Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.076
Поени од реакции
10.740
Сега му е шансата да им влезе до Берлин вака додека се голи и боси без оружје. Таман со тие пешадиските возила со заварени поморски топови од втора светска војна како ќе јуришаат по германските аутобанови. Се возбудив од помислата.
Нема потреба да им влегуваат со оружје, најтешките порази се тие кои доаѓаат во облик на економски и општествен пропаст, а таквиот пораз од поодамна е на поглед и во Берлин, и во Париз, и во Брисел, и во Лондон, па дури и во Вашингтон.

Здрави и функционални населени места кои не функционираат бидејќи некој ги саботира одвнатре, болат далеку повеќе од цели населени места во урнатини, слично како во Македонија, каде што имаше - а и до денешен ден на некои места сеуште има - здрави и функционални индустриски објекти не се во функција бидејќи беа саботирани одвнатре во 1990-те години, а тоа боли далеку повеќе за едно општество отколку разурнати индустриски објекти од кои останале само шут и пепел.

Русите нема да влегуваат ниту во Берлин, ниту во било која НАТО престолнина со вооружени сили, всушност воопшто нема ни да влегуваат.

Нема потреба да влегуваат, бидејќи од поодамна се навлезени бројни други канцерогени елементи кои ги јадат НАТО и ЕУ општествата одвнатре, слично како и македонското општество кое од 13 август 2001 прифати дека канцерот има право на живот, на проширување и на размножување.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.565
Поени од реакции
17.339
Situation north of Avdivka: During the last two weeks small changes took place in this axis, with Ukrainian Army retaking some positions northwest of Krasnohorivka and Russian Army taking control over new ones south east of Novokalynove.

photo_2023-06-02_19-14-29.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.565
Поени од реакции
17.339
Situation southwest of Donetsk: Ukrainian Army launched a series of probing attacks & managed to capture initially many positions (dark blue line), included Novodarivka and parts of Neskuchne towns. After hours of combat, Russian Army managed to repel Ukrainian forces, which retreated partially to the original positions (blue line) while they hold some areas taken before (light blue line).

photo_2023-06-04_20-18-17.jpg
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.588
Поени од реакции
4.207
Situation southwest of Donetsk: Ukrainian Army launched a series of probing attacks & managed to capture initially many positions (dark blue line), included Novodarivka and parts of Neskuchne towns. After hours of combat, Russian Army managed to repel Ukrainian forces, which retreated partially to the original positions (blue line) while they hold some areas taken before (light blue line).

Прегледај го приврзокот 380699
Дај линк друже од каде ги следиш, ваква мапа на телеграм не видов до сега
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
25.792
Поени од реакции
76.854
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.565
Поени од реакции
17.339
Дај линк друже од каде ги следиш, ваква мапа на телеграм не видов до сега
Од тука ги пренесувам мапите.
Автоматски споено мислење:

Не е Маринка скроз раселен град т.е. само рушевини?
Да, така е.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.601
Поени од реакции
34.813
Иначе украинциве нападнале и кај Угледар и кај Авдивка ноќеска. Околу 45 возила и 2,000 војници се загубите на украинците. За сега шпекулации се бројкиве, али би требало да има посаглам информации наскоро.
Автоматски споено мислење:

за тие шо се смешкате еве визуелно да видите.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.433
Поени од реакции
7.107
Иначе украинциве нападнале и кај Угледар и кај Авдивка ноќеска. Околу 45 возила и 2,000 војници се загубите на украинците. За сега шпекулации се бројкиве, али би требало да има посаглам информации наскоро.
Автоматски споено мислење:

за тие шо се смешкате еве визуелно да видите.
Железничка во Киев, наводно чекаат ранети од контранападот.

1685970627130.png
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.601
Поени од реакции
34.813
според украинциве моментално никакви напади не се дешаваат.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.059
Поени од реакции
7.134
Демек користат Леопарди украинците, ај да го видиме ова вундервафе како ќе се покаже.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom