Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
pass.jpg

Konecno posle tolku cekanje :)

Ogromna blagodarnost do SITE na forumot, posebno do @Генерал @marin.skp @Lakiiiii @barselona123 @Bibo i uste nekoj ako sum zaboravil.
Ostanuvam aktiven, ke pomagam i ke vodam bitka za zena mi po vtor pat, lugje begajte od posrednici veruvajte mi od iskustvo vi kazuvam.
Toa se gjavoli sto samo gi interesiraat vasite pari. Ne vi treba toa gjubre od narod. Mozete SE sami, tuka sme ke si pomagame.

I uste nesto, od 1vi sme vo crvena zona so bugarija (kako i ostanata EU), vlez od utre skoro nevozmozen. E sega ako ima nekoj nekoja finta.... Moeto prasanje bese deka imam 2 dozi Pfizer i deka cekam EGN od Sredec, da podignam i da se slikam, i eve sto dobiv kako oficijalen odgovor od BG MVR i od Min za Zdravstvo:

MVR.jpg

Eve ja vazeckata odluka od utre:

 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
A togas zaso na tie sto pravea intervju posle April 2019 im baraat dopolnitelni dokumenti?
Pak nesto ne vi e jasno broj na molba e koga za prv pat gi vnesuvas dokumemtite vo MP gi zakazuvas intervju primer 14500/2018- ova e broj na molba.Imas zakazano intervju vo juli 2019 i brojot na prepiska ti e 9500/2019 se razbirame sega?procitaj ubavo znaci site sto se so broj na molba nad 12000/2018 i do krajot na 2018 so broj na molba i se na finalen pregled ke im se bara dop. Dokumenti
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Pak nesto ne vi e jasno broj na molba e koga za prv pat gi vnesuvas dokumemtite vo MP gi zakazuvas intervju primer 14500/2018- ova e broj na molba.Imas zakazano intervju vo juli 2019 i brojot na prepiska ti e 9500/2019 se razbirame sega?
Pa site intervjua vo 2019 se zakazani 2018...so znaci 15k prepiski

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
A togas zaso na tie sto pravea intervju posle April 2019 im baraat dopolnitelni dokumenti?
Инфото (што би рекол Владо) ОД ПРВА РАКА е тоа дека за утврдување на происход во моментов се опфатени САМО 30.000преписки.... пратете малко вести од БГ, а не посредникот ми рече, му рекол човек што знае човек што работи во МП!
(блгарче не се однесува ова за тебе)

Еве Ви ја таа ваша фамозна Катја... самата тоа она го изјавува пред 6дена интервју...

и престанете цел форум со претпоставки да се бавите и трошите време и енергија, остајте на времето ќе се реши све...




Во самата слика Ви е драги мој одговорот зошто се враќаат на дополнителна! потврди од неправилни организации зад границата!

Баталете посредници: земете целосно повторно однесете документи до цела златна линија и врз база на тие документи одете во ПРИЗНАЕН КЛУБ (во мкд) да Ви направат потврда и носете во ДАБЧ и после приемот на архивски број од ДАБЧ копија приложете во досието ваше во МП за одма да Ве видат и да чекаат ДАБЧ да обработи! (сега само тоа работат дабч) баталете време на кршеници, воени книшки...

типкава и ја дадоа клоцата и на суд пак ја врати ја... сега откако е вратена, си праи прпверка на работата кога ја шутнале...

паметни сте, отворете очи и ова ни посредниците не го знаат, од вас сега ќе го дознаат.... среќно на секој што е на дополнителна....

(блгарче извини што за репер и реплицирање го земав твојот пост-ништо лично)

Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Инфото (што би рекол Владо) ОД ПРВА РАКА е тоа дека за утврдување на происход во моментов се опфатени САМО 30.000преписки.... пратете малко вести од БГ, а не посредникот ми рече, му рекол човек што знае човек што работи во МП!
(блгарче не се однесува ова за тебе)

Еве Ви ја таа ваша фамозна Катја... самата тоа она го изјавува пред 6дена интервју...

и престанете цел форум со претпоставки да се бавите и трошите време и енергија, остајте на времето ќе се реши све...





Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Tocno ke ti kazam koj posrednik mi kaza covekot sto gi ima najgolemite kontakti vo MP a tebe ti trebase nekoj da ti napise laecki na forumot ili na nivo na eden posrednik (poranesen ovcar ili prodavac na farmerki po palanka)za da mozes da razberes inaku nemas kapacitet za vakvi tekstovi.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Tocno ke ti kazam koj posrednik mi kaza covekot sto gi ima najgolemite kontakti vo MP a tebe ti trebase nekoj da ti napise laecki na forumot ili na nivo na eden posrednik (poranesen ovcar ili prodavac na farmerki po palanka)za da mozes da razberes inaku nemas kapacitet za vakvi tekstovi.
неможам да ти реплицирам после ова!
не сум твое ниво :(
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
tezi prepiski se obrazovani prez 2019 god...

sto po moe razbiranje sme i nie od 2019 a ne samo molbi od 2018

jas cekav od dekemvri 2018 do februari 2019 da zakazam termin za intervju vo sofija ( vo toa vreme, nekolku meseci nazad imase afera so DABC, bas poradi toa sto DABC daval proizhod na sekakvi sresto paricki, i ne davaa termini za intervju ).

e sega i nie sto sme na polozitelno vo momentov, a so obrazuvani prepiski od 2019, da se cesame? ili toa vazi samo za onie na finalna??

i kako sto pisuva, izdadenite udostoverenia se na baza na BG klub.. sto znaci imaat problem tie sto dobile proishod na baza na clenstvo vo klub, bez odneseni dokumenti za povrzuvanje so predok?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
tezi prepiski se obrazovani prez 2019 god...

sto po moe razbiranje sme i nie od 2019 a ne samo molbi od 2018

jas cekav od dekemvri 2018 do februari 2019 da zakazam termin za intervju vo sofija ( vo toa vreme, nekolku meseci nazad imase afera so DABC, bas poradi toa sto DABC daval proizhod na sekakvi sresto paricki, i ne davaa termini za intervju ).

e sega i nie sto sme na polozitelno vo momentov, a so obrazuvani prepiski od 2019, da se cesame? ili toa vazi samo za onie na finalna??
положително е завршена работа!

Положително е: одобрено од совет, потврдено од Министер и испратено во предлог указ до вицето! положително се во рацете на комисијата за бугарско државјанство на прецедателскиот кабинет и со нивни амин Јотова потпишува!

Оваа која враќа на дополнителна нема ингеренции за да врати од положителна! нејзините ингеренции се до одлука на совет... после тоа е небитна за тие преписки! Само да не се појави нов статус.... чека на проверка од вице президента ....


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
положително е завршена работа!

Положително е: одобрено од совет, потврдено од Министер и испратено во предлог указ до вицето! положително се во рацете на комисијата за бугарско државјанство на прецедателскиот кабинет и со нивни амин Јотова потпишува!

Оваа која враќа на дополнителна нема ингеренции за да врати од положителна! нејзините ингеренции се до одлука на совет... после тоа е небитна за тие преписки! Само да не се појави нов статус.... чека на проверка од вице президента ....


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Nem ne go spomnuvaj taj status:несвест:
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Na zalost, nista nije gotovo dok ne dobijete ukaz. Vidite da se pravila igre menjaju svakog meseca...Ne treba da vas podsecam da su 2017.godine svi predmeti koji su bili na statusu polozitelno odjednom dobili status "proverka od viceprezidenta" i tako su cekali mesecima i veliki broj je bio odbijen od strane viceprezidenta.
Nadam se da se istorija nece ponoviti sada.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.909
Tocno ke ti kazam koj posrednik mi kaza covekot sto gi ima najgolemite kontakti vo MP a tebe ti trebase nekoj da ti napise laecki na forumot ili na nivo na eden posrednik (poranesen ovcar ili prodavac na farmerki po palanka)za da mozes da razberes inaku nemas kapacitet za vakvi tekstovi.
Кој посредник ти кажа? Објави го јавно.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Vo vrska noviot status sto baraat dop. dokumenti se za tie sto se so broj na molba nad 12000/2018 i ke bidat do krajot na 2018 god . Znaci site molbi kade sto se preku klub potvrda ili pak ne dostavile orginal dokumemti krstenica,voena kniska ili pak pasos od brat/sestra/tatko/majka.Ovie dokumenti se baraat na site sto od 2018 god zaradi korupcijata vo DABC vo toj period i golemiot skandal toj period i mnogu falsifikat proizhodi.Ova go razrbrav denes od posrednik koj se informiral od covek koj raboti vo MP.Inace site sto bile na na intervju 2019,2020 nemaa da im se bara dop. dokumenti
Ok toa so ti kazal. Veke seto toa go znaeme ;)
Logicki koga ke razmislis i jas da sum posrednik, ako me prasas ke ti go kazam toa istoto, pa i poveke. Ne mi treba "moj covek informant od MP" da ja sklopam prikaznata ;) Mesec i poveke go pravime toj muabet ovde, so spodeluvanje info od vesti od pravosudie, izjavi na ministri, izjavi na direktorkata nova, izmeni na zakoni novi od mart i so spodeluvanje na info ovde od clenovite sto pocnaa da gi stavat na dopuna, bas kako sto ti kazal. Seto toa pocna od koga onaa se vrati na funkcija, a togas stignaa so promeni od fin. vo polozitelna bas okolu molba 12000/2018 ili prepiski okolu 10000/2019 pa nagore.
Pred da dojde ovaa gi nemase tie proverki, tuku minuvaa site na polozitelno sto se ok, a onie sto ne im bese nesto vo red gi odbivaa na sovet.
Posrednikot si cital na ovoj forum, grupi po facebook info po bugarskite novini i si sklopil ubava prikaska da im prodava na svoite stari i novi "pacienti". Bravo za nego ;)
Ostavi gi tie prikaski veke so DABC deka zimale od site pari, gi fatija poedinci koj bea zamesani vo toa, ke si odgovaraat, toa e zavrsena rabota, sto k**ov mi ima sega pak da im e kriv DABC. Vladimirov e seuste tamu, znaci deka toj e vo red, pronajdeni se, da kazeme proishodite koj se izdadeni za pari i rabotata e rascistena.
Eve jas licno po vtor pat sum u igra, dva pati vadev sam, bez posrednik proishod od DABC, so dokumenti kako i site drugi, pa nitu ednas ne mi bese pobarano pari od nikoj tamu. Duri bea epten fer, me soslusaa prviot pat koga bev odbien, pa duri sami se ponudija da mi pomognat (bez pari da mi pobarat) i mi kazaa tocno kakvi dokumenti da odnesam za da mi izdadat odnovo proishod vrz osnova na predok i potvrda od zdruzenie so koj aplicirav po vtor pat. Se pogodi slucajno, sum se raspraval so eden od glavnite tamu, bez da znam koj e, pred DABC okolu mojot slucaj. I mi go izdadoa vednas, za 1 nedela, bidejki samite uvidoa deka ne bese vo red sto bev odbien. Duri i kafe me pocastija. Za toa sum im mnogu blagodaren i uste edna sa napomenam, NE MI POBARAA NIKAKVI PARI. Neka baraat nepravilnosti ovie od MP, ama da ne gi maltretiraat site sega so dopuna i gluposti.

(Malku zabegav so muabetov pak :D)

Koga sme kaj posrednikot "najdobar na svet so vrski u MP" kako sto velis, aj kazi mu ako e tolku jak momak, neka prasa "kaj negoviot covek u MP" zosto nema objavuvanje na ukazi i koga ke ima? Se so napisa toa okolu dopolnitelnata, se go znaeme, ne znaeme samo zosto nema ukazi.
Ako ni dade tocno info, i ako bide kako sto ke kaze, togas stvarno ke veruvame deka e Nomer Edno i ke go falime ovde :sneaky:

A tie prikaski za mali deca nem tuka na ovaa tema, nem na nas teren.... neka pisuva po fejsbuk grupite, tamu se "pacientite".

Mnogu pozdravi i cekame odgovor od nego.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Ok toa so ti kazal. Veke seto toa go znaeme ;)
Logicki koga ke razmislis i jas da sum posrednik, ako me prasas ke ti go kazam toa istoto, pa i poveke. Ne mi treba "moj covek informant od MP" da ja sklopam prikaznata ;) Mesec i poveke go pravime toj muabet ovde, so spodeluvanje info od vesti od pravosudie, izjavi na ministri, izjavi na direktorkata nova, izmeni na zakoni novi od mart i so spodeluvanje na info ovde od clenovite sto pocnaa da gi stavat na dopuna, bas kako sto ti kazal. Seto toa pocna od koga onaa se vrati na funkcija, a togas stignaa so promeni od fin. vo polozitelna bas okolu molba 12000/2018 ili prepiski okolu 10000/2019 pa nagore.
Pred da dojde ovaa gi nemase tie proverki, tuku minuvaa site na polozitelno sto se ok, a onie sto ne im bese nesto vo red gi odbivaa na sovet.
Posrednikot si cital na ovoj forum, grupi po facebook info po bugarskite novini i si sklopil ubava prikaska da im prodava na svoite stari i novi "pacienti". Bravo za nego ;)
Ostavi gi tie prikaski veke so DABC deka zimale od site pari, gi fatija poedinci koj bea zamesani vo toa, ke si odgovaraat, toa e zavrsena rabota, sto k**ov mi ima sega pak da im e kriv DABC. Vladimirov e seuste tamu, znaci deka toj e vo red, pronajdeni se, da kazeme proishodite koj se izdadeni za pari i rabotata e rascistena.
Eve jas licno po vtor pat sum u igra, dva pati vadev sam, bez posrednik proishod od DABC, so dokumenti kako i site drugi, pa nitu ednas ne mi bese pobarano pari od nikoj tamu. Duri bea epten fer, me soslusaa prviot pat koga bev odbien, pa duri sami se ponudija da mi pomognat (bez pari da mi pobarat) i mi kazaa tocno kakvi dokumenti da odnesam za da mi izdadat odnovo proishod vrz osnova na predok i potvrda od zdruzenie so koj aplicirav po vtor pat. Se pogodi slucajno, sum se raspraval so eden od glavnite tamu, bez da znam koj e, pred DABC okolu mojot slucaj. I mi go izdadoa vednas, za 1 nedela, bidejki samite uvidoa deka ne bese vo red sto bev odbien. Duri i kafe me pocastija. Za toa sum im mnogu blagodaren i uste edna sa napomenam, NE MI POBARAA NIKAKVI PARI. Neka baraat nepravilnosti ovie od MP, ama da ne gi maltretiraat site sega so dopuna i gluposti.

(Malku zabegav so muabetov pak :D)

Koga sme kaj posrednikot "najdobar na svet so vrski u MP" kako sto velis, aj kazi mu ako e tolku jak momak, neka prasa "kaj negoviot covek u MP" zosto nema objavuvanje na ukazi i koga ke ima? Se so napisa toa okolu dopolnitelnata, se go znaeme, ne znaeme samo zosto nema ukazi.
Ako ni dade tocno info, i ako bide kako sto ke kaze, togas stvarno ke veruvame deka e Nomer Edno i ke go falime ovde :sneaky:

A tie prikaski za mali deca nem tuka na ovaa tema, nem na nas teren.... neka pisuva po fejsbuk grupite, tamu se "pacientite".

Mnogu pozdravi i cekame odgovor od nego.
Јас само да се надоврзам...

да ја искористиме добрината на посредникот и неговите јаки врски во МП, покрај тоа што Алтаир те замоли да прашаш... нека протне и уште 2-3 за да може да ја информира неговата клиентела... однапред благодарани

1. кога ќе се откочи процесот за оние кои чекаат адреса а подигнале указ од амбасада/конзулат и ќе можат да одат во општина?
2. Дали планираат термините за закажување интервју да ги отворат и на кој интервал би ги отварале и колку месеци ќе пуштат отворени?
3. Прашај како иде новиот закон за новите апликанти, дали иде побрзо или си го чекаат редот да се завршат претходните години?

Нека се надоврзе уште некој ако има прашање што ќе ни биде одговорот од општо добро ама со усул бидете...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Веќе почна да се шири пропадна дека ако се изјасниме како Бугари на пописот, ќе сме земеме побрзо државјанство. Луѓе, не наседнувајте на тие глупости. Не бидете наивни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom