Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.192
Поени од реакции
36.394
друже тебе и плоштадот Тјенанмен ти е тенковска победа на Т-55. Се што ти го оправдува навивачкиот порив ти е 'факт'.
Која војна ја победија србите бе братучед?
Словенија? Хрватска? Босна? или Косово? во сите имаа надмоќ и квалитативна и квантитативна. Џам свиткаа
Хахахаха, напротив, ти навиваш за страна, мене ме интересира само завршување поради економските импликации, ме заболе за се останато.

Инаку ако одиме по таа логика тогаш 2001ва вие експертите бевте прегазени од козоебачите, технички државата капитулираше поради воената неспособност.
Јас да сум воено лице во Македонија би се срамел, а не уште да мудрувам по форуми.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.003
Поени од реакции
41.272
џабе да му оправаш на клинтонче, он верува дека некои сликани од дрон со бели вреќи врз нив се уствари руси кои крадат од куќи. А не пак за воена перспектива да збориш со него. За него воена перспектива е шпанско село. Се фатил за т-62 како слеп за стап, без разлика дека и тој е тенк кој е релативно способен и има некои карактеристики како и модерните тенкови и со модернизација би го дотерале на ниво приближно до т-72М.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.474
Поени од реакции
32.554
Тенкот не е крив, русите се криви за непотребно крвопролевање
Американците се криви за војната. Prove me wrong.
Патем, фала што најдовме заеднички јазик за Т-62.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.873
Поени од реакции
6.050
Ја сум комплетен лаик кога е во прашање војни машини, но нели би требало овие Т62-ки да бркаат поголема работа од БТР и останати оклопни моторизирани возила?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.667
Поени од реакции
36.632
Иницијално мислев дека извадија Т-62ки кај Херсон најмногу ради тоа што постоеше критична закана Херсон да биде нападнат во наредните недела или две и итно им требаше засилување. Овие тенкови се наоѓале во складиште на Крим па некако имаше смисла веднаш да однесеш нешто на фронтот кога има критична и неодложна закана.

Ама фактот дека сега модернизираат 800 Т-62 тенкови, мене ми укажува дека имаат огромни и катастрофални тенковски загуби во војнава.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.146
Поени од реакции
18.052
Иницијално мислев дека извадија Т-62ки кај Херсон најмногу ради тоа што постоеше критична закана Херсон да биде нападнат во наредните недела или две и итно им требаше засилување. Овие тенкови се наоѓале во складиште на Крим па некако имаше смисла веднаш да однесеш нешто на фронтот кога има критична и неодложна закана.

Ама фактот дека сега модернизираат 800 Т-62 тенкови, мене ми укажува дека имаат огромни и катастрофални тенковски загуби во војнава.
Па не ни ти требаше тој факт, војнава е ептен документирана. Од самите видеа и слики се гледаше дека имаат страшни тенковски загуби.
Мислам имаше листа до преку 1000 различни документирани со слики.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Хахахаха, напротив, ти навиваш за страна, мене ме интересира само завршување поради економските импликации, ме заболе за се останато.

Инаку ако одиме по таа логика тогаш 2001ва вие експертите бевте прегазени од козоебачите, технички државата капитулираше поради воената неспособност.
Јас да сум воено лице во Македонија би се срамел, а не уште да мудрувам по форуми.
За кого навивам јас?
Ај цитирај ме каде јас завземам страна!
Јас ги критикувам и едните и другите, критика не е завземање страна.
џабе да му оправаш на клинтонче, он верува дека некои сликани од дрон со бели вреќи врз нив се уствари руси кои крадат од куќи. А не пак за воена перспектива да збориш со него. За него воена перспектива е шпанско село. Се фатил за т-62 како слеп за стап, без разлика дека и тој е тенк кој е релативно способен и има некои карактеристики како и модерните тенкови и со модернизација би го дотерале на ниво приближно до т-72М.
Оти Т-72 не се 60 години стари туку само 50.
Украинците ко конзерви ги отвараа во Февруари, реактивниов оклоп слаба реакција имаше
Американците се криви за војната. Prove me wrong.
Патем, фала што најдовме заеднички јазик за Т-62.
не си грешка нема што да докажувам. Америте се буцкалото што ја поддржуваат војната, иако русите пролеваат крв, и двете страни се криви
Ја сум комплетен лаик кога е во прашање војни машини, но нели би требало овие Т62-ки да бркаат поголема работа од БТР и останати оклопни моторизирани возила?
вака лаички објаснето:
БТР ти е комбе, ама оклопно и наоружано за да се штити.
Тенк ти е булдожер што руши се пред себе, ама со оружје од голем калибар и оклопот му е голем.
не се споредува булдожер со комбе, различна намена имаат
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.128
Поени од реакции
3.344
Постојано една иста работа работа повторувате како руските тенкови не чинеле, а америчките растурале во заливската војна,
а 100 пати ви е објаснето дека не можете да правете споредба оти навидум е исто ама воопшто не е исто.

За тенковите се гледа дека им поминува рокот на употреба, уште 2006 година Хезболах ги рокаше Израелските тенкови,
малку ќе бидам надвор од темата ама ајде да направиме споредба и со таа војна,

тогаш Израел имаше целосна воздушна супериорност, тенкови еден куп и пак одвај влезе 10-15км и од немоќ маме и еба на цивилната инфраструктура на Либан


Едно сумирање што се испукало тогаш
  1. The 33-day conflict in Lebanon […] exacted a heavy human toll and damaged economic and social structures, as well as the environment. During the campaign, Israel’s Air Force flew more than 12,000 combat missions. Its Navy fired 2,500 shells, and its Army fired over 100,000 shells, destroying as a consequence large parts of the Lebanese civilian infrastructure, including roads, bridges and other ‘targets’ such as Beirut International Airport, ports, water and sewage treatment plants, electrical facilities, fuel stations, commercial structures, schools and hospitals, as well as private homes. According to Government of Lebanon figures, 30,000 homes were destroyed or damaged, 109 bridges and 137 roads (445,000 sq. km.) damaged, and 78 health facilities (dispensaries, health centres and hospitals) were seriously affected, with 2 hospitals destroyed. Furthermore, the Lebanese Government indicates that 900 commercial centres and factories were affected, as were 32 other “vital points” (airports, ports, water and sewage treatment, electrical plants). Over 789 cluster-bomb sites have been identified in southern Lebanon, and over one million bomblets have littered the region.
  2. The conflict resulted in 1,191 deaths and 4,409 injured. More than 900,000 people fled their homes. It was estimated that one third of the casualties and deaths were children.
  3. Israel also suffered serious casualties. Reports indicate that 43 civilians were killed, 997 were injured […], 6,000 homes were affected and 300,000 persons were displaced by Hezbollah’s attacks on Israeli towns in northern Israel.
Друга работа што е интересна во војната во Украина е дека и авијацијата е битна колку и тенковите (т.е. небитна), зошто велам небитна бидејќи не можеш да ја употребуваш против земји со добро ПВО, иднината е во малите дронови, на големите дефинитивно судбината и е како и авионите.
Автоматски споено мислење:

За кого навивам јас?
Ај цитирај ме каде јас завземам страна!
Јас ги критикувам и едните и другите, критика не е завземање страна.

Оти Т-72 не се 60 години стари туку само 50.
Украинците ко конзерви ги отвараа во Февруари, реактивниов оклоп слаба реакција имаше

не си грешка нема што да докажувам. Америте се буцкалото што ја поддржуваат војната, иако русите пролеваат крв, и двете страни се криви

вака лаички објаснето:
БТР ти е комбе, ама оклопно и наоружано за да се штити.
Тенк ти е булдожер што руши се пред себе, ама со оружје од голем калибар и оклопот му е голем.
не се споредува булдожер со комбе, различна намена имаат
Џабе ти е булдожер, кога го чека истата судбина како и комбето, сите против тенковски орудија можат да го пробушат било кој денешен тенк, во денешно време дронче те гледа како идеш на 50км од фронтот и те рока артилерија.

Оваа војна многу ќе го смени начинот на војување, почна нешто со Азербеџан Ерменија, ама они беа пренебитни да влечеме заклучоци, сега имаме лајвстрим 24/7 од се живо, добро мора да се признае дека америчката пропаганда е поголема, го имаш Гоуст оф Киииииив, после како со сачмарка рушат авиони (е ако можеш да го објасниш тој момент оти не ни е јасно на нас поупатените) итн.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.474
Поени од реакции
32.554
Ја сум комплетен лаик кога е во прашање војни машини, но нели би требало овие Т62-ки да бркаат поголема работа од БТР и останати оклопни моторизирани возила?
Веќе ти одговориле, ама да - различни алатки се за различна намена. БТР се оклопен превоз за војници директно на фронт под закана од непријелски оган, имаат и полесно оружје ама тоа повеќе е да се заштитат од пешадија. Тенкови се повеќе како подвижни топови (имаат и полесно оружје), каде посадата е заштитена со оклоп... И без грижа, сите овде сме лаици (помалку или повеќе).
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.873
Поени од реакции
6.050
вака лаички објаснето:
БТР ти е комбе, ама оклопно и наоружано за да се штити.
Тенк ти е булдожер што руши се пред себе, ама со оружје од голем калибар и оклопот му е голем.
не се споредува булдожер со комбе, различна намена имаат

Веќе ти одговориле, ама да - различни алатки се за различна намена. БТР се оклопен превоз за војници директно на фронт под закана од непријелски оган, имаат и полесно оружје ама тоа повеќе е да се заштитат од пешадија. Тенкови се повеќе како подвижни топови (имаат и полесно оружје), каде посадата е заштитена со оклоп... И без грижа, сите овде сме лаици (помалку или повеќе).
Поентата ми беше, дека нели би било подобро да биде опремена една единица од 500-600 луѓе (или колку им беше) со постари тенкови како Т-62ки кои може да дадат поголема поддршка на пешадијата, отколку да се потпираат само на оклопни возила.

Знам дека баш така Украинците извршија напад на Харковската област и ја завземаа со лесни оклопни возила, вајда заради мобилноста, но во едни долги рововски битки, нели би имало поголем ефект пробивање со тенкови, па макар по цена и да имаат големи загуби?
Пошто ако веќе ги "ловат" со Џавелини, Манпадс и слично, бар може да издржат повеќе удари.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.474
Поени од реакции
32.554
Знам дека баш така Украинците извршија напад на Харковската област и ја завземаа со лесни оклопни возила, вајда заради мобилноста, но во едни долги рововски битки, нели би имало поголем ефект пробивање со тенкови, па макар по цена и да имаат големи загуби?
Пошто ако веќе ги "ловат" со Џавелини, Манпадс и слично, бар може да издржат повеќе удари.
Не е дека не си во право. Во нападот на харковската област Украинците не се бореа против непријател укопан во долга дефанзивна линија, туку непријател раштркан по долга линија на фронтот со многу целосно небраните места. Практично со теренски возила, џипови и хамвиња, ја завршиле операцијата (сом понешто оклопени транспортери на критични локации). Брзи движњеа со длабоки продори, заобиколување на утврдените места, малтене ИСИС стил на зерг.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.235
Поени од реакции
6.921
не знам оти америка не ги пушти абрамсите да ја прегазат белорусија и украина, па длабоко да навлезат до кавказот и москва....... не знам по која логика да пушташ во офанзива нови неиспробани доволно прескапи тенкови кога имаш илјадници на лагер со преполни складишта муниција за истите

на крај тенкот не ја падна на колена украина туки авијацијата, ракетите и дроновите

на темата се прави муабет како за кантер страјк, па тенкот треба да пресуди, а да беше само до тенкот да ги пуштеше русија тие 12 000 за еден месец ќе беше до ла манш и Се ќе беше завршено
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.324
Поени од реакции
11.156
Хахахаха, напротив, ти навиваш за страна, мене ме интересира само завршување поради економските импликации, ме заболе за се останато.

Инаку ако одиме по таа логика тогаш 2001ва вие експертите бевте прегазени од козоебачите, технички државата капитулираше поради воената неспособност.
Јас да сум воено лице во Македонија би се срамел, а не уште да мудрувам по форуми.
Шах мат му даде на @Klinton после ова стварно џабе е да оправа гачки
А вака како што е проамерикански настроен може за нив обработувал 2001
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.192
Поени од реакции
36.394
За кого навивам јас?
Ај цитирај ме каде јас завземам страна!
Јас ги критикувам и едните и другите, критика не е завземање страна.
Не би се согласил дека ги критикуваш двете страни, препрочитај си ги мислењата и ќе видиш колку си објективен.
А ако навистина веруваш во тоа што го пишуваш (особено кога споредуваш Ирак со Украина), тогаш не гледам потреба воопшто да дискутираме, ниту аматер не би ги споредувал овие две војни, а не пак експерт.

Ако беа толку добри и добро организирани западњаците, досега ќе влезеа да ги разоружаат Иран и Северна Кореја, ама нели е најлесно да бараш нуклеарно оружје во земји кои го немаат?
Кул е да се изиграва шериф во козоебачките држави каде противникот напаѓа со RPG-7, или изврзан со експлозив, а не со дронови, наведувани ракети и тн.
Автоматски споено мислење:

Шах мат му даде на @Klinton после ова стварно џабе е да оправа гачки
А вака како што е проамерикански настроен може за нив обработувал 2001
Ме нервира кога наши луѓе се прават поголеми католици и од папата. Истите тие не принудија да капитулираме победена војна во 2001ва, истите тие ни го начукаа проблемот со шипците, истите тие бомбардираа инфраструктура и цивилно население во Југославија, уште побетер од ова што го прават Русите во Украина, ама битно ги воспеваат како да се мајка Тереза и Далај Лама.

Не се од крв и месо цивилите што изгинаа во војните каде бомбардираше НАТО, не гледам никој да стави рестрикции кога тие влегуваа да „носат демократија“.

На Клинтона може да му се восхитуваат шипци, и измеќари кои се би продале за некој долар, со жена му се едни од најголемите крвници во високите кругови на Америка.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Се ближат кон Угљедар русиве, после два месеци дефанзива почнаа да напаѓаат.
Околу Бахмут исто се напредува.
Авдеевка се заобиколува.
Херсон и Лиман статус кво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom