Вашиот пристап кон околината

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Убава тема. Порано бец една од најкомуникативните личности што постојат и се отварав буквално на секој за се. Научив дека тоа однесување е штетно за мене во оваа средина. После неколку ножа во грб, си ја научив лекцијата, и се сменив. Сега прво ја скенирам дотичната особа дали заслужува да бидам friendly кон неа. Се случува пак да се изгорам ама многу поретко. Инаку се трудам да бидам комуникативен ама non-revealing.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Секогаш позитивно настроена, никогаш како отворена книга, секогаш насмевка и никогаш не очекувам ништо.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Најбитно на секој почеток е да си ги изразиш основните карактеристики, или барем оние кои ти се истакнуваат во позитивна смисла, оние за кои си сигурен дека никогаш не те изневеруваат! Е сега, кој како ги има и ги контролира.
Најбитно е на луѓето околу тебе да им ставиш до знаење со каков човек си имаат работа, да знаат што ги очекува, и да знаат што сакаш да постигнеш/бараш/очекуваш од нив! Кога сето тоа ке успееш да го направиш со самата појава и гестови, со неколку ситни реченици и шали, без директен збор е тогаш ке имаш успешен прв контакт со околината. Значи најбитно е да не створиш тензија, да не оставаш лош впечаток, да не добиваат лугето погрешна слика за тебе, едноставно да знаеш што сакаат и очекуваат од тебе и доколку ги одбиваш ,ако ништо друго, одбиј ги така да: утре ако нешто друго им треба да не размислуваат дали да ти прозборат! Да не продаваш чалам и НАЈБИТНО да не го подценуваш тој со кој разговараш, систем да надреденост не функционира на прва, тој си се доаѓа со тек на време кога работите сами си се средуваат, само тогаш ке ја имаш и правата слика на другиот, само тогаш ке знаеш со каков човек си имаш работа, зашто ако ,пр, јас се осетам понижен сигурно ке пробам да го лажам нешто соговорникот, сигурно ке пробам да бидам тоа што не сум, што е сосема погрешно. А ако има разлика и таа е очигледна тогаш мора да се занемари или стави на страна и да не и се придава значење. Кога сме 'исти' и на исто ниво(барем привидно) тогаш е многу лесно да го направите сето она за што говорев, ова не значи дека ако: разговарате со некој неписмен сељак треба да се спуштите на негово ниво, него дека не треба ни да го навредувате и поставите арогантно према него!
Дали сум јасен и дали има прашања?
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Незнам,секад различно и зависно од ситуација,ама најчесто со нови фаци гледам на шала да биде работата,ако не тогаш се резервираме :D
Ретко кога сум опуштен со нови фаци,ако се опуштам тоа ќе биде ради алкохолот или зшо сме се погодиле со хумор и муабет.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Со најголем број од луѓето со кои се запознавам сум ведра и отворена, воопшто не сум резервирана и ќутлива, претпазлива па ич, пријателски сум настроена и комуникативна, не се трудам премногу да оставам добар впечаток, а и не ги „скенирам“ луѓето премногу, моменталниот впечаток е битен, а „комплетна анализа“ на личноста правам дури после средбата, пред евентуалната следна :)

Ретко се случува личноста од прво запознавање физички толку одвратен впечаток да ми остави што не сакам ни да разговарам воопшто, или ќе кажам два три збора чисто од куртоазија. Ама ова е мнооооогу ретко. :)

Не сакам премногу молчаливи личности, ама не сакам ни премногу муабетлии, да не можам до збор да дојдам. :icon_lol:

Инаку без оглед на мојот впечаток за личноста, секогаш сум фина или барем индиферентна во однесувањето, а никогаш цинична и ладна. Од куртоазија исто така. :icon_lol:
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
pa..obicno pobliskite drugarki mi vikaat deka mn arogantno se postavuvam so site novi luge... yes da ne se slagam ali moguce da se u pravo neznam..sepak site imame razlicen odbranben mehanizam neli?:pipi::toe:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
со новите луге секогаш сум малку позатворена зашто незнам што да очекувам од нив но и пријателски расположена затоа што сум многу дружељубива особа,а кон пријателите оние вистинските отворена сум целосно
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.921
Зависи, секогаш различно, зависи кој ме запознал со нив, колку он/она се знае со нив и како он/она се понаша.... Али најчесто сум си онака слободна, се понашам како со другари али не очекувам ништо.... А кога не сум располжена си кутам само.....
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
Олуејс лук он д брајт сајд оф лајф,турум,турум,турум... :wink:
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Pred neki 5-6 godini bev premnogu komunikativna druzeljubiva vedra so 1 zbor centar paznaj na masata se trudev na site da im gi razubavam momentite pominati so mene ,megutoa so tek na vreme svativ deka toa nekogas e pogresno protolkuvano i ednostavno prestanav,i na kraj kraeva nema sto veke da se dokazuvam i objasnuvam ,ne mi trebaat novi prijatelstva zasto podlogata ja imam,a so lica koi 1 pat gi gledam ne sum tolku opustena zosto imas ti luge so kvaren mozok i od muva pravat slon....
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..секогаш насмеана..можам со секого муабет да направам...а и често верувам во она шо ќе ми го кажат...се додека анн не ми го докаже спротивното...:wink:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Оуууууууууууф ..тежок чекор за мене..
премногу сум срамежлива секогаш чекам на другите,а знам дека нигде нема да стигнам вака и се обидувам овој срам да го победам ама неможам никако:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom