Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Samo da ve informiram, nokeska bevme vo 3.40 tamo, imase 8 dusi pred nas potoa jas @Bobi_broker i @ton4hi, cekavme do 11 i nesto, bidejki vcera ostanale 30tina dusi demek na spisok a izlegoa skoro 100 niv gi procitaa prvi pa posle tie so licni karti pa nas na kraj ke ci pratam slika od grupata koja cekase u 12 napladne, nie podignavme ukaz i poddadovme za adresa i egn. vi posakuvam uspeh ne se otkazuvajte i site da docekate ukaz
auuuuu 7 saati cekanje.... nekoi od posrednicive ako go cita forumov, neka pise taksa za cekanje :D umesto da se dreme od 4 nautro, bolje da si platis nekoj da dremi za tebe :D pa pola saat pred da ti dojde red da odis ko normalen covek...
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
22
Поени од реакции
23
Sto dokumenti se nosat vo pravosudjeto za podignje ukaz???
Ako nekoj saka da delime prevoz dogovoren sum so Taxi 80 evra od Kumanovo do Sofija povagjam ponedelnik sprema vtornik 28mi sprema 29ti navecer za Sofija tocno vreme šeuste nemam utvrdeno pozdrav
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Sto dokumenti se nosat vo pravosudjeto za podignje ukaz???
Ako nekoj saka da delime prevoz dogovoren sum so Taxi 80 evra od Kumanovo do Sofija povagjam ponedelnik sprema vtornik 28mi sprema 29ti navecer za Sofija tocno vreme šeuste nemam utvrdeno pozdrav
1 slika pasoski format (pozadi ime prezime na kirilicno bugarsko pismo)
uplatnica 51.33 leva mislam bese za podiganje ukaz
i prijavuvanje adreasa listeto da se popolni go imas i u ministerstvo koga ke vlezes samo da napises adresa ime prezime i potpis
I najvazno pasosot
 
Член од
1 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
64
1 slika pasoski format (pozadi ime prezime na kirilicno bugarsko pismo)
uplatnica 51.33 leva mislam bese za podiganje ukaz
i prijavuvanje adreasa listeto da se popolni go imas i u ministerstvo koga ke vlezes samo da napises adresa ime prezime i potpis
I najvazno pasosot
@mkdboy24
Da li može da se uzme sve za 2-3 dana, ukaz, egn, adresa i pasoš?
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
@mkdboy24
E hvala! Jer posrednik mi kaže da dodjem u ponedeljak završavamo za 3 dana sve... Samo s to hteo da vidim.
Hvala još jednom!
ti njega mu reci , moze ok docicu , sredimo to , al pare dobijes sve i + castenje 3ti dan kad uzmem pasos , i videces da te laze kad ti kaze ne moze tako, ma da ponedeljak kad podjes tamo u 2 3 sat cekace najmanje 100 dusi moldavci ukrainci i druge ,
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
109
Поени од реакции
119
Член од
23 јуни 2021
Мислења
4
Поени од реакции
16
Здраво на сите, јас сум нов член и од скоро почнав да го следам форумот. Сакам да споделам со вас низ што поминав овие години. Подадов документи во април 2017г. во Софија, преку вујко БГ лична карта.Произход добив после 16 месеци, на интервју бев на 17 април 2019г. и тогаш доставена потврда од Струмица како дополнителен документ. И сега 2 години и 2 месеци од интервју, и 4 години од како ја почнав процедураа наместо на Положително ми ги бараат документите по кој сум добил произход. Брат ми со истите документи поднесени една година пред мене, произход доби по вујко ми потоа достави потврда од Струмица и го зема пасошот во Декември 2020г.Сега повторно спремив од вујко ми БГ пасош + од брат ми БГ државјанство и БГ пасош. Се надевам дека конечно после толку време ќе бидам на положително и потпишан указ. Ова ми е моменталниот статус, барав по форумот но не најдов ваков статус. Се извинувам за долгиот пост. Поздрав
 

Attachments

Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Здраво на сите, јас сум нов член и од скоро почнав да го следам форумот. Сакам да споделам со вас низ што поминав овие години. Подадов документи во април 2017г. во Софија, преку вујко БГ лична карта.Произход добив после 16 месеци, на интервју бев на 17 април 2019г. и тогаш доставена потврда од Струмица како дополнителен документ. И сега 2 години и 2 месеци од интервју, и 4 години од како ја почнав процедураа наместо на Положително ми ги бараат документите по кој сум добил произход. Брат ми со истите документи поднесени една година пред мене, произход доби по вујко ми потоа достави потврда од Струмица и го зема пасошот во Декември 2020г.Сега повторно спремив од вујко ми БГ пасош + од брат ми БГ државјанство и БГ пасош. Се надевам дека конечно после толку време ќе бидам на положително и потпишан указ. Ова ми е моменталниот статус, барав по форумот но не најдов ваков статус. Се извинувам за долгиот пост. Поздрав
Ти текнува кој датум ти се смени статусот во "финална" ?
 
Член од
3 март 2017
Мислења
14
Поени од реакции
66
Samo da ve informiram, nokeska bevme vo 3.40 tamo, imase 8 dusi pred nas potoa jas @Bobi_broker i @ton4hi, cekavme do 11 i nesto, bidejki vcera ostanale 30tina dusi demek na spisok a izlegoa skoro 100 niv gi procitaa prvi pa posle tie so licni karti pa nas na kraj ke ci pratam slika od grupata koja cekase u 12 napladne, nie podignavme ukaz i poddadovme za adresa i egn. vi posakuvam uspeh ne se otkazuvajte i site da docekate ukaz
Три саати го потпирав то белото комбе,ама го зедов конечно указот,денес одам на сликање поззз
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Незнам точен датум затоа што не проверував редовно, при крајот на ноември беше
Значи се поместува промената на тој статус.

Иначе, не знам што да ти кажам. Сигурен си дека посредникот ги доставил документите ?
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Здраво на сите, јас сум нов член и од скоро почнав да го следам форумот. Сакам да споделам со вас низ што поминав овие години. Подадов документи во април 2017г. во Софија, преку вујко БГ лична карта.Произход добив после 16 месеци, на интервју бев на 17 април 2019г. и тогаш доставена потврда од Струмица како дополнителен документ. И сега 2 години и 2 месеци од интервју, и 4 години од како ја почнав процедураа наместо на Положително ми ги бараат документите по кој сум добил произход. Брат ми со истите документи поднесени една година пред мене, произход доби по вујко ми потоа достави потврда од Струмица и го зема пасошот во Декември 2020г.Сега повторно спремив од вујко ми БГ пасош + од брат ми БГ државјанство и БГ пасош. Се надевам дека конечно после толку време ќе бидам на положително и потпишан указ. Ова ми е моменталниот статус, барав по форумот но не најдов ваков статус. Се извинувам за долгиот пост. Поздрав
Site dokumenti v raka od vujko i brat i potvrda, izvod tvoj i plus izvodi ako mozes da najdes od tatko, dedo, pradedo (ako si vo moznost), na prevod i legalizacija vo sofija i od tamu LICNO vo ministerstvo da si gi predades.
Автоматски споено мислење:

moe mislenje e deka tie sto bevme na intervju vo 2019, preku posrednici, na denot na intervju sme gi dale samo proishodot i drugite dokumenti kako lekarsko itn., bez izvodi za dokaz od kade e steknat proishodot.
bar takov e mojot slucaj.
i zatoa, citajki go forumov, vidov deka pozelno e da se odnesat istite dokumenti na osnova na koi e dobien proishodot + potvrda od bugarski klub dopolnitelno vo MP, za da ne dojde do ovakvi situacii (koi vprocem se dobri, proslata godina direkt odbivaa radi nepotpolni dokumenti..)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom