Влез во Грција со новите услови од мај 2021

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.631
Поени од реакции
7.795
нешто начув дека и на некој од тие со вакцинален сертификат им праеле тестови на граница ?? ај со кола ако не те пуштат ќе се вратиш, ама со автобус е лошо...А од денеска Севернаја е во топ листа на најнебезбедни...на граница сигурно ќе праат повеќе тестови...
Да, тестират по еден во кола додека колоната се движи... не се губи воопшто време за чекање.

Ама мислам дека сабалје само тестираат, после си одат докторките :D Кога идев сабалје ни правеа тестови, кога одев после 3 поручек ги немаше... поминувавме без брз тест на граница.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.939
Поени од реакции
8.903
Да, тестират по еден во кола додека колоната се движи... не се губи воопшто време за чекање.

Ама мислам дека сабалје само тестираат, после си одат докторките :D Кога идев сабалје ни правеа тестови, кога одев после 3 поручек ги немаше... поминувавме без брз тест на граница.
јас на 28 во 7наутро поминав граница, ни тестирање ни бутур нит па некого друг видов да тестираат ама затоа па убаво го разгледа плф- то


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.631
Поени од реакции
7.795
јас на 28 во 7наутро поминав граница, ни тестирање ни бутур нит па некого друг видов да тестираат ама затоа па убаво го разгледа плф- то


Sent from my iPhone using Tapatalk
Зависи, едни пак ни рекоа исто поминале без брз тест на граница... ама ги виделе како се спремаат докториве на границата. Така да се зависи од тајмингот.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.673
Поени од реакции
11.976
Дали плфот треба да се пополни и при еднодневна посета?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.907
Поени од реакции
26.888
Дали плфот треба да се пополни и при еднодневна посета?
Да. Ако ти е за до Солун на еден ден, јас во адреса (street) ставам Thessaloniki (исто како и град), како ZIP бирам од центар на Солун пр. 54629 (колку да се пополнат тие задолжителни полиња). Тоа е тоа.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.907
Поени од реакции
26.888
Активни Ковид мерки на сила од 22 ноември 2021

Слободен влез за сите
- Објекти за снабдување со храна
- Аптеки
- Градски превоз

Ограничен влез само за вакцинирани/прележани/негативен рапид или ПЦР
- Меѓуградски превоз
- Образовни институции
- Религијски објекти
- Продавници
- Фризерници
- Отворените делови на угостителските објекти

Ограничен влез само за вакцинирани
- Затворени делови на угостителски објекти
- Театри и кина
- Музеи/изложби/конференции/саеми
- Теретани
- Стадиони
За деца од 4-17 години доволен е рапид тест (во аптека ~10€) за сите категории

Од 13.12.2021 (изгласано)
На вакцинирани лица над 60 години, вакциналниот сертификат им истекува по 7 месеци, сметано од примена втора доза.

Од 01.02.2022 (сеуште неизгласано) сертификатот за прележан Ковид ќе има важност од 3 месеци, наместо 6 месеци.
На лица помлади од 60 години (сеуште неизгласано), вакциналниот сертификат ќе им важи 9 месеци од примена втора доза.

----
Работно време во претстојниот период:
Денес (недела) 12.12.2021 11.00-18.00
Понеделник 13.12.2021 10.00-21.00
Вторник 14.12.2021 10.00-21.00
Среда 15.12.2021 10.00-21.00
Четврток 16.12.2021 10.00-21.00
Петок 17.12.2021 10.00-21.00
Сабота 18.12.2021 10.00-18.00
Недела 19.12.2021 11.00-18.00

Понеделник 20.12.2021 10.00-21.00
Вторник 21.12.2021 10.00-21.00
Среда 22.12.2021 10.00-21.00
Четврток 23.12.2021 10.00-21.00
Петок 24.12.2021 10.00-18.00
Сабота 25.12.2021 ПРАЗНИК
Недела 26.12.2021 ПРАЗНИК

Понеделник 27.12.2021 10.00-21.00
Вторник 28.12.2021 10.00-21.00
Среда 29.12.2021 10.00-21.00
Четврток 30.12.2021 10.00-21.00
Петок 21.31.2021 10.00-18.00
Сабота 1.1.2022 ПРАЗНИК
Недела 1.2.2022 ЗАТВОРЕНО
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.907
Поени од реакции
26.888
⚠️
Нова мерка на 19 декември 2021 од 06:00 часот стапува на сила за влез во Грција.


За сите кои сакаат да влезат во Грција, задолжителен е негативен ПЦР тест не постар од 48 часа. Антиген тест сеуште официјално не е споменат како можен услов (иако се очекува, следејќи го примерот на Италија каде ваква мерка веќе е воведена).

Мерката се однесува и на вакцинирани и невакцинирани.

Оваа мерка Грција, прво ја спроведе за патници од Англија и Данска, сега важи за сите држави поради новиот сој Омикрон.

Соопштенија за медиумите - Министерство за здравство
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.631
Поени од реакции
7.795
⚠️
Нова мерка на 19 декември 2021 од 06:00 часот стапува на сила за влез во Грција.


За сите кои сакаат да влезат во Грција, задолжителен е негативен ПЦР тест не постар од 48 часа. Антиген тест сеуште официјално не е споменат како можен услов (иако се очекува, следејќи го примерот на Италија каде ваква мерка веќе е воведена).

Мерката се однесува и на вакцинирани и невакцинирани.

Оваа мерка Грција, прво ја спроведе за патници од Англија и Данска, сега важи за сите држави поради новиот сој Омикрон.

Соопштенија за медиумите - Министерство за здравство
Ненормална работа, па нели вакцините штитат? Кој курац им е и на овие.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.907
Поени од реакции
26.888
Ненормална работа, па нели вакцините штитат? Кој курац им е и на овие.
Сабајле на МегаТВ прочитав, беше објавено само за Данска и Англија поради Омикрон, во тек на денот ја сменија уредбата истото да важи за сите држави.

Да се надеваме дека се работи само за поголема претпазливост периодов, бидејќи многу туристи планираат да ја посетат Грција за празниците.
Или пак во најлош случај да одобрат влез со негативен антиген тест (како поефтина варијанта), наместо ПЦР следејќи го примерот на Италија каде веќе оваа мерка е на сила (бидејќи претежно ги копираат мерките од нив).
 
Последно уредено:

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.631
Поени од реакции
7.795
Сабајле на ТВ Мега беше објавено само за Данска и Англија, во тек на денот ја сменија уредбата истото да важи за сите држави.
Да се надеваме дека се работи само за поголема претпазливост бидејќи многу туристи планираат да ја посетат Грција за празниците.
Или пак во најлош случај да одобрат влез со негативен антиген тест (како поефтина варијанта), наместо ПЦР следејќи го примерот на Италија каде веќе оваа мерка е на сила (бидејќи претежно ги копираат мерките од нив).
Грциве секогаш меркиве ги носаат меѓу првите земји, но ова е веќе претеризам. Што е следно? Крв и мокрача да однесеме?

Ние бевме веќе тестирани на граница повеќе пати (иако вакцинирани) и тоа преку Дојран иако се смета за 'полесна' граница. Доволно беше да продолжи така, но очигледно не сакаат да продолжат на ваков начин за да не плаќаат тестови на нивни грб.

Да се надеваме дека е само за празниците.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.939
Поени од реакции
8.903
Грциве секогаш меркиве ги носаат меѓу првите земји, но ова е веќе претеризам. Што е следно? Крв и мокрача да однесеме?

Ние бевме веќе тестирани на граница повеќе пати (иако вакцинирани) и тоа преку Дојран иако се смета за 'полесна' граница. Доволно беше да продолжи така, но очигледно не сакаат да продолжат на ваков начин за да не плаќаат тестови на нивни грб.

Да се надеваме дека е само за празниците.
Баш на Дојран дека нема многу гужва поише тестираат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.907
Поени од реакции
26.888
Нови информации од грчките медиуми (сеуште не е објавено во сл. весник)

- важноста на ПЦР тестот е продолжена на 72 часа
- додадена е опција за влез со негативен рапид тест, не постар од 24 часа.
- мерката се однесува и за деца над 5 години (односно со наполнети 5 години)

Во објаснувањето е образложено дека оваа мерка е донесена само поради зголемена контрола за време на празничниот период, поради новиот сој Омикрон.
Се очекува истата да заврши до 31 јануари 2022
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.907
Поени од реакции
26.888

Kajgana Shop

На врв Bottom