Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Последно што знам е дека се стигнати до крај на ноември.
Da, znam za to i da je bilo nekih statusa dopune ali niko nije presao na polozitelno od 10.05... dal je moguce da cekaju da prodju izbori pa tek onda... preterali su stvarno.
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
103
Site sto gi podignuvate ukazite I si gi zemate pasosite pitajte tamu Nekoj ako sakate dali I koga ke ima promeni na statusi I potpishuvanje na ukazi a na vas cestito I so zdravije I ksmet da vi koristi pasosot pozdrav.
Mislis deka e taka ednostavno... Ke docekas da zemes drzavjanstvo ke vidis dali smees uste da prasuvas ili so strav ke go zemes i edvaj ke cekas da izlezes od ministerstvo... Ke se molis samo da se na arnite i da pomines nezabelezan...
 
Член од
4 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
0
Документи за происход имам поднесено во септември во Битола, дали знае некој дали можеби ми е стигнат? ( Пример да поднел документи после мене, а да му стигнал)
Фала
 
Член од
14 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
34
Дали некој кој го зимал државјанството од МП од Софија го подигнал без испринтана потврда што закажуваш на публик.бг
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Дали некој кој го зимал државјанството од МП од Софија го подигнал без испринтана потврда што закажуваш на публик.бг
Da jas
Samo so 1slikicka i so uplatnica od 51lev
Bidejki drzav.go podignav po 2pat
Prviot pat go podignav vo bt
Odnosno na nikoj so bese so nas nikakva potvrda ne mu pobaraa
Na nekoi mu pobaraa po 2sliki nas po 1 slika mala
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Дали некој успеал да ги добие во Средец , никако не креваат? Му има ли некому стигнато писмо и дали уште некој чека од декември ??
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Danas je pune 2 godine od intervijua...( i oko vise od dve pre toga)..i jos je status Finalna.Ima li kraja ovom cekanju i agoniji? Rade li oni nesto ili nas sprdaju
kade i da e za brzo bi trebalo da ti se promeni. na skoro site sto cekame,za okolu dve godini od intervju se promeni statusot vo polozitelno. site se nadevame deka posle izborite vo nedela ke ima promeni na site statusi, pa so sreka!
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Vcera bev Sofija, go podignav Ukazot, pa za tie sto treba da podignat Ukaz:

Preporaka od posrednikot bese da odime Cetvrtok ili Petok, bidejki najmalku imalo guzva (nekoj clen prethodno veke go elaborirase ova, zasto, kako...) se pokaza tocno.

Od ovde ti treba:
-Pasos i korona test za na granica. Vo Biotek (rabotat do 20:00 h vo kapistec) brz Rapid test e 1000 den bez zakazuvanje (nosis pasos im kazuvas deka ti e za nadvor i ti davaat i MK i ENG primerok), go davaat za 15min, pominuva na BG granica;
-Dve kopii od pasos (ova e za posrednikot da brka dokumenti);
-Orginal izvod (i vencanica dokolku ste vo brak), posrednikot gi legalizira tamu i plaka taksa 51 lev;
-Novi sliki pasoski format, zemi si 2-3 na ednata od pozadi pisi na kirilica ime i prezime - valjda ednata ke ja zemat ama imaj si (* NOVI ! eden pred mene go vratija posto mu bile pred 6 meseci slikite ili od matura nez on si znae);
-Ne treba da se rezervira nisto na sajtot (ne cepkaj nisto tamu);

Pred vlez vo MP treba da imas (maska za vnatre se razbira):
-Pasos (kolku za evidencija pri vlez);
-Taksata 51 lev so tvoe ime i prezime (ne smee so korektor popravana - drug za ova go vratija);
-Molba za zapisuvanje adresa (ako nema posrednikot, tamu ti davaat na salter) megutoa mora da znaes adresa dokolku imas ili sluzbenata, opstina Sredec, Lege 6;
-I slikite (novi).


Jas vcera trgnav od SK vo 4:00 sabajleto, patot preku Palanka e kanta i zatoa stignavme u 9:00 (po nivno);
Dodeka plati posrednikot taksa i drugi kurci ne znam ne fati skoro 10:00;
Se namestivme na red za cekanje (na opaskata), pred nas imase okolu 40 dusi, ide mnogu sporo bidejki od strana vleguvaat duplo sto imaat veke licna karta ili tie sto imaat zakazano za intervju;
Vo 12:30 mu ja duvnaa na pauza, ama za sreka eden salter ostanuva da raboti (prethodno se dva valjda) i nekako mrda po malce;
Vo 13:30 posle 3.5 casa cekanje go zemav ukazot (inaku printan na obicen printer, crno bel, bez pecat i potpis, mozea i na meil da go pratat ali jbg zavrsiv konecno).

Odam so posrednik i ova e od moja gledna tocka.
Se nadevam deka na nekogo ke mu pomognam.
So sreka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom