Ватерполо на ОИ Рио 2016

Член од
18 септември 2011
Мислења
5.426
Поени од реакции
5.546Ватерполото заедно со фудбалот е еден од најстарите спортови на ОИ. На програмата е дури од 1900 година кога игрите биле одржани во Париз. Најуспешна селекција во историјата е Унгарија со дури 9 златни медали и 12 едно по друго медали на сите ОИ - почнувајќи од Амстер 1928 година, завршувајќи со Москва 1980.

Највеќе учества едно по друго имаат Унгарците и Италијаните - по 13, а ги следат Југославија и Австралија со по 12. Секако, Унгарците се рекордери со дури 22 настапи на ОИ.

Што се однесува до женската конкуренција ватерполото се игра од Сиднеј (2000). На досегашните 4 ОИ ниту една селекција не успеала да го одбрани златото. Имавме 4 различни Олимписки прваци но селекцијата на САД е најуспешна со 1 злато,2 сребра и 1 бронза и со дури 3 финалиња.


Освојувачи на медали од минатите ОИ се Хрватска(злато),Италија(сребро) и Србија(Бронза).

Во женска конкуренција - САД(злато), Шпанија(сребро) и Австралија(бронза).

Турнирот кај мажите започнува на 6 август и ќе трае до 20 август, додека пак женскиот турнир почнува на 9ти и завршува на 19ти.

Учесниците во машка конкуренција се поделени во 2 групи со по 6 тимови.

Група А

Србија
Унгарија
Грција
Јапан
Бразил
Австралија


Група Б

САД
Хрватска
Шпанија
Италија
Црна Гора
ФранцијаЖените се поделени во 2 групи по 4 тимови

ГРУПА А

Италија
Бразил
Русија
Австралија

ГРУПА Б

Кина
САД
Шпанија
Унгарија
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.006
Поени од реакции
7.556
Ракомет ли е ватерполо ли е, на полувреме 9-6. Унгарите како и секат газат ватерполо на олимпијадаве.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.016
Поени од реакции
184.657
Ракомет ли е ватерполо ли е, на полувреме 9-6. Унгарите како и секат газат ватерполо на олимпијадаве.
Какви услови, кадри, центри за спортови на вода има во Унгарија, да ти се плаче :( национален спорт им е, пливачите нивни по квалитет ги ставам одма зад USA & AUS
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.426
Поени од реакции
5.546
Каков шампионски менталитет имаат Србиве во ватерполо, нешто слично на Новак во тенисот...
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
3.858
Поени од реакции
5.146
Да му ебам матер,се мачат Србите цела утакмица а доминираат ватерполо последниве 2-3 години(не дека претходно не доминираа,ама у последно време освоија злато на се што можеше да се освои),а Унгарија се баш паднати...Очекував лесно да го скршат отпорот,ама играат овие не се даваат
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.426
Поени од реакции
5.546
Што им се дешава на Српските спортисти...

Ватерполистите засега демолирани од продечната Грција...
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.939
Што им се дешава на Српските спортисти...

Ватерполистите засега демолирани од продечната Грција...
ќе се вратат и денес србиве како нека шо извадија реми со Унгарија
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.152
Поени од реакции
14.017
Што им се дешава на Српските спортисти...

Ватерполистите засега демолирани од продечната Грција...
И тие више не се просечни, далеку појаки се од тие времиња кога ние ги шамаравме.
Топ 5 репрезентација се можеби моментално.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.681
Poslednite dve akcii isti na srbite.E sega dali imase faul pri tie situacii ne vidovme,ni snimka ni kurac.

Mozea skoro do kraj da odat,ama otidoa na toa da isklucat igrac ama sudijata ne popusti i los rezultat za niv.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.426
Поени од реакции
5.546
И тие више не се просечни, далеку појаки се од тие времиња кога ние ги шамаравме.
Топ 5 репрезентација се можеби моментално.
Па добро ама за репрезентација од ранг на Србија, Грција е со просечен квалитет...

Иначе Шешељ знае кој е баксузот :D 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.264
Поени од реакции
17.946
Да им каже некој на овие задолжени за преносот повремено да пуштат повторена снимка, да видевме дали беше фаул или не. Два гола им поништија на Србиве, последните два напади не свирнаа ништо судииве...ниту една од овие ситуации не отиде на повторена снимка.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
1.140
Поени од реакции
668
Грциве со гол на 5 секунди пред крај извадија бод и против уште една велесила во ватерполо.Се надминаа сами педериве...
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.006
Поени од реакции
7.556
Што се дешава во ватерполово? Унгарија, Србија, Црна Гора и Хрватска добиват шлаканици од кој стигне.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.006
Поени од реакции
7.556
Ватерполистите се жалеле дека во базенот ставале премногу хлор се со цел да ги уништиле алгите, по што имале проблем со гледање во водите.
 
На врв Bottom