Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
12 февруари 2021
Мислења
47
Поени од реакции
113
Zdravo na site da prašam dali može nekako pošo ne možam veke da izdržam tuka da živeam do tamu e dojdeno, dali može da se odkažam od makedonskoto državjanstvo za da izlegne pobrzo bugarskoto Inaku podnesov za bg pasos sep 2017 ama ne možam da čekam veke
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Zdravo na site da prašam dali može nekako pošo ne možam veke da izdržam tuka da živeam do tamu e dojdeno, dali može da se odkažam od makedonskoto državjanstvo za da izlegne pobrzo bugarskoto Inaku podnesov za bg pasos sep 2017 ama ne možam da čekam veke
Za zal ne postoi takva opcija,od damna imas podneseno do koj status si momentalno?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Da vi soopstam deka mojot posrednik ke odnese nova Molba za da se pusti mojot Ukaz vo ambasada vo Sk,molbata sto ja objaviv na forumov nee validna bez da stavite kopija od pasos,jas koga ja pustiv po posta ne staviv vo plikoto kopija od pasos..
1.Molba pisana na kirilicno bugarski
2.Zaverska na polnomosno na notar vo mk,posle treba i posrednikot da go zaveri vo bg (polnomosnoto od pocetokot na procedura ne vazi posle 3g barale novo od min za pravda)
3.Kopija od pasos
Sekoj posrednik zema okolu 50e za da vi ja odnese vo min za pravda,a pri toa da go zaveri polnomosnoto kaj bugarski notar!
Ne mi e jasno zosto im treba kopija od pasos, sto e poentata so kopijata od pasos?
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Ne mi e jasno zosto im treba kopija od pasos, sto e poentata so kopijata od pasos?
сигурно затоа што ако си правел интервју Софија а бараш да ти се прати указот на пр. Битола тогаш сакаат копија од пасошот со молбата да имаат увид дека се работи за една иста личност.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
сигурно затоа што ако си правел интервју Софија а бараш да ти се прати указот на пр. Битола тогаш сакаат копија од пасошот со молбата да имаат увид дека се работи за една иста личност.
Pa na molbata se stava i potpis, ali dobro nebitno. Ne e nikakov problem da se stavi kopija, no greota za deckovo, ke izgubi mnogu vreme za glupost.
 
Член од
11 март 2019
Мислења
49
Поени од реакции
76
Da vi soopstam deka mojot posrednik ke odnese nova Molba za da se pusti mojot Ukaz vo ambasada vo Sk,molbata sto ja objaviv na forumov nee validna bez da stavite kopija od pasos,jas koga ja pustiv po posta ne staviv vo plikoto kopija od pasos..
1.Molba pisana na kirilicno bugarski
2.Zaverska na polnomosno na notar vo mk,posle treba i posrednikot da go zaveri vo bg (polnomosnoto od pocetokot na procedura ne vazi posle 3g barale novo od min za pravda)
3.Kopija od pasos
Sekoj posrednik zema okolu 50e za da vi ja odnese vo min za pravda,a pri toa da go zaveri polnomosnoto kaj bugarski notar!
Zdravo, planiram da ja ispratam molbata pon za ukazot da mi se pusti Bitola, molbata, kopija od pasosot , i dok od intervjuto po dhl posta. Tvojov post malce me zamisle dali moze da mi objasnis zosto treba preku posrednik da se pusti i zosto treba polnomosno na notar?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom