Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
29 ноември 2018
Мислења
32
Поени од реакции
41
Дали некој има подигнато државјанство во Скопје и да чека да стигнат документите на адреса во БГ.? Колку време се чека дали некој знае?
Фала.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Дали некој има подигнато државјанство во Скопје и да чека да стигнат документите на адреса во БГ.? Колку време се чека дали некој знае?
Фала.
Има, подигнато на 18-19 ноември во амбасада, проверено во четвртокот сеуште не е стигнато во Средец. Уште малку правам 4 месеци како чекам. Со лесно да е :cuc:
 
Член од
7 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
7
Jas sakav da podnesam zalba so advokat , poradi toa sto bev odbien. Posrednikot Goko Pripor ne dostavil dokumenti.
Bev vo Sofija i razgovarav so advokat, zalba ne moze da se podnese poradi toa sto sum bil preku Dabac ( neznam dali pravilni napisav)
Dokolku bev preku Sofija bez problem mozelo. Sakam da gi izvestam site koi se preku Dabac da si podnesat povtorno dokumenti dopolnitelni ako ne podnesat ke bidat sigurno odbieni.
Zosto se nosele povtorno dokumenti se nasle mnogu falsifikat dokumenti od Dabac
Toa mi go kaza advokat vo Sofija
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Jas sakav da podnesam zalba so advokat , poradi toa sto bev odbien. Posrednikot Goko Pripor ne dostavil dokumenti.
Bev vo Sofija i razgovarav so advokat, zalba ne moze da se podnese poradi toa sto sum bil preku Dabac ( neznam dali pravilni napisav)
Dokolku bev preku Sofija bez problem mozelo. Sakam da gi izvestam site koi se preku Dabac da si podnesat povtorno dokumenti dopolnitelni ako ne podnesat ke bidat sigurno odbieni.
Zosto se nosele povtorno dokumenti se nasle mnogu falsifikat dokumenti od Dabac
Toa mi go kaza advokat vo Sofija
Sakas da kazes deka posrednikot napravil falsifikat dokument (proishod) a ne odel preku DABC ili od DABC mu dale falsifikat!? Jas na primer isto odevbpreku posrednik ama si proveriv na stranata na dabc so livceto sto mi go dadoa i mi pisuvase deka se e vo red t.e. deka proishodot mi e odobren

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Aj sovet decki, prijatel ima lani podneseno dokumenti za proishod vo DABC preku SK ambasada, i seuste ceka proishod. So novite promeni okolu DABC sto da pravi? Na novo da aplikacira vo MP, so novi dokumenti ili predmetot od DABC ke go transferiraat vo MP?! Ima nekoj vakvo iskustvo?!
Forumov i lugjeto vo nego se useless as f... milo mi e sto pred god mu ja kidnav.
 
Член од
7 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
7
Sakas da kazes deka posrednikot napravil falsifikat dokument (proishod) a ne odel preku DABC ili od DABC mu dale falsifikat!? Jas na primer isto odevbpreku posrednik ama si proveriv na stranata na dabc so livceto sto mi go dadoa i mi pisuvase deka se e vo red t.e. deka proishodot mi e odobren

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Dali e falsifikat ili ne dokumentot neznam . Na otkazot mi pisuvase deka ne sum dostavil dokument (odev preku babab mi)so koj ke dokazam deka baba mi e bugarin.
Posrednikot verojatno ne dostavil dokumet ili dostavil falsifikat neznam. Vazno ne si ja zavrsil rabotata kako sto treba. Za povtorno dostavuvanje na dokumenti mu dadovme po 70 evra
Advokatot samo kaza deka poveketo proishodi preku Dabac bile falsifikat i da
pravam zalba samo ke izgubam vreme.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
Jas sakav da podnesam zalba so advokat , poradi toa sto bev odbien. Posrednikot Goko Pripor ne dostavil dokumenti.
Bev vo Sofija i razgovarav so advokat, zalba ne moze da se podnese poradi toa sto sum bil preku Dabac ( neznam dali pravilni napisav)
Dokolku bev preku Sofija bez problem mozelo. Sakam da gi izvestam site koi se preku Dabac da si podnesat povtorno dokumenti dopolnitelni ako ne podnesat ke bidat sigurno odbieni.
Zosto se nosele povtorno dokumenti se nasle mnogu falsifikat dokumenti od Dabac
Toa mi go kaza advokat vo Sofija
Izvini sto ti uletuvam, no bi te zamolila za pojasnuvanje okolu izjavata na advokatot. Site proizhodi odat preku DABC, tamu se izdavaat, ne razbiram kako e toa ili DABC ili Sofija, osven ako sakas da kazes deka cela procedura si ja teral od ambasada namesto da odis vo Sofija, no i pokraj toa tie baranja se isprakjaat vo DABC, taa e prva instanca, nema dr. Ne prasuvam za mene ama nekoj iden sto kje procita i bara informacii ova sigurno kje go zbuni. Zatoa najljubezno, pojasni ja informacijata sto si ja dobil. Ako gresam eve neka me ispravi nekoj.
 
Член од
7 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
7
Izvini sto ti uletuvam, no bi te zamolila za pojasnuvanje okolu izjavata na advokatot. Site proizhodi odat preku DABC, tamu se izdavaat, ne razbiram kako e toa ili DABC ili Sofija, osven ako sakas da kazes deka cela procedura si ja teral od ambasada namesto da odis vo Sofija, no i pokraj toa tie baranja se isprakjaat vo DABC, taa e prva instanca, nema dr. Ne prasuvam za mene ama nekoj iden sto kje procita i bara informacii ova sigurno kje go zbuni. Zatoa najljubezno, pojasni ja informacijata sto si ja dobil. Ako gresam eve neka me ispravi nekoj.
Jas kako sto go razbrav advokatot, baranjata mozat da odat preku Dabc ili preku Sofija.
Tie sto odele preku Dabc , se nasle mnogu nepravilnosti lazni dokumenti poradi toa ima taka mnogu odbieni . Dabc kako sto razbrav jas od advokatot se rasturilo bas poradi nepravilnosti vo rabotenjeto.
I dokolku moeto baranje odelo preku Sofija jas sum mozel da se zalam.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Jas kako sto go razbrav advokatot, baranjata mozat da odat preku Dabc ili preku Sofija.
Tie sto odele preku Dabc , se nasle mnogu nepravilnosti lazni dokumenti poradi toa ima taka mnogu odbieni . Dabc kako sto razbrav jas od advokatot se rasturilo bas poradi nepravilnosti vo rabotenjeto.
I dokolku moeto baranje odelo preku Sofija jas sum mozel da se zalam.
DABC se nalazi u Sofiji. Do DABC moze da se dodje ako ides u Sofiju ili preko ambasade da se posalje opet u taj isti DABC.
Meni ovde nista nije jasno ali dobro, nedelja je pa da malo popunimo forum sto da ne :D
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.443
Поени од реакции
9.182
Jas kako sto go razbrav advokatot, baranjata mozat da odat preku Dabc ili preku Sofija.
Tie sto odele preku Dabc , se nasle mnogu nepravilnosti lazni dokumenti poradi toa ima taka mnogu odbieni . Dabc kako sto razbrav jas od advokatot se rasturilo bas poradi nepravilnosti vo rabotenjeto.
I dokolku moeto baranje odelo preku Sofija jas sum mozel da se zalam.
Постојат две сценарија:

1. Тоа што ти го кажал адвокатот воопшто не си го разбрал.
2. Тој адвокат поим нема од животот.

Најверојатно не си разбрал добро. Но, како и да е во твојот случај посредникот ти зезнал работа заради дополнителните документи и таквите посредници овде треба да ги објавувате со име и град (или име, град, телефон) за да некој во иднина не го наеби.

Исто треба и да им искршете заби, али тоа не секој е спремен да го направи. Има луѓе кои се мирни и повлечени па можам да ги разберам.

Дополнителните документи беа обврзувачки и тоа требаше да се однесат оригинали, затоа и се вадеа нели повторно крштениче, умреници и слично по крвна линија.
Проблемот е што нашите матрапази правеа фалц документи (како кршеници и венчаници од БГ егзархија и слично) и заради тоа и ред други причини пукна скандалот со ДАБАЧ и со плаќања таму, слични срања.

Токму тоа сакаат да го избегнат со новата комисија или како и да го нарекуваат тоа тело, а ако барем малку се скрати чекањето од година дена (колку што требаше за присход од ДАБАЧ) тогаш толку подобро. Не дека нема да се истегне процедурата некаде во некој друг дел, но сепак една институција помалку за трчкарање + колку што сфатив носиш еднаш документи и ЗБОГУМ, толку.

Останува сето тоа да профункционира и да видиме како ќе се одвиваат со временска рамка работите.

Aj sovet decki, prijatel ima lani podneseno dokumenti za proishod vo DABC preku SK ambasada, i seuste ceka proishod. So novite promeni okolu DABC sto da pravi? Na novo da aplikacira vo MP, so novi dokumenti ili predmetot od DABC ke go transferiraat vo MP?! Ima nekoj vakvo iskustvo?!
Логично е да ја префрлат целата документација. Тоа тело, колку што разбирам, се' уште не е формирано и ставено во функција така да засега си останува работата како што е и процедурата треба да си тече.
Може да прашате во министерство за правосудие, испратете им маил мада мислам дека е рано и тие нема нешто поконкретно да ви одговорат бидејќи ми нема логика зошто не би ги превзеле досиеата на сите апликанти (тоа е во нивни интерес).
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Forumov i lugjeto vo nego se useless as f... milo mi e sto pred god mu ja kidnav.
Баш напротив, форумот е нешто најдобро каде сите споделуваат информации и искуства за разлика од групата наа ФБ каде се присутни само посредници. Од форумот разбрав за дополнителни документи, инаку ќе ме одбиеја.
Поздрав секое добро
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Баш напротив, форумот е нешто најдобро каде сите споделуваат информации и искуства за разлика од групата наа ФБ каде се присутни само посредници. Од форумот разбрав за дополнителни документи, инаку ќе ме одбиеја.
Поздрав секое добро
Taka e na fb grupata eden ton posrednici i zrtvi od koi 90% se teski glupaci.. ako ne bese ovaa grupa i ja nemase da odnesam dopolnitelni , uste i go pamtam postot na pale krstic kade procitav za dop. Pa zvonenje na posrednikot i na kraj dobiv ukaz . Pale ne citas ama ti posakuvam se najdobro vo zivotot i sreka da te prati ❤
 

Kajgana Shop

На врв Bottom