Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Веќе почна да се шири пропадна дека ако се изјасниме како Бугари на пописот, ќе сме земеме побрзо државјанство. Луѓе, не наседнувајте на тие глупости. Не бидете наивни.
Pa site sto imat BG pasos i sto imat podneseno za BG drzavjanstvo se imat ednas izjasneto deka se Bugari.Imat potpisano i izjava deka se Bugari .Imat odneseno i stari dokumenti deka nivnite pretci se Bugari. Na intervju koga se ode 5 pati te pitat kakov si NIA KAZUVAME DEKA SME BUGARI i so sea ima ne jasno .
 
Член од
7 април 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво на сите, според новите правила за влез во Бугарија како што разбрав смеат да влезат само мед. лица и слично.
Дали беше некој денеска или знае дали ако заради документи одам ке ме пуштат или нема одење во БГ веќе?
Благодарам
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Здраво на сите, според новите правила за влез во Бугарија како што разбрав смеат да влезат само мед. лица и слично.
Дали беше некој денеска или знае дали ако заради документи одам ке ме пуштат или нема одење во БГ веќе?
Благодарам
procitaj 1-2 strani nazad.....
 
Член од
9 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
36
Инфото (што би рекол Владо) ОД ПРВА РАКА е тоа дека за утврдување на происход во моментов се опфатени САМО 30.000преписки.... пратете малко вести од БГ, а не посредникот ми рече, му рекол човек што знае човек што работи во МП!
(блгарче не се однесува ова за тебе)

Еве Ви ја таа ваша фамозна Катја... самата тоа она го изјавува пред 6дена интервју...

и престанете цел форум со претпоставки да се бавите и трошите време и енергија, остајте на времето ќе се реши све...




Во самата слика Ви е драги мој одговорот зошто се враќаат на дополнителна! потврди од неправилни организации зад границата!

Баталете посредници: земете целосно повторно однесете документи до цела златна линија и врз база на тие документи одете во ПРИЗНАЕН КЛУБ (во мкд) да Ви направат потврда и носете во ДАБЧ и после приемот на архивски број од ДАБЧ копија приложете во досието ваше во МП за одма да Ве видат и да чекаат ДАБЧ да обработи! (сега само тоа работат дабч) баталете време на кршеници, воени книшки...

типкава и ја дадоа клоцата и на суд пак ја врати ја... сега откако е вратена, си праи прпверка на работата кога ја шутнале...

паметни сте, отворете очи и ова ни посредниците не го знаат, од вас сега ќе го дознаат.... среќно на секој што е на дополнителна....

(блгарче извини што за репер и реплицирање го земав твојот пост-ништо лично)

Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
"nepravitelstveni organizacii" znaci nevladini organizacii, ne e prasanje na pravilna/nepravilna organizacija
izjavata na staro-novata direktorka
"Затова се налага да предоставјаме доп'лнителен срок, в којто тези хора да се снабдјат с доп'лнителни документи, с които да удостоверјат б'лгарски произход"
za toa kakov vid na dokumenti se bara kazuva zam. ministerot
"Тој посочи, че произход'т се установјава с официални документи"
so drugi zborovi kandidatite koi prilozile potvrdi ili kako sto gi narekuvaat "belezki" od ovie organizacii vo stranstvo so novite izmeni vo zakonot smetaat deka podnele uverenija za poteklo izdadeni od dabc bez osnova i zatoa se bara prilozuvanje na dopolnitelen "oficialen dokument" so koj ke se obosnovi prilozenoto uverenie
za tie koi nemaat "oficialen dokument" ne e kraj, ke gi prefrlaat prepiskite na konsultativen sovet vo dabc koj ke se proiznesuva koj kandidat ima poteklo a koj ne spored kriteriumite vo zakonot
mislam deka najgolem del od ovie prepiski ke pominat na toj konsultativen sovet zasto sigurno ispolnuvaat barem eden kriterium
problemot e samo sto procedurata uste ednas ke se odolgovleci zasto sovetot ne e uste ni formiran, od dosegasnata praktika tesko deka ke se zapazuvaat zakonskite rokovi, ke se gubi vreme vo prefrluvanjata mp -> dabc -> mp, sto znaci deka na celoto cekanje dosega vo dabc, zadolzitelna i finalna, sega i ova i toa vo sred procedura
 
Член од
7 април 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
procitaj 1-2 strani nazad.....
Ако мислиш за ова, значи доказ за резервиран термин+ПЦР Тест и ке поминам на граница. Според ова антиген тест веќе не важи.
Фала на одговор.
 

Attachments

Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ако мислиш за ова, значи доказ за резервиран термин+ПЦР Тест и ке поминам на граница. Според ова антиген тест веќе не важи.
Фала на одговор.
Tamu pisuva Dopis od ministerstvoto (rezerviran termin nez dali ke pomine) + PCR + sertifikat za vakcina 2 dozi (so izminati 14 dena od vtorata doza).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
40
Поени од реакции
27
Здраво

Видов дека на форумот сте прикачиле табела со преписки по конзулски пат и сакам да помогнам за преписките од 2020 година.
Не е читко, но деновиве ќе се потрудам да ги напишам во табела. Во меѓувреме, може да послужи и ова што ќе го прикачам сега. Преписки од 1500 до 3000 за 2020 год.
Позз и браво за форумот
Cek cek ne sum jas na dopolnitelno od kade sega ova ? Da ne si greska? Ako mislis na slikata prege toa beshe od FB samo spodeliv statusot...jas sum uste na finalna i so ova tempo uste 2-3 meseci ke turni ako ne i poke

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Cek cek ne sum jas na dopolnitelno od kade sega ova ? Da ne si greska? Ako mislis na slikata prege toa beshe od FB samo spodeliv statusot...jas sum uste na finalna i so ova tempo uste 2-3 meseci ke turni ako ne i poke

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
decki,molam za pojasnuvanje,kako da ja sledam vo tabelava mojata prepiska,od juni sum na finalna
Автоматски споено мислење:

Bravo :) Ke go razgledam ova utre od sabajla sto imas najdeno i ke se potrudam da "desifriram" :) pa ke stavam u spisokot.

Super decki... Vaka ako fateme po nekoj del sekoj da bara, za 5-10 dena ke gi imame site prepiski sto moze da se vidat po konzulski pat od 2019, 2020 pa i 2021 godina. Potoa e lesno, samo proveruvame prepiski i gi vnesuvame promenite na istite vo tabelata, so sto ke imame tocen pregled kako se dvizi sekoja promena, t.e. do koja prepiska se so ukaz, finalna, polozitelno... Pozdrav do site i sto najdete pisete mi vo poraka ili tagirajte me u komentar.:pijani:
kako da ja sledam mojata prepiska votabelata na finalna sum od juni
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Zdravo.

Eve vi malku po sredena tabelata so prepiski, vneseni se i site dosega objaveni ukazi za prepiski od 2019, 2020 i 2021 g.

Objavenite ukazi za prepiskite od 2018 ne gi staviv, mnogu se i nema potreba.

Sega mislam deka e po pregledno i moze podobro da se sledat kako se dvizi objavata na ukazi i promenite vo statusi.

Posleden Ukaz e br. 130, objaven na 21.07.2021, so data na potpis od 13.07.2021, prepiska so br. 5088/2019 e posledna so promena vo Ukaz 130, pa nekade okolu nea bi trebalo da se slednite promeni vo ukaz.

Promenite od finalna vo polozitelno momentalno se dvizi pomegu prepiskite 12000/2019 do 13000/2019.

Samo uste da pocnat so objava na novi ukazi i promeni vo statusite i site srekni :)

Pozdrav i ubav den :)

P.S.
Nekakvi promeni od denes? Finalna, polozitelno, dopolnitelna...so bilo?
Ukazi, proveruvav pred malku, nema.
Ako nekoj ima proveruvano od prepiskite i ako ima nekoj promena vo status, neka mi pise vo poraka, pa da apdejtiram vo tabelata.
 

Attachments

Член од
21 август 2021
Мислења
11
Поени од реакции
55
Zdravo.

Eve vi malku po sredena tabelata so prepiski, vneseni se i site dosega objaveni ukazi za prepiski od 2019, 2020 i 2021 g.

Objavenite ukazi za prepiskite od 2018 ne gi staviv, mnogu se i nema potreba.

Sega mislam deka e po pregledno i moze podobro da se sledat kako se dvizi objavata na ukazi i promenite vo statusi.

Posleden Ukaz e br. 130, objaven na 21.07.2021, so data na potpis od 13.07.2021, prepiska so br. 5088/2019 e posledna so promena vo Ukaz 130, pa nekade okolu nea bi trebalo da se slednite promeni vo ukaz.

Promenite od finalna vo polozitelno momentalno se dvizi pomegu prepiskite 12000/2019 do 13000/2019.

Samo uste da pocnat so objava na novi ukazi i promeni vo statusite i site srekni :)

Pozdrav i ubav den :)

P.S.
Nekakvi promeni od denes? Finalna, polozitelno, dopolnitelna...so bilo?
Ukazi, proveruvav pred malku, nema.
Ako nekoj ima proveruvano od prepiskite i ako ima nekoj promena vo status, neka mi pise vo poraka, pa da apdejtiram vo tabelata.
Zdravo, jas kako nov clen na forumov od pred 10 tina dena mislam deka trebalo da gi stavis dobienite ukazi 2018. Jas ne razbiram, seto izmesano e. Mojot broj na prepiska e 7832/2018. I brojot na molba e istiot i ostana istiot. Na nego proveruvam celo vreme. Na polozitelno sum od 5-10 February 2021 i seuste cekam ukaz. Na intervju bev kraj na feb 2019. No brojot na prepiska ostana ist. Do koj broj na prepiska se stignati ukazite ne razbiram. Ili ova e seto po' konzulski Pat podneseni dokumenti???
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Кој посредник ти кажа? Објави го јавно.
Ruse od kratovo i mu veruvam na covekot cela familija zema bg drzavjanstvo preku nego. Sega uste soprugata mi e vo procedura na finalen e zatoa i razgovarav so nego bidejki skoro na site im baraat dop dokumenti, toj mi kaza za ova inace ne sum go cital forumot podolgo vreme ne znaev sto se razgovarale
Автоматски споено мислење:

Јас само да се надоврзам...

да ја искористиме добрината на посредникот и неговите јаки врски во МП, покрај тоа што Алтаир те замоли да прашаш... нека протне и уште 2-3 за да може да ја информира неговата клиентела... однапред благодарани

1. кога ќе се откочи процесот за оние кои чекаат адреса а подигнале указ од амбасада/конзулат и ќе можат да одат во општина?
2. Дали планираат термините за закажување интервју да ги отворат и на кој интервал би ги отварале и колку месеци ќе пуштат отворени?
3. Прашај како иде новиот закон за новите апликанти, дали иде побрзо или си го чекаат редот да се завршат претходните години?

Нека се надоврзе уште некој ако има прашање што ќе ни биде одговорот од општо добро ама со усул бидете...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Dodeka gi zamajuvas i lazes clenovite na forumot deka mozat se sami da si zavrsat duri im objasnuvas kako toa da go napravat, ti si platil posrednik i ucese od nego posle spodeluvas tuka a dlaboko vo sebe znaes deka si go preplatil za da zavrsis rabota, taka da ako sega se silis deka mozes sam da dojdes do informacii ne baraj od posrednikot da ti gi odgovori gore posravenite prasanja. Imas info. ti spodeli tuka nema da davame pari po posrednici
Автоматски споено мислење:

Ok toa so ti kazal. Veke seto toa go znaeme ;)
Logicki koga ke razmislis i jas da sum posrednik, ako me prasas ke ti go kazam toa istoto, pa i poveke. Ne mi treba "moj covek informant od MP" da ja sklopam prikaznata ;) Mesec i poveke go pravime toj muabet ovde, so spodeluvanje info od vesti od pravosudie, izjavi na ministri, izjavi na direktorkata nova, izmeni na zakoni novi od mart i so spodeluvanje na info ovde od clenovite sto pocnaa da gi stavat na dopuna, bas kako sto ti kazal. Seto toa pocna od koga onaa se vrati na funkcija, a togas stignaa so promeni od fin. vo polozitelna bas okolu molba 12000/2018 ili prepiski okolu 10000/2019 pa nagore.
Pred da dojde ovaa gi nemase tie proverki, tuku minuvaa site na polozitelno sto se ok, a onie sto ne im bese nesto vo red gi odbivaa na sovet.
Posrednikot si cital na ovoj forum, grupi po facebook info po bugarskite novini i si sklopil ubava prikaska da im prodava na svoite stari i novi "pacienti". Bravo za nego ;)
Ostavi gi tie prikaski veke so DABC deka zimale od site pari, gi fatija poedinci koj bea zamesani vo toa, ke si odgovaraat, toa e zavrsena rabota, sto k**ov mi ima sega pak da im e kriv DABC. Vladimirov e seuste tamu, znaci deka toj e vo red, pronajdeni se, da kazeme proishodite koj se izdadeni za pari i rabotata e rascistena.
Eve jas licno po vtor pat sum u igra, dva pati vadev sam, bez posrednik proishod od DABC, so dokumenti kako i site drugi, pa nitu ednas ne mi bese pobarano pari od nikoj tamu. Duri bea epten fer, me soslusaa prviot pat koga bev odbien, pa duri sami se ponudija da mi pomognat (bez pari da mi pobarat) i mi kazaa tocno kakvi dokumenti da odnesam za da mi izdadat odnovo proishod vrz osnova na predok i potvrda od zdruzenie so koj aplicirav po vtor pat. Se pogodi slucajno, sum se raspraval so eden od glavnite tamu, bez da znam koj e, pred DABC okolu mojot slucaj. I mi go izdadoa vednas, za 1 nedela, bidejki samite uvidoa deka ne bese vo red sto bev odbien. Duri i kafe me pocastija. Za toa sum im mnogu blagodaren i uste edna sa napomenam, NE MI POBARAA NIKAKVI PARI. Neka baraat nepravilnosti ovie od MP, ama da ne gi maltretiraat site sega so dopuna i gluposti.

(Malku zabegav so muabetov pak :D)

Koga sme kaj posrednikot "najdobar na svet so vrski u MP" kako sto velis, aj kazi mu ako e tolku jak momak, neka prasa "kaj negoviot covek u MP" zosto nema objavuvanje na ukazi i koga ke ima? Se so napisa toa okolu dopolnitelnata, se go znaeme, ne znaeme samo zosto nema ukazi.
Ako ni dade tocno info, i ako bide kako sto ke kaze, togas stvarno ke veruvame deka e Nomer Edno i ke go falime ovde :sneaky:

A tie prikaski za mali deca nem tuka na ovaa tema, nem na nas teren.... neka pisuva po fejsbuk grupite, tamu se "pacientite".

Mnogu pozdravi i cekame odgovor od nego.
Ne mi se veruva deka Ruse go cita forumot.Kako i da e bas mi e zal deka odis po vtor pat, te odbile prviot pat sigurno zatoa sto si odel sam ne si gi pocerpil vo DABC ili MP kako sto pravat site posrednici.Zatoa deka znaes sam ne baraj pomos od posrednici i ti kako @marin.skp pisete mail do MP i spodelete tuka ili podobro javete se mozete sami.Inace za tvoe info ne sum nov pacient imam pasos i rabota vo EU, drugar e na dopolnitelna so noviot status mi go prati da me prasa sto ponatamu pa otvoriv tuka da vidam dali slucajno ima info.Procitav deka i tuka nema info mu se javiv na Ruse mi kaza pa spodeliv tuka inace ima resenie i za toj status ama za toa samo so nego, drugar mi e vekje go smeni posrednikot i prodolzi so Ruse.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Ruse od kratovo i mu veruvam na covekot cela familija zema bg drzavjanstvo preku nego. Sega uste soprugata mi e vo procedura na finalen e zatoa i razgovarav so nego bidejki skoro na site im baraat dop dokumenti, toj mi kaza za ova inace ne sum go cital forumot podolgo vreme ne znaev sto se razgovarale
Не знам на што целиш/мислиш дека нешто некој разговарал?

Еве за Русе конкретно ќе ти кажам мое мислење и искуство.

Од многу луѓе е пофален, тоа сум слушал и критики не сум слушал но човекот е скапчија.

Еве и зошто така мислам.

Тука сум на темава некои 5+ години и отприлика знаев што по потпишан указ - тоа што не го знаев во моментот на потпишување го прашав и немав двојби каде да одам и што да правам.

За кумот одевме и прашав ТРИ извикани (познати) посредници за цена од подигање на указ од МП до пасош во рака.

* Русе (Гувернерот) Кратово - 470еур
(со адреса и сликање во Ќустендил)
* На Пале Крстич посредникот - 400еур
(со адреса леге 6, Софија)
* Трет извикан посредник од Велес 400 еур
(со адреса во Ќустендил, а уствари лажеше и откако ќе земеше пари од луѓето им носеше док во Средец на Леге6)

Мислиш дека овие цени се во ред и овие посредници се цвеќиња за мирисање?

Јас мислам дека ова е ПРЕскапо, а реалниот трошок да оди некој сам е пари за рента + нафта, вињетка и трошоци за папирологија што сума сумарум ќе дојде пола цена ако одиш сам или ако делиш кола со некого (или земаш сопатници од по фб групи што одат Софија) ќе ти излезе уште поефтино.

Можеби си задоволен од Русе и не ти спорам во тој дел, но не ја занемарувај улогата на форумот и информациите кои се пласираат тука оти често сме рамо до рамо со "посредниците", а во голем дел од времето членовите имаат и подобро инфо од нив.

Само за компарација, еве пред некој пост Алтаир пиша за неговото искуство во ДАБАЧ, а страници и страници наназад членот Очаен домаќин имаше супер пост за човек од МП со кој размени лични контакти и даде инфо за тогашната ситуација со указите.

Тоа инфо го немаа посредниците.

Така да, супер е што има и такви кои завршуваат работа ама прво не се евтини, а второ лажат кога викаат инфо од мој човек.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Zdravo, jas kako nov clen na forumov od pred 10 tina dena mislam deka trebalo da gi stavis dobienite ukazi 2018. Jas ne razbiram, seto izmesano e. Mojot broj na prepiska e 7832/2018. I brojot na molba e istiot i ostana istiot. Na nego proveruvam celo vreme. Na polozitelno sum od 5-10 February 2021 i seuste cekam ukaz. Na intervju bev kraj na feb 2019. No brojot na prepiska ostana ist. Do koj broj na prepiska se stignati ukazite ne razbiram. Ili ova e seto po' konzulski Pat podneseni dokumenti???
Prvo:
Razlistaj po temata, pocni od prva strana na site prasanja sto gi postavuvas ima dadeno poveke pati odgovori, ke najdes sto ti treba.

Vtoro:
Otkao ke procitas po temata, ke ti se razjasni sto e br. na molba, a sto e br. na prepiska, so sto ke razberes zosto ne se staveni od 2018 i ke ti se razjasni zosto gi vodeme ovie spisoci i tabeli.

Treto:
Isto taka otkako ke se informiras od komentarite i informaciite sto se objaveni na temata, ke znaes do kade se stignati so ukazi, polozitelno, finalna.. i ke ti se razjasni i se toa sto e vneseno vo ovaa tabela i zosto nekoi od clenovite se trudele da ja napravat.

Cetvrto:
Otkako dobro ke se informiras (otkako ke pobaras po temata), ke znaes deka nie site ovde ne rabotime vo bugarskite institucii, konzulati, ambasadi i dr., pa da ti odgovorime na site tvoi prasanja.

Peto i posledno:
Vo mojot posleden post (sto go citiras) ti se odgovorite na tvoite posledni prasanja, procitaj go poveke pati ako ne ti e jasno i ke razberes. I samiot si napisal "kako nov clen na forumov baram dostapni informacii", pa eve, cela tema e tvoja, gi imas informaciite, samo treba da gi pobaras, bidejki nikoj ovde ne e dolzen na tebe da ti odgovori na prasanja koi 100 pati se odgovoreni i nikoj ne moze da ti kaze do koga ke cekas za da dobies bugarsko drzavjanstvo, t.e. ukaz. Procitaj malku.

P.S.
Eve ti nekoj tip:
-pocni da citas/baras od prva strana na temat
-otvori go za pocetok spisokot sto go pustiv i ke doznaes do kaj se stignati do ukazi
-gore desno imas pole za prebaruvanje (lupicka)

Pozdrav.
Автоматски споено мислење:

Ruse od kratovo i mu veruvam na covekot cela familija zema bg drzavjanstvo preku nego. Sega uste soprugata mi e vo procedura na finalen e zatoa i razgovarav so nego bidejki skoro na site im baraat dop dokumenti, toj mi kaza za ova inace ne sum go cital forumot podolgo vreme ne znaev sto se razgovarale
Автоматски споено мислење:


Dodeka gi zamajuvas i lazes clenovite na forumot deka mozat se sami da si zavrsat duri im objasnuvas kako toa da go napravat, ti si platil posrednik i ucese od nego posle spodeluvas tuka a dlaboko vo sebe znaes deka si go preplatil za da zavrsis rabota, taka da ako sega se silis deka mozes sam da dojdes do informacii ne baraj od posrednikot da ti gi odgovori gore posravenite prasanja. Imas info. ti spodeli tuka nema da davame pari po posrednici
Автоматски споено мислење:


Ne mi se veruva deka Ruse go cita forumot.Kako i da e bas mi e zal deka odis po vtor pat, te odbile prviot pat sigurno zatoa sto si odel sam ne si gi pocerpil vo DABC ili MP kako sto pravat site posrednici.Zatoa deka znaes sam ne baraj pomos od posrednici i ti kako @marin.skp pisete mail do MP i spodelete tuka ili podobro javete se mozete sami.Inace za tvoe info ne sum nov pacient imam pasos i rabota vo EU, drugar e na dopolnitelna so noviot status mi go prati da me prasa sto ponatamu pa otvoriv tuka da vidam dali slucajno ima info.Procitav deka i tuka nema info mu se javiv na Ruse mi kaza pa spodeliv tuka inace ima resenie i za toj status ama za toa samo so nego, drugar mi e vekje go smeni posrednikot i prodolzi so Ruse.
- Odev i odam sam bidejki kolku tolku imam nesto u glavata za sam da se snajdam
- Ne baram i ne sum baral pomos od posrednici
- Bev odbien, jas i mnogu drugi, zaradi nivna greska vo procedurata, no posle otkaz, nema sansi kolku i da "cerpas" da te vrnat
- I nema potreba da "cerpam", se ponudiv, ne mi ni pobaraa, mi zavrsija rabota bez pari i plus tie me "cerpaa" i se izvinija.
- Znam deka ne si nov "pacient"...se gleda :sneaky:
- Se e prasano i spodeleno po 100 pati ovde na temata, ima info za se, posebno toa sto go interesira drugar ti, samo treba da procitas i ke pronajdes
- i veruvaj deka Ruse cita ovde na forumot

Peace:sneaky:
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Eve jas da spodelam moe iskustvo so posrednici:

Otkako majmunot Mite od Strumica (javno go plukam podolg period) me zezna za dokumentite na zena mi, posle toa izvikaniot Delco so zena mu Nikolina od Delcevo mi izgubija unikatno stara vencanica koja sansa nema da ja dobijam pak, pa me opeljushija za dostava na dopolnitelni dokumenti sto ne gi ni dostavija da ja odserat rabotata sto Mite ja zasra, i taka zena mi ja odbija.....

Brdo pari dadov na posrednici, pa resiv sam da teram.

Koga podnesuvav za EGN vo Sredec dodeka popolnuvav ja prasav devojkata na salter za nesto sto ne mi bese jasno i bidejki imase guzva, mu rece na eden "16 godini iskusen posrednik" Marijan od Radovis (koj se pikase preku red) da mi pomogne so popolnuvanjeto. Mi pomogna, posle toa mi ja zema papkata i pocna da vadi dokumenti sto bea potrebni, pa dodeka plakjav na drugiot salter (za da ne vidi) si gi vrativ vo papkata i predadov. Jas sum covek sto ceni profesionalen trud i bidejki toa mu e rabota, go prasav kolku da mu platam za popolnuvanjeto, rece nisto toa bilo sitnica. Fala pozdrav, se razotidovme.

Vcera uste vo 8:30 cekav prv pred Sredec, potoa dojde istiot Marijan. Dodeka cekavme da otvorat vo 9:00, napravivme nekoj kratok muabet za proceduri i zaglavuvanja i ostanato, "ekspertot" pojma nemase. Posle mi ja pobara papkata da proverel sto mi treba za MVR, pa PAK pocna da vadi dokumenti (pred toa prviot pat koga se sretnavme za podnesuvanje na EGN me prasa so koj posrednik sum i rekov sam) izgleda sakase da imam nekompletna dokumentacija pa da go baram nego za pari da me vadi od kalta ili nez sto, bidejki 2 pat go pravi toa demek da mi pomogne.... Istite dokumenti pred vlez vo MP si gi vrativ vo papkata i izleze deka vadel nesto sto treba. Dodeka cekavme vleze edna vrabotena i si rekoa zdravo, covekov kako od puska mi rece "ovaa ne e istata sto ti gi zimase papirite, tvojata ne e na rabota, izgleda ke treba drug den da dojdes". Vikam ne e problem, 16 god rabotev vo administracija, tocno znam kako e procedurata, klasterite se tamu, ako nekoj ne e na rabota, drugiot ke me usluzi. Kako da sakase da me natera da se otkazam.

Do 9 casot se sobraa povekje lugje, tocno vo 9:00 izleze vrabotena i prasa koj e prv, rekov jas. Marijan se strca pred mene i taa prasa sto e problemot (aj vikam covekov mi ucini, da mu se oddolzam) rekov zaedno sme i vlegovme dcajcata. Pred toa diskutiravme kako brzam za slikanje za istiot den da se vratam doma, bidejki ne sum vo moznost da prenokjam. Zastana na salter pred mene i mu rekov kulturno "prv bev, brzam, da go zemam dokumentov i da se slikam". Se istepa na salterot so negovite dokumenti, mu rekov deka ne e fer pa pocna da me tapsha po ramo i na izleguvanje rece "se gledame vo MVR".

Toa se moite iskustva so ovie takanareceni posrednici, pijavici sto sakaat da vi iscedat sto povekje pari, toa ne se lugje, toa e stoka. I ova se nivnite "pocerpuvanja" vo institucii, nivni lugje, visoki funkcioneri i slicno. Nisto povekje od gomno narod sto se pika preku red i dosagja po salteri. Nikoj ne znaat, neka ne ve lazat. Ucat postapki kako odat, a po toj pat stradaat mnogu lugje.

Citajte si na forumov, ke si pomagame, terajte si sami procedura.

Inaku celata postapka od Ukaz do Pasos i LK za 8 casa me cinese 250e so pat i hrana, dodeka posrednicite baraa 400-500e, baska sto treba da odite licno za slikanje, znaci pak ke si platite pat i hrana.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom