Бумери, комплекси, заблуди и незнаење

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.600
Поени од реакции
6.019
зар не било ова секогаш така? Јас ко бев дете, старата чаршија Прилеп веќе беше мртва, претходно секој еден од бизнисите беа држени од локални мали, но важни занаетчии. Бумерите тогаш беа во категорија младите, и на страна им мочаше за занаетите.

Моја хипотеза е дека можеби убавите заработки ќе мотивираат многу млади. Веќе познавам неколку занаетчии што вадат убави пари Лондон. Можев да видам дека тоа ги мотивира и другите кога сме се собирале, тие кои немаат факс ниту Уни интереси, пошто не секој има дар да седни над книги, а секој треба да има право на фер заработка без разлика на дипломата в рака.

Сум работел паркет со татко ми. Сум му помагал да нареди згради од 4 спрата. Каде што тој не мораше да крени ни еден своп - коцка дрво по скалите.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Бумери се генерација 1945-1965. Си имаат свои карактеристики. Според мене најнеспособната генерација. Дискусија за нив.
Луѓето од 70-90та се најнеспособни.
Увек или гризат повеќе него што може да соџвкаат, или се родени под среќна ѕвезда а им фалат основни квалификации за тоа што треба да работат, или фејкуваат додека мејкираат а тоа се покажува.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
зар не било ова секогаш така? Јас ко бев дете, старата чаршија Прилеп веќе беше мртва, претходно секој еден од бизнисите беа држени од локални мали, но важни занаетчии. Бумерите тогаш беа во категорија младите, и на страна им мочаше за занаетите.

Моја хипотеза е дека можеби убавите заработки ќе мотивираат многу млади. Веќе познавам неколку занаетчии што вадат убави пари Лондон. Можев да видам дека тоа ги мотивира и другите кога сме се собирале, тие кои немаат факс ниту Уни интереси, пошто не секој има дар да седни над книги, а секој треба да има право на фер заработка без разлика на дипломата в рака.

Сум работел паркет со татко ми. Сум му помагал да нареди згради од 4 спрата. Каде што тој не мораше да крени ни еден своп - коцка дрво по скалите.
Занаетчиите ваделе, и ќе вадат солидна сума за живот.

И како ти од такво убо дете, израсна во ваков суртук?
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.268
Мал број направиле нешто материјално. И 95% се катастрофа со ставови и гледишта. Што помалку ги слушат тоа поубаво најчесто ќе биде за младите. Дури за мене индикатор ми е ако они нешто прават најдобро е спротивното.
Да не беа пра-бумерот Никола Тесла и бумерот Бил Гејтс сеа ќе чистеше лепешки во некоја штала во Мариово.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Да не беа пра-бумерот Никола Тесла и бумерот Бил Гејтс сеа ќе чистеше лепешки во некоја штала во Мариово.
Мој совет подалеку од нивно размислување и во глобално просечно однесување ако сакаш да имаш добар и среќен живот.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.268
Мој совет подалеку од нивно размислување и во глобално просечно однесување ако сакаш да имаш добар и среќен живот.
Не ми требаат твоите совети.Кога ќе ги снема бумерите ќе ги снема основните прехрамбени производи.Шо мислиш некој од тик-ток генерацијава ќе чува овци или ќе сади компири?Шо ќе ти е технологија ако немаш основни прехранбени производи, туку ќе лапаш ГМО храна.Немој да мислиш дека вашава генерација е нешто посебно.Вие сте во моментов генерација со најиспрани мозоци.Доволно е да отвориш тик-ток и да ги видиш хибридите шо таму се појавуваат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Не ми требаат твоите совети.Кога ќе ги снема бумерите ќе ги снема основните прехрамбени производи.Шо мислиш некој од тик-ток генерацијава ќе чува овци или ќе сади компири?Шо ќе ти е технологија ако немаш основни прехранбени производи, туку ќе лапаш ГМО храна.Немој да мислиш дека вашава генерација е нешто посебно.Вие сте во моментов генерација со најиспрани мозоци.Доволно е да отвориш тик-ток и да ги видиш хибридите шо таму се појавуваат.
Итс јоар лајф итс јоар мизери. Да знаеш кој сум ќе речеше фала.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Sudejki po reakciite od poslednata takanarecena pandemija na novite generacii, slobodno mozam da recam deka se totalno beskorisni , nesposobni za bilo sto i izgubeni vo virtuelnata realnost bez nikakov dopir so stvarnata realnost i ako stvarno utre se soocime so realna pandemija a ne kako ovaa takanarecena pandemija 99.9 % od niv ke bidat bukvalno teret na opstestvoto i civilizacijata..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom