Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.185
Поени од реакции
40.959
И што јас не го знам тоа?
И тогаш немало да ги напаѓаат тие Македонци ако не дозволел народот, како што и сега тоа го дозволува народот.
Подобро им било да си работат во фабрика додека некој негов сосед бил тепан по Идризово, исто како што им било подобро да си ја работат земјата и да му плаќаат арач на Турчинот и никако да не се побунел додека некој крварел по планините.Така и сега додека имаше некој што се бунеше за албанизацијата на Македонија повеќето се правеа наудрени и молчеа се со цел да не настрадаат.Се е исто само луѓето генерациски се менуваат ама мислењето и навиките остануваат.
Слободно можам да ти набројам 5 настани каде што ако изреагирал народ денеска ќе немало напаѓани Македонци.
А народ е најсилното нешто што може да се случи и што прави радикални промени.
Генерално, у темава, тропате глупости и ти и Стефус Рефус и резонирањето ви е како на мали деца, што вероватно и сте. Барем у умот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.773
Поени од реакции
2.743
,,,pogreshno tezi meshate,,,temata e,,,Dali podobro se zhiveeshe vo ex yu,,,site tukashni chlenovi sovremenici na toa vreme ke vi go kazhat istoto,,,predi se ako se poshtenu kon samite sebe pa posle kon ostanatite chlenovi,,,odgovorot bi bil na site,,,da,,,
,,,a toa deka se odzemale imoti,,,deka se ubivani Makedonci,,,deka imalo politichka represija da i toa e tochno
,,,no sevkupno sogleduvajki go zhivitot sega i togash,,,da togash,,,,
,,,,obrnete vnimanie na toa deka povekje od polovinata chlenovi,,,ako ne i povekjeto,,,se javuvaat od site strani na svetov,,,ako toa neshto vi kazhuva,,osobeno za vas pomladite,,,
Половина од тие што се јавуваат од светот се втора генерација (родени и израснати во западот) на дојденци во Германија или Австралија кои морале да ги напуштат убавините на СФРЈ која уопште не се грижела за помалите средини додека Тито и комуњарската елита се курцале по јахти со холивудски глумици и сереле у ВЦ со мермер од Рио Де Жанеиро.


Тој број на луѓе кои успеале да заминат бил регулиран, а тие кои немале среќа останале во мизеријата наречена СФРЈ, немале избор, гледале телевизија Сител од 1975 година. И не знаеле за подобро пошто со тие финансии кои ги имале и со тој контакт кон светот со телевизор кој емитува само "Сител" не знаеле за подобро.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.185
Поени од реакции
40.959
.... СФРЈ која уопште не се грижела за помалите средини ...
Е тоа. Баш го погоди:

- Грижата за помалите средини за време и после СФРЈ.

Да чуеме и да се изнасмееме. И така утре иде понеделник, ни треба ведрина оваа вечер. Хумор.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.102
Поени од реакции
1.706
Ако не ја свати метафората, си за жалење.
Јас може сум за жалење, ама ти си за плачење!
Уопште немаш престава што зборуваш! Заминувањето надвор беше делумно регулирано до некаде 68-69 година, во времето на Сител 75 никој никого не сопираше, кој сакаше можеше да си оди по среќата. Плус благодарение на пасошот на СФРЈ скоро во цел свет беше безвизен режим за југословените.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.773
Поени од реакции
2.743
Јас може сум за жалење, ама ти си за плачење!
Уопште немаш престава што зборуваш! Заминувањето надвор беше делумно регулирано до некаде 68-69 година, во времето на Сител 75 никој никого не сопираше, кој сакаше можеше да си оди по среќата. Плус благодарение на пасошот на СФРЈ скоро во цел свет беше безвизен режим за југословените.
Сега гледам дека не си само за жалење, како и да е.

Безвизен режим имаш и сега за Европа со македонскиот пасош и покрај технологитте како интернет и моќноста брзо да се учи јазик пак е мноогу тешко да се иселиш некаде.

Замисли како било во тоа време да се иселиш со тие мизерни финансии и само Сител да ти биде репер за тоа како светот изгледа!.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Сакаш да кажеш дека тогашната технологија била подобра од сегашната и дека во денешно време народот е ограничен да купува стара италијанска технологија од 30 години склопена у Крагуевац? Абе ај.
Тогашната технологија е многу многу поквалитетна од денешнава.

Ај направи споредба помеѓу Горење фрижидер од 80-тите и горење фрижидер од сегашниве..

Фрижидерот горење што сеуште го користам е три години постар од мене од 1982 година ниту еден ден не е поправан имаме сменато само 5-6 сијалички.

Болјерите од Раде Кончар и во купатило и во кујна ми се од 1984 досега никаков дефект...

Телевизорот од ЕИ Ниш ни траеше 23 години...

Дури и најквалитетните денешни производи од Бела Техника го немаат квалитетот како Југословенскиот...

Ево земи ти годинава било што од најскапата бела техника ќе ти трае ли до 2035 година а???
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.102
Поени од реакции
1.706
Безвизен режим имаш и сега за Европа со македонскиот пасош и покрај технологитте како интернет и моќноста брзо да се учи јазик пак е мноогу тешко да се иселиш некаде.
Раскажувај ми приказни, посебно за болдираното! Пола Македонија се исели, ти овде гачки кажуваш! Така е кога свој леб јадеш а туѓо гајле береш! Ама не си ти крив......
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.185
Поени од реакции
40.959
Усташите. Од нивните злосторства се згрозиле и Германците, во Јасеновац. Светски признаени злосторници од кои, барем на хартија се оградува и денешна официјална Хрватска. Кога не би, веднаш би ѝ се сипало еврејското лоби во светската јавност, па после и други со ред.
Истомислениците нивни и идеолошки наследници, кои ја туркаат нивната агенда, УДБА ги тепала. Многумина ќе ти кажат - ако. Исто и за четниците и балистите.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Тогашната технологија е многу многу поквалитетна од денешнава.

Ај направи споредба помеѓу Горење фрижидер од 80-тите и горење фрижидер од сегашниве..

Фрижидерот горење што сеуште го користам е три години постар од мене од 1982 година ниту еден ден не е поправан имаме сменато само 5-6 сијалички.

Болјерите од Раде Кончар и во купатило и во кујна ми се од 1984 досега никаков дефект...

Телевизорот од ЕИ Ниш ни траеше 23 години...

Дури и најквалитетните денешни производи од Бела Техника го немаат квалитетот како Југословенскиот...

Ево земи ти годинава било што од најскапата бела техника ќе ти трае ли до 2035 година а???
Биди среќен со Горење Фрижидер од 80тите, јас сум за ЛГ од 2019та со тач скрин и ледомат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.794
Ќе трае, тикви, ваљда додека трае гаранција. Некогаш и помалку. Ретко повеќе.
Освен ако не купиш некој изгор, ван сваке памети. Па и тие сум ги гледал веднаш по сервиси или вратени. Фрижидер ЛГ земавме (извикан од продавачите), слабо ладеше, за неколку години капут. Машина за перење индесит за 2 години не и работи веќе сушарата, често и центрифуга, трепкаат светла...аристон бојлерче за во кујна за пола година му се распадна копчето за вклучување и регулација па го фрливме. Што зимаат бојлерчиња, повеќето се со пластично казанче наместо со метално. На едни за година две Горење им пукна казанчето, поплава им направи.
 
Последно уредено:
На врв Bottom