Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Ima li nekakva informacija od toj FB vo vrska so ukazi koga i dali kje ima neka go prasa nekoj sto go sledi dali znae koga kje objavat
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
од каj знаеш па ти бе . jас живеам тука во бг 15 години и можам да кажам што народ зема државјанство турци араби цигани секаков вид . и албанци исто. од струга охрид тетово многу има кој ги познавам . и без инвестици затоа не шири глупави информаци.
Ocigledno ne ti jasni rabotite pred dve godini mozeshe sekoj so mito da zeme proizhod od dabc i zatoa se sluci aferata vo bg gi upasija pola dabc.EU i interpol reagirase vo BG zatoa sto imase ljuge so poternica sto se baraa a tie istite dobivaa drzavjanstvo so drugo ime no toj period zavrsi i zatoa od pred edna god i povekje se bara dvojni dokumenti vo MP da se odnesat za uvid i ne moze sekoj tuku taka da dobie drzavjanstvo bez poteklo od predok
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
imate li informacija kolku cini slikanje vo konzulat i sto dokumenti treba da se nosaT VO TAKOV SLUCAJ.Dali e vozmozno posle zemanje na ukazot od konzuat da se dojde do pasos bez da se odi vo Sofija, ili pak mora da se odi za EGN?
imate li informacija kolku cini slikanje vo konzulat i sto dokumenti treba da se nosaT VO TAKOV SLUCAJ.Dali e vozmozno posle zemanje na ukazot od konzuat da se dojde do pasos bez da se odi vo Sofija, ili pak mora da se odi za EGN?
Da,moze da se izvadi EGN i adresa bez da se odi vo Sofija preku posrednik.
Za slikanje za pasosh i lk vo ambasada ili konzulat potrebno e
Po dve kopii od mk pasos , egn , drzavjanstvo, preveden I legaliziras izvod
Ako izvodot ti e veke legaliiran SE plaka 71 evro a ako treba I leg.na izvod vkupno 86 evra
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Da,moze da se izvadi EGN i adresa bez da se odi vo Sofija preku posrednik.
Za slikanje za pasosh i lk vo ambasada ili konzulat potrebno e
Po dve kopii od mk pasos , egn , drzavjanstvo, preveden I legaliziras izvod
Ako izvodot ti e veke legaliiran SE plaka 71 evro a ako treba I leg.na izvod vkupno 86 evra
Toa znaci deka poveke se isplaka da se odi na slikanje vo Sofija? Sigurno ke fati pomalku i pobrzo?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Toa znaci deka poveke se isplaka da se odi na slikanje vo Sofija? Sigurno ke fati pomalku i pobrzo?
Za redovna postapka so cekanje od 30 dena direkno vo Sofija(58 leva),a ako se odi preku ambasada se ceka 2 do 2,5 meseci .
Ova e cena samo za slikanje vo MVR ,neli ako prethodno go imate podignato drzavjanstvoto i izvadeno EGN i adresa.
 
Член од
13 јули 2020
Мислења
17
Поени од реакции
43
Pozdrav, citam ovde po forumu i ne mogu najbolje da razumem nesto. Ako si osudjivan u Srb, mozda imas problem za dobijanje pasosa? Ili to vazi sam za eu.?Nije mi taj deo najjasniji a mozda sam i pogresno procitao i razumeo. Ima li neko da mi pojasni? Hvala.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Pozdrav, citam ovde po forumu i ne mogu najbolje da razumem nesto. Ako si osudjivan u Srb, mozda imas problem za dobijanje pasosa? Ili to vazi sam za eu.?Nije mi taj deo najjasniji a mozda sam i pogresno procitao i razumeo. Ima li neko da mi pojasni? Hvala.
received_517846512521474.jpeg
Ova go objaviv pred 2 dena vidi sam deka finalna ne ja proagas...
Автоматски споено мислење:

@Filipsrb to moze da bude problem, jer ja sam vadila dokumente da nisam osudjivana i u Makedoniji i u Srbiji jer zivim tu
Imas 2 drzavjanstva i sega bugarsko vadis?
 
Член од
29 октомври 2020
Мислења
48
Поени од реакции
105
Da se nadovezem, ti vadis potvrdu za neosudjivanost u zemlji u kojoj zivis, a oni mogu u svom sistemu da provere i za eu, to je nesto drugo
Автоматски споено мислење:

@miskolo Da, imam dva sega
 

Kajgana Shop

На врв Bottom