Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
17 декември 2020
Мислења
32
Поени од реакции
62
Поднесуваш молба за да ти го достават во Битола, и отприлика за две три недели стига, ќе ти се смени во статус дека е доставено во Битола и ќе одиш да го земеш.
Документи при подигање треба копии две од пасош и мали сликички две, и пасош нормално за да влезеш во конзулат.
Termin pravis za vo bitola ili ne za podiganje drzavjanstvo posto vo skopje sega na termin
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Termin pravis za vo bitola ili ne za podiganje drzavjanstvo posto vo skopje sega na termin
Некој беше одговорил пред неколку дена дека во Битола не треба термини затоа е подобро во Битола а не во Скопје. Поздрав
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Zdravo. Me interesira vashe mislenje vo vrska so popisot sega. Ne sledam redovno, mozhebi ova prashanje e postaveno nekolku pati, ako e taka se izvinuvam shto dosaduvam povtorno ama me faka panika. Dali bi vlijaelo dokolku se pishime makedonci vrz celata procedura za bugarski pasosh? Dali bi mozhele da razjasnime na taa tema da gi razrabotime verojatnostite? Shto bi mozhelo da se sluchi.. mozhebi popisot nema da ima nikakvo vlijanie vrz procedurata za bg pasosh ama sepak da si prasham.. ushte ednash izvinete i dajte nekoe mislenje.. I ajde do kaj sme veke so pasoshite, aj da se izradvame malku veke 5 godini chekam, eksik da bidi kosata mi popadna
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.079
Поени од реакции
13.703
Zdravo. Me interesira vashe mislenje vo vrska so popisot sega. Ne sledam redovno, mozhebi ova prashanje e postaveno nekolku pati, ako e taka se izvinuvam shto dosaduvam povtorno ama me faka panika. Dali bi vlijaelo dokolku se pishime makedonci vrz celata procedura za bugarski pasosh? Dali bi mozhele da razjasnime na taa tema da gi razrabotime verojatnostite? Shto bi mozhelo da se sluchi.. mozhebi popisot nema da ima nikakvo vlijanie vrz procedurata za bg pasosh ama sepak da si prasham.. ushte ednash izvinete i dajte nekoe mislenje.. I ajde do kaj sme veke so pasoshite, aj da se izradvame malku veke 5 godini chekam, eksik da bidi kosata mi popadna
Пиши се Бугарин и онака не ти менва тебе
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
731
Поени од реакции
493
Zdravo da prasam vaka za edno drugarce ne e clen na forumov ama ima problem. Znaci ima izlezeno ukaz i ima preteno molba posrednikot negov za da go podigne udostoverenieto vo Sk ambasada statusot mu pisuva deka e prateno vo SK ambasada ama koga se javuva vo sk ambasada mu vikaat deka ne e uste stignato a statusot mu e smenet uste pred tri meseci. Resenie?Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
313
Поени од реакции
432
Od takvi kako tebe pametni cveta Bugarija....kako ke izvadi maticen broj sama so posrednik za 1 den imas maticen!
Драг читателу.
Демоктратија е, секој си кажува свое мислење... и да “паметен“ сум, ако тоа е репер за тебе, сам отидов, земав ембг (можеш да преспиеш ако сакаш, можеш да почастиш кај службениците) и ќе ти биде готов егн за кратко. А ти може и си посредник, извини лебот шо ти го крадам.
п.с Пред амбасада, еден таков ко тебе, шо кажуваше дека “посредникот му кажал да дојде денес“ (некој си небитен Христијан шо уствари го излажал човекот) доби “урина“ од службеникот и посрамотување пред 30 луѓе, заради “посредниците“... биди ми жив и здрав и плаќај на посредници ;)
 
Член од
16 март 2020
Мислења
77
Поени од реакции
161
Zdravo Drugari nekoj da spodeli iskustvo od koga go podignal Drzavjanstvoto vo Bitola za kolku vreme stiga pismoto vo Sofija
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Zdravo Drugari nekoj da spodeli iskustvo od koga go podignal Drzavjanstvoto vo Bitola za kolku vreme stiga pismoto vo Sofija
3 месеца и седум дена за мене.
Автоматски споено мислење:

Zdravo da prasam vaka za edno drugarce ne e clen na forumov ama ima problem. Znaci ima izlezeno ukaz i ima preteno molba posrednikot negov za da go podigne udostoverenieto vo Sk ambasada statusot mu pisuva deka e prateno vo SK ambasada ama koga se javuva vo sk ambasada mu vikaat deka ne e uste stignato a statusot mu e smenet uste pred tri meseci. Resenie?Sent from my iPhone using Tapatalk
А директ да си појде во амбасада или да си закаже преку телефон термин (како и да идеше тоа).

Ако му кажат пред амбасада дека не е стигнато или на телефон дека не е стигнато, со принтскрин на овој статус нека оди таму или нека го каже на телефон. Нека спомне дека ќе се јави во Софија кај надлежните институции поради нивното (Скопје) неработење и одма ќе си го подигне државјанството.
Автоматски споено мислење:

Некој беше одговорил пред неколку дена дека во Битола не треба термини затоа е подобро во Битола а не во Скопје. Поздрав
Во Битола се звони и прашува дали е стигнато. Ако е, уште утредента може да се подигне.
Автоматски споено мислење:

Dali na nekoj denovive mu ima stignato pismo vo Opstina sredec?
Мене, пред недела дена, по 3м и 7д чекање (Битола).
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
39
Zdravo da prasam vaka za edno drugarce ne e clen na forumov ama ima problem. Znaci ima izlezeno ukaz i ima preteno molba posrednikot negov za da go podigne udostoverenieto vo Sk ambasada statusot mu pisuva deka e prateno vo SK ambasada ama koga se javuva vo sk ambasada mu vikaat deka ne e uste stignato a statusot mu e smenet uste pred tri meseci. Resenie?Sent from my iPhone using Tapatalk
Nema potreba da prasuva stom mu pisyva deka e isprateno vo skopje neka si zakaze i neka odi go zima sigurno
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
731
Поени од реакции
493
3 месеца и седум дена за мене.
Автоматски споено мислење:А директ да си појде во амбасада или да си закаже преку телефон термин (како и да идеше тоа).

Ако му кажат пред амбасада дека не е стигнато или на телефон дека не е стигнато, со принтскрин на овој статус нека оди таму или нека го каже на телефон. Нека спомне дека ќе се јави во Софија кај надлежните институции поради нивното (Скопје) неработење и одма ќе си го подигне државјанството.
Автоматски споено мислење:Во Битола се звони и прашува дали е стигнато. Ако е, уште утредента може да се подигне.
Автоматски споено мислење:Мене, пред недела дена, по 3м и 7д чекање (Битола).
Ima li nekoj broj za zakazuvanje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Prvo treba da zvones da prasas dali e stignato drzavj na brojot so go pisav , a posle zvones na ovoj broj od slikata za da zakazes termin .. ama mora prvo da zvones dali e stignat , oti moze da ti pisuva stignato vo ambasada a koga zvones da ti kazat deka ne e..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom