Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
@Ochaen_domakin , ti blagodaram, navistina ova lici deka i prethodno se javuval vakov status. Te molam dali mozes da mi kazes otkoga go dobi ovoj status dali dostavuvase dopolnitelni dokumenti razlicni od prethodno podnesenite. Ako podnesuvase sto podnese? Ili ako ne podnesuvase dali samo vrz osnova na dopolnitela analiza na postojnite ti dadoa ukaz. Prasuvam zatoa sto jas mislam deka imam dostaveno se sto e pobarano do sega. No ne sum samo jas, nie sme cetvorica sto zaedno ja terame procedurava od samiot pocetok, bevme zaedno na intervju, site imame proishod po razlicen dedo/pradedo, i site denes dobivme ist status.
Jas poshto preku posrednik sum istite dokumenti mu gi pushtiv.. izvodi,posmrtnici i kopija od pasosh, a posrednikot dali izvadi neshto plus toa neznam..
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
И се смени статусот после 3 носење и во што?

Дали истите док ги доставивте и на кој статус за дополнителна, овај сега или тој стариот статус (бидејќи различни се)?
Beshe na finalna od 25.12 posle to pred 1 mesec se smena ovaj status.Bev vo konzulatot da prasam dali e samo izvodite i potvrdata treba.Po 2 nedeli po 3 pat gi nosev vo Sofija i za 12dena se smeni ja vratija pak na finalna(vo konzilatot mi kazaa da gi nosam pobrzo vo rokot daden pak da se smeni AKO slucajno ispadni dr. Da baraat)
 

Attachments

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Beshe na finalna od 25.12 posle to pred 1 mesec se smena ovaj status.Bev vo konzulatot da prasam dali e samo izvodite i potvrdata treba.Po 2 nedeli po 3 pat gi nosev vo Sofija i za 12dena se smeni ja vratija pak na finalna(vo konzilatot mi kazaa da gi nosam pobrzo vo rokot daden pak da se smeni AKO slucajno ispadni dr. Da baraat)
Ова практично е стариот статус за дополнителна (сега има нов, се разликуваат) и всушност посредникот најверојатно не ги доставил изводите и потврдата од бг клуб (др објаснување немам).

Но, не е проблем, штом ги достави во рокот сега не верувам да имаш никакви проблеми за понатаму (нема да се смени трет пат во финална) и треба да е положително следниот статус.

Со среќа!!
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Ова практично е стариот статус за дополнителна (сега има нов, се разликуваат) и всушност посредникот најверојатно не ги доставил изводите и потврдата од бг клуб (др објаснување немам).

Но, не е проблем, штом ги достави во рокот сега не верувам да имаш никакви проблеми за понатаму (нема да се смени трет пат во финална) и треба да е положително следниот статус.

Со среќа!!
Edna zabeleska okolu ova
na 30.10.2019 bev so smenet status od finalna na dopolnitelna,odnesov novi dokumenti,izvodi,kopija od DABC,potvrda os BG klub,posle 13 meseci bev vraten pak na finalna i posle 1 mesec na polozitelna
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
10
Поени од реакции
53
Nekoj ako odi nakaj Sofija nedela vecher na 18ti, za vo ponedelnik sabajle da sme tamu, i ako ima slobodno mesto neka me kontaktira
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
100
Поени од реакции
108
Moze li uste da se podigne ukaz? Rece nekoj posle 15. deka e kraj.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
S obzirom da se pojavio novi status, svima nerazumljiv i pomalo smo svi uplaseni jer je vecina nas aplicirala na isti nacin(predak rodjen pre 1918.i potvrda iz bg kluba) i vecina je nosila opet ista dokumenta u ministarstvo.
Kako bi pokusali da saznamo potencijalni razlog ovakvog statusa, svi vi koji ste dobili ili cete dobiti takav status, napisite detaljnije informacije o vasem predmetu.
-Da li ste sigurni da ste nosili dopunska dokumenta u ministarstvo, tj da li ste odneli licno?
- Od kojeg bugarskog kluba ste dobili potvrdu?
- Da li je vas predak iz mesta sa 100% bugarskim zivljem po istoricaru Kncovu ili manje?
Sto vise informacija date, potencijalno cete pomoci nekom drugom.
Hvala unapred.
Bidejki jas go imam toj status i seuste ne znam koja e pricinata vo interes na site e da se potrudime da otkrieme, pa me interesira slednoto : Dali nekoj od vas ima posneseno dokumenti do DABC so potvrda od Marinela od Bitola. Dokolku ima dali imate dobieno ukaz ili ste pominale vo polozitelno. Ova prasuvam od pricina sto jas i uste trojca so celosno ispravni dokumenti,so proishod od razlicni preci,od razlicni kraevi na Makedonija, zaedno apliciravme i vo DABC i vo MP, uredno dva pati odneseni dokumentite i site go dobivme ovoj status. Edinstveno zaednicko na site cetvorica ni toa sto potvrdite ni bea od Marinela a ne od Lazar. Ve molam za info koj moze da se vkluci, od interes ni e na site da dojdeme do pricinata
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
До 15.07.2021 кој подигне подигне указ од Софија
Потоа чекајтеси термини
Инфо од конзулат Битола денес.
Znaci mi stasaa anuliran zakazan termin za fevruari 2022 sto go imav zakazan i mi DADE opcija da zakazm odnovo i ZAKAZAV ZA UTRE ALOOOOOO NA ZAKAZANO ODAM UTRE. Porakata na email ja dobiv
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Znaci mi stasaa anuliran zakazan termin za fevruari 2022 sto go imav zakazan i mi DADE opcija da zakazm odnovo i ZAKAZAV ZA UTRE ALOOOOOO NA ZAKAZANO ODAM UTRE. Porakata na email ja dobiv
Не се возбудувај, кај сите така стига. :)
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Некои 300 страни претодно пишав, после месец ипол два еве уште нема никаква промена за тие што се на финална. Се изначекав за задолжителна некои 17 месеци, изгледа без година дена не поминувам со финалнава.
Bad luck :place:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Некои 300 страни претодно пишав, после месец ипол два еве уште нема никаква промена за тие што се на финална. Се изначекав за задолжителна некои 17 месеци, изгледа без година дена не поминувам со финалнава.
Bad luck :place:
Започнаа да менуваат статуси баш оваа и претходнста недела (можеш да видиш на последните неколку страници).
Трпение, ќе биде се'.




Moze li uste da se podigne ukaz? Rece nekoj posle 15. deka e kraj.
Јас да сум на твое место палам кола и СЕГА ВЕДНАШ заминувам.
Балкан е ова, пробај си ја среќата, ризикувај време и пари - сепак е последен ден од оваа недела (а само ден после најавата за престанок на издавање укази - неофицијална најава, да потенцирам пошто деновиве не сум проверил сајт на МП, во движење сум).

Јас не би чекал, ТИ најдобро си знаеш за себе. :))))))
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
100
Поени од реакции
108
Тек во август можеме да одиме со сестра ми во Софија, сега сме на работа. Имаме подигнато државјанство во фебруари, али мислам дека писмо нема никогаш да стигне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom