Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
Evo posle skoro 5 godina i ja sam uzeo pasos i lk. U ponedeljak 23. Avgusta sam podigao drzavljanstvo u sredu 25. sam uzeo pasos i lk. Znaci sve sam zavrsio za 3 dana, ako neko hoce broj posrednice, neka mi posalje pm. Hvala svima na forumu, dosta ste mi pomogli oko celog procesa. Srecno svima
So srekja da e, ako sakate brojot od posrednickata ve molam
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
Ова е списокот на преписки по конзулски пат (@Altair75 ме замоли да го постирам бидејќи е во гужви).

Особена благодарност до сите што учествуваа во припремата на истиот, со тоа му помогнавте многу на @Altair75 и на сите оние кои ќе чекаат во иднина бидејќи ќе проверуваме според овој список и точно ќе знаеме до каде е процедурата во одреден момент.

Особена благодарност до членовите:

@Altair75
@alanser
@Makva
@Inna123
@iva-iva
@lolita19
@Peroronchino
@SlavisaMali

Доколку некој испуштив, а прегледуваше Ви се извинувам.

Особено е битно што си помагате еден на друг и тоа е за поздравување бидејќи само така ќе имаме навремени и точни информации.
Браво дечки!!!
 

Attachments

Член од
30 август 2021
Мислења
3
Поени од реакции
7
Zdravo, ako moze da odgovori nekoj
Majka mi ima brakja koi imaat bugarski pasosi od koj edniot veke zivee 20 godini vo bugarija, moze li da zeme pasos preku taa vrska i kolku vreme bi traela procedurata. Fala vi
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Zdravo, ako moze da odgovori nekoj
Majka mi ima brakja koi imaat bugarski pasosi od koj edniot veke zivee 20 godini vo bugarija, moze li da zeme pasos preku taa vrska i kolku vreme bi traela procedurata. Fala vi
нормално, се поврзува по златна линија (мајка, татко, брат, сестра) и плус изводи/умреници на основа на кои братот го добил државјанството. околу времетраење на постапката прочитај прва страна на форумов.
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
Kako da se dojde do orginalen dokument na bugarski jazik ako od istiot imam kopija....postoi li nacin...fala Vi
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Kako da se dojde do orginalen dokument na bugarski jazik ako od istiot imam kopija....postoi li nacin...fala Vi
На документот треба да пишува од која институција е издаден. На пример, за извод на родени (бг општина) ќе се обратиш во Општината, за воена книшка би требало да постојат податоци во архив.
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60
На документот треба да пишува од која институција е издаден. На пример, за извод на родени (бг општина) ќе се обратиш во Општината, за воена книшка би требало да постојат податоци во архив.
Se raboti za star dokument....edniot of 1921 g...drugiot of 1941 g.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Se raboti za star dokument....edniot of 1921 g...drugiot of 1941 g.
Имаат податоци и за тој период. Не знам за каков документ станува збор. Консултирај се со посредник или прашај некој во Бг здруженија, тие најдобро ќе те упатат каде да бараш податоци зависно од документите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom