Ветеринарно катче

F

filmadzijka

Гостин
Значи, еве ја Азра по 10 дена. Инаку, сите нејзини пријатели и кумови нека знаат дека сите понудени имиња сеуште се во игра, бидејки секој ден ја викаме со друго име. Кога е мила и „беспомошна“ ја викаме Фуфи, а кога прави пакости викам по неа „Мицооооооо!!!“.
(малку сум назад со техниката; ако не ми успеа атачментот, Нипи ке ја заврши работата :toe: )
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
ПОЗЕРРРРРРР!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! абе цела фотосесија сте направиле со малово :) :) :)
некако тажно гледа на таа втората слика...Јеј,едвај чекам да го видам :Р
сонценцееееееее
 
F

filmadzijka

Гостин
Моето маче има околу три месеци. Пред 3 недели инсталиравме клима, а пред десет дена на мачето му се појави некое топче колку орев десно под вилицата. Не го боли на притисок. Расположението и апетотот не и' опаднаа воопшто. Сеуште е пргава и се задева за да си игра.
Ветеринарот претпоставува дека се заушки (!!??) добиени како последица од климатизерот, и дека треба да причекаме некој ден без терапија. Вистина, фотелјата на Азра е директно на удар на климата. Сега веќе не сака таму да лежи, душичката како да знае дека и' штети. Топчето се намалува, но бавно.
А сепак, се плашам да не е нешто опасно по здравјето на семејството. Има ли некој такво искуство со мачиња?
Ветеринарот вели дека ова се случува на едно од илјада.
Just my luck!
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Еден смешен проблем:)

Не можам да го навикнам кучето да се шета со ланец. Застанува во место, и не се мрда.
Башка, ако наиде некое друго куче, се вади од памет, ми скока во раце и трчаме после до дома.

Како ги навикнувате на ланец?
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
eden najtazan problem!!!
lelele luge deneska mi umre ma4eto
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Од пред две-три недели ми дојде мало маче (неколку месеци да има)од улица и си го припитомив, односно само се припитоми :), му дадов млекце и оттогаш не си замина од двор воопшто.
Се беше супер до пред неколку дена кога почна воопшто да не јаде, дури ни млекце не сака. Јас тоа го препишав на топлото време и не се припотресов најмногу.
Меѓутоа, вчера почнав да се загрижувам кога видов дека од едното окце му течат солзи (само од едното).
Може да ми каже некој со сличен проблем што да правам?
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
морско прасе

Пред една недела си купив морско прасе. На почетокот не се бунеше многу за храна, но сега ептен цвили, а јас незнам колку му е доволно. Дали може некој да ми каже колкава количина на јадење треба да му се дава?
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Пред една недела си купив морско прасе. На почетокот не се бунеше многу за храна, но сега ептен цвили, а јас незнам колку му е доволно. Дали може некој да ми каже колкава количина на јадење треба да му се дава?
Хех се сеќавам ко ги имав две јас. Прво шо треба да внимаваш е, немој ни случајно да си ги ставила до врата, некаде кај шо многу ќе им дува. Посебно не сега кога во едната соба е топло а во другата ладно. Многу се осетливи на промајан. Второ, ако цимолат, остај ги :) Тогаш земи и гали го, да не цимоли затоа, моето така правеше :) Трето , за јадењето, не премногу, помалку и најповеќе свеж зеленчук :) Ама доволно е и ако им оставиш едно тацне со специјална храна за нив. Самите знаат колку да си земат.:lizko:
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Ако им давам апецијална храна тогаш треба и вода да им давам така. А кажи ми на колку време се бањаат и како се бањаат?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Па Анета на морските прасиња мислам дека треба да им се дава еднаш дневно храна или помалку почесто. Цвили како што викаш ти, или пее:pos2: тоа е дека е осамено и нема друштво. Ама ќе се навикне, купи ми некои играчки, онаа тркало што се врти или слично за да се игра.:helou:
 
Член од
6 октомври 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
imav edno papagalce go dobiv na pokon...vo pocetokot bese mnogu mirno nisto ne pravese samo spiese i jadese...cesto mu davavme hrana i mu ja menjavme vodata....uste vo pocetokot primetivme deka nema eden nokt no mislevme deka mu padnal ili treba da se obnovi....po 3 dena mi umre papagalceto....dali znae nekoj otprilika sto mu bilo....?...nekoj mi vikaat bolno bilo ..nekoj staro...a nekoj deka bilo na promaja i zatoa...

sega si kupiv novo...ova fala bogu e zdravo prgavo i nezapirlivo vo sekoj pogled..no vo posledno vreme mi kiva...drugarka mi vika deka e nastinato...grevce...sto da mu pravam?ke mu pomine?treba li da mu dadam neso za pobrzo da ozdrave?:toe:

ako nekoj znae neso neka mi pise ili tuka ili na mail..simona_jbt@hotmail.com
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Eпа за почеток тргни го од позицијата во која е т.е од промајата и ако мислиш дека нема промаја - местото на кое го држиш гледај да има константна температура да нема нагли затоплувања (кои особено се штетни за птиците) и исто да нема нагло заладување тоа за настинката, - ако мислиш дека се работи за настинка. Давај му редовно вода и внимавај на хигиената тоа е од особена важност бидејќи без хигиена брзо ќе ти разболи. и никогаш во никој случај не го удирај колку и да те колвне - а ако сакаш да ти летка низ соба скрати му ги ноктите за твое добро :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom