Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

marin.skp

Марин
Член од
10 март 2021
Мислења
278
Поени од реакции
1.153
Екипо Здраво!
Поздрав од Грчка (не ме мислете...)
хахахахсхсх
мала шала...

Најверојатно (ама земете ја 90% информацијава) од 1-06-2021 БГ без тестови и карантини ќе отвори граница...

Јас ќе се правам луд и одма со Указот што го земав ќе пробам да одам во општина да вадам ембг па ќе Ве известам...

Мислам дека не знаат тие од Општина дали си го земал Указот од амбасада па да чекаат писмо или си го земал од Софија.

Ќе Ве известам за и Вие да знаете дали може побрзо до ЛК и Пасош.

имајте најубав викенд
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
296
Поени од реакции
562
Na fb grupata najverodostojno i najtocno info.. tuka be drugar prati i ke vides so kako ke se odviva .. ne si samo ti ima uste mn kako tebe so cekaat da vidat sto i kako..
Автоматски споено мислење:

Екипо Здраво!
Поздрав од Грчка (не ме мислете...)
хахахахсхсх
мала шала...

Најверојатно (ама земете ја 90% информацијава) од 1-06-2021 БГ без тестови и карантини ќе отвори граница...

Јас ќе се правам луд и одма со Указот што го земав ќе пробам да одам во општина да вадам ембг па ќе Ве известам...

Мислам дека не знаат тие од Општина дали си го земал Указот од амбасада па да чекаат писмо или си го земал од Софија.

Ќе Ве известам за и Вие да знаете дали може побрзо до ЛК и Пасош.

имајте најубав викенд
Hehehe drze voda ... ajdeee ke cekame info.
 
Член од
7 јануари 2021
Мислења
25
Поени од реакции
49
Lugje sto da pravam da odam preko ambasada ili direktno sofija da zakazam termin 2022 sto e previse nekako u pm
Procitaj go cel moj post. Eden post odma nad tvojot e. Ako trgni navistina taka za 2 meseci pasos vo raka ke imas :) Ama kako i sekogas so "nasite" nisto ne se znaj unapred
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
61
Поени од реакции
28
Јас кога аплицирав се закажуваше за интервју, јас за интервју чекав скоро 9 месеци. Во меѓувреме измислија промени со кои интервјуто се правеше во ист ден со подавањето документи, и тие што подадоа документи во јануари 2019 излегоа пред нас што чекавме за интервју. Јас документи во правда подадов на почеток на јуни 2018, и имав интервју во февруари 2019, а една моја пријателка подаде документи во јануари 2019 и пред мене направи интервју а јас чекав 9 месеци за тоа мочано интервју, и еве сега пред некој ден ми пиша дека добила указ а јас имам за чекање уште неколку месеци бидејќи положително сум од февруари 2021. Пред неа бев 9 месеци, а сега сум позади неа уште 3 сигурно до потпишување указ. Нема ред кај Бугарите, со нив секогаш е некој оштетен. Сега најверојатно ќе бидат оштетени тие што одат преку амбасада/конзулат. Педери се големи. Скапаници ко овие нашите што ги имаме овде.
Raduj se, ima beter od tebe, jas podadov dokumenti vo mart 2018 a intervju imav 30 juli 2019 , I na.finalna.vlegov pred 3 meseci
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.714
Поени од реакции
2.891
Екипо Здраво!
Поздрав од Грчка (не ме мислете...)
хахахахсхсх
мала шала...

Најверојатно (ама земете ја 90% информацијава) од 1-06-2021 БГ без тестови и карантини ќе отвори граница...

Јас ќе се правам луд и одма со Указот што го земав ќе пробам да одам во општина да вадам ембг па ќе Ве известам...

Мислам дека не знаат тие од Општина дали си го земал Указот од амбасада па да чекаат писмо или си го земал од Софија.

Ќе Ве известам за и Вие да знаете дали може побрзо до ЛК и Пасош.

имајте најубав викенд
Bravos pametno cekame informacii so sreka brat
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
82
Поени од реакции
198
Дали во Бугарија може да се влезе со брз антиген тест? Ве молам за сигурна информација доколку некој знае, не за нагаѓање, за да не ми се деси да ме вратат од граница...
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
160
Поени од реакции
183
ako saka nekoj da pojasni koi se pricinite da te odbie vice za ukaz?
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
7
Zdravo drustvo 15.04.2019 finalna status cekam za polozitelno a pred dve nedeli odgovorivte deka se do sredinata na April a nema nisto smeneto ?Ako moze nekoj odgovor
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.692
Поени од реакции
2.561
Zdravo drustvo 15.04.2019 finalna status cekam za polozitelno a pred dve nedeli odgovorivte deka se do sredinata na April a nema nisto smeneto ?Ako moze nekoj odgovor
Па уште се до таму, застанаа на тој датум и цел месец скоро нема промени од финална кон положително. Никој не знае зошто се закочи, проверувај ти редовно но не можеме да ти кажеме точен датум кога ќе бидне. Се надевам советот сепак си работи и каснат само со објава на статусот и дека наскоро ќе "експлодираат" со промени, но кој ги знае што прават. Ептен заглави работата со финална.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
290
Поени од реакции
784
@Bibo, Nadam se da ce bar potpis biti mnogo kraci za nas, jer sve ide u tom pravcu.Mnogo daju ukaze a malo ljudi prebacuju na polozitelno... S obzirom koliko malo ljudi je na polozitelno stavljeno u zadnjih 4, 5 meseci, bukvalno za jedan mesec mogu svim ljudima da potpisu od januara do juna polozitelno.
Primetio sam da u velikoj vecini ljudi cekaju maksimalno 2.5 godine od intervjua, pa gde i da je mi koji cekamo 2 godine vec, do kraja godine ce se valjda zavrsiti i nama ovaj proces( ukoliko nas ne odbiju pre toga) .
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
186
Поени од реакции
306
Site sto bile na intervju do polovina od januar 2019 dobija ukaz, znaci ostanati se na polozitelno samo tie sto bile na intervju vo slednite 3 meseci, t.e. do sredina na april. Jas bev na intervju na 17.04 i imam prepiska broj 114xx/2019 i seuste sum na finalna. Do prepiska 14xx/2019 veke dobija ukazi, toa znaci na polozitelno ima samo 10 000 prepiski. Ako odat so ova tempo na davanje ukazi brzo ke gi rascistat i ke pocnat so tie sto seuste se na finalna t.e. vo megjuvreme ke pominat na polozitelna. Da se nadevame deka nema da se zamorat od potpisuvanje ukazi.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
290
Поени од реакции
784
Site sto bile na intervju do polovina od januar 2019 dobija ukaz, znaci ostanati se na polozitelno samo tie sto bile na intervju vo slednite 3 meseci, t.e. do sredina na april. Jas bev na intervju na 17.04 i imam prepiska broj 114xx/201 i seuste sum na finalna. Do prepiska 14xx/2019 veke dobija ukazi, toa znaci na polozitelno ima samo 10 000 prepiski. Ako odat so ova tempo na davanje ukazi brzo ke gi rascistat i ke pocnat so tie sto seuste se na finalna t.e. vo megjuvreme ke pominat na polozitelna. Da se nadevame deka nema da se zamorat od potpisuvanje ukazi.
Ako i dalje nastave da rade ovim tempom( nisam bas siguran da ce nastaviti bas ovakvim tempom jer idu parlamentarni i predsednicki izbori), potpis ce do kraja godine da padne na 3,4 meseca.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
466
Поени од реакции
776
Site sto bile na intervju do polovina od januar 2019 dobija ukaz, znaci ostanati se na polozitelno samo tie sto bile na intervju vo slednite 3 meseci, t.e. do sredina na april. Jas bev na intervju na 17.04 i imam prepiska broj 114xx/2019 i seuste sum na finalna. Do prepiska 14xx/2019 veke dobija ukazi, toa znaci na polozitelno ima samo 10 000 prepiski. Ako odat so ova tempo na davanje ukazi brzo ke gi rascistat i ke pocnat so tie sto seuste se na finalna t.e. vo megjuvreme ke pominat na polozitelna. Da se nadevame deka nema da se zamorat od potpisuvanje ukazi.
Ne se malku 10.000 prepiski, no ako zapnat da potpisuvaat so brzo tempo ke ne iscistat.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
290
Поени од реакции
784
Ne se malku 10.000 prepiski, no ako zapnat da potpisuvaat so brzo tempo ke ne iscistat.
10 000 ke se rascistat so 5 do 10 ukazi ako ima 100 do 200 prepiski po ukaz kako sto prethodno nekoj rece. Toa ne se mnogu ukazi
Ima samo jedan problem u celoj toj prici a niko ne zna da li je to tacno ili ne. Da li Bugarska sme da izdaje toliko drzavljanstava godisnje?? Ako pogledamo u poslednjih 10 godina, od 10 do 15 hiljada je prosek.
Daj boze da nemaju kvotu od EU koliko smeju godisnje da daju...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom