Влез во Грција со новите услови од мај 2021

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Мерките продолжени до 21 Март 2022, европски сертификат за вакцинација, европска потврда за прележан Ковид-19 или негативен резултат од ПЦР/рапид тест и понатаму се задолжителни за влез во Грција.

Ќе видиме после оваа дата што не очекува.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.873
Поени од реакции
17.703
Dali bil nekoj so sertifikat za prelezanost?
Dali oni go citaat nasiot sertifikat koga kje go skeniraat?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.019
Поени од реакции
10.707
Dali bil nekoj so sertifikat za prelezanost?
Dali oni go citaat nasiot sertifikat koga kje go skeniraat?
Се вади исто европски за прележаност на вакцинација.мк и е исти ко вакциналниот, мојава така помина последниот пат кога бев, само го покажа од телефон, цареникот фрли еден поглед и толку беше
До сега несум приметил некој да ги скенира сертификатите или тестовите


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.873
Поени од реакции
17.703
Се вади исто европски за прележаност на вакцинација.мк и е исти ко вакциналниот, мојава така помина последниот пат кога бев, само го покажа од телефон, цареникот фрли еден поглед и толку беше
До сега несум приметил некој да ги скенира сертификатите или тестовите


Sent from my iPhone using Tapatalk
Мислев дека по продавници бараат, ради тоа ми беше до солун ќе идам. Иам две бугарски дози и сертификат за прележаност, ќе видиме како ќе пројдам :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.019
Поени од реакции
10.707
Мислев дека по продавници бараат, ради тоа ми беше до солун ќе идам. Иам две бугарски дози и сертификат за прележаност, ќе видиме како ќе пројдам :D
па бараат по продавници така да обавезно симни си го европскиот за прележаност зашто обавезно скенираат они а ко што памтам во ист период се вакциниравме така да не ти значи вакциналниот сертификат веќе
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.914
Поени од реакции
15.902
Мерките продолжени до 21 Март 2022, европски сертификат за вакцинација, европска потврда за прележан Ковид-19 или негативен резултат од ПЦР/рапид тест и понатаму се задолжителни за влез во Грција.

Ќе видиме после оваа дата што не очекува.
Кој знае како ќе биде летоска за островите, н.пр. идеш со ПЦР тест, ама кога се враќаш со фер таму е затворен простор, ќе треба на островот да се вади ПЦР/рапид тест.. а ако бараат цертификат и во продавници за храна ќе треба таму кога стигаш додека ти важи ПЦРТ тестот да изнакупуваш ??
лани не бараа никаде во продавниците во градчињата на море, но да видиме како ќе биде..
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Кој знае како ќе биде летоска за островите, н.пр. идеш со ПЦР тест, ама кога се враќаш со фер таму е затворен простор, ќе треба на островот да се вади ПЦР/рапид тест.. а ако бараат цертификат и во продавници за храна ќе треба таму кога стигаш додека ти важи ПЦРТ тестот да изнакупуваш ??
лани не бараа никаде во продавниците во градчињата на море, но да видиме како ќе биде..
Вакцина, бесплатна ти е.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.653
Поени од реакции
9.236
Ние што сме со лажни сертификати за вакцина си газиме... :cool:
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.890
Поени од реакции
24.451
па бараат по продавници така да обавезно симни си го европскиот за прележаност зашто обавезно скенираат они а ко што памтам во ист период се вакциниравме така да не ти значи вакциналниот сертификат веќе
Знаеш што сакав да те прашам.
Дали истите услови за влез во државата важат и за влез во продавниците.
Знам, знам.. знам дека е екстремно глупо прашањево, али морам да го прашам за да се осигурам. :D

Зашто сакам во среда да влезам со сертификат за прележаност од 04.01.2022 година, на граница ќе можам, па претпоставувам дека со истото ќе можам да влегувам и во продавниците.

И исто ме интересира, зашто ми спомнаа, доколку правеле проблеми можело од аптека да се купи брз тест, и со тој негативен после секаде да се влегува.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.873
Поени од реакции
17.703
Знаеш што сакав да те прашам.
Дали истите услови за влез во државата важат и за влез во продавниците.
Знам, знам.. знам дека е екстремно глупо прашањево, али морам да го прашам за да се осигурам. :D

Зашто сакам во среда да влезам со сертификат за прележаност од 04.01.2022 година, на граница ќе можам, па претпоставувам дека со истото ќе можам да влегувам и во продавниците.

И исто ме интересира, зашто ми спомнаа, доколку правеле проблеми можело од аптека да се купи брз тест, и со тој негативен после секаде да се влегува.
Ja bev skoro so sertifikat od istiot datum.

Imas aplikacija covid free gr da si proveris dali ti go cita,ama ne bi trebalo da imas prob. I nosi si neso za identifikacija, licna karta ili pasos baraat.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.890
Поени од реакции
24.451
Ja bev skoro so sertifikat od istiot datum.

Imas aplikacija covid free gr da si proveris dali ti go cita,ama ne bi trebalo da imas prob. I nosi si neso za identifikacija, licna karta ili pasos baraat.
За на граница знам дека ќе влезам, мене ми е за во продавници да не ми прават проблем.
Зашто сега еден пријател ми кажа дека не важеле исти правила на граница и во продавници.

Со оваа апликација ги скенираат сертификатите во продавница?
Зашто ми излезе зелено кога си го скенирав сертификатот со апликацијава. :D
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.906
За на граница знам дека ќе влезам, мене ми е за во продавници да не ми прават проблем.
Зашто сега еден пријател ми кажа дека не важеле исти правила на граница и во продавници.

Со оваа апликација ги скенираат сертификатите во продавница?
Зашто ми излезе зелено кога си го скенирав сертификатот со апликацијава. :D
Според последната министерска одлука објавена во службен весник бр. Δ1α/ΓΠ.οικ. 16507/18.3.2022 (на сила од 21.03.2022 до 04.04.2022)

Влез во Грција може да се оствари со
- ЕУ сертификат за примени две дози со важност на сертификатот од 9 месеци од примена втора доза (за сите вакцинирани со бустер доза нема временско ограничување)
- ЕУ сертификат за прележан Ковид со важност од 6 месеци
- Негативен ПЦР (важност 72 часа) или рапид (важност 24 часа)
Овие правила се однесуваат и за деца постари од 5 години

Во внатрешноста на земјата се други правила
- ЕУ сертификатот за примени две дози е со важност од 7 месеци (за сите вакцинирани со бустер доза нема временско ограничување)
- ЕУ сертификатот за прележан Ковид е со важност од 3 месеци
- Негативен ПЦР (важност 72 часа) или рапид (важност 48 часа) во Солун цените се од 5-10евра
Овие правила се однесуваат и за деца со наполнети 4 години
Еве што вели апликацијата со која скенираат низ Грција (Covid Free GR)
20220321_111236.jpg

Маската на отворено не е повеќе задолжителна (стои само како препорака каде има голема концентрација на луѓе), додека во затворен простор секако дека е задолжителна.
Во однос на сите други мерки, сем што во угостителските објекти дозволија стоење и музика и нема ограничување на гости, ги укинаа маските на отворено, го укинаа ПЛФ-от за влез во ГР, друга промена НЕМА.

Иако беше очекувано и изјавено од министерот за здравство Плеврис дека ќе има доста олабавување на сите мерки во текот на месецов, сега за сега нема трага од такво нешто.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.873
Поени од реакции
17.703
За на граница знам дека ќе влезам, мене ми е за во продавници да не ми прават проблем.
Зашто сега еден пријател ми кажа дека не важеле исти правила на граница и во продавници.

Со оваа апликација ги скенираат сертификатите во продавница?
Зашто ми излезе зелено кога си го скенирав сертификатот со апликацијава. :D
Да со истава апликација скенираат, така да немаш гајле.

Инаку ко што разбрав 3 месеци траеле само сертификативе за продавници, а 6 на граница нешто така. Не само продавници, нема да можеш гиро да седнеш да јадеш ако си без сертификат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.890
Поени од реакции
24.451
Ова е тоа што ми требаше, значи проаѓаме за некои 10 дена. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom