ВМРО - ДПМНЕ - Политичка Партија

Добра е листата на пратеници?!

 • Да

  Гласови: 34 19,1%
 • Не

  Гласови: 119 66,9%
 • Така-така (Делумно)

  Гласови: 25 14,0%

 • Вкупно гласачи
  178
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.565
Поени од реакции
17.339
Со нив потпишавме примирје ако се сеќаваш со цела меѓународна заедница на маса. Ние изгубивме војна со нив ако веќе сакаме да бидеме реални.
Какви глупости. ДПМНЕ имаше златна шанса еднаш засекогаш да се реши државава од канцерот УЧК но евнусите со Драгиот Лидер Груевски решија да си продолжат со роварење на државата. Што им се удира цело време од глава али СДС и ДПМНЕ не се способни да гледаат подалеку од арамилак и имаат фетиш да примаат албански курови.

Уште па правда воени злосторства. Хелоууууууу цркви креваа во воздух, луѓе киднапираа и мачеа, мајки, жени и сестри во црно завија ама јебига побитен е коалициниот капацитет за да може да паразитираат комуњарите и вмровците.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
607
Поени од реакции
1.575
Ти најде да кажеш :LOL:
Автоматски споено мислење:


Ствар на договор, како размена на заробеници....сфаќаш ли која е поентата?
Тоа не важи за тебе, ти си ТЕНДЕР крило во ВМРО ДПМНЕ;) ( барем си искрен )
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.120
Поени од реакции
5.667
Ќе ја видиме употребната вредност у наредните 4-5 години и ќе им се деси крах и на нив. Само да се појави поербап десна популистичка партија со убави врски со слични партии и лоби групи низ европа, има да им се деси бетер сдс. Мисијата на ВМРО у наредните години ќе биде ублажување и прифаќање на преспански договор. Разни Илија Димовци Муцунци и Данели ќе бидат предводници на таа политика. У зависност од тоа колку ќе бидат успешни толку ќе им трае и постоењето како партија. Чак што више многу од ова такозвано интелекутално крило на ВМРО според мене ќе биде предводник на таа нова десно ориентирана опција со проЕУ и проНАТО погледи.

Ја предвидувам ВМРО за 5 години да дојде на ниво на ТМРО. Појака десна популистичка партија ќе го превземе членството кое ќе биде веќе изгланцано дека Северна Македонија е реалност и дека тоа е тоа што е, одиме сега даље со поддршка од разни популисти и десњаци во европа и регионот.

Левица ќе има краток рок на траење, и ќе се преточи у некои граѓански зелени иницијативи со поумерени надворешни политики кои ќе бидат новата контратежа на таа нова десна партија.

Од СДС дигаат раце сите сега. Незнам како им е стање со хипотеката со Хари, али не им е сјајно. Кеш парка нема од кај тече веќе, вода у очи нема да имаат. Најлузерски потег што може сега некој да го направи е да се нафати да ја спашава СДС која го заврши своето со промена на името. Таа партија оди у маргините и полека ќе ја губи структурата по разни други опции. Државотвороста у гз ќе си ја напикаат апологетите, кои преку ноќ ќе сменат страна и грлато ќе ги бранат новите финансиери.

Она што останува голема непозната, е односот со албанците и регионалните разврски кои можат све ова да го поебат со ескалација на војна и прекорјување граници. Е тогаш никој неможе да предвиди што ќе биде. Освен тој што го монтира филмот, нормално.

 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.792
Ствар на договор, како размена на заробеници....сфаќаш ли која е поентата?
Poentata e deka DPMNE ja napravi amnestijata za da ostane na vlast so DUI kako koalicionen partner.
Za taa vlast kolku dzamii i orli niknaa u skopsko.

Makedoncite ne mi e jasno sto dobija od razmenata...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.061
Поени од реакции
7.135
Poentata e deka DPMNE ja napravi amnestijata za da ostane na vlast so DUI kako koalicionen partner.
Za taa vlast kolku dzamii i orli niknaa u skopsko.

Makedoncite ne mi e jasno sto dobija od razmenata...
Не е место да кажувам што сме правеле ние...Јохан не џабе беше таму кај што беше. Кога нема победник сите се амнестирани, тоа увек било така...прости работи се овие.
Автоматски споено мислење:

Какви глупости. ДПМНЕ имаше златна шанса еднаш засекогаш да се реши државава од канцерот УЧК но евнусите со Драгиот Лидер Груевски решија да си продолжат со роварење на државата. Што им се удира цело време од глава али СДС и ДПМНЕ не се способни да гледаат подалеку од арамилак и имаат фетиш да примаат албански курови.

Уште па правда воени злосторства. Хелоууууууу цркви креваа во воздух, луѓе киднапираа и мачеа, мајки, жени и сестри во црно завија ама јебига побитен е коалициниот капацитет за да може да паразитираат комуњарите и вмровците.
Ај ќе ти дадам еден пример, после WW2 кој беше осуден за воени злосторства од страна на русите да речеме?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Треба да сватиме дека прашањето за името на државава е зевршена работа.Главни кривци по редослед. Кривци Број1-Заев,СДС и шарените ботови. Кривец Број2- ДПМНЕ и нивната пасивност. Кривец Број3-Народот Македонски и неговата летаргија. После е.ање нема каење.Толку.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.485
Поени од реакции
6.716
Со нив потпишавме примирје ако се сеќаваш со цела меѓународна заедница на маса. Ние изгубивме војна со нив ако веќе сакаме да бидеме реални.
НИЕ ќе сме изгубеле војна кога војската ќе била победена и македонскиот народ ќе барал предавање. Раководството на ДПНЕ дозволи Американците да ги изораат сите безбедносни структури преку Доста и Борис Трајковски, дозволи СДС да вршат предавство и саботажа на воениот труд и на крај раководството на ДПНЕ и СДС потпишаа КАПИТУЛАЦИЈА по своја воља.

Затоа не пишувај дека НИЕ сме ја изгубиле војната. Раководните структури на ДПНЕ и СДС потпишаа капитулација одкако на терен македонскиот народ победи без разлика што беа саботирани од своите "водачи". Просечниот вмровец после потпишувањето на капитулацијата беше на улица и влезе во собранието.Ќе ја видиме употребната вредност у наредните 4-5 години и ќе им се деси крах и на нив. Само да се појави поербап десна популистичка партија со убави врски со слични партии и лоби групи низ европа, има да им се деси бетер сдс. Мисијата на ВМРО у наредните години ќе биде ублажување и прифаќање на преспански договор. Разни Илија Димовци Муцунци и Данели ќе бидат предводници на таа политика. У зависност од тоа колку ќе бидат успешни толку ќе им трае и постоењето како партија. Чак што више многу од ова такозвано интелекутално крило на ВМРО според мене ќе биде предводник на таа нова десно ориентирана опција со проЕУ и проНАТО погледи.

Ја предвидувам ВМРО за 5 години да дојде на ниво на ТМРО. Појака десна популистичка партија ќе го превземе членството кое ќе биде веќе изгланцано дека Северна Македонија е реалност и дека тоа е тоа што е, одиме сега даље со поддршка од разни популисти и десњаци во европа и регионот.

Левица ќе има краток рок на траење, и ќе се преточи у некои граѓански зелени иницијативи со поумерени надворешни политики кои ќе бидат новата контратежа на таа нова десна партија.


Од СДС дигаат раце сите сега. Незнам како им е стање со хипотеката со Хари, али не им е сјајно. Кеш парка нема од кај тече веќе, вода у очи нема да имаат. Најлузерски потег што може сега некој да го направи е да се нафати да ја спашава СДС која го заврши своето со промена на името. Таа партија оди у маргините и полека ќе ја губи структурата по разни други опции. Државотвороста у гз ќе си ја напикаат апологетите, кои преку ноќ ќе сменат страна и грлато ќе ги бранат новите финансиери.

Она што останува голема непозната, е односот со албанците и регионалните разврски кои можат све ова да го поебат со ескалација на војна и прекорјување граници. Е тогаш никој неможе да предвиди што ќе биде. Освен тој што го монтира филмот, нормално.

Ниту првото ниту второто ќе се случи зошто при прогнозата се водиш според амерички и европски политички текови. Ама ние не сме ниту Америка ниту Западна Европа. Во Македонија, а и во други држави од источна европа е скоро сосема спротивната ситуација за разлика од Америка и Западна Европа. Туку десницата е таа што е комплетно фрагментирана и најчесто не може да се договори за ништо. Каква било десна популистичка партија во старт ќе се искара помеѓу себе за односот со САД но и по еден куп други прашања дали историски, социјални, економски или идеолошки.

Левицата од друга страна го нема тој проблем. Они во 90% од случаите немаат никаков внатрешен идеолошки конфликт околу Југославија, Кина, Советски Сојуз итн ... како што имаат во Америка и Западна Европа. Посебно во Македонија. И не само тоа туку сите се максимално обединети во омразата на културната левица финансирана од Америка и ЕУ кај нас во форма на НГО`a.

Зелени иницијативи, Културни - Марксисти, Пазарни Либерали во Македонија имаат максимално ограничено и мало гласачко тело и публика во урбаните средини. Ако не се залепени за некоја од клиентелистичките групации, СДС/ДПНЕ 2-3% им е апсолутниот максимум. Зошто како независни ќе мора јавно да си ја кажат својата програма и таа програма не поминува кај македонското гласачко тело , посебно руралното е максимално непопуларна.

Исто така во Македонија принципот за планирана економија е доста популарен кај сите групи, етнички заедници, итн ... . Сега да има анкета се кладам дека 75%+ од анкетираните ќе бидат ЗА отварање на државни фабрики/земјоделски стопанства. Па така се додека Левицата не се фати на јадицата "социјално либерални идеи" и интернационализам, растот и е неограничен ако може да се претсават како сериозна опција со капацитет навистина да води нешто.

Еве сега кога ќе почне СДС да се распаѓа и ќе пробаат да го приберат нивниот добиток под чадорот на таа Зелена Агенда ќе видите како ќе поминат на следните избори кога ќе треба самостојно да излезат и да си ги презентираат своите идеи и економски и посебно социјални.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.404
Денеска професор доктор Христијан Мицкоски - Даскалот, проф. др. Тимчо Муцуннски - Војводата и Александар Николоски се на состанок со НДИ. Ќе им се дадат насоки и ќе им се одржат некој лекции и најверојатно епизодата со излив на патриотски чуства и името не го даваме со заклетвите за советници ќе престанат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.936
Поени од реакции
20.663
Што остана патриотско во ДПМНЕ? Немора да имаш позиции од 1990та ете нека е од 2000година. Да си против рамковен и за уставното име денес важиш како крајна десница или радикал а тогаш било ставот на партијата (горе долу). Денес Преспа е реалност.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.082
Поени од реакции
74.638
Со нив потпишавме примирје ако се сеќаваш со цела меѓународна заедница на маса. Ние изгубивме војна со нив ако веќе сакаме да бидеме реални.
Mногумина изгубија војна и потпишаа примирје, но никој на свет (до Груевски) не амнестирал воени злосторници.
Исто како што никој во свет (до Груевски) не донел закон со кој се вее знаме на туѓа држава пред институции на сопствената.

Континуитетот на предавства го одржува Мицковски, преку отворената подршка на политиките на ДУИ и СДСМ околу етничкиот инжињеринг и неговото легализирање.
Некој би рекол и преку тоа што ама баш ништо, што можеше, не направи при промена на името. Истите зли јазици велат дека тие негови постапки, кои ја тераат водата кон воденицата на СДСМ и ДУИ, се поврзани со неговите лични бизнис-интереси.
 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.120
Поени од реакции
5.667
Mногумина изгубија војна и потпишаа примирје, но никој на свет (до Груевски) не амнестирал воени злосторници.
Исто како што никој во свет (до Груевски) не донел закон со кој се вее знаме на туѓа држава
Му се заканија со децата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.061
Поени од реакции
7.135
Mногумина изгубија војна и потпишаа примирје, но никој на свет (до Груевски) не амнестирал воени злосторници.
Исто како што никој во свет (до Груевски) не донел закон со кој се вее знаме на туѓа држава пред институции на сопствената.

Континуитетот на предавства го одржува Мицковски, преку отворената подршка на политиките на ДУИ и СДСМ околу етничкиот инжињеринг и неговото легализирање.
Некој би рекол и преку тоа што ама баш ништо, што можеше, не направи при промена на името. Истите зли јазици велат дека тие негови постапки, кои ја тераат водата кон воденицата на СДСМ и ДУИ, се поврзани со неговите лични бизнис-интереси.
Нели се смеевте на тиранската платформа, па ти беше еден од тие за бутање на режим а сега не ти одговара етничкиот инжињеринг. Чекај малку, ти до сега требаше да скокнеш у Вардар неколку пати...не дели памет!
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.082
Поени од реакции
74.638
Нели се смеевте на тиранската платформа, па ти беше еден од тие за бутање на режим а сега не ти одговара етничкиот инжињеринг. Чекај малку, ти до сега требаше да скокнеш у Вардар неколку пати...не дели памет!
Когнитивна дисонанца.
Прогуглај. Ти и други глупи морони ко тебе (на пример Владемкд), ја имаат и се пречат секому, како да стојат на некаков морален пиедестал, кој го немате.
Кога ќе одлучам да издвојам време за партиска амеба ко тебе и владе, ќе ви објаснам подробно. До тогаш надевајте се дека ќе се сретнеме у живо и запрашајте се дали и у живо истото би ви го кажал у лице.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.710
Поени од реакции
18.831
Когнитивна дисонанца.
Прогуглај. Ти и други глупи морони ко тебе (на пример Владемкд), ја имаат и се пречат секому, како да стојат на некаков морален пиедестал, кој го немате.
Кога ќе одлучам да издвојам време за партиска амеба ко тебе и владе, ќе ви објаснам подробно. До тогаш надевајте се дека ќе се сретнеме у живо и запрашајте се дали и у живо истото би ви го кажал у лице.
Vojvodo mislam deka i sam sfati deka site ostanati mnogu odamna sfatija deka za site ovie godini mudruvanje tuka ne ostavi nekoj vpecatok na bistar covek, bas naprotiv. Neznam kako se dozivuvas, najverojatno epten nad drugite, no toa e samo vo tvojata glava. Groto tuka te mnozat so nula, i bas gi zabole dali ke odvois ti vreme za bilo sto, a i da odvois verojatnista da kazes nesto pametno e prakticno nikakva sudejki od dosega prikazanoto, taka da kuliraj. Nebiten si ko maska cicka, ednostavno te cepkaat koga sakaat da se sprdacat so nekoj, a i togas ne im si bas prv izbor :toe:.
P. S koga ke resis da odvojuvas vreme vidi za toj starecot sto go otepaja radi Katica.
A da, i namali so tie konzervite od 1970 :pos:. Ili '71 bea :cautious:.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.061
Поени од реакции
7.135
Когнитивна дисонанца.
Прогуглај. Ти и други глупи морони ко тебе (на пример Владемкд), ја имаат и се пречат секому, како да стојат на некаков морален пиедестал, кој го немате.
Кога ќе одлучам да издвојам време за партиска амеба ко тебе и владе, ќе ви објаснам подробно. До тогаш надевајте се дека ќе се сретнеме у живо и запрашајте се дали и у живо истото би ви го кажал у лице.
Не е стварта у морал, стварта е у тоа што ти ни си македонец ни се осеќаш како таков а овде солиш памет за предавства. Као демек зошто се попуштало на албанциве во давање права а зошто не на бугарија, затоа што си типичен бугарофил. Што би барал у ВМРО у време на Љубчо и што би искачал у време на Грујо.....
Инфилтриран у форумов како некој "мудрец" уствари тебе те копка само една работа, како ова парче земја да се припои на Бугарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom