Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
bidi sreken ako vlezes polozitelno,pod 1900 mnogu otkaz dobia!
Ko je dobio otkaz pod 1900? Niko jos. Ceo forum sam prelistao i skoro su se javljali ljudi da su dobili. Nemojte da sirite paniku i lupate bzv.
Sad me mrzi da trazim i stavim screenshot ali ima bar 10 ljudi koji su se javili u poslednjih godinu dana da su dobili Ukaz i presili na polozitelno sa predakom pre 1900.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
pa otvori grupa na fb najmalce 20 luge
Pricam za ovaj forum, mogu moje reci da potvrde i ostali clanovi ovde.
Posto sam i ja sa predakom pre 1900 i bas dosta pratim to i znam kako stoje stvari. U ministarstvu prolazi u DABC ne.
Автоматски споено мислење:

Evo nadjoh jednog od skoro..
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.308
Поени од реакции
5.112
bidi sreken ako vlezes polozitelno,pod 1900 mnogu otkaz dobia!
Добро, со што ве ранат дома за да трескате зелени?
Дај извини се на човекот што пласираш полувистини и непроверени работи.

НЕМА да добие отказ, напротив, поминал во ДАБАЧ, однел дополнителни документи + има потврда од бг здружение (што се покажа дека е од исклучителна важност во процесот).
Ќе добие пасош.

Срамота е да го демотивираш бадијала.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
pa otvori grupa na fb najmalce 20 luge
Hehee fb grupa kaj so ima teski glupaci so ne znaat uste za dop dok. , i koga ispadne ukaz neznaat so e toa. U dabc ne minat pred i posle 1900-1918 ,dodeka u ministerstvo minat . Ne sirite dezinformacii i ako ne ste.sigurni u info podobro nisto da ne kazete otkolku vaka . Najdobro nameren sovet
 
Член од
1 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
39
Ko je dobio otkaz pod 1900? Niko jos. Ceo forum sam prelistao i skoro su se javljali ljudi da su dobili. Nemojte da sirite paniku i lupate bzv.
Sad me mrzi da trazim i stavim screenshot ali ima bar 10 ljudi koji su se javili u poslednjih godinu dana da su dobili Ukaz i presili na polozitelno sa predakom pre 1900.
Jas bev so predok pred 1900 i dobiv ukaz
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Друштво,се знае нешто за указиве или стварно ќе чекаме да завршат изборите.
Како било пред избори од предходните години.

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
6 август 2015
Мислења
420
Поени од реакции
643
Друштво,се знае нешто за указиве или стварно ќе чекаме да завршат изборите.
Како било пред избори од предходните години.

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
Којзнае ... ептен заглави работата со статусиве. Парламентарниве се за две ипол недели од сега. Ќе видиме дали ќе има поместување у меѓу време ...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.308
Поени од реакции
5.112
Na stranata mfa od min. za pravosudie pishuvashe vo novini deka 2% samo bile odbivani za bg grazhdanstvo
Тоа гарант се поголем дел од луѓето кои не доставиле дополнителни заради тоа што посредниците им зезнале работа.
Или при доставувањето на дополнителни наместо да достават оригинали доставувале копии.

Сосема мал процент на одбиени, за да се шири паника дека нешто спектакуларно е променато. Напротив не е.
Добро што ја напиша оваа информација (доколку е точна) за да знае народ дека не одбиваат ради реда ако си океј со документи.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
342
Поени од реакции
1.561
Којзнае ... ептен заглави работата со статусиве. Парламентарниве се за две ипол недели од сега. Ќе видиме дали ќе има поместување у меѓу време ...
Согласно информормациите од законските процеси работите стојат вака:
1. Указ се издава од ВП
(не се објавува во службен весник)
стапува на сила веднаш и следно:
Кабинетот на ВП го испраќа указот до Министерство на правосудие, за Министерството да постапи по указот!
Обично од 80-150нови државјани има во еден указ.
По прием на указот, МП го менува статусот!
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom