Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
A nesto procitav niz temava deka moze prvoto odenje da se skrati so posrednik ako odam, pa jas da odam vo sofija samo na vtoroto za slikanje ili gresno sum razbral?
Sakam nekako da gi odbegnam guzvite ako e mozno, pa dali taa varijanta so posrednikot ke mi pomogne vo toa, i nekoj ako ima dobar posrednik neka spodeli kontakt molam.
Указ треба да подигнеш сам, тоа е првото одење... потоа во ист ден ќе стигнеш да поднесиш документи за ЕГН и според гужвите најверојатно нема да го подигнеш исиот или наредниот ден - тука оставаш полномошно на посредникот, мада и не мораш бидејќи при следното твое одење Софија го подигаш ЕГН бројот и одиш во МВР да се сликаш за лк и пасош кои и онака имаш опција да ги подигнеш во 1 ден или ако сакаш да богатиш некој посредник да си платиш за 3 дена и останатите пари да му ги дадеш него ;)

Две одења во Софија никако не ти гинат, освен ако не закажеш термин за подигање на указ во понеделник рано сабајле, па да успееш ист ден да поднесиш за ЕГН и со „добра конекција“ да ти излезе ЕГН наредниот ден па да се сликаш за лк и пасош и сето тоа да го решиш со 2-3 дена во Софија, враќајки се со пасош во рака.

Има и такви и такви искуства, секој со среќата. ;)
Официјално, сега се чека за ЕГН 10 дена (пишува и на сликата марин што ја постави неколку постови погоре)
Неофицијално, снаџи се па живи.

Во секој случај реагирај, не спиј на уши.
Со среќа и пиши што си направил тука на темата за и другите да имаат увид во работите. :)))))))))
 
Член од
13 јули 2020
Мислења
17
Поени од реакции
43
Ako sakas da go podignes u Sofija, brzo zakazi si termin na data koja ti odgovara.... prvi slobodni imas na 5-ti avgust. Sega vidov deka seuste ne ti e smenet statusot i mozes da zakazes termin za podiganje u Sofija.
Ako ti se smeni deka ukazot ti e praten vo konzulat, nema da mozes da odes preku Sofija i ke treba da cekas mnogu poveke vreme dodeka da go zemes pasosot.
Zakazan termin, za 23. Avgust. Hvala na odgovorima
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
За тоа дали треба нов извод на раѓање за сликање еве го законот во Бугарија каде јасно пишува дека може и фотокопија од македонскиот пасош каде ќе се идентифицирате.Значи нетреба малтретирање со нов извод и превод и легализација.Барем јас така мислам и гледам и читам.?
Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2019 г., в сила от 02.04.2019 г.) При подаване на зајавление за издаване на п'рва лична карта к'м зајавлението се представја и удостоверителен документ за раждане, в случај че зајавителјат не притежава валиден документ за самоличност, с којто да се идентифицира. По изклјучение могат да се представјат и други официални документи,
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
За тоа дали треба нов извод на раѓање за сликање еве го законот во Бугарија каде јасно пишува дека може и фотокопија од македонскиот пасош каде ќе се идентифицирате.Значи нетреба малтретирање со нов извод и превод и легализација.Барем јас така мислам и гледам и читам.?
Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2019 г., в сила от 02.04.2019 г.) При подаване на зајавление за издаване на п'рва лична карта к'м зајавлението се представја и удостоверителен документ за раждане, в случај че зајавителјат не притежава валиден документ за самоличност, с којто да се идентифицира. По изклјучение могат да се представјат и други официални документи,
А ти лично што документ поднесе кога отиде во МВР да се сликаш т.е. што документ за самоличност претстави таму?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
А ти лично што документ поднесе кога отиде во МВР да се сликаш т.е. што документ за самоличност претстави таму?
makedonskiot pasos go pokazav a sega za decava ce opam da se slikaat pa zatoa ja otvaram temava dali treba ili ne treba.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
makedonskiot pasos go pokazav a sega za decava ce opam da se slikaat pa zatoa ja otvaram temava dali treba ili ne treba.
Значи не знаеш, а штом не знаеш те молам да не прејудицираш дали треба или не - без разлика што пишува во законот.
Можеби пишува во законот НО никој не пробал, па ете востановена пракса им е да бараат изводи.

АКО си поминал за тебе со пасош тогаш зошто за децата би ти барале изводи наместо пасош? Конфузно ти е прашањето.
Јас би ти рекол вади си изводи, а пробај со пасош. Како ќе поминеш така напиши тука и сподели искуство.

Според ова што се случува и луѓе што одат носат изводи - досега како пракса, за ова со пасош само никој не напишал досега (барем јас немам забележано).
Фала за новиот момент со цитат од законот и извести како си поминал кога ќе се вратиш.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Nekoj poupaten
Nie sto sme polozitelno fevruari ke stigneme da potpisat ukaz pred izborite oktomvri?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Nekoj poupaten
Nie sto sme polozitelno fevruari ke stigneme da potpisat ukaz pred izborite oktomvri?
Никој не знае друже, верувај. Се потпишуваат укази во бранови, еве гледаш и сам.
Најверојатно не, искрено кажано (а ако се потпишат многу во месец август - што ќе ме чуди и е малку веројатно, можеби и да).

Но и ова е "временска прогноза" и затоа е неблагодарно вакви постови во вид на прашања и одговори да пишуваме на темава - никој не знае, а може да зезнеме некој кој им свои планови...
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Јас по совет на мојот посредник однесов копија од венчаницата со цел сопругата да ми ја внесат во националната база на регистри и да може да ја имаат заведено како мој поврзан субјект со цел кога ќе барам дозвола за престој и дозвола за работа во странство да ја имаат веќе евидентирано и процедурата полесно да оди во Европа како сопружник мој! Истото го направив и за Матео синот со цел кога ќе поднесувам документи за него за државјанство и конкретно за него кога ќе треба да вадам документи за упис во градинка во Холандија полесно да го најдат зошто веќе и он и сопругата ќе ми фигурираат како поврзани субјекти на мене кој сум граѓанин на земја членка на ЕУ а тие двајца не се граѓани на ЕУ!

Сепак како и да е ако си у брак преведената венчаница ќе ти треба за во МВР и трошокот ќе ти биде 60 стотинки за копија од преводот на изводот и твое е дали ќе го дадеш или не во општина... за 20денари станува збор и за една копија, па дали требала или не требала безвезно е да прашаш, направи ја и остави на нов дали ќе ти ја земат или не... мене ми ја земаа со другите документи!


Sent from my iPhone using Tapatalk
I jas bi odnel za site, znaci treba za mene Izvod, za zena mi Vencanica (dali za nea treba isto izvod rodeni ili dovolno e samo vencancica) i za decata sakam da odnesam izvodi.
Tie site izvodi i vencanicata treba da bidat originali? Bitno e da se novi ne postari od nekoj odreden broj na meseci ili?

Fala odnapred!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Никој не знае друже, верувај. Се потпишуваат укази во бранови, еве гледаш и сам.
Најверојатно не, искрено кажано (а ако се потпишат многу во месец август - што ќе ме чуди и е малку веројатно, можеби и да).

Но и ова е "временска прогноза" и затоа е неблагодарно вакви постови во вид на прашања и одговори да пишуваме на темава - никој не знае, а може да зезнеме некој кој им свои планови...
Do koja prepiska od 2019 imaat potpisani ukazi?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Do koja prepiska od 2019 imaat potpisani ukazi?
Види на постовите и списоците од членот Алтаир (некоја страна поназад), мада не е битна преписката туку датумот на положително во списоците кај Бибо, така според твојот датум на положително ќе се ориентираш отприлика.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
ДЕКЕМВРИ 2020
11.12.2020 @dule_bule_1 [УКАЗ]
ХХ.12.2020 @goalien1 [УКАЗ]
30.12.2020 @deksamk - инт СОФ 19.02.2019 [УКАЗ]
30.12.2020 @Protokol - инт СК 15.11.2018 [УКАЗ]
30.12.2020 @Patrik.Mkd - инт СОФ 01.06.2018 [УКАЗ]
31.12.2020 @TheChosenOne - инт СОФ 11.06.2018 [УКАЗ]

ЈАНУАРИ 2021
08.01.2021 другарка на @bacive
12.01.2021 @motul - инт 05.06.2018
20.01.2021 @vacimance - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019 - потврда
20.01.2021 @FunkNow - фин 07.08.2020 - инт СОФ 20.02.2019
20.01.2021 @mr.viktor - фин 26.11.2020 - инт СОФ 16.07.2018
Opaaa :) Dekemvri go zavrsile, barem od nasiot spisok.
Januari sto se na polozitelno sekogas imalo pomalku prepiski, brgu ke go pominat so 3-4 ukazi, ama fevruari i mart ke bidat mnoogu dolgi. Ovde se mnogu prepiski, ako se sekavate na toj period, od januari 2019 site sto nosea dokumenti vo MP, vo ist den pravea i intervju, so sto se skrati cekanjeto od podnesuvanje dokumenti i zakazuvanje intervju posle 8-10 meseci (jas sum vo ovie :(), + vo isto vreme tie sto bea, da kazeme "po staro" so termini zakazani od 2018 za 2019, pravea intervju vo isto vreme, vo glavnata zgrada na MP, bukvalno vo podrumot pod zgradata, kade sto imaa prostorii samo za sproveduvanje na intervjua.
Sakam da kazam deka, ako prodolzat barem preku edna nedela da objavuvaat serija od desetina ukazi, bi mozele da se nadevame deka kolku tolku ke mrdne cela procedura malku pobrzo, barem za tie sto sto cekaat na finalna od noemvri dekemvri 2020. A onie sto sme na polozitelno se videlo naseto, gi probivame site rokovi, abe rasturame gi :tapp:. Barame medal za izdrzlivost da ni dadat :sneaky: . Od denes vleguvam vo 4 mesec na polozitelno, a sum megu poslednite od spisokot sto se na ovoj status. Koj saka neka cestita, ebago :D
Ajde ukaaaaaaaziiiiiiiiiiiiiii pustejteeeeeeeee :чда: (fale mi @barselona123) :pijani:
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Никој не знае друже, верувај. Се потпишуваат укази во бранови, еве гледаш и сам.
Најверојатно не, искрено кажано (а ако се потпишат многу во месец август - што ќе ме чуди и е малку веројатно, можеби и да).

Но и ова е "временска прогноза" и затоа е неблагодарно вакви постови во вид на прашања и одговори да пишуваме на темава - никој не знае, а може да зезнеме некој кој им свои планови...
Dekemvri e iscisten. Januari ima mnogu malku prepiski. Taka da jas mislam deka ima sansi.
Jas sum od April 2020 na polozitelna pa se nadevam do nova godina da stignam na red za ukaz :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Dekemvri e iscisten. Januari ima mnogu malku prepiski. Taka da jas mislam deka ima sansi.
Jas sum od April 2020 na polozitelna pa se nadevam do nova godina da stignam na red za ukaz :)
Дај Боже и поскоро, на сите тоа Ви посакувам што сте на темата.

Моето искрено мислење е дека до октомври малку ќе кренат рачна. Живи били па видели, јас сакам да сум грешка па сите да добијат што поскоро.

Само прогнозираме вака, нема реална основа на муабетот + следуваат избори... никој не знае како ќе се одвиваат работите.
Да се надеваме на најдобар исход за сите.

@Altair75 бато за тебе посебно ќе се опиме, само нека бидне работата!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom