Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 јануари 2019
Мислења
127
Поени од реакции
206
Здраво дечки,

Како што ви ветив дека ќе споделам инфо од кога ќе се сликам за пасошот.
- Во Понеделникот бев во Софија и си го подигнав државјанството.
- Во Вторникот отидовме да се сликаме по брза постапка и вчера ми го донесоа пасошот и личната карта мене и на мајка ми.
- На сликата е местото каде што се сликавме за Лична карта и Пасош
- За влез во Бугарија потребен ви е ПЦР тест не постар од 72 часа и кога ќе влегуваш на бугарска граница ги земаат и ги задржуваат.

Јас и понатаму останувам активен член на форумот и голема благодарност до сите кои несебично споделуваа информации особено до @palekrstic и многу други.

Поздрав и сите да си дочекате, јас веќе почнав да ги пакувам куферите и летово се селам.
 

Attachments

Член од
6 мај 2010
Мислења
225
Поени од реакции
84
Дали преку добар посредник може да се успее побрзо да го пратат писмото од конзулат до општина или џабе пари ќе биде?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
766
Поени од реакции
2.239
Дали преку добар посредник може да се успее побрзо да го пратат писмото од конзулат до општина или џабе пари ќе биде?
od konzulat sr praka vo min za pravda od od tamo vo opstina...
Od konzulatot koga se praka vo min za pravda se ceka mnogu mesec i poveke...
A imase posrednici sto baraa 500e demek stom stigne u pravda,odma ke go povlecat vo opstina...lagi se toa
 
Член од
14 април 2021
Мислења
43
Поени од реакции
27
od konzulat sr praka vo min za pravda od od tamo vo opstina...
Od konzulatot koga se praka vo min za pravda se ceka mnogu mesec i poveke...
A imase posrednici sto baraa 500e demek stom stigne u pravda,odma ke go povlecat vo opstina...lagi se toa
ako prajkaat mesechno diplomatska poshta od konzulati vo min na pravda vo Sofia zoshto togash cekame mnogu na primer za brojce? Vo Sofia li e zastoj za tie raboti shtom mesechno prajkaat posta od konzulative
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
294
Поени од реакции
133
Дали има некој Инфо точно до каде се стигнати со Укази? Дали веќе пола Септември е потпишан?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
20
Поени од реакции
40
i mene me enteresira to , do kaj se stignati so ukazite nesto novo?
 
Член од
6 април 2017
Мислења
298
Поени од реакции
412
So srekja, za arno zs ubavo, moze Da go spodelis tvojot pat :) mozebi kje mu bide korisno nekomu... Koga go podigna drzavjanstvoto... Pozz
Na 19. Noemvri go podignav drzavjanstvoto,
Posle tri meseci tocno stigna vo Sredec,
Preku posrednik izvadiv maticen broj,
Se slikav na 24.mart vo Bitola,
Pasosot go zedov na 30.april.
Pozdrav do site.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
656
Поени од реакции
1.172
[
Дали има некој Инфо точно до каде се стигнати со Укази? Дали веќе пола Септември е потпишан?
Pocetok na avgust Se potpisani, vrati Se nekoja strana na nazad I kje go vidis spisokot na @ Bibo
Автоматски споено мислење:

Decki... Za mnogu Godini utresniot praznik,na pomos neka e.... Opusti te Se, Se slusame od Vtornik :)
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2019
Мислења
155
Поени од реакции
319
После празниците одам за Софија, Кај правете ПЦР тестови најевтино и најбрзо? :)
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
342
Поени од реакции
477
После празниците одам за Софија, Кај правете ПЦР тестови најевтино и најбрзо? :)
Najevtino ti e vo javno zdravstvo toa se naogja kaj min. za zdravstvo okolu 1800 den bez zakazuvanje biotek 2400 den.Za avicena,zan mitrev i sistina nemam info koja cena e.Periodov nema mnogu testiranje mislam deka e bez zakazuvanje kade i da resis da se testiras odis bez zakazuvanje plakas tamu i vednas se testiras
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
148
Поени од реакции
47
Decki Ve molam za odgovor,
Malce e random prashanjevo no...
Moze li nekoj so polnomoshno da mi otvori smetka vo banka vo Sofija? Posrednik?
Zavereno na notar, prevedeno...
Ako imate nekoja informacija ve molam pishete.

Pozdrav mnogu
 

Kajgana Shop

На врв Bottom