долг а??? А???
Ете, пак за субстандардност збориш. Нема тука спас, тоа е.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.860
Поени од реакции
9.392
Тогашната технологија е многу многу поквалитетна од денешнава.

Ај направи споредба помеѓу Горење фрижидер од 80-тите и горење фрижидер од сегашниве..

Фрижидерот горење што сеуште го користам е три години постар од мене од 1982 година ниту еден ден не е поправан имаме сменато само 5-6 сијалички.

Болјерите од Раде Кончар и во купатило и во кујна ми се од 1984 досега никаков дефект...

Телевизорот од ЕИ Ниш ни траеше 23 години...

Дури и најквалитетните денешни производи од Бела Техника го немаат квалитетот како Југословенскиот...

Ево земи ти годинава било што од најскапата бела техника ќе ти трае ли до 2035 година а???
Абе стрико.....

Горење фрижидерот што го имаме дома е 12 години стар, а сеуште работи фабричката сијалица. И утре да прегори сијаличето пак ќе испадне подобар од твојот на кој му треба ново на секои 8 години:pos::pos::pos:
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.109
Поени од реакции
2.575
До 2035 и да трае, треба 3 пати да го имаш сменето. Во спротивно, живееш субстандардно, според денешните стандарди за живот.
Од друга страна денешните стандарди за живот и онака се отидени у пм, огромен дел од народов е влезен во rat race што според мене и не знам колку може да се нарече живот..
Абе стрико.....

Горење фрижидерот што го имаме дома е 12 години стар, а сеуште работи фабричката сијалица. И утре да прегори сијаличето пак ќе испадне подобар од твојот на кој му треба ново на секои 8 години:pos::pos::pos:
Подобар во која смисла, што е битно дали е 30 или 3 години стар ако ја врши истата работа ?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.818
Ете, пак за субстандардност збориш. Нема тука спас, тоа е.
Абе за каква супстандардност зборвам???

Тоа ти се вика Видела жабата коњ, па ја кренала ногата !!!

И пуштање на нозете многу подолго од должината на чергата!!!

Го гледаш некој во неговиот дом има многу од модерниве технологии, после некој месец и други купува, ама потоа на еден куп пријатели им се обраќа:

„Брат дали ти се наоѓаат едно 1.000 денари. На друг брат дали ти се наоѓаат едно 2.000 денари... На трет Брат дали ти се наоѓаат едно пеес евра до петнајсти ќе ти ги вратам. Но на никого ни денар нема да врати!!!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.104
Поени од реакции
181.070
Што ќе ви е денес ТВ да ви трае 25 години кога нонстоп се вадат нови резолуции и технологии?

Мислам и тогаш се ваделе во тоа време, не дека не ама кој имал пари да купува.

Ние сме сиромашен народ, технологијата си е како што си била и порано. Напротив, периодот по WW2 бил каде каде побрз со иновации од овој денес ама ние тогаш земја сме јаделе.


Абе за каква супстандардност зборвам???

Тоа ти се вика Видела жабата коњ, па ја кренала ногата !!!

И пуштање на нозете многу подолго од должината на чергата!!!

Го гледаш некој во неговиот дом има многу од модерниве технологии, после некој месец и други купува, ама потоа на еден куп пријатели им се обраќа:

„Брат дали ти се наоѓаат едно 1.000 денари. На друг брат дали ти се наоѓаат едно 2.000 денари... На трет Брат дали ти се наоѓаат едно пеес евра до петнајсти ќе ти ги вратам. Но на никого ни денар нема да врати!!!
Тоа ти збори и Бастерд, супстандардноста е проблемот, била и тогаш, била и сега. И сега имаш телевизори што траат 15 години (имам Сони во село 2005 е купен, не е угаснат, ко нов е) ама уживај си дека нема да купам нов само затоа што овој уште работел.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.730
Поени од реакции
15.958
Абе за каква супстандардност зборвам???

Тоа ти се вика Видела жабата коњ, па ја кренала ногата !!!

И пуштање на нозете многу подолго од должината на чергата!!!

Го гледаш некој во неговиот дом има многу од модерниве технологии, после некој месец и други купува, ама потоа на еден куп пријатели им се обраќа:

„Брат дали ти се наоѓаат едно 1.000 денари. На друг брат дали ти се наоѓаат едно 2.000 денари... На трет Брат дали ти се наоѓаат едно пеес евра до петнајсти ќе ти ги вратам. Но на никого ни денар нема да врати!!!
Не фантазирај.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.818
Абе стрико.....

Горење фрижидерот што го имаме дома е 12 години стар, а сеуште работи фабричката сијалица. И утре да прегори сијаличето пак ќе испадне подобар од твојот на кој му треба ново на секои 8 години:pos::pos::pos:
Да тој ти е 12 години стар, ама да бидеш на коњ ако ти тера до 2032 година... Што не ми се верува дека до тогаш ќе тера!!!
Автоматски споено мислење:

Не фантазирај.
Па не фантазирам јас за твоите фантазии што ги имаш...
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.641
Поени од реакции
1.803
Субстандардност.... не е суб стандард. Се се сведува на економика. Оптимизирана е разликата на вложени пари/цена на производот и квалитет/профит од страна на сите паразити економичари. Да нема пак глупости како креш на берзата, опимизирано е производството за да проиводите бидат доволно ефтини да ги употребуваш Х време, за да заработиш пари да купиш нови. Нема интеркомпатибилни делови, нема поправки.
Секако, поголема цена, подолго трае, подобра услуга.
Дали старите ствари подобро работеа? Апсолутно. Дали одржувањето и произбодството е профитабилно? Апсолутно не. Секој производ е регулиран ценовно интернационална, да не биде премногу ефтин да го препуни пазарот, а да биде доволно скап за одреден профит, но и во количества да има константа побарувачка. Глејте го кафето и ванилата. Создаваат дефицитет намерно за да бидат поскапи како добра. Т.Е. најдоа нафта. Глејте ги и дијамантите. Мислите се нешо кујзне шо скапи? Не. Монопол на цена и трговија.
Ниту социлазим ниту капитализам ните демократија ниту монархија е боље. На секое општество има подем, врв и пад. Се ќе се издигне и се ќе падне. Како рим. Како византија. Како отоманите , како ссср , така и се друго.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.730
Поени од реакции
15.958
Што ќе ви е денес ТВ да ви трае 25 години кога нонстоп се вадат нови резолуции и технологии?

Мислам и тогаш се ваделе во тоа време, не дека не ама кој имал пари да купува.

Ние сме сиромашен народ, технологијата си е како што си била и порано. Напротив, периодот по WW2 бил каде каде побрз со иновации од овој денес ама ние тогаш земја сме јаделе.
Квантните скокови на конзумеризмот не се после втора светска. После втора светска сегде во свет ги правеле производите како во Југославија. Да траат. Од 90ти натаму, со растот на интернетот и компјутерите, а особено после 2000ти, со влезот на ИоТ насекаде, производите немаат технолошки рок на траење поголем од 5 години. Кола да купиш, за 10 години од сега нема да ти се влага во нејзе кога ќе ја споредиш со новите.

И тоа не е минус на Југославија, само е различна дефиницијата. Ама самиот факт што постојат луѓе што се палат на телевизори што траат 30 години е доказ дека денес се живее субстандардно во државата која е нејзин горд наследник. Само е малце иритантно што не знаат дека постои нешто поразлично од тоа.
 
На врв Bottom