Владата ја убива економијата

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
каматите мора да бидат големи за да не влијаат на монетарната политика, односно да не девалвира денарот, ако девалвира денарот, може комотно сите мотиката и на нива, јас само може да кажам на темава, фала му на бога што овие моменти на власт кај нас е оваа гарнитура, може да драпат маде само тие што незнаат економија, или се во љубов со бране.
Дали ти воопшто имаш поима од економија?Вакво резилење досега немам прочитано.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
каматите мора да бидат големи за да не влијаат на монетарната политика, односно да не девалвира денарот, ако девалвира денарот, може комотно сите мотиката и на нива, јас само може да кажам на темава, фала му на бога што овие моменти на власт кај нас е оваа гарнитура, може да драпат маде само тие што незнаат економија, или се во љубов со бране.
Прв ти ќе се драпаш ти за мадиња и уште на неколку места ако оваа состојба продолжи:pos2::helou:
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
2
Дали ти воопшто имаш поима од економија?Вакво резилење досега немам прочитано.

прво ти врска немаш од економија и ти се резилиш пошто слабо изглеа читаш, рашири малце видици отвори очи па ке муабетиме.

Прв ти ќе се драпаш ти за мадиња и уште на неколку места ако оваа состојба продолжи:pos2::helou:
абе ке се драпам и јас и ти ако продолжи светскава криза, или груевски и светскава криза ја створи а :pos2:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
прво ти врска немаш од економија и ти се резилиш пошто слабо изглеа читаш, рашири малце видици отвори очи па ке муабетиме.



абе ке се драпам и јас и ти ако продолжи светскава криза, или груевски и светскава криза ја створи а :pos2:
А ко ќе пројде кризата..кој ќе е крив.....црните дупки во вселената?:pos2:

Ќе сфатиш ли еднаш дека тој што се нафатил да биде на власт дека тој е одговорен....и никој друг....
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
2
А ко ќе пројде кризата..кој ќе е крив.....црните дупки во вселената?:pos2:

Ќе сфатиш ли еднаш дека тој што се нафатил да биде на власт дека тој е одговорен....и никој друг....
да да така е , све кажа цар си. тебе гром ако те лупне тој учителот у школо ти е крив а?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
прво ти врска немаш од економија и ти се резилиш пошто слабо изглеа читаш, рашири малце видици отвори очи па ке муабетиме.
Ај те молам давај ми часеви за да ги отворам видиците,бидејќи јас досега незнаев дека каматите рипаат за да не ја притискаат монетарната власт:pos2:а аособено за да не предизвикаат девалвација:pos2::pos2:
На кого е оваа економска мисла,твоја?
 
N

n/a

Гостин
Ај те молам давај ми часеви за да ги отворам видиците,бидејќи јас досега незнаев дека каматите рипаат за да не ја притискаат монетарната власт:pos2:а аособено за да не предизвикаат девалвација:pos2::pos2:
На кого е оваа економска мисла,твоја?
Ама аман-заман немој да одиш на часови кај него.
Тоа гwујовизмот е заразно беснило.
Ќе ми се дрнеш и ти у главата,за кај сме после.
:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
добро бе ..има ли меѓу тоа гwујовистиве асални или сите се само the great македонци????
 
N

n/a

Гостин
добро бе ..има ли меѓу тоа гwујовистиве асални или сите се само the great македонци????
Зеко... си поје:
после Зеко пак ќе си поје,другите нема да имаат за леб,али јеби га...
:toe:
они си го сакаа Гwујо (Геда).
(а секоја лекција,јеби га, се плаќа! )
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
2
што е ова овде бе собир комуњара, ај бране кога ке фојде на власт може ке ве удостои со јани кафенце да пиете :pos2: , а ти што сакаше на час да дојдеш слободно дојди ке ти станат јасни некои работи. ако си слушнал за кејзијанска школа , или бране поубаво знае , советувај се со неговиот тим :pos2:

и врати се малце наназад види кој ја напраи транзицијата , кој шитна све и вие пак се крстите у него, добар народ , дај донесете ми ги парите мене па и јас бог да ви бидам. проста маса
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Човек да плаче или да се смее ко луд......или и двете одеднаш...:vozbud:

Уште милиони за уште кампањи

Парите ги добиле неколку фирми за изработка на седум кампањи за подигнување на духот и свеста на народот, меѓу кои најмногу добила компанијата „Ин маркетинг“

Владата потрошила нови 4 милиони евра од државниот буџет за да ги убедува граѓаните дека не се во криза, да ги „натера“ да бидат оптимисти, да ги научи да не пушат, да не пијат, да не абортираат, но да читаат книги и отпад да фрлаат во канта. Станува збор за седум кампањи од вкупно над 15 што беа најавени лани, а огласите беа распишани пред крајот на годината. За сите кампањи, договорите со четирите фирми што ги добиле главните огласи биле склучени на 17 март годинава, сред изборна кампања и во екот на најголемата економска криза.

Кампањите за борба против алкохолизмот, етика и етичко однесување, објаснување на последиците од абортусот, борба против пушењето, поттикнување на граѓаните да читаат книги, јавна чистота и отпад и за оптимизам и почитување на добрите вредности, најверојатно, веќе се готови. Тие наскоро треба да се објават во медиумите и да ги бомбардираат граѓаните со нови информации за подигнување на јавната свест. Вкупната вредност на сите кампањи е над 4 милиони евра, а секоја поединечно, наместо во рамка од 400.000 евра како што појасни премиерот Никола Груевски, чинат по околу 600.000 евра.

Добитници на главниот колач од огласите се четири домашни компании, кои сред изборна кампања „ќариле“ во просек по 1 милион евра. Најмногу се усреќиле во фирмата „Ин маркетинг“, која се јавува како добитник на носечкиот оглас на три кампањи. Освен за кампањата за оптимизам и добро однесување, за која „Дневник“ веќе пишуваше, фирмата ги добила и кампањите за етичко однесување и за јавна чистота и отпад. Се работи за вкупно над 1,5 милион евра доделени на истата фирма. Од фирмата открија дека веќе ги изработиле и двете владини кампањи што беа лиферувани лани за јавните кампањи за информатичко општество и спот за кампањата за поттикнување на толеранцијата, за кои нема информации колку пари добиле. Втора на листата со добитници е фирмата „Маркет вижн“, која г работи кампањите за борба против пушењето и за поттикнување на граѓаните да читаат книги. По еден главен оглас добиле фирмите „Омега комуникации“ и „Њу момент Њу идеас“ - кампањата за борба против алкохолизмот, односно за објаснување на последиците од абортусот. На сите сите кампањи се вртат имињата на вкупно осум фирми, од кои некои добиле и помал дел од колачот.

Покрај носечката набавка што ја добива една фирма за изработка на лого, дизајн за ТВ-спот, радиоспотови, постери, летоци, билборди, стратегија за односи со јавноста, медиумски план и закуп на медиумски простор, Владата од дополнителните добитници бара повторно изработки на нови ТВ-спотови, билборди и слично.Од Генералниот секретаријат на Владата ниту вчера не добивме одговор за деталите од кампањите ниту кога тие ќе се појават во етер.

Во антикорупциската комисија неодамна информираа дека веќе ги чешлаат набавките за неколку владини кампањи објавени лани во изборниот период за кои добиле информации од Владата. Станува збор за три-четири кампањи спроведени лани за кои комисијата ќе испитува дали се дел од годишната програма за работа на владата, дали за нив има однапред предвиден буџет, за кој период се планирани набавките, а посебен акцент ќе стави на тоа дали некоја фирма добила повеќе владини тендери. Особено индикативни се случаите кога една фирма добива повеќе огласи - изјави Мирјана Димовска, претседател на антикорупциската комисија.

Невладините организации што се занимаваат со оваа проблематика побараа не само морална и политичка, туку и кривична одговорност од Владата поради „неразумното“ трошење на парите на народот во текот на изборна кампања и сред економска криза.

Огласите, поради притисокот од јавноста, сега се објавени на веб-страницата на Бирото за јавни набавки. Покрај овие седум кампањи, објавени се и делумни информации за кампањите за борба против корупцијата, за која само за ТВ-спот се доделени 12.500 евра, како и за кампањата „Истражи ја Македонија“ за која е склучен договор вреден 182.000 евра.



http://www.time.mk/story_d449cb7c5a_article_6bb48615a9.html
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
2
добро бе ..има ли меѓу тоа гwујовистиве асални или сите се само the great македонци????
не бе на јани газолижачи сакаме да станеме, што ке ни кажеш, вкусен шупак има а?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
што е ова овде бе собир комуњара, ај бране кога ке фојде на власт може ке ве удостои со јани кафенце да пиете :pos2: , а ти што сакаше на час да дојдеш слободно дојди ке ти станат јасни некои работи. ако си слушнал за кејзијанска школа , или бране поубаво знае , советувај се со неговиот тим :pos2:

и врати се малце наназад види кој ја напраи транзицијата , кој шитна све и вие пак се крстите у него, добар народ , дај донесете ми ги парите мене па и јас бог да ви бидам. проста маса
Еве ја не сум у собир комуњара нит сум бил некогаш дел од тие "комуњари" ама не значи и дека сум за овие сега. Или треба да велам добро е? Па кога Бране ќе дојде на власт, тој ќе биде на удар на критики. Ама кога ќе дојде (кој век сме денес, 21-ви? 22-ри можда ќе дојде), ќе се изначекаме :)
А сега овој човек е на власт и во собрание и во влада, па тој е на удар.

За порано точно е, лапачка до зоре. Ама минатото (и од тој Бране, но и од тој Лјубче, чии партии дрмаат и ден денес) колку и да има влијание (а секако има) врз невработеноста и лошата економска состојба, не е виновна за ненаменско трошење средства, задолжување и вработување по одредена линија. Не е друг виновен за потезите во моментов на владата. Колку и да ми се одбивни и непријатни сдсм челниците и нивните министри и влади, сепак не можеме да кажеме дека сега тие ги прават овие потези-наведени во целата тема.
Ете вчера се избламира и за тестирањата по школите.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
И двете Влади на Гwујо и на Бране не турија у була се што најдоа земаа сега нема да остане ништо ни за нив ни за народот.Се бркаа ко мачки у вреќа ови серат октопод овие викаат ќе му го сечеме на октоподов и ни октопод ни пипци ништо слободен си е октоподов у море ужива.Нејсе тоа прц 11 милиони човекот со птичјо презиме у џеб си ги тури оп брада џева си дигнаа месец дена ајт никому ништо. Сега чаши купуваат од 27 еура - (додека има будали ќе има и богати) божем нема да му лизга винцето ако се поевтини чашите, сега овие од опозиција серат ама џабе и они истото го правеа додека беа на власт и имаме чиста економска ситуација - компензација. И да не редам уште колку компензациони ситуации има нема место за пишување.
Економија божем економиста не води тоа е незнам немам зборови.Ај што се замарам како за сите така за мене.
Да не ви набројувам примери од лично искуство да се чудите како владата во РМ ги уназадува извозно ориентиранаите претпријатија кои вложиле во производствени капацитети. Никако само дестимулирачки и никако другачие.
Ај прајте си муабет до сабајле овие нека не пљачкаат (било кои да е на власт) а ние ќе сереме по форуми. Само мотика у глава.
Спасеновски тврди нема криза и те како има 18 години сме во криза тој не од оваа планета гарант е од Венера дојден.
 
M

marsovka

Гостин
не бе на јани газолижачи сакаме да станеме, што ке ни кажеш, вкусен шупак има а?
брате ти си утнал подфорум
Политика и вести е едно погоре
таму се плука врз комуњари и се етикетира ајде мавни се пред да почнам да кликам на копчето пријави па дан да јадеш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom