Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Ako moze nekoj da mi gi pusti prasanjata za na intervju
Jas gi imam ama ne se citaat ubavo
Fala
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911

Attachments

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Nisam razumeo. Stara-nova direktorka koje institucije? DABC, ili neke druge? Kakve ingerencije ima DABC u procesu finalne provere ministarstva pravosudja? Molim objasnjenje.
Pricamo o direkciji " Blgarsko grazdanstvo".
DABC nema nikakve ingerencije u procesu finalne provere.
Uveli su novi status u kojem traze da se predstave dodatna dokumenta o poreklu u DABC.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Site sto bea vo Sredec rekoa deka ne barat akt za brak, a akt za radjanje moze kopija. Sto e sega tocno?
Јас по совет на мојот посредник однесов копија од венчаницата со цел сопругата да ми ја внесат во националната база на регистри и да може да ја имаат заведено како мој поврзан субјект со цел кога ќе барам дозвола за престој и дозвола за работа во странство да ја имаат веќе евидентирано и процедурата полесно да оди во Европа како сопружник мој! Истото го направив и за Матео синот со цел кога ќе поднесувам документи за него за државјанство и конкретно за него кога ќе треба да вадам документи за упис во градинка во Холандија полесно да го најдат зошто веќе и он и сопругата ќе ми фигурираат како поврзани субјекти на мене кој сум граѓанин на земја членка на ЕУ а тие двајца не се граѓани на ЕУ!

Сепак како и да е ако си у брак преведената венчаница ќе ти треба за во МВР и трошокот ќе ти биде 60 стотинки за копија од преводот на изводот и твое е дали ќе го дадеш или не во општина... за 20денари станува збор и за една копија, па дали требала или не требала безвезно е да прашаш, направи ја и остави на нов дали ќе ти ја земат или не... мене ми ја земаа со другите документи!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Sega na https://publicbg.mjs.bg/ treba da zakazam datum za udostovorenie, mora toa vo Sofija ili moze preku ambasada vo Skopje?
Ne mi se brza nesto mnogu, ama cisto da znam ako nekoj ima iskustvo otprilika kolku vreme trae postapka preku Sofija, a kolku preku ambasada (ako voopsto e mozno)?
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
28
Поени од реакции
54
Decki bidna rabotata i deka mene.
Ukaz 129.
Naredija se rabototite. Vo petok sekako sleguvav dolu.
Mislam deka nekoj imase detalen opis za podignuvanja da ukazot, podnesuvane za maticen i pasos ama ne mozam da go najdam postot. Moze li nekoj da go spodeli? Dali za maticen seuste cekalo se po 4-5 dena?

Kako odi procedurata za deca pod 14 godini sega? Dali treba nanovo baranje? Dali po avtomatizam se dobiva koga ke se prijavat vo opstina?
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
100
Поени од реакции
108
Znaci vo Sredec se davat kopiji od dvata prevedeni izvodi, a originalnite odat vo MVR za pasos? Ne razbrav samo Marin za sin ti. I negoviot izvod rodeni dade vo Sredec?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Sega na https://publicbg.mjs.bg/ treba da zakazam datum za udostovorenie, mora toa vo Sofija ili moze preku ambasada vo Skopje?
Ne mi se brza nesto mnogu, ama cisto da znam ako nekoj ima iskustvo otprilika kolku vreme trae postapka preku Sofija, a kolku preku ambasada (ako voopsto e mozno)?
Преку амбасада засега процедурата е бунар без дно. Никој не знае кога ќе тргне со писмата од средец, инаку бараше до Софија со писмо до МП да ти го пратат указот во амбасада (НО, буквално се' е закочено таму... и дури имаше искуства на луѓе кои чекаа указ да си подигнат од амбасада по цел месец).

Така да, закажи си термин на сајтот (не губи време пошто сам да не ти се смени по автоматизам статусот) и денот кога ќе одиш да подигнеш указ на закажаниот термин ако имаш среќа ќе поднесиш документи и за ЕГН т.е. ќе го подигнеш егн бројот (иако засега тоа е скоро невозможно заради гужви).

Без разлика дали со подигнат или без подигнат ЕГН, следно одење Софија ќе ти биде да подигнеш ЕГН, да се сликаш и во ист ден да подигнеш лк и пасош.

Со 2 одења Софија во најголем размах од недела до две го решаваш цел проблем на ситуација од указ до пасош во рака. Искористи го ова додека го има.

Преку амбасада може да те кошта месеци и месеци нервози.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Znaci vo Sredec se davat kopiji od dvata prevedeni izvodi, a originalnite odat vo MVR za pasos? Ne razbrav samo Marin za sin ti. I negoviot izvod rodeni dade vo Sredec?
да, преведен го дадов за синот ама немаш потреба за децата, јас чисто за него го дадов за кога ќе барам документи од ЕУ да го имаат евидентирано и побрзо да ги завршам (временски) сите документи кои ги влечат за негови потреби тамо дур му закажам и него за пасош! А за копијата од венчаница мој совет ти е да ја однесеш зошто ако сопругата ти нема ЕУ пасош здравје ако план ти е да одите да работите во Европа, доколку ја имаат евидентирано со приложениот доказ во општина (доказ-венчаница), апликацијата за работна дозвола и аплилацијата за престој во Европа преку сопружник многу многу побрзо ќе ти оди и наместо месеци... недели ќе чекаш дозвола за да добие она и почне со работа и ќе се поптедиш од доп. трошоци и документи и преводи ќе ти ги бараат од МК па дури и од БГ за потребите на земјата во ЕУ кај што ќе бидете!
ова од посредникот ми беше совет за во иднина да заштедам на време, нерви, пари и процедури!
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Преку амбасада засега процедурата е бунар без дно. Никој не знае кога ќе тргне со писмата од средец, инаку бараше до Софија со писмо до МП да ти го пратат указот во амбасада (НО, буквално се' е закочено таму... и дури имаше искуства на луѓе кои чекаа указ да си подигнат од амбасада по цел месец).

Така да, закажи си термин на сајтот (не губи време пошто сам да не ти се смени по автоматизам статусот) и денот кога ќе одиш да подигнеш указ на закажаниот термин ако имаш среќа ќе поднесиш документи и за ЕГН т.е. ќе го подигнеш егн бројот (иако засега тоа е скоро невозможно заради гужви).

Без разлика дали со подигнат или без подигнат ЕГН, следно одење Софија ќе ти биде да подигнеш ЕГН, да се сликаш и во ист ден да подигнеш лк и пасош.

Со 2 одења Софија во најголем размах од недела до две го решаваш цел проблем на ситуација од указ до пасош во рака. Искористи го ова додека го има.

Преку амбасада може да те кошта месеци и месеци нервози.
A nesto procitav niz temava deka moze prvoto odenje da se skrati so posrednik ako odam, pa jas da odam vo sofija samo na vtoroto za slikanje ili gresno sum razbral?
Sakam nekako da gi odbegnam guzvite ako e mozno, pa dali taa varijanta so posrednikot ke mi pomogne vo toa, i nekoj ako ima dobar posrednik neka spodeli kontakt molam.
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Pricamo o direkciji " Blgarsko grazdanstvo".
DABC nema nikakve ingerencije u procesu finalne provere.
Uveli su novi status u kojem traze da se predstave dodatna dokumenta o poreklu u DABC.
Ja sam pored proishoda na intervju dostavio isti set dokumenata u originalu, na osnovu kojih sam dobio proishod. Da li na to mislis, ili na neke dodatne dokumente?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ja sam pored proishoda na intervju dostavio isti set dokumenata u originalu, na osnovu kojih sam dobio proishod. Da li na to mislis, ili na neke dodatne dokumente?
Ljudi su poceli od pre 10ak dana da dobijaju ovakav status iako su nosili dodatna dokumenta u ministarstvo( ista ona dokumenta na osnovu kojih su dobili proizhod).
Jos uvek ne znamo sta je razlog ovog statusa i sta treba tacno uraditi ukoliko se dobije ovakav status.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom