Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Dali moze da se slikas za pasos da go zemes istiot den i kolku pari e?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Drustvo edno prasanje drugava nedela treba da odam sofija za da se slikam
Posrednikov mi vika moralo da se odi na 2dena so spienje
Ne mi e mnogu jasno zosto so spienje
Jas drz.go imam zemeno
Ako mozi nekoj da mi kazi
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Drustvo edno prasanje drugava nedela treba da odam sofija za da se slikam
Posrednikov mi vika moralo da se odi na 2dena so spienje
Ne mi e mnogu jasno zosto so spienje
Jas drz.go imam zemeno
Ako mozi nekoj da mi kazi
Oti nemozes da izvades maticen broj za eden den , nemora da spies mozes i da sedes cela vecer oko da ne zaklopes :) mozes da si does i utredenta pak za sofija da zemes maticen adresa i u policija da se slikas .. znaci imas 2 opcii
 
Член од
6 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da prasam imam podneseno za bg pasosh, sega sum na finalen eksperten pregled. Imam dokumenti od dedo koj e 1921 roden a pred toa od tetka koja ima vekje bg drzavljanstvo, pa sakam da prasam dali ima nekoj slicno iskustvo dali imam sansi da dobijam drzavljanstvo.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo. Na 17 fev go podignav drzavjanstvoto vo Bitola i isprativ pismo za adresa preku konzulatot vo Bitola, no seuste nisto nema stingato. Sakam da prasam dali namesto da cekam seuste mozhi da odam vo Sofija i da zavrsam rabota i koja e procedurata?
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
122
Поени од реакции
51
Dali nekoj znae kolku prepiski ima vo 2020 a kolku vo 2021, sakam da znam dali e guzva kako sto e vo 2019
Автоматски споено мислење:

KOLKU SE SANSITE ZA UKAZ ?
1.MOMENTALNO E PROCEDURA POLZITELNO OD FEBRURI
2.DOKUMENT OD BRATUCED SO BG PASOS POVRZANO OD DABC ZA PROIHOD
3. POTVRDA OD BG KLUB, DEDO RODEN VO 1903 GODINA VO SELO SO 100% BG NASELENIE
4. POSTAPKATA NE E BILA NA DOPOLNITELNA
5. Podadeni dokumneti prv pat vo 2017,potoa imase problem I so DABC, zatoa zakasni proishodot
KE BIDAM BLAGODAREN AKO NEKOJ PO ISKUSEN ILI SO IS ISTITE RABOTI IMA ISKUSENO UKAZ
Top e forumot balodarenie I na dobrite admini, aktiven sum od 2016
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2017
Мислења
45
Поени од реакции
72
Zdravo sakam da prasam imam podneseno za bg pasosh, sega sum na finalen eksperten pregled. Imam dokumenti od dedo koj e 1921 roden a pred toa od tetka koja ima vekje bg drzavljanstvo, pa sakam da prasam dali ima nekoj slicno iskustvo dali imam sansi da dobijam drzavljanstvo.
I jas sum preku dedo roden 1921, vo momentov sum na polozitelno
 
Член од
19 јули 2020
Мислења
63
Поени од реакции
170
Dali nekoj znae kolku prepiski ima vo 2020 a kolku vo 2021, sakam da znam dali e guzva kako sto e vo 2019
Автоматски споено мислење:

KOLKU SE SANSITE ZA UKAZ ?
1.MOMENTALNO E PROCEDURA POLZITELNO OD FEBRURI
2.DOKUMENT OD BRATUCED SO BG PASOS POVRZANO OD DABC ZA PROIHOD
3. POTVRDA OD BG KLUB, DEDO RODEN VO 1903 GODINA VO SELO SO 100% BG NASELENIE
4. POSTAPKATA NE E BILA NA DOPOLNITELNA
5. Podadeni dokumneti prv pat vo 2017,potoa imase problem I so DABC, zatoa zakasni proishodot
KE BIDAM BLAGODAREN AKO NEKOJ PO ISKUSEN ILI SO IS ISTITE RABOTI IMA ISKUSENO UKAZ
Top e forumot balodarenie I na dobrite admini, aktiven sum od 2016
od deka info deka e pocnat February sto se polozitelno I ako e taka za kolku vreme bi go iscistile poz.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
5.383
За сите оние кои сте со документи поврзани со тетки, братучеди, чиковци и слично... зависи од среќата.

Порано знаеле да одбијат дури и после положително (на потпис) така да може и во последен момент отказ, НО многу битна ствар беше тогаш потврдата од здужение и поминуваа дури и со потврда одредени сличаи.
Така да, мое мислење е дека нема да гледаат ретроактивно со новите измени (во однос на потврдата) и дека ќе помините без проблем.

Во принцип шансите во се 50-50% но секогаш размислувајте позитивно.

Овој проце е долг и напорен, бара челични нерви, трпение и следење на промените.

Сега сте во завршницата, одтанува да го следите списокот од @Bibo да се пријавите со сите информации доколку ве нема таму и според тој список отприлика би знаеле кога ќе бидите на ред (ќе бидете во контакт и со др луѓе кои се пред-после вас).

Среќно и ќе ве биди, само опуштено.

п.с. во меѓувреме учете јазик за земјата каде сакате да се преселите и следите огласи за работа бидејќи ако се надевате само на 1-2 да ви помогнат (особено ако се роднини) сте го ебале ежот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom