Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 мај 2017
Мислења
109
Поени од реакции
152
Termini za podiganje ukaz vo sofija momentalno ima april ili maj,preku dobar posrednik bi mozelo li da bide za skoro vreme,a za od bitola da go zemam za kolku vreme bi bilo od denot koga ke se objavi ukazot
 
Член од
28 август 2020
Мислења
20
Поени од реакции
45
Здраво, има ли промена кај членовите @ZojaKojaZoja , @MarthaNielsen , @9999 и @Mihajloff ? Да се пофалите па да знаеме до каде се стигнати ;)
Нема променаааа за жал
Автоматски споено мислење:

A da prasam, ima li nekakvo nepishano pravilo vo koj period od denot se promenuva status?
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
9
Луѓе јас веќе цел месец се вртам во круг. Два термина пропуштив во Софија за подигање државјанство и сега ми викаат некаква молба да се подаде во амбасада во Скопје, а од амбасада тврдат дека од Софија по меил им ги испраќаат и нема никаква молба.
Веќе немам памет што да правам, никој не напишал во последниве 50 страни дали земал државјанство овде, ама гледам има прашања како моево.
Може да ми дадете број од некој саглам посредник што ви средил ваква работа или рекол може да се среди?

Imam slican slucaj,
Poslao sam im email sa napisanom molbom na bgco@justice.government.bg, da proslede Ukaz jer je zbog situacije oko korone skoro nemoguce reci da li se moze putovati i da li ce drzavne institucije raditi sa strankama
Nikakav odgovor nije stigao
Tako da se nadam da iduce nedelje rade normalno sa strankama :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Луѓе јас веќе цел месец се вртам во круг. Два термина пропуштив во Софија за подигање државјанство и сега ми викаат некаква молба да се подаде во амбасада во Скопје, а од амбасада тврдат дека од Софија по меил им ги испраќаат и нема никаква молба.
Веќе немам памет што да правам, никој не напишал во последниве 50 страни дали земал државјанство овде, ама гледам има прашања како моево.
Може да ми дадете број од некој саглам посредник што ви средил ваква работа или рекол може да се среди?
Здраво на сите,
бев отсутен некои 3 недели и гледам некои работи се промениле, но сакам да споделам и да прашам дали некој има слично искуство.
Пред неколку дена ми стигна одговор на емаил од Ludmila Stoyanova за подигнување на указот од амбасада (после скоро 30дена од првиот пратен емаил) :

Здравејте,

Молбата следва да б'де подадена лично и изпратена чрез КС Скопие-Република Северна Македонија, и да б'де приложено ксерокопие на личен документ.

Дирекција „Б'лгарско гражданство“

Министерство на правос'дието


Деновиве ќе одам во амбасада лично да ја предадам молбата и да видам што и како ќе биде.
Ако има некој слично искуство нека сподели, кое време е најдобро да се отиде и што треба да се носи освен молбата и копијата на пасош. Кога ќе се вратам од амбасада ќе споделам како сум поминал.
NA 1 strana ima postapka za podignuvanje preku ambasada.No veke i na toj mejl nesaka gospogata da vraka,i ako vrati gi upatuva lugeto da si podnesat molba direkno vo ambasada,za da ti go ispratat tamu ukazot a ne vo Sofija da go zemes.E sega i preku ambasada zavisi kako ke gi nacekas,nekogas se ljubezni nekogas vikaat nemoze.Ti pisav inbox ......
 
Член од
27 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
34
Прашање до тие што добија удостоверение а сеуште не биле во Софија да го земат пасошот поради состојбава.Дали ние веќе се сметаме како државјани на Бугарија и дали мора да имаме негативен тест за влез во Бугарија? Дали некој бил во Бугарија од ко се случи вирусов?


(извадок од НАРЕДБА Бр.01-438 од 27.07.2020)
Н А Р Е Д У В А М:
I.Воведувам привремена забрана за влегување на територијата на Република Бугарија сметано од 28 јули 2020 г. до 31 јули 2020 г., и тоа
1.Привремено забранувам влегување на територијата на Република Бугарија на сите лица независно од нивното државјанство, низ сите гранични премини, со воздушен, морски, железнички и автотранспорт.
2. Забраната по т.1 не се однесува за:
а)бугарските државјани
, државјаните на држави членки на Европскта Унија, Обединетото Кралство Велика Британија и Северна Ирска, на земји од Спогодбата Шенген (вклучително Република Сан Марино, Кнежевство Андора,Кнежевство Монако и Државата град Ватикан) и членовите на нивните семејства,(вклучително и лицата кои се во фактички кохабит со нив); гртаѓаните на Алжирска народно-демократска република, Австралиски Сојуз, Канада, Грузија, Јапан, Кралството Мароко, Нов Зеланд, Република Руанда, Република Кореја, Кралство Тајланд, Република Тунис, Источна Република Уругвај, Украјна, Република Северна Македонија, Република Србија, Република Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Република Молдова Израел и Емирство Кувајт; лицата со со статус на постојан, долгорочен или продолжителен престој на територијата на Република Бугарија и членовите на нивните семејства, како и лицата со дозвола за престој во држава-членка Европската Унија, Обединето Кралство Велика Британија и Северна Ирска, или во земја од Спогодбата Шенген (вклучително Република Сан Марино, КнежевствоАндора, Кнежевство Монако и Државата град Ватикан) и членовите на нивните семејства;

Благодарам
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
Дечки многу ми е битен одговорот и ве молам за точна информацијаа.
Дали со овој документ кој е на дедо ми можам да добијам државјанство.
Дали некој од вас има земено со ваков документ?
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom