Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 мај 2020
Мислења
212
Поени од реакции
366
Mene posredniko mi kaza za 1 mesec ke stasalo drzavj. U sk ambasada , a uste kolku meseca cekanje ke ima ood koga ke go zemes drzavj.do pasos u raka?
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Preku Bitola sum, nema pravila neli ti vo edna situacija kazha dek na nekoj preku Skopje mu stignalo za 1.5 mesec
Da ama eve i drug se utepa cekajki
Автоматски споено мислење:

Mene posredniko mi kaza za 1 mesec ke stasalo drzavj. U sk ambasada , a uste kolku meseca cekanje ke ima ood koga ke go zemes drzavj.do pasos u raka?
3/5 meseci zavisi od srekja so pasos so sve
 

Bigo

:)
Член од
13 декември 2019
Мислења
505
Поени од реакции
915
link ka staroj temi

Covek lepo napisao, ne znam cemu drvlje i kamenje kad je 4 avgusta presao na polozitelno
Автоматски споено мислење:
Toa e toa.... Istoto I jas go zboram:) ima experti tuka na forumov..... Zal mi e sto nekoi luge im veruvaaat..... Jbg This is Balkan :(
Автоматски споено мислење:

Cestito Srcka :) po brza postapka? :)
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
здраво
јас пред 6 месеци добив отказ од вицето, само со оригинал изводи и докс од вујко без клубови и др трактанци поради насоките кои посредникот ми ги даваше, како ќе била работава ко шо треба,а не излезе така. Не е ни битно веќе, туку прашањето е дали можам да поднесам за бг државјаство со истите документи само преку амбасада или морам преку друг начин да пробувам? инаку барав стари докс и немам,а преку баба и дедо никако не бидува, бидејќи им се променети презимињата при раѓање и извод на умрени. Пробав и преку сведоци тоа да се промени и така не бидува. Е сега постои ли уште некој начин за да се поднесе за бг пас и државјанство???
поздрав
 

Bigo

:)
Член од
13 декември 2019
Мислења
505
Поени од реакции
915
Sto tolku im se pravdas drugar.. neka ti e so srekja i sto pobrzo da go iskoristis. Mojot posrednik uste na pocetokot na procedurata mi rece deka nema pravilo i stvarno e taka.
Taka e I jas Se slozuvam.... Sto Se pravdas na Ne informirani....... Pak kje recam Ne kolku Misliteli. Nasocuvaat nekoj lugje pogresno.... Mislam. ALOO ako znaes nesto sigurno OK.... Ako Ne Ne ja tupite.... SAMO PROVERENO INFO.... AJMO RUKE GORE GORE KO SE SLAZE :)
Автоматски споено мислење:

Луѓенца ми требате. Само што се слушнав со посредникот, ми рече дека и да ми стаса Указот во СК дека чекањето за сликање пак е исто, дека само Указот ќе го имам порано, ништо друго.. Што да се прави? Мене ме интересира дали има посредник што после земање на Указот може да го убрза сликањето за да не се чека со месеци?
Dobar posrednik I slikanje vo Bg...... Pcr test I bye bye :)
Автоматски споено мислење:

QUOTE="SoMeso, post: 9208129, member: 136167"]
Moj prijatel ceka od oktomvri mesec do sega da mu stigne pismoto preku ambasada skopje a isto drugi clenovi oktomvri mesec eve gi so pasos u raka oni preku konzulat na bitola sekoj so svojata srekja
Автоматски споено мислење:

Eve da najdeme objasnuvanje kako e vozmozno adresite preku skopje uste da ne se stignati oktomvri a preku bitola da se stignati @bavarec89 ti preku sk ili bt beshe za adresa?
[/QUOTE
Moj prijatel ceka od oktomvri mesec do sega da mu stigne pismoto preku ambasada skopje a isto drugi clenovi oktomvri mesec eve gi so pasos u raka oni preku konzulat na bitola sekoj so svojata srekja
Автоматски споено мислење:

Eve da najdeme objasnuvanje kako e vozmozno adresite preku skopje uste da ne se stignati oktomvri a preku bitola da se stignati @bavarec89 ti preku sk ili bt beshe za adresa?
A koi Se tie clenovi so pasos vo raka hahababbaba
Автоматски споено мислење:

здраво
јас пред 6 месеци добив отказ од вицето, само со оригинал изводи и докс од вујко без клубови и др трактанци поради насоките кои посредникот ми ги даваше, како ќе била работава ко шо треба,а не излезе така. Не е ни битно веќе, туку прашањето е дали можам да поднесам за бг државјаство со истите документи само преку амбасада или морам преку друг начин да пробувам? инаку барав стари докс и немам,а преку баба и дедо никако не бидува, бидејќи им се променети презимињата при раѓање и извод на умрени. Пробав и преку сведоци тоа да се промени и така не бидува. Е сега постои ли уште некој начин за да се поднесе за бг пас и државјанство???
поздрав
Duplikat proishod.... I krvna linija kje vrzuvas.... TATKO DEDO PRADEDO.... nekoj posrednik saglam kje ti objasni :)
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Taka e I jas Se slozuvam.... Sto Se pravdas na Ne informirani....... Pak kje recam Ne kolku Misliteli. Nasocuvaat nekoj lugje pogresno.... Mislam. ALOO ako znaes nesto sigurno OK.... Ako Ne Ne ja tupite.... SAMO PROVERENO INFO.... AJMO RUKE GORE GORE KO SE SLAZE :)
Автоматски споено мислење:


Dobar posrednik I slikanje vo Bg...... Pcr test I bye bye :)
Автоматски споено мислење:

QUOTE="SoMeso, post: 9208129, member: 136167"]
Moj prijatel ceka od oktomvri mesec do sega da mu stigne pismoto preku ambasada skopje a isto drugi clenovi oktomvri mesec eve gi so pasos u raka oni preku konzulat na bitola sekoj so svojata srekja
Автоматски споено мислење:

Eve da najdeme objasnuvanje kako e vozmozno adresite preku skopje uste da ne se stignati oktomvri a preku bitola da se stignati @bavarec89 ti preku sk ili bt beshe za adresa?
[/QUOTE
A koi Se tie clenovi so pasos vo raka hahababbaba
Автоматски споено мислење:


Duplikat proishod.... I krvna linija kje vrzuvas.... TATKO DEDO PRADEDO.... nekoj posrednik saglam kje ti objasni :)
Pa eve ti i bavarec drugite kjutat pasosite u cicka gi cuvaat hahaha
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Taka e I jas Se slozuvam.... Sto Se pravdas na Ne informirani....... Pak kje recam Ne kolku Misliteli. Nasocuvaat nekoj lugje pogresno.... Mislam. ALOO ako znaes nesto sigurno OK.... Ako Ne Ne ja tupite.... SAMO PROVERENO INFO.... AJMO RUKE GORE GORE KO SE SLAZE :)
Автоматски споено мислење:


Dobar posrednik I slikanje vo Bg...... Pcr test I bye bye :)
Автоматски споено мислење:

QUOTE="SoMeso, post: 9208129, member: 136167"]
Moj prijatel ceka od oktomvri mesec do sega da mu stigne pismoto preku ambasada skopje a isto drugi clenovi oktomvri mesec eve gi so pasos u raka oni preku konzulat na bitola sekoj so svojata srekja
Автоматски споено мислење:

Eve da najdeme objasnuvanje kako e vozmozno adresite preku skopje uste da ne se stignati oktomvri a preku bitola da se stignati @bavarec89 ti preku sk ili bt beshe za adresa?
[/QUOTE
A koi Se tie clenovi so pasos vo raka hahababbaba
Автоматски споено мислење:


Duplikat proishod.... I krvna linija kje vrzuvas.... TATKO DEDO PRADEDO.... nekoj posrednik saglam kje ti objasni :)
Прашував и на сите крвни линиии се разликуваат презимињата во изводите, тука иам малку голем проблем
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
21
Поени од реакции
94
Mene posredniko mi kaza za 1 mesec ke stasalo drzavj. U sk ambasada , a uste kolku meseca cekanje ke ima ood koga ke go zemes drzavj.do pasos u raka?
Drzavjanstvoto stasuva vo Sk ambasada za 4 rabotni dena od koga ke ja dobijat molbata.
Drzavjanstvoto vo sk ambasada go prakjaat elektronski.
Ako posrednikot tvoj ja prakja Molbata preku posta ke cekas eden mesec dodeka ti se smeni statusot deka ti e prateno vo ambasada.
Mene posrednikot mi ja odnese molbata licno i drzavjanstvoto go imav vo raka za edna nedela.
Koga bev vo ambasada vo sk ne odev na zakazan termin.
Koga mi se smeni statusot deka mi e prateno drzavjanstvoto vo sk ambasada, sledniot den otidov i si go zemav.
Znaci se zavrshiv za edna nedela.
Sega 3 meseci ke cekam za adresa i ke odam da se slikam vo Sofija.
Znaci cela procedura do slikanje e 4 meseci.
Pozdrav
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.515
Поени од реакции
7.813
Од кога ќе се земе државјанство во Софија до сликање за пасош колку време минува сега? Имам термин за нареден месец..
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
643
Поени од реакции
1.579
Од кога ќе се земе државјанство во Софија до сликање за пасош колку време минува сега? Имам термин за нареден месец..
Najbrzo so dobar posrednik,po podiganje na drzavjanstvoto ke ti sredi maticen za 1 den da sredis,adresa ke ti bide Lege 6 realno na site im e taja,slikanje za pasos i lk zavisi kolku ke platis dali denes slikanje utre zimanje,ili standardnata...
Barajgo Nikola od Sk ili Ruse Kratovo odlicni posresnici...
 

Bigo

:)
Член од
13 декември 2019
Мислења
505
Поени од реакции
915
Прашував и на сите крвни линиии се разликуваат презимињата во изводите, тука иам малку голем проблем
Mislam deka Se sreduvase razliki na preziminja... Imase nazad vo dvete temi ubavo objaaneto... So notarska zaverka Se sreduvase toa ako Ne Se lazam....
Автоматски споено мислење:

Pa eve ti i bavarec drugite kjutat pasosite u cicka gi cuvaat hahaha
Rekov jas odamna ednas.... Tesko od @Bigo Da Se spaiste :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom