Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 август 2021
Мислења
76
Поени од реакции
163
Сите што имаат поднесено во Скопје или во Битола без стар документ или не се преку родител ќе бидат одбиени и ќе им бидат вратени документите.
A od kade go znaes toa? Gledas u idnina? Ja mislim da ce svi ti koji su podneli u Skoplju ili Bitola u skorije vreme da uzmu pasos.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Dali imas informacija za broevi so se sblisku do 1391, 1392, 1393 site od 2020. Sega momentalno e na finalen ekspertski pregled . Dali vo nivna blizina na prepiski se pomesteni kon polozitelno. Posledno proveruvani vo maj bese ist status dene e seuste isto?
Имаш список вчера објавен.
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво,
Инт. 20.07.2021 БТ конзулат, со докумени происход извод дедо 1903, итн и потврда бг клуб струмица, вчера се смени статустот

  • Образувана преписка N:19463/2021/13.12.2021 г. Констатирани нередовности:В срок до 13.02.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 13.12.2021 г.
Инфо како да се постапи понатаму
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Точно. Другарче пред некое време аплицираше. Немаше стар документ го одбија по default, а чекаше кутриот година и пол за интервју.
Друго, за интервју веќе се чека 2 години.

Еве тие што прашуваат цело време:

Не може да земете државјанство без стар документ или ако не сте во директна роднинска врска со некој што има (мајка, татко, брат, сестра).
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Zdr na site jas podenesev za bg pasos preku majka mi preku bg konzulant bitola bev i na intervju i posle intervju mi rekoa deka ke mi se javat za brojceto mina eden mesec od intervjuto i se javiv sam vo ambasadata i mi dadea i brojce i pin e sega nekoj vikat deka treba samo brojceto da ti dadat me buni dali e mozno da mi dadat pogreseno brojce inaku sam na finalna se se javiv i vo bg konzulant bitola mi odgovoria deka nema veza so ti dadele i pin se nadevam na odgovor vi blagodaram
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
2
Точно. Другарче пред некое време аплицираше. Немаше стар документ го одбија по default, а чекаше кутриот година и пол за интервју.
Друго, за интервју веќе се чека 2 години.

Еве тие што прашуваат цело време:

Не може да земете државјанство без стар документ или ако не сте во директна роднинска врска со некој што има (мајка, татко, брат, сестра).
Може ли само преку брат? Или пак мора стар документ? Дедо ми е роден во 1910 на место кое не е населено веќе и не можат да се најдат стари негови документи, а кога аплицираше брат ми успеа без таков, само со извод. Посреднициве кои им се јавив рекоа дека без крштениче или книшка/свидетелство - ништо.
 
Член од
11 јануари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
1
Дали некој знае од кои населени места,села во Прилеп, Македонија живееле бугари?
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Dobro kade da najdeme takvi stari dokumenti original. Tie sto nemame sto mlze da se napravi??? Ne e mozno od 2013 imam podadeno za pasos
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Dobro kade da najdeme takvi stari dokumenti original. Tie sto nemame sto mlze da se napravi??? Ne e mozno od 2013 imam podadeno za pasos
Ништо не може да се направи. Само да чекаме и да се надеваме дека не се комплетни имбецили да си ги толкуваат законите ретроактивно за луѓе што аплицирале пред 4-5 години и више.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
156
Поени од реакции
69
Здраво,
Инт. 20.07.2021 БТ конзулат, со докумени происход извод дедо 1903, итн и потврда бг клуб струмица, вчера се смени статустот

  • Образувана преписка N:19463/2021/13.12.2021 г. Констатирани нередовности:В срок до 13.02.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 13.12.2021 г.
Инфо како да се постапи понатаму
Original dokument najdi
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Точно. Другарче пред некое време аплицираше. Немаше стар документ го одбија по default, а чекаше кутриот година и пол за интервју.
Друго, за интервју веќе се чека 2 години.

Еве тие што прашуваат цело време:

Не може да земете државјанство без стар документ или ако не сте во директна роднинска врска со некој што има (мајка, татко, брат, сестра).
Дали сигурно може преку брат, сестра? Некои викаат може, некои не може...и на интервју не ги пуштале

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Исто така и ако сте поминале на комисија, а чекате Указ, Вицепрезидентот може да ве одбие. Да речеме вујко, тетка сте поминале на потпис паѓате
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Дали сигурно може преку брат, сестра? Некои викаат може, некои не може...и на интервју не ги пуштале
За државјанство потребно ви е да докажете ПОТЕКЛО. Брат и сестра не се потекло, не ви се они предци. НО, ако самите они веќе добиле државјанство тогаш извадете ги истите документи преку кои нив им доделиле државјанство (очигледно они некако докажале бугарско потекло преку некоја баба/дедо) па аплицирајте со истите документи како они што поднеле, и како плус додадете го пасошот од братот/сестрата за да се види дека веќе еднаш ви е докажано бугарско потекло во фамилијата. Ако предадете само нивен пасош и ништо други од документи тогаш немате цврсто докажано потекло, може братот/сестрата на друга основа си го добил/а државјанството па сам по себе нивниот пасош не е доволен доказ за потекло.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
За државјанство потребно ви е да докажете ПОТЕКЛО. Брат и сестра не се потекло, не ви се они предци. НО, ако самите они веќе добиле државјанство тогаш извадете ги истите документи преку кои нив им доделиле државјанство (очигледно они некако докажале бугарско потекло преку некоја баба/дедо) па аплицирајте со истите документи како они што поднеле, и како плус додадете го пасошот од братот/сестрата за да се види дека веќе еднаш ви е докажано бугарско потекло во фамилијата. Ако предадете само нивен пасош и ништо други од документи тогаш немате цврсто докажано потекло, може братот/сестрата на друга основа си го добил/а државјанството па сам по себе нивниот пасош не е доволен доказ за потекло.
Tocno taka! Brat sestra e odlucno za plus dokumenti da se odnesat a tuka treba pred se predci i kako plus dokumenti se nosat od
Brat sestra. Toa porano so bilo preku tetki cickovci strini i slicno veke odamna ne pustaat taka pred nekokku godini. So ogled na situacijata mislam
Deka se nepotrebni komentari po sto pati da sw zbori moze li od cicko vujko i slicno. Znam site se nervozni sledam use vo grupava korisna e za moi drugari so se vo procedura i sestrite.se madevam neso ke se smeni i site so se na finalen da ne teeba da se nosat drugi dokunenti megutoa sea e taka i morame da se pomirime so toa.mene posrednik lucno mi kazal deka veke ne moze koj saka da izvadi ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom