Велес

Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Ne garf,ne go otaciv.Toj me otkaci mene.Pocina.:(

Na temata:

Eve jas,bidejki Vardarce ne saka,ke vi kazam deka sekoja godina tradicionalno vo Veles se organizira takanarecena "Pitijada",kade se natprevaruvaat povece gradovi vo prigotvuvanje na piti pastrmajlii.Se razbira so mnogu gosti,hrana i vino_Ovaa godina bese Vardarce sam,ama za dogodina ke se prasame.
Inaku,za info samo:Jadenjeto ne e free, tuku se plaka, na primer 10 denari parche pita i 10 denari chasha vino. Ili na golemo 100 denari cela pita (50cm) i 100 denari shishe vino (Bovin, Pivka, Povardarie, sakam da kazam klasa vino :))
Ama ovie veleshani mnogu gladni, nikoj ne jade doma. :)

 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Жалам Бибика, навистина, за загубата, не знав, јас и мојата уста голема.

Инаку, ако е секоја година, а не сет кажале, значи пеерана велешка.
Него, кога е годинава, ако сум таму, да појдам, шо да не, да се изнајадам пити пастрмајлии, да се изнапијам црно вино крваво, па ондак, да не јадам толку лања по форуми, хехехе :):):):)

Датум??? И кој оди, да не одам сам?? Дирекции?? Инструкции???
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Јас сум полускопјанец али тоа нема врска. Си се зафркнал дека велешани не живеат со некои од другите градови како што е случајот на други места (охриѓани и скопјани, битолчани и скопјани, итн.). Но да ја оставиме таа расправија за другпат а темава може да продолжи за Велес и велешките којник, тунелот, црна џамија итн. мафии.

Едит: Побрзи сте одмене да ви ибам векот, помина бре Питијада како сум се најал уххх, ти бре нечиташ на храна јас таму известувам за вакви работи.
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
За човекот кој се нарекува Garfield:

Со оглед дека многу добро ги владееш сите земјоделски термини јас те прогласувам за земјоделец над земјоделците.

Ни Вeљо Тантаров неможе да ти се фане за малиот прст!!!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сите не мразите дека сме фраереи.

Кажи бе кога е питијадата пеер еден. Или само вие да си ојте сакате. Пеери. Послем, лошо немало да се збори за вас. па бил и полојнка велешанец :):):):)!

А вечешка мафија, пих, имате ли лујџе доволно за мафија бе :):)!!

Кажи бе, питијада кога????

ВОЈВОДАТА напиша:
За човекот кој се нарекува Garfield:

Со оглед дека многу добро ги владееш сите земјоделски термини јас те прогласувам за земјоделец над земјоделците.

Ни Вeљо Тантаров неможе да ти се фане за малиот прст!!!
Важи, а јас тебе за архиЌаа кој може за кур да ми се фати и да шмука, шмука до посер.


Вардарче, Бибика, аманте бе, датум за питијада.
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
Како за писател и поет (барем така си се претставил на некое друго место) мислев дека ќе дадеш подобар одговор.

Нема веза, си се наапал.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Војвода, сам си го бараше, јас знам и да бидам арен, а и неарен, уичтив и некултурен. Кој, како, со мене, така и јас со него.
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
А, за Велес ни беше муабетот.

Мојот став е дека тој град БЕШЕ бисер на Македонија.

Сега освен тротоари, нема ништо друго.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Беше е моментот која треба да се забележи. БЕШЕ! Што имплицира минатост, значи, ако БЕШЕ, не е БИЛ, ниту Е!
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
Јас мислам дека оваа тема би била далеку попродуктивна ако најдеме начин да дискутираме ЗОШТО Велес БЕШЕ, а не е повеќе БИСЕР на МАКЕДОНИЈА. Што може да се промени?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Mislam deka ima edna takva. За името, дали да се врати Титов, таму јас не пишував оти ми идеа гадни зборови кон неколкумина форумџии, оние кои сакаат да биде пак итов, ама мислам дека Светко и некои други убаво кажаа неколку историски факти. Има тема.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Море Гарфилд и „Војвода” низаедни... Ај на муабетчилница да се карате за Земњоделие и за орање нива со волови, или со Тома винковиќ тракторчиња.

Јас Велес како дете го знаеф по летната чекалница на железничката станица... чекалницата беше прекрасно уредена со разни цвеќиња и интересна фонтана.
Кога бев 4то одделение бев на мојот втор натпревар во кати во салата на основното училиште хмммм како ли се викаше, старото име му било 25ти Мај, Инаку салата е одлична како за основно училиште, со трибини и сфе што треба.

Април 2004 дојдов во Велес да ја исполнам својата должност кон татковината. (требаше војска да служам во Ѓорче ама касарната во Ѓорче ја пренаменија, и мене ме мратија во Велес). Април беше интересен месец. Имавме тактичка обука на Раштански лозја (не оние на брат Љубе) и тревата беше добра, не љуштевме колена и лакти при пузење.
По прекомандата останав во Велес но во друга чета, каде што имав многу поголема слобода и добар другар од Раштани, и барем еднаш неделно одевме до Снупи на кригла пиво за 40 денари (летна промоција). Па кај трафиките над касарната на долевање со Крали Марко.
Другарот ми намести една негова соученичка од кај Црна Џамија, фино девојче, ама јас после почнаф да користам редовно, и недередовно отсуство и не се видовме повеќе.

Инаку навистина, нема потреба од јавен превоз, од Црна Џамија од касарната одеф за помалку од саат без брзање. Пастрмајлии не пробав, јадевме фаст фуд и пиефме пиво кога одефме у Снупи со другарчињата.

Инаку Велешанки се мнооогу убави... еднаш излегов до град онака сам да се шетам и ме фати криза... си викам ебате боодалетинката, не ти текна да се истушираш пред да искочиш у грат, мислеф само на нет да идам маил да ѕирнам и да се вратам у касарна.

Деновиве ми се оди за Велес но никако да си најдам причина.
Уствари веќе најдоф една, комшијата сега служи таму војска, но по ладно време не ми се патува никаде... да пукне пролет... па и Велес да ме види мене :)
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Bev u vojska (vtora generacija Makedonska!) 92' u Veles, i pominav 4 nezaboravni meseci u Veles. Gradot u toa vreme (ne bev odamna, mada bi sakal da dojdam pak, so neskriena radost!) bese fenomenalen, imav ekipa (Na celo so brakjata Pacukovi,Sasko, Gjorgi, itn.. za zal ne znam sto stana posle so niv) so koja sto iskacav skoro sekoja vecer, ili ke me izvadea, ili ke begav preku "zica" za da bidam so niv..a devojkite bea son coece, abe ti vikam, tolku bese cool sto i den denes koa ke mi tekne na tie denovi se kezam k'o lud..pozdrav za Velesani, i stay cool:pishtoldz
 
С

Сатори

Гостин
What?

Од каде ве молам , дезинформацииве???
Живеам во Велес , 15 год. , а уште не се случило нешто опасно???
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Lady Satori напиша:
Од каде ве молам , дезинформацииве???
Живеам во Велес , 15 год. , а уште не се случило нешто опасно???
Ваљда курле мислел дека Велес бил македонска Сицилија далечните '92/'93/'94 и јас више не се сеќавам точно не сум толку стар. Кога имаше неколку убиства на млади луѓе во рок од неколку месеца и кога беше опасно навечер да се испадне по кафичите. Инаку сега да каже некој дека е опасно да испаднеш навечер и дека се случуваат некои убиства или грабежи толку знае за Велес али курле си е курле најверојатно не е ни велешанец :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom