Вашата коса...

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Нашата коса е речиси црна, тазе фарбана, со нијанси на црвено-виолетово приметливи само на сонце.
Многу ни е долга и убава.
Ја негуваме со Гарниер ултранатуралсшампонсоекстрактодбрусницаимаслоодаргана, за фарбана коса.
Многу убаво ни свети на сонце! Kако на реклами, коа им паѓаат на келнерите чашите од послужавник :')
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
ние немаме коса! тоа малку што останало го бричиме на два дена. ја миеме главата со оил фрее соап фрее онакво за миење лице. после бричење ставаме лореал крем афтершејв. во лето ставаме и средство за сончање...
:D
инспирација: CosmicGirl
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ние имаме долга коса, премногу долга за машко, ја негуваме со шампон "Кој начекам по дома или каде и да се тушриам" и ставам на неа се што купи сестрами и што стои на када во купатило, а пишува на него за коса...друго користам фен повремено и тоа е тоа, малку ми е вртена но во опкружувањето ми велат дека сум имал убава коса, а жанските кога ми ја видат ми велат зошто машките мора да имаат секогаш поубава коса, додека женска ми сака подитно да се шишам ( знам ми љубомори дека иам поубава коса од неа:pos:) и друго незнам ми паѓа редовно кога се чешлам но изгледа и расне цело време бидејќи не окелавувам !:drk:
 

The countess

Аристократка
Член од
2 јуни 2012
Мислења
145
Поени од реакции
82
nivea blonde gloss шампон ,регенератор и маска за коса
силиконски капки
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Благодарам многу на персирањето :pipi:...

Инаку, мојата коса е најубава, ова е факт. Природно е брановидно на покрупно извиткана и не ја фарбам подолг период, природна бринета сум...

Како ја негувам? Неколку часа оставам да впива различни масла за коса (ореово, чичково, лаванда, па и некое плус што ќе се најде повремено, им ги земам на моиве понекогаш од фарбите, не ги користат) , потоа ја мијам со шампон за чувствителен скалп, ставам наизменично регенератор или маска за коса (имам една убава од маслинки моментално), ја сушам без употреба на фен, на крај ја обликувам со пена за коса за брилијантен сјај... Тоа е тоа :).
 
М

Мaријa

Гостин
Имам долга, виткана, природно чоколадно - кафена коса. Понекогаш користам Jumping Juniper - тврд шампон со масла од лаванда и смрека за да не се масти и да се нормализира функцијата на скалпот, иако најчесто течен. 'I Love Juicy' на lush, од папаја, манго, киви и ананас ми е омилен моментално, прекрасно мириса. Повремено користам маска на Gliss, иако совршена замена ми е регенераторот на L'Oréal - Total repair 5. Косата полесно се расчешлува, е мека, сјајна и мириса многу убаво. :pipi:
Кога е изложена на повисока температура и оштетување, нанесувам капки Elsève - Sèrum Rèparateur за обновување на врвовите, на влажна коса се додека не се апсорбираат убаво.
Избегнувам да користам препарати за зацврстување на кадрите на пример, бидејќи немам потреба. Одвреме - навреме правам и домашни маски според мојот тип на коса, за повеќе сјај и мекост. Ја оставам да се исуши сама, така има поприроден и поубав изглед - лелеава.
Отприлика тоа би била најосновната грижа за мојата коса. :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Пошо ја пораснав косава и изгледам како Тошо да препорача некој добра четка за чешлање.
Купив една од Веро ама мака мачам кога ќе треба да ја чешлам.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
374
Поени од реакции
830
Мојата коса е црвена потемна од девојкава на аватаров, многу ми е оштетена, редовно ја стрижам бидејќи многу ми се гори од фарбите.
Моментално имам кратка фризура како Викторија Бекам, ептен убаво ми стои. :D
Ја мијам со каков што ќе најдам шампон, бидејќи уште немам најдено некој што ќе и одговара на мојава очајно мрсна коса. :(
Не ја негувам многу често, но кога ја негувам тоа го правам чичково масло и бадемово масло.
После мијање ставам спреј за коса Gliss и силиконски капки од Авон.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
мора кратка да ја имам.....ако е долга е виткана и бушава.....мразам кога ми е голема и нешто ми стрчи......:mad:
 
Член од
9 март 2012
Мислења
16
Поени од реакции
7
Косата моја е виткана,долга,кафена и многу бушава и таква си ја сакам ептен... мана голема е што многу се оштетува и сега ми е оштетена малку, ама не сакам да ја стрижам, срцето ме боли кога треба на фризер да се оди.
Ја мијам со Schauma, најмногу ми одговара, најубава ми ја прај и регенератор секако, каков ќе ми се фати..
За чешлање, поубава ми е ко не е чешлана, ама ја чешлам од време на време и клавам гел за коса и то..
Ама ептен си ја сакам, пак да нагласам ;) :D
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Мојава коса е природна(до сега ич се немам фарбано) виткана долга и црна. Некаде до половината ми е и многу си ја сакам, посебно зошто не и треба некој посебен третман, а најголем украс ми е. Секогаш имам на мене фризура. Ја мијам, или се суши сама природно или со фен и толку. Ја мијам со шампон и регенератор и друго ништо не користам од типот на маски, масла. И ми сјае и покрај тоа. Ја чешлам еднаш во месецот или на повеќе месеци зошто е виткана и тешко се чешла.:)
 

Gea

месечинка
Член од
11 октомври 2011
Мислења
217
Поени од реакции
720
kathemeraa2.jpg
Нашата коса, да не го тупиме...нАли. (Патем, сигурно ве интересира кадарот...да, се кријам од камерата, не ги обичам воопшто објективите, нека цркнат сите папараци фации)
Должина, боја, това е това. Моментално на сликата исфенирана, а инаку...тро виткана. Кога е оставена сама на себе да се исуши се постигнува овој ефект: kathemeraakali.jpg
И многу ја мразам. И ветерот го мразам, оти ја мрси. И секогаш изгледа чкљ кога треба да е најсјајна, а по дома, џоа 5445452 фризери се погрижиле за нејзиниот изглед. Сакав да ја скратам до раменици, ама ми беше too mainstream, иако е премногу топло. Обично, шампонот е сменет на преку сила најмногу 2 седмици, најчесто Хед ан Шолдерс, а моментално Шаума ги одржува овие неколку влакненца у живот.
Сите фризерки се воодушевени од квалитетот на нашите влакна, и нивната боја и сјај, прекрасни бе. И никогаш не си дозволуваме да имаме некое расцветано забегано влакненце. И така, глупо е да си персираш самиот на себеси.
 
M

Moon Child

Гостин
Мојата коса е црвена потемна од девојкава на аватаров, многу ми е оштетена, редовно ја стрижам бидејќи многу ми се гори од фарбите.
Моментално имам кратка фризура како Викторија Бекам, ептен убаво ми стои. :D
Ја мијам со каков што ќе најдам шампон, бидејќи уште немам најдено некој што ќе и одговара на мојава очајно мрсна коса. :(
Не ја негувам многу често, но кога ја негувам тоа го правам чичково масло и бадемово масло.
После мијање ставам спреј за коса Gliss и силиконски капки од Авон.
Не ја бланширај! Затоа ти е оштетена. Ако сакаш да постигнеш ефект на посветло црвена нијанса, земи црвена и плава фарба, стави пола-пола и ќе ја осветлиш. Не ти е од фарби изгорена, и јас ја фарбам редовно па воопшто ни врвовите не ми се оштетени.
И купи си бреза или коприва шампон.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Пошо ја пораснав косава и изгледам како Тошо да препорача некој добра четка за чешлање.
Купив една од Веро ама мака мачам кога ќе треба да ја чешлам.
Апдејт во врска со четката за коса, купив една Titania во Cosmo со дрвена рачка и сега засега за парите е одлична. (околу 150 ден. беше)
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
102
Поени од реакции
224
Природно ми е виткана,ама секогаш испеглана.
Вака ми е срам да излегувам од дома :D DSCN0992.JPG
Па ај да беше во локни,ама вака ни јас самата не ја сфаќам,некои бранови,па трчај-трчај локна,па некој прав прамен :facepalm: Па не се ни чешла ко што треба.

Затоа,Бог да ја благослови пеглата златна,без неа не можам.
. DSCN1024.JPG
Негде над половина ми е моментално :)

Ја немам фарбано,иако сакам да ја осветлам малце,ама отом-потом,ми е страв,ќе ја доизгорам.

Шампон моментално Garnier Fructis со три масла,за сува и оштетена коса и иста таква маска.
И спрејче L'oreal Total Repair 5 :cuc: По свиленкаста косата во живот не ми била.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom