Ветеринарно катче

L

Ligeia

Гостин
Ветеринарот каде што ја однесовме и даде некоја антибиотска терапија и препиша некоја маст за де се премачкуваат топчињата.ligea еве слики како изгледаат топчињата на различни делови од телото.Во пределот на окото и две слики во пределот на телотоПрегледај го приврзокот 39653Прегледај го приврзокот 39654Прегледај го приврзокот 39655
Да...и мене ми изгледаат како чирчиња дефинитвно не се работи за рак не е страшно ќе и биде добро само трпение и да ја припазувате да не ги лиже.:)
 
Член од
29 август 2009
Мислења
50
Поени од реакции
9
Фала многу Ligeia.Но ме загрижува тоа што не гледам никаков напредок ја мачкаме со маст околу 10 дена и наместо овие да се намалуваат почнуваат да се јавуваат и нови после применетата антибиотска терапија и мачкањето, а спомнав дека е рак пошто некои соседи имаа исто куче пудлица и ги имало сличните симптоми како и моето комллетно затварање на окото,исти топчиња итн и некој ветеринар им рекол дека мораат да го успијат бидејќи имало некоја болест слично на рак но не разбрал што е точно,да,ми кажа уште дека почнало да ги влече задните нозе и мораа да го успијат.Сепак фала ти за одговорот.Поздрав :)
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
Здраво.Имам еден проблем со мачорот па ако знае некој го молам да ми помогне.Веќе 3 дена слабо јаде речиси ич,постојано лежи,очите му се насолзени и мислам дека има температура.Денес цел ден се обидував да стапам во контакт со ветеринар но не успеав,ќе го однесам веднаш штом ќе можам.Но во меѓувреме ве молам ако сте имале сличен проблем да ми кажете што да направам :(
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
До кога треба да биде периодот на карантин за мало куче?
 
L

Ligeia

Гостин
Здраво.Имам еден проблем со мачорот па ако знае некој го молам да ми помогне.Веќе 3 дена слабо јаде речиси ич,постојано лежи,очите му се насолзени и мислам дека има температура.Денес цел ден се обидував да стапам во контакт со ветеринар но не успеав,ќе го однесам веднаш штом ќе можам.Но во меѓувреме ве молам ако сте имале сличен проблем да ми кажете што да направам :(
Здраво she wolf дали мачето кива,кашла или кога дише произведува чудни звуци?Можно е само да е настинато ако го пуштате надвор на времево.За да му провериш дали има температура,земи обичен топломер навлажни го малку и внимателно стави го во анусот на мачето и почекај неколку минути-нормална температура за нив е 39 степени.Дотогаш нека биде на топло,давајте му повеќе млака вода нека пие и бриши му ги очињата со влажна крпа за да не му се наталожува секрет.

До кога треба да биде периодот на карантин за мало куче?
Здраво windfucker малку да го преформулираш прашањето попрецизно не го разбирам контекстот... а мислам дека Argasi најдобро ќе ти одговори во врска со кучињата.:)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Здраво windfucker малку да го преформулираш прашањето попрецизно не го разбирам контекстот... а мислам дека Argasi најдобро ќе ти одговори во врска со кучињата.:)
Кучето го зедов со наполнети 53 дена и вакцинирано, ми беше советувано да не го вадам воопшто надвор да има контакт со други кучиња или пак изметот од кучиња и мачки од причина што неговиот имунитет е мал и има опасност да се разболи и умре. Колкав треба да биде периодот од примената вакцина до периодот кога ќе има доволно имунитет за да може да се изнесе и прошета надвор?
 
L

Ligeia

Гостин
Кучето го зедов со наполнети 53 дена и вакцинирано, ми беше советувано да не го вадам воопшто надвор да има контакт со други кучиња или пак изметот од кучиња и мачки од причина што неговиот имунитет е мал и има опасност да се разболи и умре. Колкав треба да биде периодот од примената вакцина до периодот кога ќе има доволно имунитет за да може да се изнесе и прошета надвор?
Ете така сега те разбрав одлично:) Јас медицински советувам да достигне 3 месеца старост кученцето за да се изнесе прв пат надвор заради природниот имунитет,вакцината само го зајакнува но не го штити од сите болести, а за порано да го прошеташ оставам на сопствениците на кучиња да те советуваат и да ги споделат своите искуства со тебе. Поздрав!
 
L

Lu

Гостин
До кога треба да биде периодот на карантин за мало куче?
Кучето го зедов со наполнети 53 дена и вакцинирано, ми беше советувано да не го вадам воопшто надвор да има контакт со други кучиња или пак изметот од кучиња и мачки од причина што неговиот имунитет е мал и има опасност да се разболи и умре. Колкав треба да биде периодот од примената вакцина до периодот кога ќе има доволно имунитет за да може да се изнесе и прошета надвор?
До 3 месечна возраст не е препорачливо да го шеташ надвор.

Вака сега околу вакцините:
Кученцето треба да прими 3 вакцини ( вакцина + 2 ре-вакцини):
- Првата вакцина се става на 6 неделна старост
- Втората вакцина (прва ре-вакцина) се става на 10 неделна старост
- Третата вакцина (втора ре-вакцина) се става на 14 неделна старост

Како што и самиот гледаш вакцините се ставаат во размак од 4 недели.
Штом кученцето има прва вакцина примено, ти треба да го однесеш на уште 2 ре-вакцини.
Кога ќе ја прими втората ре-вакцина ќе почекаш уште недела дена за да помине карантинот и ќе можеш безгрижно да го шеташ кученцето.

Порано се ставаа само 2 вакцини (вакцина + ре-вакцина) али бидејќи имаше понекогаш случаи кученцето да се разболе и покрај примените 2 вакцини, почна да се применува ставање на 3 вакцини (вакцина + 2 ре-вакцини) за максимална заштита на имунолошкиот систем.
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
41
Поени од реакции
5
Здраво.Имам еден проблем со мачорот па ако знае некој го молам да ми помогне.Веќе 3 дена слабо јаде речиси ич,постојано лежи,очите му се насолзени и мислам дека има температура.Денес цел ден се обидував да стапам во контакт со ветеринар но не успеав,ќе го однесам веднаш штом ќе можам.Но во меѓувреме ве молам ако сте имале сличен проблем да ми кажете што да направам :(
Здраво.Нема зашто да се секираш за мачорот!Исто и мојот ги има тие симптоми! Сепак Февруари е хаха а знаеме што прават мачките во февруари.Синоќа мојот дојде без уши,целиот беше во крв а ја го пуштив само да се моча.Цело време ми мјака како да плаче,несака да јаде ништо веќе 3 дена и само гледа да спие и има напади на стрес мислам прозорецот ќе го скршеше вчера.Ако не го пушташ,да знаеш дека е до тоа....треба да се издуши да се пари!Ако не му го тоа дозволуваш,подобро однеси го да го скопат! подобро ќе му биде ;) позз
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
41
Поени од реакции
5
Inaku jas imam prashanje.Sega narednata nedela treba od sk da zemam kucence pekinezer malo 2 meseci kje nema uste.Kako da go zastitam...znam deka treba nonstop na toplo,toplo mleko,oriz,kuceshka hrana itn.Od skopje kje go piknam vo eden volnen corap za da go zashtitam od studot dodeka vo avtobusot da vlezam.Strav mi e mislam deka mnogu nezno kje bide da ne mi umre slucanjo...kje go pazam jas,no 3 meseci dodeka da pominat za vakcina za imunitet ehe...Prasav ovde velat na 3 meseci se stavalo vakcina...drugi velat na 2 meseci....i samo edna vakcina postoela za imunitet nikakvi drugi re-vakcini kako sto procitav i davaat nekakvi apcinja za glisti.Znam deka drugite kucinja na 2 meseci ili 3 sme gi vakcinirale za imunitet,ni napravat knishka i posle 1 godina vakcina protiv besnilo i tolku.Toa e zashto ne e razviean veterinarnata.mislam za krupen dobitok e povekje.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Inaku jas imam prashanje.Sega narednata nedela treba od sk da zemam kucence pekinezer malo 2 meseci kje nema uste.Kako da go zastitam...znam deka treba nonstop na toplo,toplo mleko,oriz,kuceshka hrana itn.Od skopje kje go piknam vo eden volnen corap za da go zashtitam od studot dodeka vo avtobusot da vlezam.Strav mi e mislam deka mnogu nezno kje bide da ne mi umre slucanjo...kje go pazam jas,no 3 meseci dodeka da pominat za vakcina za imunitet ehe...Prasav ovde velat na 3 meseci se stavalo vakcina...drugi velat na 2 meseci....i samo edna vakcina postoela za imunitet nikakvi drugi re-vakcini kako sto procitav i davaat nekakvi apcinja za glisti.Znam deka drugite kucinja na 2 meseci ili 3 sme gi vakcinirale za imunitet,ni napravat knishka i posle 1 godina vakcina protiv besnilo i tolku.Toa e zashto ne e razviean veterinarnata.mislam za krupen dobitok e povekje.
На ветерина факултетот многу повеќе учиме за кучиња/мачиња него за добиток, само кај нас 80% се техничари со средно што не се доволно искусни.
.
Само кај нас различно прават ветеринарите. За првата вакцина има сигурна една ревакцинација но некои ставаат и уште една као да е сигурна заштитата, ама мене ми се тоа глупости и зимање пари, лоши се вакцините кај нас затоа немаат добра заштита па и 10 ако им стават, со 2 се постигнува ефентот на вакцината. После 7-8 месец ќе му ставиш за беснило и на една година од тоа ревакцинација ќе добива. Има посебни вакцини и за имунитет ама кај нас едвај луѓево даваат пари за беснило а не па за други вакцини :/
За глисти пред вакцина ќе му дадеш, да се прочисти и на 3-4 месеци ќе му даваш пак.
За ладново ич да не се плашиш, КУЧЕ Е ЗНАЧИ има крзно си има своја заштита он, кучињата што надвор се родени и израснати се со подобар имунитет и подолго живеат од нашиве дома што ги мазиме.
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
41
Поени од реакции
5
На ветерина факултетот многу повеќе учиме за кучиња/мачиња него за добиток, само кај нас 80% се техничари со средно што не се доволно искусни.
.
Само кај нас различно прават ветеринарите. За првата вакцина има сигурна една ревакцинација но некои ставаат и уште една као да е сигурна заштитата, ама мене ми се тоа глупости и зимање пари, лоши се вакцините кај нас затоа немаат добра заштита па и 10 ако им стават, со 2 се постигнува ефентот на вакцината. После 7-8 месец ќе му ставиш за беснило и на една година од тоа ревакцинација ќе добива. Има посебни вакцини и за имунитет ама кај нас едвај луѓево даваат пари за беснило а не па за други вакцини :/
За глисти пред вакцина ќе му дадеш, да се прочисти и на 3-4 месеци ќе му даваш пак.
За ладново ич да не се плашиш, КУЧЕ Е ЗНАЧИ има крзно си има своја заштита он, кучињата што надвор се родени и израснати се со подобар имунитет и подолго живеат од нашиве дома што ги мазиме.
Да да,но овде во берово прашав само една вакцина имало за имунитет на 3 месеци,па апчиња за глисти и после 1 година против беснило...прашав за ревакцинации рекоа не не нема зашто со таа имаш сигурна заштита германска е вакцината.И многу евтино е овде,600 денари и вакцина и апчиња и книшка и пасош за кучето.Па се надевам дека ќе биде во ред тоа....
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
Здраво she wolf дали мачето кива,кашла или кога дише произведува чудни звуци?Можно е само да е настинато ако го пуштате надвор на времево.За да му провериш дали има температура,земи обичен топломер навлажни го малку и внимателно стави го во анусот на мачето и почекај неколку минути-нормална температура за нив е 39 степени.Дотогаш нека биде на топло,давајте му повеќе млака вода нека пие и бриши му ги очињата со влажна крпа за да не му се наталожува секрет.
Не, не кива ама кашла т.е се обидува ама неможе убаво како да се гуши ме исплаши многу кога почна да прави така. Цело време е внатре ни он несака да искача, само на кратко и се враќа. Фала на советите.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
До 3 месечна возраст не е препорачливо да го шеташ надвор.

Вака сега околу вакцините:
Кученцето треба да прими 3 вакцини ( вакцина + 2 ре-вакцини):
- Првата вакцина се става на 6 неделна старост
- Втората вакцина (прва ре-вакцина) се става на 10 неделна старост
- Третата вакцина (втора ре-вакцина) се става на 14 неделна старост

Како што и самиот гледаш вакцините се ставаат во размак од 4 недели.
Штом кученцето има прва вакцина примено, ти треба да го однесеш на уште 2 ре-вакцини.
Кога ќе ја прими втората ре-вакцина ќе почекаш уште недела дена за да помине карантинот и ќе можеш безгрижно да го шеташ кученцето.

Порано се ставаа само 2 вакцини (вакцина + ре-вакцина) али бидејќи имаше понекогаш случаи кученцето да се разболе и покрај примените 2 вакцини, почна да се применува ставање на 3 вакцини (вакцина + 2 ре-вакцини) за максимална заштита на имунолошкиот систем.
кога ќе наполни година дена кучето имаме законски обврски да биде од нешто вакцинирано ?? пример беснило или други болести ? дали има и што треба да прима
 

Kajgana Shop

На врв Bottom